سرخط خبرها
امروز: جمعه, ۲۹ دی , ۱۳۹۶ | ۱۸:۵۹:۵۹آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۱۰/۲۷ ،‌ ۰۸:۱۰
۱۰ مهر ۱۳۹۴در ۹:۰۸ ب.ظ تعداد بازدید: 1,302 بازدید کد خبر:44633 چاپ خبر

هزینه های یک انتقاد مشفقانه

0

مهدی دوست محمدی

  مهدی دوست محمدی٭(مدیر مسئول): رضا بهرامی جوان خوش فکر، خوش برخورد و تحصیل کرده کوهدشتی‌ست که به گواه دوستان و اطرافیان، قلمی روان، استوار و آزاد داشته و در کردار و گفتار دغدغه ی مردم و دیارش را بر دغدغه های شخصی خود مقدم داشته است. او را که در زمره ی قرآن پژوهان است و […]

bayat-azadbakht-5 (1)

 

مهدی دوست محمدی٭(مدیر مسئول):

رضا بهرامی جوان خوش فکر، خوش برخورد و تحصیل کرده کوهدشتی‌ست که به گواه دوستان و اطرافیان، قلمی روان، استوار و آزاد داشته و در کردار و گفتار دغدغه ی مردم و دیارش را بر دغدغه های شخصی خود مقدم داشته است. او را که در زمره ی قرآن پژوهان است و مشی و تفکر اصلاح طلبانه دارد چند سالی است میشناسم. انسانی که به علت رشد و بالندگی شخصیت ذاتاً منتقد نابهنجاری ها و رفتار و گفتارهای ضد آرمان های تعریف شده در حوزه های مختلف است. چه هنجارها و آرمان های اخلاقی و اجتماعی، چه آرمان های اسلام و انقلاب شکوهمند اسلامی و چه هنجارها و معیارهای مورد نظر اصلاح خواهان و آزاداندیشان.

او دانشجوی دکتری مهندسی عمران است ولی به گواه اهل فن با زبان و قلم بالنده اش چنان می نویسد که این تصور را در خواننده ایجاد می کند دانش آموخته ی حوزه های سیاست و ادبیات است.

مطلبی که اخیراً از وی با موضوع انتقاد از عملکرد فرماندار کوهدشت منتشر شده است، بر اساس مذاکرات حقیر با ایشان حقیقتاً از آن دسته مطالبی بود که بدون هرگونه پشت پرده ای با حسن نیت و از سر دلسوزی برای جریان اعتدالِ دولت تدبیر و امید و اصلاحات به رشته ی تحریر درآمده است.

در این مطلب در نگاه اول از شیوه ی برخورد جناب کرم محمدی با اعضای انجمن آوای اردیبهشت بعد از پخش برنامه ی «سرزمین ما» از شبکه ی یک سیما که در ساعت ۲۳ شامگاه ۲۷ شهریورماه ۹۴ پخش شد، انتقاد شده است.

مریم شفیع زاده و پویان کاظمی نمایندگان انجمن آوای اردیبهشت در برنامه ی فوق در خصوص مشکلات زیست محیطی شهرستان کوهدشت، نبود امکانات در اطفاء حریق جنگل های بلوط علی رغم برگزاری مانور، وضعیت بحرانی تنگه ی شیرز و شیوه ی ناصواب دپوی زباله ها در منطقه ی خوشناموند انتقاد کردند. همچنین در ادامه ی برنامه کلیپی از زباله های خوشناموند پخش شد که محمدحسین آزادبخت هنرمند ماکت ساز و فعال محیط زیست و بهروز آزادبخت سرپرست شهرداری کوهدشت در مورد آن سخن گفتند. نیز در پایان بخش لرستان برنامه، آرش میراسماعیلی قهرمان جودو از نبود امکانات در خاموش کردن جنگل های بلوط و اینکه مردم و جوانان مجبور بوده اند با شاخ و برگ درختان آتش را خاموش کنند انتقاد و ابراز تأسف کرد.

با توجه به مفهوم و منطوق سئوالات مجری برنامه در اظهارات شرکت کنندگان در برنامه به تلاش های فرماندار و مسئولان اجرایی شهرستان در اطفاء حریق جنگل های بلوط کوهدشت اشاره ی نشد. در واقع زمانی باید چنین موضوعی مطرح می شد که سئوالی در خصوص عملکرد مدیران اجرایی از اعضای انجمن پرسیده می شد. بنابراین بر اساس آنچه علمای منطق می گویند « اثبات شیء نفی ما عدا نمی کند» یعنی اثبات مساله ای به منزله ی نفی غیر از خود نمی باشد و مسئولین محترم اجرایی نباید از این اتفاق ناخرسند باشند.

همچنین در اظهارات شرکت کنندگان انتقاد مستقیمی از عملکرد فرماندار و مدیران محلی به عمل نیامد.

با این وجود اما پس از پخش برنامه در روزهای بعد انجمن آوای اردیبهشت از فرمانداری کوهدشت اخطار کتبی مبنی بر فعالیت خارج از چارچوب اساس نامه دریافت می کند. همچنین شرکت کنندگان در برنامه بر اساس اظهارات خودشان از ناحیه فرمانداری به علت شرکت در برنامه مورد انتقاد شدید قرار می گیرند.

در ادامه ی مطلب رضا بهرامی، مسئولیت پاسخگویی در قبال مشکلات متعدد حوزه های مختلف شهرستان متوجه فرماندار دانسته شده است.

این مطلب نیز امر غریبی نیست. مطابق قانون فرماندار بالاترین مقام اجرایی شهرستان است و چون ذاتاً وظیفه ی نظارتی دارد باید در این خصوص پاسخگو باشد.

اما کلیت مطلب رضا بهرامی این نکته را گوشزد می کند که بر اساس مقدمات و شیوه ی برآمدن دولت تدبیر و امید و حمایت بی دریغ جبهه ی اصلاحات از این دولت، انتقادپذیری و پذیرش دیدگاه های مخالف که از آرمان های اولیه ی اصلاح طلبان است، کف انتظار حامیان دولت تدبیر و امید از کارگزاران این دولت در کشور است.

انتقادی از ناحیه ی جوانی نیک اندیش، تحصیلکرده و اخلاق مدار صورت گرفته که ممکن است بخش هایی از آن اشتباه بوده یا با زبانی تند و گزنده ارائه شده باشد. شایسته نیست در برابر آن رفتارهایی صورت گرفته یا جوابیه ای ارائه شود که مملو از تهمت و افتراست. رفتارها و اتهاماتی که در صورت عدم اثبات به سهولت عنوان مجرمانه به خود می گیرند.

روا نیست منتقدان اصلاح طلب و مشفق در دولت تدبیر  و امید بدون دلیل و مدرک محکمه پسند، به عناوین مختلفی چون کارشکنی در کار دولت، داشتن تفکرات التقاطی، معامله ی مسوولیت شان با “پول”، سهم خواهی و باج گیری، تحریک شدن توسط دیگران و داشتن پشت پرده و … متهم شوند. عناوینی که استعمالشان خاطره ی تلخ برخی مدیران دولت های نهم و دهم در اتهام زنی به روزنامه نگاران را در ذهن تداعی می کند.

 

٭ وکیل پایه یک دادگستری

 

 

 

 

برچسب‌ها

دیدگاه

 1. احسنت جناب اقای دوسب محمدی درودبرشماواقعا برای مردم روشن کردی قضیه چیه.بعدازروی کارامدن دولت تدبیروامیدوامدن نیروی خوبی چون فرماندارعزیرمان خیلی خوشحال شدیم ولی نمیدانم چی شد…بایدافسوس بخوریم بخاطریک انتقادسازنده ان هم نه به جناب فرماندارعزیزمان بایدفکروذکرمان جوابیه دادن باشد.البته دوربرفرمانداری شهرمان افرادی احاطه کرده است که اکثر انها برای دولت تدبیروامیدکوچک ترین زحمتی نکشیده اندوحتی درهنگام تبلیغات کاندیدهای ریاست جمهوری ازترس بالا دستی خودشان … جرات وشهامت این را نداشته اندکه در ستادجناب اقای دکترروحانی حضورداشته باشندوسری بزنندلذا فرماندارعزیزفکرمیکنندافرادی که همرا ایشان هستندونمایندگی ادارات رادارندازدل دولت تدبیروامیدامدندولی دراصل اینطوری نیست ورئسای ادارات بارندی به فرماندارخوبمان چسبیده واین ازاشتباه ایشان می بیاشد وبایدهرچه زودتراقدامی بکندتا نارضایتی از این بیشترنشودولازم به ارائه جوابیه نشود.

  [پاسخ]

 2. جناب آقای دوست محمدی عزیز احسن به شجاعت و متانتتان واقعا رسانه کشکان بسیار عالی در این مورد عمل کرد و نقش خود را به نیکی انجام داد ،و باید افسوس فراوان خورد که چرا هنوز افرادی هستند که بخاطر منافع شخصی و زود گذر خود زمین و زمان را دست آویز قرار داده و ناجوانمردانه میخواهد حریف خود را از میدان به در کنند .

  [پاسخ]

 3. با سلام و عرض ادب و احترام
  دوست ارجمندو فرهیخته ام جناب دوست محمدی
  شرح ماوقع را بسیار عالی و منطقی و از روی انصاف و آگاهی بدون اغراض شخصی تحلیل فرمودند
  آنچه در این ایام بر انجمن آوای اردیبهشت گذشت
  همین بود که گفته آمد و ما هدفی جز خدمت به مردم در سر نداریم
  عبادت بجز خدمت خلق نیست
  به تسبیح و سجاده و دلق نیست

  [پاسخ]

 4. واقعا از عملکرد فرماندار شوکه شدم!
  البته یقین دارم که آن بیانیه توسط افراد بی تجربه ای تنظیم شده بود نه شخص ایشان.
  حقیقتاً اگر بنده جای رضا بهرامی بودم “شکایت و دادخواست” خودم را به دادسرا می بردم.
  چه خوب است که فرماندار شخصاً عذرخواهی کند و این صفت پسندیده “معذرت خواستن” را در بین سایر مدیران رواج دهد.

  [پاسخ]

 5. جناب آقای دوست محمدی
  مسءولین زیادی را دیدیم که طرفدار نقد بودند اما نه نقد خودشان …..تا زمانی که شخصی از آنها تعریف و تمجید کند دوست هستند و همراه اما آنگه مشکلی را که دیده میشود جهت رفع کردن یادآوری نمایند بجای پذیرفتن و حل کردن آن، مقابله به مثل شروع میگردد گویی مشکل را باید ندید یا گفتن آن خود مساله ای بس بزرگتر از مساله اصلی است این است که صبر از کف می رود و”به عناوین مختلفی چون کارشکنی در کار دولت، داشتن تفکرات التقاطی، معامله ی مسوولیت شان با “پول”، سهم خواهی و باج گیری، تحریک شدن توسط دیگران و داشتن پشت پرده و … متهم شوند”پس در این جامعه برای حل مساله چه باید کرد؟!؟!؟!

  [پاسخ]

 6. فرهنگی شاغل در طرحان

  جناب دوست محمدی نقد منصفانه ای داشته اید اما کاش اشاره ای به کنار زدن کنشگران و تلاشگران حامی دولت تدبیر امید توسط … کنار زده شده اند هم مطرح میکردید وا قعا ظلم مضاعفی هست وقتی میبینید افرادی در آن زمان آنهمه رنج کشیدن الان توسط ایشان حذف شده اند

  [پاسخ]

 7. به اعتقاد اینجانب فرماندار محترم … می توانست در یک جمله بسیار کوتاه از این انتقادات استقبال می کردند در عین حال از طریق دوستان خود که کم هم نیستند یک ملاقات حضوری باایشان ترتیب داده و با ارایه توضیحات لازم و روشن نمودن قضایا شرایطی را بوجود می اورد که منتقد(اقای بهرامی) در نگارش های آتی از حسن برخورد مدیران دولت تدبیر و امید در مواجه با نقد و انتقاد قلم می زد و الی متهم کردن منتقدین به القاب و عناوین غیر مذهبی و غیر اخلاقی و تکفیر نمودن انان شیوه پسندیده و در خور شخصیت دوست داشتنی اقای محمدی نیست و انتظار میرفت در خصوص این اتهامات تفحص بیشتری مینمودند.

  [پاسخ]

 8. دوست محمدی عزیز تورا هم ندیده دوست میدارم در واقع ارزشها ویکرنگی و مردانگی وشجاعت را دوست میداریم.کسانیکه سایت کشکان در دیدرس تان هست .به تمام مقدسات نه دوست محمدی را ازنزدیک دیده ام نه بهرامی را .اگر درجمعی هم بودیم انها را نشنا خته ام .البته افتخار میکنم به چنین جوانانی که داریم البته تا وقتی که پایبند به اخلاق حرفه ایشان باشند .ما الان درجامعه مان دروغ وریا وتملق داره به یک فرهنگ تبدیل میشه .این جوانان بی چشمداشت باید جلو این فرهنگ غلط را بگیرند

  [پاسخ]

 9. بسیار زیبا و متین جوابیه به اصلاح روابط عمومی فرمانداری را پاسخ دادید، برخورد تند و دور از شان… با استاد محمد حسین آزادبخت بسیار مایه تاسف بود چرا در گزارش استاد هیچ کس و نهادی تضعیف نشده بود بلکه ایشان از سر دلسوزی و خیر خواهی مبادرت به تهیه فیلم نمود. ادب متانت، شعور، خدمت، دلسوزی و نزاکت استاد اجازه نداد که جوابیه ای مطابق توهین و حمله به ایشان از جانب وی انتشار یابد

  [پاسخ]

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط