سرخط خبرها
امروز: شنبه, ۲۵ آذر , ۱۳۹۶ | ۱۴:۴۵:۳۳آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۰۹/۲۳ ،‌ ۰۹:۴۷
۰۸ شهریور ۱۳۹۱در ۲:۴۰ ب.ظ تعداد بازدید: 383 بازدید کد خبر:4586 چاپ خبر

اختلال کمبود توجه کودکان را جدی بگیرید

0

شاید شما هم از آن دسته والدینی هستید که هنگام انجام تکالیف فرزندتان دچار مشکل هستید و فکر می‌کنید عدم توجه کافی، خسته شدن زودهنگام در هنگام انجام تکالیف نسبت به سایر کودکان و پرت شدن همیشگی ……

شاید شما هم از آن دسته والدینی هستید که هنگام انجام تکالیف فرزندتان دچار مشکل هستید و فکر می‌کنید عدم توجه کافی، خسته شدن زودهنگام در هنگام انجام تکالیف نسبت به سایر کودکان و پرت شدن همیشگی حواسش مربوط به شیطنت زیاد است چرا که وقتی به انجام بازی مثلاً رایانه‌ای می‌پردازد با توجه کامل و دقت کافی بازی را تا انتها تمام می‌کند.

روزنامه ایران: در برخی موارد والدین ممکن است متوجه مشکل عدم تمرکز در فرزندان خود نشوند. عدم تمرکز درواقع نوعی اختلال یادگیری است که با تشخیص بموقع و درمان می‌توان جلوی بسیاری از مشکلات ناشی از این اختلال را گرفت. دراین باره با دکتر الهام شیرازی، فوق تخصص روانپزشکی کودک و نوجوان و عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی گفت‌وگویی انجام داده‌ایم که می‌خوانید.

خانم دکتر شیرازی! چه تعریفی از اختلال عدم تمرکز دارید؟
کودکان مبتلا به اختلال کمبود توجه یا عدم تمرکز کودکانی هستند که در تمرکز مشکل دارند و یا نمی‌توانند برای مدت طولانی کاری را انجام دهند و یا در تشخیص این که چه کاری مهم است، دچار مشکل هستند. این کودکان احتمالاً برای تداوم در انجام یک کار دچار مشکل هستند و درواقع ناحیه‌ای از مغز که وظیفه ایجاد تمرکز را دارد در این کودکان به خوبی رشد نکرده است.

چگونه کودکان دارای اختلال کمبود توجه را تشخیص دهیم و این کودکان دارای چه ویژگی‌هایی هستند؟
وسایل‌شان را زیاد جا می‌گذارند، روی تکالیفی که به آنها محول شده است تمرکز ندارند، خیلی زود خسته می‌شوند یعنی در مقایسه با سایر همسالان زودتر انجام تکالیف را رها کرده و خسته می‌شوند، محرک‌های بیرونی (مثل صدا، تصاویر و…) می‌تواند حواس‌شان را پرت کند. مثلاً در جاهای شلوغ مشکل این کودکان بیشتر نمود پیدا می‌کند به دلیل این که محرک‌های بیرونی زیاد است و به راحتی موجب پرت شدن حواس آنها خواهد شد و در نوشتن املا این مسئله خیلی نمود پیدا می‌کند و اغلب دیکته انفرادی را بهتر می‌نویسند و خیلی از ویژگی‌های دیگر که لازم است والدین با مشاهده این ویژگی‌ها حتماً با روانپزشک کودک و نوجوان مشاوره‌ای انجام دهند.

خانم دکتر والدین با مشاهده این ویژگی‌ها اغلب دچار نگرانی می‌شوند، راه حل درست برای رفع مشکل این کودکان چیست؟
در صورتی‌که والدین احساس می‌کنند که فرزندشان نسبت به سایر همسالان از تمرکز و توجه کمتری برخوردار است در وهله اول باید بدانند که این مشکل یک اختلال یادگیری است که به فرزندشان ارتباطی ندارد که با تنبیه کردن، مؤاخذه، سرزنش یا تلاش بیشتر کودک برطرف شود بلکه با مراجعه به روانپزشک و تجویز داروهای مربوطه این مشکل برطرف خواهد شد و به خانواده‌ها توصیه می‌کنم که هرگز فرزند خود را به دلیل نداشتن تمرکز در انجام تکالیف محوله سرزنش نکنند و بدانند که آنها دچار مشکل هستند و باید به آنها کمک شود و با تنبیه یا سرزنش کردن مشکلی از آنها حل نمی‌شود.

چه داروهایی برای این اختلال تجویز می‌کنید و آیا این داروها عوارض جانبی دارد یا خیر، زیرا اغلب خانواده‌ها برای استفاده از اینگونه داروها نگرانی دارند.
والدین این کودکان باید بپذیرند که کودکشان دچار اختلال است و یک ناحیه از مغز که باید تمرکز کافی را فراهم کند کم‌کار است و تکامل کافی پیدا نکرده است و سرزنش کردن فقط به این کودکان آسیب وارد می‌کند. چند دسته دارو هستند که برای آنها تجویز می‌شود.

یکی از آنها داروهای محرک هستند و ناحیه‌ای از مغز را که دارای کم‌کاری است با واسطه‌های شیمیایی تحریک می‌کند و موجب رشد آن ناحیه از مغز می‌شود چرا که هر ناحیه از مغز به اندازه‌ای که فعالیت می‌کند، رشد می‌کند و اگر به طور طبیعی فعالیت نداشته باشد مسلماً رشد نخواهد کرد و در این کودکان از طریق دارو این ناحیه فعال شده و رشد می‌کند که معمولاً این داروها اثر سوء ندارند اما مانند همه داروهای دیگر که ممکن است عوارضی داشته باشند این دسته از داروها هم ممکن است روی خواب یا اشتهای کودک اثر داشته باشند و در خیلی از موارد والدین به اشتباه فکر می‌کنند که این داروها خواب‌آور است در حالی که این داروها فعال کننده است ولی مسئله مهم این است که هر قدر تشخیص و درمان زودتر باشد زودتر به این کودکان کمک خواهد شد و مغز بهتر رشد می‌کند.

سن مناسب برای درمان این مشکل چه سنی است و مصرف داروها تا چه زمانی باید ادامه داشته باشد؟
والدین هر زمانی که احساس می‌کنند فرزندشان دارای این مشکل است فرقی نمی‌کند. در هر سنی برای اینکه به فرزندشان کمک کند باید به روانپزشک کودک و نوجوان مراجعه کنند اما مصرف داروها به میزان و شدت بیماری بستگی دارد ولی مسئله مهم در درمان این است در صورت بروز مشکل در مصرف دارو آن را قطع نکنند و مجدداً به همان پزشک مراجعه کنند. متأسفانه برخی والدین در اینگونه موارد یا دارو را قطع می‌کنند یا به پزشک دیگری مراجعه می‌کنند در حالی که بهتر است روان‌درمانی نزد یک پزشک انجام شود.

خانم دکتر آیا به جز درمان دارویی راه‌های دیگری هم برای درمان وجود دارد؟
بله راه‌های دیگری هم هست و بهترین راه‌حلی که تاکنون جواب داده درمان دارویی است.

توصیه شما به والدینی که احتمالاً دارای فرزندی با اختلال کمبود توجه هستند چیست؟
والدین باید بدانند و بپذیرند که این کودکان نیاز به کمک دارند و هر چه زودتر فرزندشان را برای تشخیص و ارزیابی نزد روانپزشک کودک و نوجوان ببرند کمک بزرگی به آنها کرده‌اند. آنها را سرزنش نکنند و بپذیرند که باید به این کودکان کمک شود.

برچسب‌ها

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط