سرخط خبرها
امروز: دوشنبه, ۲۷ آذر , ۱۳۹۶ | ۱۹:۵۷:۱۹آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۰۹/۲۶ ،‌ ۰۹:۵۶
۰۹ شهریور ۱۳۹۱در ۳:۱۹ ب.ظ تعداد بازدید: 88 بازدید کد خبر:4598 چاپ خبر

استاد دانشگاه صربستان: سخنان رهبر ایران و نشست تهران سرآغازی برای مدیریت مشترك جهانی است

0

یك استاد دانشگاه صربستان، گفت: اجلاس سران جنبش غیرمتعهدها و سخنان رهبر جمهوری اسلامی با موضوع دنیایی عاری از سلاح های كشتار جمعی در این نشست، سرآغازی برای مدیریت مشترك جهانی با اصلاحات ساختاری در سازمان ملل خواهد بود كه نویدی برای تحقق آرمان های ملت ها است.


‘ولادیمیر چیریچ’ روز پنجشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا در بلگراد با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب اسلامی در آیین گشایش شانزدهمین اجلاس سران جنبش نم مبنی بر اینكه ‘صلح و امنیت بین المللی از جمله مسائل حاد جهان است و خلع سلاح كشتار جمعی و فاجعه بار یك ضرورت فوری و مطالبه همه جانبه است’، این بیانات را سر فصلی از برقراری صلح و ثبات جهانی بر شمرد.

پرفسور چیریچ افزود: انجام اصلاحات در سازمان ملل و پیاده كردن آرمان های ملت ها از جمله حمایت از حقوق بشر، حاكمیت و تمامیت ارضی كشورها و مستقل شدن این سازمان بین المللی در تصمیم گیری ها می تواند مقدمه ای برای حل و فصل تمامی منازعات جهانی باشد.

وی با اشاره به مساله فلسطین كه بیش از نیم قرن است حل نشده و حمله نظامی غربی ها به پیشگامی آمریكا به كشورها برای تسلط بر منابع ملت ها را برای سازمان ملل شرم آور خواند.

استاد دانشگاه صربستان با تاكید به سخنان حضرت آیت الله خامنه ای در اجلاس سران نم كه ‘فلسطین متعلق به فلسطینی‌ها است و ادامه‌ی اشغال آن، ظلمی بزرگ، تحمل‌ناپذیر و خطری عمده برای صلح و امنیت جهانی است’، گفت: حضور دبیركل سازمان ملل و نمایندگان بسیاری از كشورها در اجلاس تهران دلیلی بزرگ در حمایت از آرمان های ایران اسلامی برای دنیایی عاری از سلاح های كشتار جمعی و حل و فصل مسایل جهانی از جمله فلسطین و سوریه است.

چیریچ افزود: از جمله مزیت های اجلاس سران جنبش غیرمتعهدها در تهران، حمایت رییس جمهوری ایران از احیای اهداف این جنبش و تحقق آن در جهت نزدیك كردن ملت ها، گسترش همكاری های همه جانبه و تثبیت صلح و احترام به حاكمیت و تمامیت و ارضی كشورها است.

پرفسور صربستانی اشاره كرد: طرح مسایل منطقه ای مانند سوریه و فلسطین و دیگر چالش های منطقه ای در اقصی نقاط جهان و یافتن راه حل های مناسب در اجلاس غیرمتعهدها در تهران كه مطمئنا مورد حمایت كشورهای شركت كننده قرار دارد كه از دیگر مزیت های بسیار مهم اجلاس تهران محسوب می شود.

وی اعمال تحریم های یكجانبه علیه كشورها را در تضاد با اصول حقوق بین المللی برشمرد و اظهار امیدواری كرد كه فشارهای سیاسی و اقتصادی و تجاوز به حریم كشورها در نظام نوین جهانی كه ایران پیشرو آن خواهد بود، برچیده شود.

برچسب‌ها

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط