سرخط خبرها
امروز: پنج شنبه, ۲۸ دی , ۱۳۹۶ | ۱۱:۰۴:۰۱آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۱۰/۲۷ ،‌ ۰۸:۱۰
۱۲ مهر ۱۳۹۴در ۶:۰۱ ب.ظ تعداد بازدید: 523 بازدید کد خبر:44709 چاپ خبر

مادامی‎ که رئیس‎جمهور قبل محاکمه نشود؛ با اعدام زنجانی مشکلی حل نخواهد شد

0

حسین راغفر

حسین راغفر، اقتصاددان و عضو هیأت‎علمی دانشگاه الزهرا درباره دادگاه بابک زنجانی گفت: اعدام بابک زنجانی مسئله را حل نخواهد کرد، زیرا مسئله فراتر از این حرف‎هاست. با توجه به اطلاعاتی که همه از ساختار سیاسی کشور دارند، همه می‎دانند که انتقال هیچ منابعی بدون امضای وزیر و رئیس بانک مرکزی وقت و با تفاهم […]


n00092063-bحسین راغفر، اقتصاددان و عضو هیأت‎علمی دانشگاه الزهرا درباره دادگاه بابک زنجانی گفت: اعدام بابک زنجانی مسئله را حل نخواهد کرد، زیرا مسئله فراتر از این حرف‎هاست. با توجه به اطلاعاتی که همه از ساختار سیاسی کشور دارند، همه می‎دانند که انتقال هیچ منابعی بدون امضای وزیر و رئیس بانک مرکزی وقت و با تفاهم رئیس دولت وقت امکان‎پذیر نبوده است. مصاحبه روزنامه شرق با این اقتصاددان و عضو هیأت‎علمی دانشگاه الزهرا را بخوانید:


دادگاه بابک زنجانی برگزار شد و او به ‌همراه دو نفر دیگر مفسد فی‎الارض شناخته شدند. آیا نتیجه این دادگاه اذهان عمومی را نسبت به برخورد قاطع با مفسدان، آرام می‎کند؟

به عقیده من مردم نخواهند پذیرفت که این دادگاه اقدامی کافی برای مقابله با فساد است، اگرچه لازم است. اما آنچه که آسیب ‌خورده، اعتماد مردم به‎عنوان بزرگ‌ترین سرمایه هر جامعه‎ای نسبت به عملکرد دستگاه‎های مختلف ازجمله مجلس، دستگاه قضائی و… است. افراد اصلی همه بیرون هستند و مهم‎ترین آنها رئیس دولت قبل است، زیرا امکان ندارد که بدون نظر ایشان توسط عاملان وی، چنین فساد گسترده‎ای رخ داده باشد.

به‌گفته دادستان، بنا به اعترافات یکی از معاونان احمدی‎نژاد، منابع کشور را در ١٠ کشور خارجی سرمایه‎گذاری می‎کردند، اما هنوز گزارش روشنی از انتقال ‌هزار‌میلیارد دلاری که ٧٠٠‌ میلیارد دلار آن دلار نفتی و باقی، درآمدهای دیگر دولت در هشت سال گذشته بوده، وجود ندارد. درواقع هیچ شفافیتی نسبت به استفاده از منابع عمومی وجود ندارد. مادامی که این گزارش‎ها منعکس نشود و شخصیت‎های اصلی که مسئولیت مستقیم این فساد برعهده آنهاست به دادگاه فراخوانده نشوند و صورت شفافی از اطلاعات در اختیار مردم گذاشته نشود، این اعتماد ازدست‌رفته بازسازی نمی‎شود.

این دادگاه چه آثاری بر اعتماد عمومی خواهد داشت؟

اعتماد بزرگ‌ترین سرمایه هر جامعه‎ای است و به نظر من دستگاه قضائی برای بازسازی این اعتماد، مسئولیتی تاریخی دارد.

آیا اعدام بابک زنجانی مشکلی را حل خواهد کرد؟

اعدام بابک زنجانی مسئله را حل نخواهد کرد، زیرا مسئله فراتر از این حرف‎هاست. با توجه به اطلاعاتی که همه از ساختار سیاسی کشور دارند، همه می‎دانند که انتقال هیچ منابعی بدون امضای وزیر و رئیس بانک مرکزی وقت و با تفاهم رئیس دولت وقت امکان‎پذیر نبوده است. بنابراین اگر گزارش شفافی از منابعی که وارد کشور شده و به دلیل فسادهای گسترده از کشور خارج شده و مشکلات متعددی که جامعه در اثر این بی‎کفایتی‎ها متحمل‌‎شده ارائه نشود، مسئله با اعدام این فرد حل نخواهد شد.

پس راهکار چیست؟

به عقیده من این دادگاه باید ادامه‎دار باشد و این فرد نباید به‌عنوان مفسد ‎فی‎الارض اعدام شود تا اطلاعات لازم را در اختیار دستگاه قضائی بگذارد. مادامی‎ که رئیس‎جمهور دولت قبل که مسئول اصلی این نابسامانی‎هاست محاکمه نشود و پاسخ‌گوی اتلاف این منابع بزرگ نشود، برخورد با افراد دست دوم و سوم، مشکلی را حل نمی کند.

پس به عقیده شما بابک زنجانی یک فرد اصلی به شمار نمی‎رود؟

بابک زنجانی یک مهره است. مهره‎ها به این دلیل مهره هستند که تشخیص بلندمدت ندارند و طمع ثروت‎های بزرگ و بادآورده‎ای که پیش‌روی آنها قرار می‎گیرد، اصلی‎ترین دلیل نابیناشدن آنها در زمانی خواهد بود که وارد این جریانات می‎شوند. آنها کماکان قربانی خواهند بود و این قربانی‎ها کماکان ادامه خواهد داشت.

برچسب‌ها

دیدگاه

  1. تو هم مثل صادق بدکلام اینجوری میخوای معروف بشی قصاص قبل جنایت میکنی بزار ببین زنجانی از کجا ریشه گرفت کدوم دولت کیسه ای بهش ارز میدادن تا در بازار بفروشه ببین راننده کدوم دولت بود

    [پاسخ]

  2. ریشه اصلی شما ومرحوم نوربخش هستید مردم همه چیز را می دانند نمیشه از سفر دکتر به بیرجند گزارش می دادی کشکان جان

    [پاسخ]

  3. واقعا راست میگه اینا مهره هستن .واقعا احمدی نژاد ما رو برد بیست سال پیش

    [پاسخ]

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط