سرخط خبرها
امروز: یکشنبه, ۲۶ آذر , ۱۳۹۶ | ۰۵:۵۶:۳۰آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۰۹/۲۳ ،‌ ۰۹:۴۷
۰۹ شهریور ۱۳۹۱در ۳:۲۳ ب.ظ تعداد بازدید: 64 بازدید کد خبر:4601 چاپ خبر

حمایت بان‌کی‌مون از پیشنهاد رهبر انقلاب برای خاورمیانه عاری از سلاح هسته‌ای

0

دبیرکل سازمان ملل با اشاره به پیشنهاد رهبر انقلاب درخصوص خاورمیانه عاری از سلاح هسته ای گفت: این پیشنهاد از طرف ایران مطرح شد، ما موافق آن هستیم و باید تمام دنیا اینگونه باشد.


ه گزارش خبرنگار مهر، بان کی‌مون دبیرکل سازمان ملل امروز پنجشنبه در سخنرانی افتتاحیه شانزدهمین اجلاس سران جنبش عدم تعهد گفت: اکنون که در جامعه بین‌‌الملل شاهد فشارهستیم می خواهم همه کشورها را ترغیب کنم که به صدای ملت خود گوش کنند و به تقاضای آنها برای عدالت، کرامت و حقوق بشر جامه عمل بپوشاند.

بان کی‌مون با بیان اینکه در حال حاضر جنبش عدم تعهد دو سوم کشورهای جهان را در خود جای داده است گفت: باید در آینده با هم مشارکت کنیم چون تنوع فرهنگ‌ها راداریم‌ که در هدف با هم مشترک هستند. باید برای استقرار ارزش‌ها در جهان به هم بپیوندیم.

وی گفت: سازمان ملل باید همگام با تغییرات جلو رفته و ما ممکن است مجبور شویم باورهای خود را عوض کنیم.

دبیر کل سازمان ملل با برشمردن مشکلات موجود در جهان گفت:‌قدرت‌های نظامی، ‌تغییرات آب و هوایی، نداشتن فرصت برابر میان زنان و مردان و جوان بودم برخی اعضای نم از مشکلات است که ما باید به کشورهای جهان کمک کنیم.

وی ادامه داد: متاسفانه برخی منازعات مانع گفتگو می‌شود. نگران هستم برای سودان و سودان جنوبی که نتوانستند با تعیین مرزهای نهایی خود به خونریزی‌ها پایان دهند. در گفتگو وضعیت خوب نیست و خشونت‌های جنسی در حال افزایش است.

بان‌ کی‌مون افزود: تحسین می‌کنم اتحادیه آفریقا که از حقوق کشورهای مستقل دفاع می‌کنم و ترغیب می‌کنم همه کشورها را که در چارچوب سازمان ملل راه حل صلح آمیز برای پایان منازعات خود بیابند.

وی اظهار داشت: از این تریبون مخالفت می‌کنم با هر گونه تهدید از طرف یک کشور برای از بین بردن کشور دیگر و ادعای اینکه برخی وقایع تاریخی به وقوع نپیوسته است. این غلط است و تضعیف اصول حاکم بر جهان است.

دبیر کل سازمان ملل گفت: امروزه نم و سازمان ملل با چالش‌های زیادی روبروست. دو راهکار برای این چالش‌ها وجود دارد که یکی پیشگیری و دیگری پایداری است، با حمایت شما ما ظرفیت سازمان ملل را برای پاسخگویی به موقع بالا می‌بریم اما پیشگیری در خود کشورها باید از طریق تاکید بر حقوق بشر مشارکت مردم تحقق یابد.

وی در خصوص بحران سوریه گفت: بحران سوریه با تظاهرات مسالمت آمیز شروع شد، اما سرکوب شد و در حال حاضر با خطر جنگ داخلی درازمدت در سوریه مواجه هستیم.

بان‌ کی‌مون تصریح کرد: کشورهایی که به هریک از طرفین سلاح می‌دهند در حال رقم زدن به فاجعه‌ای بزرگ هستند. ما با 18 هزار نفر کشته نمی‌توانیم این مشکل را حل کنیم. همه طرفین را تشویق به پایان بحران می‌ کنم.

وی از دولت سوریه خواست با گوش دادن به حرف ملت بحران را پایان دهند.

دبیر کل سازمان ملل با تاکید بر لزوم حمایت جامعه جهانی از سازمان ملل گفت: تمام طرفین دارای نفوذ در سوریه باید با همکاری‌ها به خشونت پایان دهند.

بان‌ کی‌مون گسترش سلاح‌های هسته‌ای را بزرگترین تهدید برای جامعه جهانی خواند و گفت: نم این فرصت را به ایران می دهد که در عرصه بین‌المللی نقشی سازنده داشته باشد. ایران باید در برنامه‌های بین‌المللی مسئولانه برخورد کند. برای خاطر صلح و امینت در منطقه و دنیا از دولت ایران تقاضا می‌کنم اقدامات لازم را برای ایجاد اعتماد انجام دهد و نشان دهد برنامه‌های هسته‌ای‌اش صلح‌آمیز است.

وی ادامه داد: این کار از طریق رعایت مقررات سازمان انرژی اتمی و سازمان ملل امکان پذیر است.

بان کی مون تاکید کرد:‌ طرفین تهدید آمیز صحبت نکند چون هر خشونتی به خشونت دیگر می‌انجامد و به خونریزی منتهی می‌شود. رهبران از صدای خود برای کم کردن تنش‌ها استفاده کنند.

وی با تاکید بر اینکه به خاورمیانه عاری از سلاح‌های هسته‌ای دست خواهیم یافت، گفت: این پیشنهاد از طرف ایران مطرح شد. ما موافق هستیم تمام دنیا این گونه باشد. نمی‌توانیم از امنیت بین‌المللی صحبت کنیم مگر با دستیابی به توسعه پایدار،‌ تلاش‌های زیادی برای از بین بردن فقر در جهان از سوی سازمان ملل انجام شده اما ا این تبعیضات روز به روز بیشتر می‌شود.

دبیرکل سازمان ملل متحد با بیان اینکه کشورهای جهان باید برای تحمل شوک‌های بین‌المللی انعطاف عمل داشته باشند، گفت: باید برنامه های توسعه بین‌المللی را از سال 2015 برنامه ریزی کنیم که در این راستا باید همکاری‌های گروه نم و چین را به همراه داشته باشیم.

وی با تاکید بر لزوم احترام به حاکمیت ملت ها گفت: نقش ما در سازمان ملل باید زیاد باشد برای مدیریت جهانی دموکراتیک باید همکاری کنیم این هدف از طریق تقویت سازمان ملل از داخل امکان پذیر است.

بان کی مون تصریح کرد: جنبش عدم تعهد 50 سال تاریخ دارد و خود از آرمان‌های صلح و برابری دفاع می‌کند. بیایید با هم کار کنیم تا به این اهداف دست یابیم.

برچسب‌ها

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط