سرخط خبرها
امروز: دوشنبه, ۲۰ آذر , ۱۳۹۶ | ۰۳:۵۰:۵۵آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۰۹/۱۹ ،‌ ۱۰:۰۳
۲۷ مهر ۱۳۹۴در ۱۲:۵۹ ب.ظ تعداد بازدید: 1,210 بازدید کد خبر:45442 چاپ خبر

سخنرانی دکتر مجتبی گراوند، رئیس مرکز آموزش عالی کوهدشت به مناسبت ایام جانسوز محرم

0

به گزارش خبرنگار کشکان، دکتر مجتبی گراوند به مناسب ایام جانسوز محرم در مرکز آموزش عالی کوهدشت برای دانشجویان به سخنرانی پرداخت و در مقدمه ی بحث اشاره ای به این موضوع داشت که ارتباط باورها و خُلقیات عصر جاهلی با حادثه‌ی خونین عاشورا مسئله‌ی بسیار مهمی است؛ زیرا حوادث اجتماعی معمولاً ریشه در گذشته […]

IMG_3135

به گزارش خبرنگار کشکان، دکتر مجتبی گراوند به مناسب ایام جانسوز محرم در مرکز آموزش عالی کوهدشت برای دانشجویان به سخنرانی پرداخت و در مقدمه ی بحث اشاره ای به این موضوع داشت که ارتباط باورها و خُلقیات عصر جاهلی با حادثه‌ی خونین عاشورا مسئله‌ی بسیار مهمی است؛ زیرا حوادث اجتماعی معمولاً ریشه در گذشته دارند.
وی ادامه داد: که علی رغم بعثت رسول گرامی اسلام (ع) و همه‌ی تلاش‌های آن حضرت جهت دگرگونی اخلاقی و اعتقادی مردم؛ برای از بین بردن رسوباتِ افکار و آداب و سنن جاهلی و تربیت جامعه‌ی نوبنیاد، سه مشکل اساسی وجود داشت: اول اینکه تغییر فرهنگ و ایدئولوژی از تحولات دیرپا و نیازمند زمان بود و پیغمبر اسلام چنین فرصتی را پیدا نکرد، لذا آثار اعتقادی و اخلاقی دوران کهن تا اندازه ای در افرادی که به اسلام گرویده بودند، باقی ماند. همچنین پیروان اسلام اکثراً متعلق به بعد از هجرت پیامبر (ص) و فتح مکه بودند. دوم اینکه بنا به تعبیر صریح قرآن کریم، عده ای از مردم اساساً ایمان نیاوردند و از روی طمع یا خوف تظاهر به اسلام نمودند. به همین جهت اسلام را وسیله ای برای کامیابی و حفظ منافع خویش می‌دانستند. سوم اینکه مبیّن و مفسّر قرآن کریم یعنی حضرت امیر (ع) را با طرح کودتای سقیفه ی بنی ساعده خانه نشین کردند و  بار دیگر منافقان یا مسلمانانِ مصلحتی اداره‌ی امور را در دست گرفتند.
رئیس مرکز آموزش عالی کوهدشت در یک تحلیل کلی و در تاریخ قرون نخستین اسلامی به دو جریان عمده اشاره ای داشت که عبارت بودند از:

۱ – جریان دین باور که مبتنی بر تئوکراسی دینی بود. این جریان خواهان حفظ و ادامه‌ی راه اولیاء و انبیاء بود و با انواع تحریف‌ها و کج روی‌های فرهنگی و ناهنجاری‌های اخلاقی و ارزشی مبارزه کرد و با تغییر تاکتیک‌ها و روش‌ها لحظه ای در این راه کوتاهی نکرد. به گواهی تاریخ می‌توان گفت که ائمه اطهار علیهم السلام، شاگردان و شیعیان مخلص آن بزرگواران در صف اول این جریان قرار دارند. در این میان امام حسین (ع)؛ مظهر عزت یک جامعه‌ی توحیدی و انسانی است زیرا قیام و نهضت او چکیده و عصاره ای از مروت و جوانمردی، خود باوری، کرامت، نیرومندی و استواری یک انسان واقعی است که می‌تواند الگویی کامل برای بینش‏ها، منش‏ها و کنش‏های فردی و اجتماعی به شمار آید.

۲- جریان سنتی یا سنت گرا که خواهان بازگشت به جاهلیت ثانی اما در لباس و لفافه ای از پوشش دینی بود. این جریان از دین مبینِ اسلام استفاده‌ی ابزاری کرد؛ به طوری که به اسم اسلام و منافع مسلمین، در واقع مردم را به بندگی کشید و بر گرده‌ی آن‌ها سوار شد و جنایت‌های زیادی انجام داد که باعث انحراف از اسلام ناب محمدی (ص) و شکاف روزافزون در میان مسلمین گشت.
گراوند ادامه داد: که مطالعه و بررسی تاریخی واقعه‌ی کربلا و قیام امام حسین (ع) اگر چه ریشه ها و ماهیت این نهضت را نمایان می‌سازد اما وقوف بر تمام ابعاد آن واقعه‌ی عظیم، نیازمند واکاوی بنیاد های نظری و اعتقادی این حماسه‌ی عظیم و ماندگار تاریخی است. بنابراین ضرورت دارد اهداف و مبانی تئوریک قیام امام حسین (ع) مورد مداقه قرارگرفته تا علل، انگیزه ها و از همه مهم‌تر اهداف قیام به درستی بررسی و تبیین شود. به طور کلی و خلاصه در متون و منابع تاریخی درباره‌ی علل و دلایل قیام سرور و سالار آزادگان جهان؛ اشاره های مختلفی شده است که به طور مختصر عبارتند از: اقامه‌ی امر به معروف و نهی از منکر، از بین بردن بدعت‌ها و احیای سنت‌ها، امتناع از بیعت با یزید به عنوان فردی فاسد فاسق شراب  خوار بی اعتقاد میمون و سگ باز… دعوت کوفیان و نامه های مکرر و زیاد آن ها، تشکیل حکومت دینی که امام خمینی (ره)، مقام معظم رهبری و صالحی نجف آبادی در کتاب «شهید جاوید» و برخی دیگر از نویسندگان این دیدگاه را دارند، حفظ کیان اسلامی، صیانت خلافت از انحرافات امویان، جلوگیری از ظلم و ستم امویان بر امّت اسلامی خصوصاً شیعیان، جلوگیری از محو نام آل رسول (ص)، جلوگیری از تاراج بیت‌المال مسلمین، عمل به وظیفه‌ی دینی و تکلیف شرعی، اتمام حجت و تبلیغ دینی و مهمتر از همه جهل بیش از حد مردم نسبت به انحرافات و اختلال و انحطاط روحی مردم باعث گردید که امام حسین (ع) قیام کند تا مردم را بیدار و از بیماری و دودلی نجات دهد.
رئیس مرکز آموزش عالی کوهدشت ادامه داد: بنا به دلایل فوق‌الذکر در مورد اهداف قیام امام حسین (ع) از دیر باز تا کنون؛ مورخان، پژوهشگران و صاحب نظران قلم فرسایی کرده اند و با الهام و استناد به سخنان امام حسین (ع) و بررسی متون مختلف تاریخ اسلام، رویکردها و رهیافت‌های مختلفی در تحلیل واقعه‌ی عاشورا داشته اند که هر کدام از  این رهیافت‌ها نکات و وجوه مشابهی دارند.
از نظر گراوند قیام امام حسین (ع) علاوه بر این که ماهیّت یزید و حزب بنی‌امیه را رسوا ساخت؛ الگویی برای رهایی، قیام‌ها و انقلاب‌های جهان اسلام شد و حتی در قیام غیر مسلمانان نیز آثار مثبتی بر جای گذاشت. زیرا افکار و اخلاق بلندنظرانه و عالی انسانی جای گزین اخلاق جاهلی حاکم در آن روزگار شد و به نوعی باعث بیداری وجدان و شعور دینی مردم گشت و پس از آن قیام‌های مختلفی با شعار «یا لثارات الحسین» شکل گرفت و دولت امویان را به شورش‌های مختلفی گرفتار کرد. در واقع می‌توان گفت که امام حسین (ع) با نثار خون خویش و بهترین یاران پاکش که چکیده‌ی همه‌ی فضیلت‌ها و خوبی‌های عالم بودند، به همه‌ی انسان‌ها فارغ از نگاه قومی و دینی؛ درس آزادگی و آزاد زندگی کردن، نترسیدن از مرگ در راه حق، ظلم ستیزی، فداکاری در راه مکتب، حفظ اسلام و کیان امت اسلامی، اهمیت به مقدسات دینی و نماز، وفای به عهد، بزرگواری و کرامت حتی در برخورد با دشمن، امکان اصلاح و بازگشت در همه حال (توبه‌ی حُر)، نقش فعال و سازنده‌ی زن (نقش حضرت زینب (س) و مادر وهب)، سخاوت، شجاعت، مقاومت، مروت و جوانمردی و… آموخت و به همین دلیل پیروز همیشه‌ی تاریخ خواهد بود.

گزارش: منیره میرآقایی/ کشکان

 

 

 

 

برچسب‌ها

دیدگاه

 1. درود بر دایی عزیزم موفق و پایدار باشی انشااله

  [پاسخ]

 2. درود خدا بر دکتر گراوند خوش فکر واندیشمند بی ادعا ونخبه ای که افتخاریست برای استان لرستان

  [پاسخ]

 3. بسیار عالی بود. سپاس دکتر جان

  [پاسخ]

 4. درود خدا بر دکتر نخبه ودانشمند بی ادعا داسوز شهرستان کوهدشت در یک کلام امیدواریم همیشه پیروز و سر بلند و موفق باشی

  [پاسخ]

 5. دکتر گراوند سخنرانی و فرمایشات جنابعالی واقعا” اندیشمندانه و پر معنا و در عین حال بیانگر واقعی حادثه تاریخ ساز کربلا بود . عالی بود احسنت بر شما.

  [پاسخ]

 6. درود بر شما دایی جان پایدار و برقرار باشی

  [پاسخ]

 7. سلام و درود خدا بر دکتر گراوند بزرگ
  واقعا دیدگاه های شما رو همیشه ستایش کردم و همیشه الگوی بنده بودین
  یادمه حتی تو خوابگاه هم همیشه بچه ها رو نصیحت میکردین و به همه لطف داشتین

  [پاسخ]

 8. درود خدا بر دکتر مجتبی گراوند
  یادم هست یه بار درباره تراکتور فرگوسن ازت سوال پرسیدم و چقدر با سعه صدر منو راهنمایی کردی
  امیدوارم که همیشه موفق باشی

  [پاسخ]

 9. عرض سلام و درود خدمت استاد گراوند بزرگ؛
  استاد ممنونم از تمام راهنمایی هایی که به بنده و بقیه هم خوابگاهی هایت در کامروا نمودی.
  واقعا مسیر زندگی بنده را متحول کردی.
  انشاالله که باز هم مثل دوران خوابگاهی بدرخشید.
  دوستدار همیشگی شما حسین برخه

  [پاسخ]

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط