سرخط خبرها
امروز: دوشنبه, ۲۰ آذر , ۱۳۹۶ | ۰۳:۴۵:۲۵آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۰۹/۱۹ ،‌ ۱۰:۰۳
۲۶ مهر ۱۳۹۴در ۶:۴۸ ب.ظ تعداد بازدید: 1,031 بازدید کد خبر:45429 چاپ خبر

اخلاق مداری درس بزرگ محرم است

0

علی قربانی

و چقدردر مدرسه حسین (ع) این درس زیبا و عالمانه تدریس می شود که باید در خدای خود فانی شد و به غیر از دوست چیزی را ندید…

علی-قربانی

علی قربانی٭/ کشکان:

محرم که می رسد احساس می کنی که حال دیگری پیدا می کنی . شاید از سال ۶۱هجری تاکنون پیامی که بیشتر از هر چیز دیگری در منابر و مجالس حسینی بر روی آن تاکید می شود تقوای الهی و رعایت اخلاق حسینی  استب . با گذشت ۵۰سال از حکومت نبوی جامعه اسلامی از نظر اخلاقی آن چنان دچار  انحطاط می شود که یک شراب خوار فاسق بر منبر رسول مهربانی و رحمت می نشیند و بر مسلمین حکومت می کند. و آنچه بیشتر از هر چیز قلب مشتاقان اهل بیت و محبان خاندان عصمت و طهارت را رنج می دهد مظلومیت اهل بیت علیهم السلام است. فرزند پیامبر (ص) در آن روزگار چه می بیند که برای اصلاح امت جدش حاضر می شود با زن و فرزند و عزیزانش خود را به قربانگاه کربلا ببرد . آری بیش از هزارو سیصد و هفتاد سال است که خون خدا با شهادتش مدرسه ی عشقی را باز کرده  که عشاق سینه چاک آن حضرت از کلام ناب این معلم انسانیت و اخلاق خوشه برمی چینند و خود را به آستان دوست مقرب تر می کنند و من زانوی غم در بغل گرفته ام و بر مصائب آن حضرت ناله ها سرداده و اشک می ریزم.

و من تنها نیستم که این چنین با آمدن محرم از خود بی خود شده و دیوانه می شوم . آری هر دلی که مرثیه غمبار محرم را بشنودو شبنم اشک غبار از دلش برگیرد ناخودآگاه دیوانه می شود و شور حسینی بروجودش سایه می افکند . در کوچه پس کوچه های شهر قدم می زنم تا کم سویی چشمانم را به نور محافل آن حضرت روشن سازم و از دریای معرفت و اخلاق حسین (ع) جرعه ای برگیرم.

هزار سال است که بر هرکوی و برزن نام حسین (ع) ، یاد حسین (ع) و پیام حسین (ع)  بلنداست و من آنچنان غرق این زندگی فانی و گذرا شده ام که نمی توانم قرار بی قراری ام را از این واسطه فیض الهی برگیرم . .اعتراف می کنم که  هل من ناصر ارباب بلنداست و دستان کرم و سخاوتش باز است تا ما را از آتش خشم و قهر الهی برگیرد و ما…

گریه امانم نمی دهد .باید بگریم و خود را سبک کنم .باید بر دردهایی که روزگاران زیادی است بر گردنم آوار شده اند فریاد بزنم . حسین (ع) کشتی نجات است و من چشم به راه این سفینه نجات مانده ام تا خود را از گرداب و منجلاب دنیا و دنیا پرستی برهانم.

از او مدد می گیرم تا در این مکتب خانه عشاق پای بگذارم و دل را به صفای کلامش جلا دهم.

آری جاده حسین (ع)  با تابلوهایی آذین شده که مسیر انسانیت و بندگی را هموار  می کند . اولین تابلوی این مدرسه تقواست . و چقدردر مدرسه حسین (ع) این درس زیبا و عالمانه تدریس می شود  که باید در خدای خود فانی شد و به غیر از دوست چیزی را ندید .  آزادگی و حریت  درس دوم حسین (ع) است . او با ایثار جان ،بهای آزادگی را پرداخت  و تن به ذلت نداد .امام حسین علیه السلام فرمود: مرگ با عزت بهتر از حیات ذلیلانه است. صحنه کربلا نیز جلوه دیگری از این آزادگی بود که از میان دو امر شمشیر یا ذلت، مرگ با افتخار را پذیرفت و به استقبال شمشیرهای دشمن رفت و فرمود:

بر ما گمان بردگی زور برده اند

ای مرگ، همتی! که نخواهیم این قیود

از آزادگی در کربلا که بگذری پای در حلقه فتوت و جوانمردی می گذاری و باید بنشینی و در رکاب این استاد زانوی ادب بزنی و درس جوانمردی را از پسر ذوالفقار برگیری.

امام حسین (ع) در مکتب عاشورا فتوت و جوانمردی را به بهترین شکل به نمایش گذاشت و به جهانیان یاد داد که باید در برخورد با دیگران رسم فتوت و جوانمردی را به جای آورد و فرقی نمی کند که طرف مقابل شما دوست باشد یا دشمن.  شجاعت و وفاداری هم در میدان عاشورا از درخشش عجیبی برخواردارند.  در شاهراه حقیقت حسینی هر چه بیشتر گام برمی داری با فضایل اخلاقی بیشتری آشنا می شوی و ای کاش از این سفر معنوی و روحانی بتوانی توشه ها برداری و به محبوب نزدیک تر شوی.

با رشد و گسترش روزافزون  ارتباطات در دنیای کنونی و پیشرفت تکنولوژی در در فضاها ی مجازی باید شروع محرم را به فال نیک گرفت و از مکتب حسینی در اشاعه امر به معروف و نهی از منکر مدد گرفت . چه بسیارند نخبگانی که این روزها در فضاهای مجازی مطلب می نویسندو در بوته نقادی دیگران را به چالش می کشند تا شاید بتوانند در راه توسعه و اعتلای همه جانبه این استان قدم بردارند. زیباترین درسی که می توان از عاشورا گرفت و چاشنی این فضاها قرار دارد اخلاق مداری و اخلاق گرایی است . توهین ،افتراء ، تمسخر در مکتب حسین (ع) جایی ندارد و باید آموخت که در مکتب اسلام باید به کرامت انسانها ارج نهادو برای آنها ارزش قائل شد .زیرا  مکتب حسین (ع) بیشتر ازشورحسینی  به دنبال شعور حسینی است.

 

٭ رئیس اداره اطلاع رسانی اداره کل آموزش و پرورش لرستان

 

 

برچسب‌ها

دیدگاه

 1. سلام و درود بر دوست ارجمندم؛ جناب قربانی عزیز
  امید که شاد و خرم باشید.
  چه زیبا فرمایش کرده اید در مورد آزادگی حسین…و چه خوب است که از حسین بن علی (ع) خندیدن را بیاموزیم نه گریستن را.
  حسین با خندیدن بر روی همه امور مادی اعم از مال و زن و فرزند و… و ترجیح مرگ با عزت بر زندگی با ذلت؛ به ما درس “عزت نفس” می دهد.

  [پاسخ]

  ناشناس در :

  سلام و ارادت تمام خدمت دوست فرهیخته و اندیشمندم جناب آقای شکری
  امام حسین (ع) آموزگاری است که دانش آموزان در مکتبش به تناسب نوع فکر و بینشی که دارند قطره ای ار دریای معرفت آن حضرت را برمی گیرند . حسین (ع) حقیقتاً فنافی الله بود زیرا در مرام و مکتب او آنچه که خواست و اراده الهی بر آن مترتب بود جز نیکویی و زیبایی چیز دیگری نبود .
  و با کلام نغز جنابعالی بی اختیار به یاد کلام بزرگ بانوی دشت کربلا افتادم که فرمودند : ما رایت الا جمیلا
  اعتراف می کنم که امثال من حقیر در شناخت یاران آن امام همام هزار راه نرفته را داریم تا به کمال و کنه وجود آن بزرگان پی ببریم .
  یکی درد و یکی درمان پسندد یک وصل و یکی هجران پسندد
  من از درمان و درد و وصل و هجران پسندم آنچه را جانان پسندد
  در پناه دادار پاینده و پایدار باشید

  [پاسخ]

  علی قربانی در :

  پوزش که در اجابت به ابراز محبت جنابعالی دقت نشدو عنوان نام حقیر درج نگردید

  [پاسخ]

 2. اقای قربانی هیچ میدانی از اتفاقی که در طرهان در حق یکی از بهترین و محبوبترین نیروهای اداری و نواختن سیلی بر صورت او در حضور تمامی مسولین رخ داد نمره جنابعالی در اطلاع رسانی صفر ودفاع از ضارب و شخص خاطی بود,حداقل از شما نسبت به سایر سایت ها که اطلاع رسانی کردند توقع بیشتری میرفت ولی افسوس که,,,,?

  [پاسخ]

  علی قربانی در :

  هم استانی ارجمند و یا احیاناً همکار محترم
  احساس می کنم که نواختن سیلی توسط فرد ی کم مایه به یک فرهنگی جز اینکه خاطر فرهنگیان ،دانش آموزان و خانواده های فرهنگ دوست و ریشه دار ما را مکدر کند نتیجه ای در برندارد . در جامعه ای که به اتکا دیدگاه ارزشی و اصیل اسلامی خود معلمی را افتخار می داندو به معلم عشق می ورزد حرکتی نابخردانه نمی تواند این نگاه را خدشه دار کند .
  بر خلاف جنابعالی و با احترام به دیدگاه شما معتقدم وظیفه آموزش و پرورش دفاع از این همکار و حراست از کرامت معلمی است . که باید عرض کنم به محض اطلاع موضوع از مبادی قانونی با جدیت پیگیری گردید و با همیاری و همکاری بی شائبه مقامات مسئول در کمترین زمان ممکن فرد خاطی بازداشت گردید
  و آموزش و پرورش به عنوان تکلیف باز هم از حمایت و پیگیری پرونده دریغ نخواهد کرد .

  [پاسخ]

 3. هم اندیش، سلام.
  نوشتار نغزتان در مجال گفتمان عاشورا، زیر عنوان «اخلاق مداری …» را به دیده منت خواندم و بهره بردم؛ چه نیک و گرانمایه بود. از فردی «اخلاق مدار» جز این انتظار نمی رود. مگر نه این است که مؤلف کشاف اصطلاحات الفنون آرد:«علم اخلاق عبارتست از علم معاشرت با خلق و آن از اقسام حکمت عملیه است و آن را تهذیب اخلاق و حکمت خلقیه نیز نامند.» بی شک «روابط عمومی» همان علم معاشرت با خلق است که نویسنده این نوشتار به عنوان مدیر روابط عمومی علم و هنر انجام این مهم را به ره «اخلاق مداری» نیک می داند و باید بداند.

  [پاسخ]

  علی قربانی در :

  با سلام از ابراز محبت و شاگرد نوازی جناب آقای دکتر جودکی مدیر فرهیخته پژوهشکده تعلیم و تربیت صمیمانه سپاسگزاری می کنم . آرزو می کنم تا لایق باشم و بتوانم آنچه را که در مکتب اساتید گرانقدری چون جنابعالی آموخته ام به بهترین نحو بیان کنم و امانت دار متانت ، ادب ،تواضع و بزرک منشی معلمانم باشم

  [پاسخ]

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط