سرخط خبرها
امروز: دوشنبه, ۲ بهمن , ۱۳۹۶ | ۲۱:۳۶:۵۳آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۱۰/۳۰ ،‌ ۰۸:۳۳
۱۴ آبان ۱۳۹۴در ۶:۳۳ ب.ظ تعداد بازدید: 1,347 بازدید کد خبر:46674 چاپ خبر

ما جامعه ی با فرهنگی هستیم!

0

به مناسبت 14 آبان، روز فرهنگ عمومی

یکی دیگر از مصداق های با فرهنگ بودنمان این است که فحش و فحش کاری بلد نیستیم. این را از فیلم هایمان هم میشود فهمید وقتی که دو تا از شخصیت ها با هم دعوایشان میشود. هر بار که یکی از طرفین دعوا دهانش را باز میکند که فحش آبداری بدهد ما فقط میشنویم “بووووق”. خاصیت این بوق آن است که همین شخصیت ها دو قسمت بعد آشتی میکنند و آخر فیلم ممکن است با هم ازدواج کنند و همه چیز به خیر و خوبی تمام شود.

Mobile

ساناز ابوالوفایی/ کشکان:

ما جامعه ی با فرهنگی هستیم آنقدر که فقط یک روز از سال را به فرهنگ اختصاص داده ایم و نام آن را گذاشته ایم روز فرهنگ عمومی و هر سال این روز را به هم تبریک میگوییم،توی تلگرام، واتساپ یا تانگو فرق ندارد همین که تبریک میگوییم اِند با فرهنگی است.
ما از بس با فرهنگیم پوست تخمه هایمان را از شیشه ی ماشین روی زمین نمی ریزیم. پرتشان میکنیم توی هوا بعد سرمان را از شیشه بیرون میبریم ببینیم روی کدام ماشین ریخته تا برایش زبان دربیاوریم و یک جورهایی تعامل فرهنگی برقرار کنیم.
گربه هایمان هم خیلی با فرهنگ اند آنقدر که وقتی پاسی از شب گذشته و ما پلاستیک زباله ی مان را که چکه چکه آب از آن جدا میشود میبریم و میگذاریم سرکوچه با چنگ و دندان به جانش می افتند و از هم تفکیکشان میکنند.
یکی دیگر از مصداق های با فرهنگ بودنمان این است که فحش و فحش کاری بلد نیستیم. این را از فیلم هایمان هم میشود فهمید وقتی که دو تا از شخصیت ها با هم دعوایشان میشود. هر بار که یکی از طرفین دعوا دهانش را باز میکند که فحش آبداری بدهد ما فقط میشنویم “بووووق”. خاصیت این بوق آن است که همین شخصیت ها دو قسمت بعد آشتی میکنند و آخر فیلم ممکن است با هم ازدواج کنند و همه چیز به خیر و خوبی تمام شود.
بوق در فرهنگ یک کاربرد دیگر هم دارد آنهم پشت ترافیک و توی خیابان است. وقتی ماشین جلویی مان تکان نمیخورد دستمان را میگذاریم روی بوق و این طوری خیلی با فرهنگ و مودب بهش می فهمانیم که مردک زودتر حرکت کن و برو. ممکن است بیمارستان و آسایشگاهی هم دور و برمان باشد که ساکنینش با شنیدن صدای بوق کلی هیجان در خونشان تزریق میشود و به وجد می آیند گاهی هم از شدت وجد و هیجان زیادی سکته را میزنند.

۱۰۰۸۹۰۵۰۸۰۶۵

در جواب آن دسته از کسانی که میگویند مردم ما غمگین هستند باید بگوییم خیابان های ما پر است از راننده های با فرهنگی که صبح تا شب همه را به وجد و هیجان می آورند.
تازه این که چیزی نیست بعضی از راننده های ما آنقدر با فرهنگ تر از بعضی های دیگر هستند که بوق هایی با صداهای مختلف از گاوی گرفته تا مرغ و خروسی و گنجشکی اش را روی ماشین هایشان نصب کرده اند تا شنوندگان محترم از تنوع صدای ایجاد شده بیشتر به وجد بیایند.

در تعریف فرهنگ در ویکی پدیا آمده است که فرهنگ یک چیز اکتسابی است و مثل انرژی نه به وجود می آید و نه از بین میرود، فقط از نسلی به نسل بعد منتقل می شود. اما ما از بس با فرهنگ هستیم که همه ی قانون های فیزیک را شکسته ایم و روز به روز با فرهنگ تر می شویم. مثلن مترو یک وسیله ی نقلیه ی امروزی است که اجداد ما عمراً شکلش را هم توی خواب دیده باشند. ما امروزی ها طرز استفاده اش را خیلی خوب بلدیم  به طوری که  در حین سوار شدن به آن مسابقه دسته جمعی دو ماراتون برگزار میکنیم، هر کس زودتر بتواند از در مترو رد شود جایزه اش نشستن روی صندلی است،این وسط ممکن است یکی دو نفر هم زیر دست و پا له شوند که آنهم ایرادی ندارد!! بالاخره با فرهنگ بودن هم تاوانی دارد.
خودپرداز هم یک وسیله مدرن  است. ما آدم های با فرهنگ امروزی وقتی نفر جلویی مان در حال چک کردن حسابش است تا کله میرویم توی صفحه ی خود پرداز  تا موجودی حسابش را دید بزنیم، رمز ورود کارتش هم که قابل ما را ندارد، مگر نه اینکه بنی آدم اعضای یکدیگرند و همه با هم برابر هستیم و یک فرهنگ داریم.
خلاصه اینکه ما خیلی بیشتر از آنچه فکرش را بکنید با فرهنگ هستیم و جای هیچ تعجبی ندارد که نهادهای فرهنگی مان پر باشد از آدم های بافرهنگی که یک روز را هم به نام فرهنگ عمومی نام گذاری کرده اند.

برچسب‌ها

دیدگاه

 1. بسیار عالی
  اما ماده و انرژی به هم تبدیل می شوند
  پس انرژی هم به وجود می آید و هم از بین می رود.

  [پاسخ]

  سیده ساناز ابوالوفایی در :

  و آن قانون پایستگی انرژی است

  [پاسخ]

  سیده ساناز ابوالوفایی در :

  و آن قانون پایستگی انرژی است!!

  [پاسخ]

  Θ∞Θ در :

  با سلام مجدد
  هرچند تا الان فیزیکدانان هیچ موجودیتی عینی برای انرژی ارایه نکرده اند
  اما حتی اگر وجود عینی برای انرژی بپذیریم و آن را یک توصیف قانونی و قاعده وار از وضعیت سیستم ها ندانیم(که در تعریفش آمده است که تنها یک توصیف است. …)
  بازهم باید گفت که: این قانون توسط قانون پایستگی انرژی – ماده نقض شده است
  با فرمول معروف انیشتین که می گفت:
  MC2 = E
  به همین خاطر بعد از این رابطه صحبت از تبادل انرژی و ماده شد
  و هر دو قانون پایستگی جرم و پایستگی انرژی به تنهایی نا کارآمد تشخیص داده شد
  موفق باشید.

  [پاسخ]

  Θ∞Θ در :

  با سلام
  کامنتی در پاسخ نوشتم، لطفا تاییدش کنید
  قانون پایستگی انرژی توسط قانون پایستگی جرم- انرژی نقض شد
  لذا انرژی هم بوجود میلپ و هم از بین میرود
  هرچند هیچ فیزیکدانی هنوز وجود عینی برای انرژی قایل تشده است
  بلمکه انرژی را توصیفی از وضعیت یک ذره یا سیستم می دانند

  [پاسخ]

  ناشناس در :

  ما مردم با فرهنگی هستیم!
  به جای اینکه دانه ی معنی را برداریم سوار اشتباهات لفظی دیگران می شویم و می تازیم و اصلن هم دلمان نمیخواهد سوادمان را به رخ دیگران بکشیم! سواد است دیگر ! خودش رخ می کشد…
  اصلن پیام و محتوای اثر چیز دیگریست…اما چون ما ادمهای با فرهنگی هستیم همیشه در حاشیه سیر می کنیم.

  باقی بقایتان.

  سیده ساناز ابوالوفایی در :

  ممنون از علمتون
  کار طنز شکستن قوانین و علوم هست هر چند شما مختار هستید از دریچه نگاه خودتون ببینید

 2. سلام بر دختر دایی گرامی.بتده هم روز فرهنگ را به شما همه ی مردم ایران تبریک میگوییم .اما فرهنگ در کوهدشت عبارتست از گرزی که زیر صندلی راتتدها قرار دارد.

  [پاسخ]

  سیده ساناز ابوالوفایی در :

  ما جامعه ی با فرهنگی هستیم که گرزهامون رو زیر صندلی پنهان میکنیم و فقط در مواقع لزوم هر چند به تعداد زیاد از آن استفاده میکنیم
  سپاس آقای سید زاده ی گرامی

  [پاسخ]

 3. واقعیت اجتماعی رو با طنز بیان داشتی خوب بود

  [پاسخ]

 4. اااا
  خود به خدا

  [پاسخ]

 5. خلاصه اینکه ما آدمهای بافرهنگی هستیم!! ساناز جان دست مریزاد عالی بود

  [پاسخ]

 6. بهناز ابوالوفایی

  احسنت بر قلم دغدغه مند و اندیشه محورت…ما مردم با فرهنگی هستیم، اگر بگذارند…

  [پاسخ]

 7. سیده ساناز ابوالوفایی

  ثممنون از همه ی دوستان

  [پاسخ]

 8. جناب ناشناس
  فهم نادرست قضایای علمی و فنی
  به سیستم‌اعتقادی انسان ضربه میزند
  همین قضیه مورد کج فهمی هایی در موضوعات فلسفی شده است

  [پاسخ]

 9. ضمنا دوست ناشناس عزیز
  دانه معنی را همان موقع برداشتم که نوشتم:«بسیار عالی»
  و فکر نمیکنم بنده و شما همدیگر را بشناسیم
  که به دنبال نشان دادن سواد خود به شما یا …. باشم
  دوست عزیز بنده شما را بخشیدم
  منتها یک توصیه براساس احتمالات ذهنی خودتان به دیگران برچسب نزنید

  [پاسخ]

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط