سرخط خبرها
امروز: جمعه, ۲۹ دی , ۱۳۹۶ | ۱۸:۵۸:۲۲آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۱۰/۲۷ ،‌ ۰۸:۱۰
۰۸ آبان ۱۳۹۴در ۹:۱۴ ق.ظ تعداد بازدید: 1,510 بازدید کد خبر:46164 چاپ خبر

عیار پدافند غیر عامل در حوادث کوهدشت!

0

سیدمحمدصادق محمدی وفایی –شخصی الاغش را گم کرد چهار روز از گم شدن الاغش گذشت و گفت خدا را شکر خودم هم سوارش نبودم و گرنه اکنون چهار روز بود که گم شده بودم! آتشی به جان جنگلهای کوهدشت افتاد دل خوش از آن بودیم که ادارات و سازمان های مربوطه به میدان خواهند آمد […]

۱۴۴۶۱۳۲۴۷۲۴۴۳_photo-9

سیدمحمدصادق محمدی وفایی –شخصی الاغش را گم کرد چهار روز از گم شدن الاغش گذشت و گفت خدا را شکر خودم هم سوارش نبودم و گرنه اکنون چهار روز بود که گم شده بودم!

آتشی به جان جنگلهای کوهدشت افتاد دل خوش از آن بودیم که ادارات و سازمان های مربوطه به میدان خواهند آمد و بلای جان آن آتش بی رحم خواهند شد اما ساعت ها و بلکه شب ها هم گذشت اقدامی متناسب با آن آتش سوزی دیده نشد ! گویا برخی از مسولین با ادارات و سازمان هایشان گم شده بودند!
مردم پاک دل و دلسوز هم می گفتند مگر فلسفه این همه اداره و سازمان چیست؟سازمان و اداره ای که نتواند بالگردی را از تهران و یا استان های هم جوار به کوهدشت بیاورد چگونه می تواند برای شهروندانش آرامش و اطمینان خاطر ایجاد کند؟!
راستی اگر برخی از مسولین چون فرماندار محترم و نیروهای مردمی و بسیجیان جان برکف دلسوزانه آتش خاموش نمی کردند ، کی و چگونه آن آتش بلوط سوز خاموش می شد؟!
شخصی از نابینایی پرسید که خداوند حکیم چیزی را بی فایده نیافریده است، کوری تو چه فایده ای داشته است؟!
آن نابینا گفت: حکمت نابینایی من آن است که صورت مردمانی چون تو را نبینم!
حال حکمت این سیل در ایام پدافند غیرعامل چیست؟
در سیل کوهدشت استاندار محترم لرستان در اسرع وقت خویشتن را به کوهدشت رساند شهردار جدید کوهدشت لباس خدمت پوشید و به تکاپو افتاد .امام جمعه و فرمانده محترم سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و…در محل حادثه و سیل حاضر شدند ولی با این همه در صحنه بودن سه نفر جان باختند.
یکی از پیام های سیل این است برگزاری سمینارها و حضور مسولین به تنهایی مصونیت بخش نیست. امکانات شهرستان بسیار ناچیز است.با این امکانات ناچیز همیشه اراده و قدرت حوادث ، بیش از قدرت ادارات و پدافند غیر عامل است.
این سیل و تلفاتش می گوید: آنچه بیش از هر چیزی ارزشمند است ،این است هرکسی و هر خانواده ای خود باید اقدامات لازم و پیشگرانه را برای رسیدن به امنیت و ساحل نجات انجام دهد. بنابراین اگر ساختمان ها در مسیر سیل ساخته شوند هیچ مسولی نمی تواند به ساکنان آن منازل تضمینی دهد که جان و مالشان در امنیت خواهد بود.
اگر ساختمان ها استحکام لازم را نداشته باشند با زلزله ای متوسط ، بسیاری از شهروندان برزخی می شوند و کاربرد مسولین امر فقط در بیرون کشیدن اجساد خلاصه خواهد داشت.
پیام بعدی این سیل آن است ای مردم بیش از این به قدرت خدای توانا توجه داشته باشیم . مرحوم شیخ جعفر شوشتری از وعاظ معروف دوران قاجار فرمودند: ای مردم! یکصد بیست و چهار هزار پیغمبر آمدند شما را دعوت کردند که به خدا شرک نورزید. من شما را دعوت می‏کنم که بیایید در کارهایتان کمی خدا را شریک بگیرید!
رسول‌خدا (ص) فرمودند: قحطی و خشکسالی جز به سبب نافرمانی از خدا بر قومی چیره نمی شود. امام باقر(ع) فرمود: باران هیچ سالی از سال دیگر کمتر نیست، هرگاه قومی به گناهان روی بیاورند،بارانی را که خداوند در آن سال برایشان مقدر کرده به سوی دیگران و به سوی بیابان‌ها و دریاها و کوه‌ها بر می گرداند. (کنز العمال: ج ۷ ص ۸۳۳ ح ۲۱۵۹۳ . من لایحضره الفقیه: ج ۱ ص ۵۲۵ ح ۱۴۹۳

 

 

 

برچسب‌ها

دیدگاه

 1. سلام علیکم
  بله سید جان نافرمانی خدا درست است
  و چه بسا بخشی از آن ناشی از گناه قطع کردن بی مورد درختان باشد
  سید عزیز
  اگر توانایی دارید (شما و دیگر قلم بدستان) از مسئولین بخواهید که
  سایت، وبلاگ، تالار هم اندیشی یا محفلی عمومی
  ( که تنها محفلهای مجازی توان همیچن کاری را دارند) راه اندازی کنند
  که در چنین مواردی مردم و تمام اقشار بتوانند پیش از وقوع، پیشنهاد دهند
  و پیشنهاد ها هم مورد دید همه قرار گیرد
  و البته هزینه راه اندازی و گرداندن چنین سایتی کمتر از حقوق یک کارمند است
  و این در ادامه همان «ترویج فرهنگ تفکر و پیش بینی» است
  و چه بسا واقعاً فکری به ذهن شخصی برسد که به ذهن هیچ احدی خطور نکند.
  اما خودم چند جا گفتم، چون قدرتی نداشتیم
  حتی متفکرین و سران مردمی این قوم هم توجهی نکردند.

  [پاسخ]

 2. سوری نیا از تهران

  واقعا متاسف شدیم برای مرحوم محمدی ایشان انسان واقعا خوبی بودند خدا رحمتشان کند…
  البته از مسئولین همه به شدت گله داریم چون خیلی دیر اقدام کرده بودند .

  [پاسخ]

 3. اما:
  – می شد
  بلندگویی در دست گرفت و پیش از وقوع سیل مردم را از نکات ایمنی آگاه کرد، همانطور که شب بعد از فوت آن سه نفر انجام دادند.
  – می شد همانطور که ظرف چند ساعت کار «حین» سیل دوم، بیل های مکانیکی را به کار انداخت «قبلش» هم اقدام کرد.
  – می شد پرسید مردم چه کنیم؟ تا میگفتیم مسیر کانال ورودی شهر را تا حد ممکن تغییر دهید چرا که چند روز وقت دارید و اگر نیرو کم داشتند از خود مردم درخواست کمک کنند
  – می شد دهانه ورودی کانال شهر را کمی حفر کرد که سیلاب به داخل خانه ها نرود و خسارت دویست میلیاردی بر جای نگذارد
  – می شد قبلش به پیشنهادات گوش کرد و سقفی برای کانال در نظر گرفت، هزینه اش خیلی از این خسارات کمتر میبود و ارزش اقتصادی هم داشت، قابلیت عرضه تجاری به خریدار داشت
  – می شد به این همه پیشنهاد برای احداث آب بند برای جمع آوری آبهای سطحی گوش کرد که از بار این سیلها نیز می کاست و تهدید را به فرصت تبدیل می کرد.
  – می شد ظرف چند روز فرصت اعلام خطر، بخشهایی از دیوار کانال که خراب شده بود را ترمیم کرد، همین الان هم جاهایی از دیوار کانال تخریب شده و از ارتفاع آن یکی دو متر کاسته است و توجهی نمی شود و ….
  – و چه بسا می شد های دیگر ….. اگر توجه کافی می بود.
  پیامبر اسلام هم با آن همه شأن و مقامش با مردم مشورت می کرد
  خندق سلمان فارسی را خوانده ایم، نه؟
  ولی کو عمل؟

  [پاسخ]

  جمشید پورمرادی در :

  جناب Θ∞Θ عزیز
  شما ادعای پیشنهاد دارید آیا برای اثبات ادعای خودت سندی هم داری یا این که بعد از مرگ سهراب نوش دارو توصیه می کنی .
  خیلی موارد دیگر در کوهدشت هست که نیازمند توجه علمایی چون من و شماست ولی به محض وقوع حادثه همه ماعلامه دهر می شویم
  شما اگه راست میگی سندی از ارایه پیشنهاد خودت حتی تا یک ساعت قبل از حادثه ارایه کن ! عزیز من ! قربانیان حادثه هم خودشان در لحظه وقوع سیل هم باورشان نمی شد که این اتفاق نادر از یکصد سال پیش این گونه به کام مرگشان بکشد.
  شما در مورد قانون گریزی ما شهروندان کوهدشتی بگو و دنبال دلیل چشم پوشی مدیران از تخلفات باش وگرنه که هم تخلفات و هم تقصیرها محرز است.
  انوشه باشی

  [پاسخ]

  Θ∞Θ در :

  سلام جناب جمشید پورمرادی عزیز
  اول اینکه بنده همه را مقصر میدانم چون به قول شما همه ی ما به فکر نوشدارو بعد از مرگ سهرابیم
  دوم همه چیز را همگان دانند
  سوم تا انگیزه ای نباشد، پیشنهادی نخواخد بود، به همین دلیل همه ما بعد از وقوع حوادث فکرمان به کار می افتد
  چهارم پس جا دارد که مسئولین عزیز من بعد با درخواست مشورت از مردم به افراد انگیزه بدهند، مطمئنا در این شهر افکار همین جوانان بهتر از بنده و امثال بنده کارگشا خواهد بود.
  پنجم هر وقت جایی برای ثبت وپیشنهادات بود، ان شاءالله بنده هم سند می آورم، هرچند نمی دانم با آن سند باید چه کنم؟ هدف بنده دعوت همه است برای فکر کردن و بیخیال نبودن، بنده هم مثل شما و آن مسئول با این تفاوت که الان فهمیده ام که نیاز به فکر همگانی داریم تا قبل از وقوع وقایع کاری کنیم
  آیا این خودش پیشنهاد نیست؟

  [پاسخ]

 4. همانطور که می دانید و میدانیم کوهدشت دو سه رود خشک دارد که دوتای آنها در نزدیکهای میدان امام به هم می رسند و پس از آن مسیر مشترکی دارند، الان سدهایی که در منطقه شمالی کوهدشت هستند(گویا سرسورن باشد)، در صورت هر گونه ترک و انفجار و … در زمان سیل، بیشتر مسیر کانال دوم که نزدیک به خیابان بوعلی است(دقیقا میشه گفت خ امیرالمومنین(ع) جنب مسجد امیرالمومنین(ع)) را خواهد پیمود.
  وضعیت اون کانال به مراتب بدتر از کانال قبلی است، دهانه ورودی آن عمق کمتری دارد، دیواره های آن در خیلی از جاها به اندازه یک تا یک متر و نیم تخریب شده است، عمق کانال در مناطق ابتدایی بسیار کم است، به سه متر نمی رسد.
  می شود تا فرصت هست اقدامات ایمنی را انجام داد، مثلاً می توان از همان ابتدای سرشاخه نزدیک به کوه و سد، چند مسیر تعبیه کرد طوریکه در هر مسیر میزانی از آب جریان یابد تا از حجم آب در یک مسیر کاسته شود و البته طوری نباشد که مردم شهر در امان باشند و سیل روی سر روستاییان خراب شود، برای اینکار میشود از متخصصین GIS کمک گرفت(رجوع به آنها وقت کمتری را برای مسیریابی در پی دارد و گرنه هر انسان خوش فکری می تواند مسیرها را بیابد، البته با صرف وقت بیشتری)
  می شود دیواره کانالها را در جاهایی که کم است، ارتفاع بخشید
  هرجا تخریب شده را ترمیم کرد
  و …
  خب مثلاً این هم پیشنهاد(هر چند پیشنهاد امثال بنده متناسب با اطلاعاتی است که داریم، اگر اطلاعات بیشتری داشته باشیم، چه بسا پیشنهادها هم بهتر شود)
  می شود در شهر قدم زد و بعضی خرابیها را دید و به فکر چاره بود.
  می شود مشکلات را در جایی نوشت و به دور از هر گونه سیاسی کاری،
  از مردم خواست تا راهکار ارایه دهند، و مطمئناً مردم هم استقبال می کنند

  [پاسخ]

 5. ماکاری به زیر ساخت شهری وغیره نداریم زیرا سالهاست ساخته شده اما مسٌولین میتوانستن با یک اقدام ساده قبل از وقوع سیل خبر رابه مردم برسانند آنها می توانستن باچندنفر از کسانی که درروستاهای بالادست ویاخانه ها ودامداریهای مسیر سیل هماهنگ می نمودند درصورت مشاهده جریان آب رابه این شماره اطلاع دهید تاقبل از رسیدن به شهر مردم درجریان امر قرار گیرند البته حرف وحدیث زیاد است کسانی هم مدعی هستندکه تماس گرفته اند

  [پاسخ]

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط