سرخط خبرها
امروز: سه شنبه, ۳ بهمن , ۱۳۹۶ | ۰۳:۳۳:۰۸آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۱۰/۳۰ ،‌ ۰۸:۳۳
۲۴ مهر ۱۳۹۴در ۸:۰۸ ب.ظ تعداد بازدید: 1,505 بازدید کد خبر:45309 چاپ خبر

ده‌مرده، مرد بود!

0

علی گودرزیان (ع.پایدار)

من بودم و هشت سال آمد و رفت استانداران دولت مهرورزی از”ثانی” تا “صابری” و”زابلی زاده ی پاکدست” به لرستان! هشت سال برما گذشت و پایان آن روزه های سخت، در”نشریه ی سیمره”نوشتم: “هشت سال، بازی برزمین سوخته!” دوسال ازپی آن هشت سال گذشته است و من اگر بخواهم دوباره بنویسم خیلی راحت باید بنویسم: […]

IMG13173289

من بودم و هشت سال آمد و رفت استانداران دولت مهرورزی از”ثانی” تا “صابری” و”زابلی زاده ی پاکدست” به لرستان! هشت سال برما گذشت و پایان آن روزه های سخت، در”نشریه ی سیمره”نوشتم: “هشت سال، بازی برزمین سوخته!” دوسال ازپی آن هشت سال گذشته است و من اگر بخواهم دوباره بنویسم خیلی راحت باید بنویسم: “ده سال، بازی بر زمین سوخته” اما شب که می شود و چراغ “بام خرم آباد” روشن می شود یاد”ده مرده” می افتم! از این ده سال سیطره ی اصولگرایان”ده مرده”را هر بار مرور می کنم!
اما از من نخواهید از این دو سال چیزی بنویسم، از این دو سال ”حاشا وکلا” که چیزی بنگارم، من می ترسم! بر  من خرده نگیرید! فقط دوست دارم از”ده مرده” بگویم! چرا که رو در رویش می ایستادم و انتقاد می کردم ولی”روز خبرنگار” ما را نیز فراموش نمی کرد! ما عادت داریم رو به روی اهل قدرت، قلم برقصانیم و پشت سر، بشورانیم اما من امروز از”ده مرده” می گویم که فرسنگ ها از ما دور و این روزها دولت ازکف داده است! من فقط از”ده مرده” می گویم همانی که وقتی اینجا بود منتقدش بودم یادش بخیر! آاااااای حبیب جان!

“از طلا بودن پشیمان گشته ایم! / مرحمت فرموده ما را مس کنید”
ده مرده اصولگرا بود! اما او رای مردم را “حق الناس” می دانست! ده مرده شناسنامه داشت، در دستش پرچم اندیشه ی اصولگرایی بود! روزی چندبار نام ولینعمتش را زمزمه می کرد! به مدیرانش می گفت:
“اهاااای مدیران دولت مهرورز! دولت احمدی نژاد را پاسبانی کنید! نمک خورده اید و نمکدان را نشکنید! ده مرده بدهکار ما هم نبود، ما از ایشان انتظاری نداشتیم، او به اعتبار اصولگرایی استاندار شده بود و حد خود را می دانست، روزنامه های اصولگرایان را تقویت می کرد ازما نمی ترسید جااااار می زد: «من کارگزار دولت مهرورزم!»
دکترده‌ مرده، پیش از این که استاندار لرستان شود، استاندار استان دیگری بود، اصلن و ابدن که با خود کس دیگری آورده و اصلن و ابدن که مدیران را ازآن استان وارد استان لرستان کرده باشد!
ده مرده تنها آمد، دل به مدیران وارداتی نبست، نه رییس حراست آورد! نه معاونانش آورد! نه رییس روابط عمومی آورد! نه فرماندار آورد! نه رییس حوزه ی ریاست آورد! نه فلان رفیق شفیق آورد! دست کم به نیروهای اصولگرای لرستانی اعتماد کرد!
اصلن و ابدن که بخواهد مردم را “فیلم” کند! به هیچکدام از خبرنگاران صدا و سیما پست نداد! ده مرده خیلی دوست داشت خبرنگاران اورا دوست داشته باشند! اما ازآن ها نمی ترسید! با آن ها گفت و گو می کرد!
من اصلن ندیدم روابط عمومی استانداری ده‌مرده، درنشست های استاندار با خبرنگاران، به تک تک خبرنگاران زنگ بزند که فلان پرسش را از استاندار داشته باشید! درست است که به پرسش ها جواب نمی داد اما هرگز از پرسش خبرنگاران نمی ترسید!
یادش بخیر! به هیچ اصلاح طلبی پست نداد! به هیچ اصلاح طلبی نان به قرض نمی داد! حتی به اصولگرایان هم نان به قرض نمی داد او به دنبال درست کردن حاشیه ی امن نمی رفت! پاک و بی باک بود وکاردرست همان بود که او می کرد! او از راستگویان بود!
دکترحبیب اله ده‌مرده “رفیق سالار” نبود! حاشا وکلا که به خاطر رفیق شفیقش مصالح یک استان را به بازی بگیرد! بارها می‌گفت: با هیچکدام ازمدیران عهد اخوت نبسته ام! اودربین اصولگرایان”شایسته سالاری”می کرد! به وحدت اصولگرایان می اندیشید و همگرایی ایجاد می کرد! اصلن و ابدن بین اصولگرایان تفرقه بیندازد تا حکومت کند!
ده‌مرده، وقتش را “وقف” مردم کرده بود، این وقت را صرف پیدا کردن پست و مقام برای رفقایش دراستان های دیگر نمی کرد! یادش بخیر! با هیچکس وارد معامله برسر رای مردم نشد! اگرچه او نیز استانداری «پروژه محور» بود اما به اعتبارات پروژه ها کاری نداشت!
حبیب اله ده‌مرده را همه می شناختند وقتی به کسی باور نداشت یک ساعت امانش نمی داد! معاونت سیاسی اش را در روز انتخابات لغو ابلاغ کرد! شاید هم استعفا شد! حتی به سه فرماندارش رحم نکرد! چگونه یادش نکنم کاراو کار”بوالعجبی” بود! سالم ترین انتخابات را درطول انقلاب درلرستان برگزارکرد. نمی گویم ایده ال، می گویم بهترین بود!
یادش بخیر!
شعاراو توسعه و آبادانی نبود اما: آزادراه اراک – خرم آباد-که حتی درنقشه نبود- این مرد بزرگ، به جریان انداخت! راه آهن دورود -خرم آباد – اندیمشک را ایشان زنده کرد! و«بام خرم آباد»یادگاراوست. ده مرده خود را «مرد کارهای بزرگ» می نامید!
واما…
چقدر او را قبول نداشتم او هم مثل از پیش آمدگانش، برای توسعه ی استان اصلن و ابدن برنامه ی مدونی نداشت! بعدها فهمیدم ای بابا! برنامه بی برنامه!!!
مردزابلی زاده‌ی پاکدست را دوباره مرور کردم! آن که روزی منتقدش بودم، اما دیدم صدایش بوی سادگی روستاهای زابل می داد و پشت نگاهش هیچ خنجری پنهان نبود، پیشینه اش روشن بود و پرچمش دردست داشت. این روزها چقدر خراب شده ایم!
کاش سهم ما هم ازدولت راستگویان، راستی می شد! کسی که به دستیاری ما آمده است نقشه ی انزوایمان را می کشد!
دلم به حال خودمان می سوزد!
دلم به حال همه بنفش های امیدوار می سوزد!
دریغا ازشب ها و روزهای بنفشی که به سادگی مصادره شدند!
دریغا ازبزنگاه های خدمت بنفش، که عالیجنابان خاکستری بربادشان دادند!
ما دل به طلوع دوباره‌ی بنفش بسته ایم!
حالا که دراین بیغوله از هرسو تهدید می شویم به واژه های بنفش پناه می بریم! ما چقدر اینک مظلومانه بدشدیم تا به یادخاطرات کسی افتادیم که روزگاری بدش می دانستیم!! نه بابا! ده مرده، مردبود!

والعاقبه للمتقین

alipaydar

علی گودرزیان (ع.پایدار)

منبع: یافته

برچسب‌ها

دیدگاه

 1. باسلام.آقای دهمرده موسس دانشگاه زابل وانسانی قانون مدار بودند…دراستان سیستان وبلوچستان نیز از ایشان به نیکی یاد میشد……

  [پاسخ]

 2. درود بر آقای گودرزیان عزیز ، آفرین بر شجاعت این قلم

  [پاسخ]

 3. دورود و مرحبا

  [پاسخ]

 4. بسیار زیبا بیان کردید استاد/اما آیا در این استان گوش شنوایی هست یا نه .
  ///بله جواب را میدانیم همان نه نه آشنا

  [پاسخ]

 5. منظورشما چیه ؟ که چی؟حتما پست نگرفتی

  [پاسخ]

 6. لذت بردم

  [پاسخ]

 7. چوخواهی که نامت رود در جهان // مکن نام نیک بزرگان نهان

  [پاسخ]

 8. سلام وتشکرازنویسنده وکشکان.یاددکترده مرده بخیرمردشجاعی بودخدمات خوبی به لرستان کرد.اگه خدمتش ادامه می داشت قطعا”سدگاوشمارراعملیاتی وتمام میکرد.

  [پاسخ]

 9. خیلی از متن هاش آموزنده بود تونستم اطلاعات زیادی کسب کنم ممنون از نویسنده و سایت کشکان نیوز

  [پاسخ]

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط