سرخط خبرها
امروز: دوشنبه, ۲۰ آذر , ۱۳۹۶ | ۰۷:۱۹:۴۷آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۰۹/۱۹ ،‌ ۱۰:۰۳
۰۴ مهر ۱۳۹۴در ۶:۳۶ ق.ظ تعداد بازدید: 977 بازدید کد خبر:44271 چاپ خبر

پیشنهادی به عالی جنابان آموزش و پرورش

0

سید محمدصادق محمدی وفایی

سید محمدصادق محمدی وفایی/ کشکان: به نام خداوند جان و خرد هرسال که فصل ثبت نام دانش آموزان فرا می رسد ، بحث اخذ وجه از والدین در جامعه مطرح می شود و در صدا و سیما و سایت ها بازتاب پیدا می کند.عالی جنابان وزارت آموزش و پرورش نیز اخذ هر گونه وجهی را […]

۲۰۱۵-۰۷-۳۱_۲۲۴۹۴۸-۳۶۰x240

سید محمدصادق محمدی وفایی/ کشکان:

به نام خداوند جان و خرد
هرسال که فصل ثبت نام دانش آموزان فرا می رسد ، بحث اخذ وجه از والدین در جامعه مطرح می شود و در صدا و سیما و سایت ها بازتاب پیدا می کند.عالی جنابان وزارت آموزش و پرورش نیز اخذ هر گونه وجهی را در هنگام ثبت نام ممنوع اعلام می کنند.
اما در میدان ثبت نام چون گفته می شود جناب مدیر ! به فرموده ی وزیر آموزش و پرورش اخذ وجه تحت هر عنوانی قانونی نیست لبخندی را نثارت می کنند!
چون امام علی(ع) فرموده اند:«کسی که امربه معروف و نهی از منکر نکند مرده ای است در میان زندگان » سه نکته را تقدیم تصمیم سازان و عالی جنابان آموزش و پرورش می کنم:
نکته اول:
نیاز به قانون و اعمال آن در جامعه ، از ضروریات بدیهی و مورد قبول همه ی جوامع متمدن است. برخی از نظریه پردازان مانند «افلاطون» و «ابونصر فارابی» مدینه فاضله را به عنوان جامعه آرمانی مطرح کرده‌اند؛ که شاید اشاره به همان جامعه قانونمند باشد .
بزرگان نیز به قوانین احترام ویژه ای گذاشته اند . در هنگام صدور حکم اعدام «سقراط» به او گفتند: فرار کند و سقراط گفت: فرار کردن «قانون‌شکنی» است.
امام خمینی (ره) نیز بر قانون پذیری تاکید داشتند هر چند آن قانون خلاف میل افراد و اشخاص باشد در اندیشه و عمل امام مطیع قانون بودن امری واجب است از اینرو خطاب به بنی صدر فرمودند: «نمی شود از شما پذیرفت که قانون را قبول نداریم، غلط می‌کنی قانون را قبول نداری، قانون تو را قبول ندارد. اگر می‌خواهید از صحنه بیرونتان نکنند، پیرو قانون باشید»
مقام معظم رهبری هم «قانون» را در تمام امور کشور فصل الخطاب می‌دانند تا زندگی مردم و امور جامعه روان شود و بی‌قانونی را موجب پایمال شدن مصالح مردم دانسته و تأکید می‌کنند: «اصرار بر رعایت نکردن قانون موجب گره خوردن کارها خواهد شد؛ بنابراین همه باید قانون را محترم بشمارند.»
نکته دوم :
چند سال است انهم در دولت های متعدد و با گرایش های متفاوت با آمدن فصل ثبت نام دانش آموزان (در برخی از مدارس)مبالغی در هنگام ثبت نام تحت عناوین متعددی اخذ می شود و چون گفته می شود گرفتن این پول ها در مدارس دولتی خلاف قانون است .شماها طبق کدامین قانون ثبت نام ها را پولی کرده اید؟
چون دستشان از قانون خالی است ، قانونی و جواب قانع کننده ای تحویلت نمی دهند. بنده خود به عنوان ولی دانش آموزی که در مقاطع ابتدایی ، راهنمایی و دبیرستانی ، دانش اموز داشته ام و زیر چتر و مهر و محبت نظام آموزش و پرورش بوده ام در طول چند سال و چند دولت جواب های متعددی برای پرداخت این وجه دریافت کرده ام که برخی از این جواب ها عبارتند از:
جواب یکم:
اگر این پول را نمی دهی و این شرایط را نمی پذیری، بچه ات را به مدرسه ای دیگر ببر!
دوم:
در این مدرسه کلاس های فوق برنامه وجود دارد و این پول بابت دروس اضافی است!

راستی اگر کسی فوق برنامه نخواهد چی؟برود مدرسه ای دیگر!
سوم:
مدرسه هیات امنایی شده است!
نمردم و هیات امنایی را هم دیدم به جان خودم ، بعد از هیات امنایی جز اخذ آن پول هیچ تغییری را ندیدم و آش همان آش و کاسه همان کاسه بود!
چهارم:
اجباری نیست ولی چون از هر دانش آموزی فلان مبلغ را گرفته ایم اگر فرزند شما ،آن پول را پرداخت نکند عدالت اجرا نمی شود!
برادر من ! به چه دلیل از هر دانش آموزی آن مبلغ را دریافت کرده اید؟
پنجم:
آن یکی فرمود واقعیت این است مدرسه خرج دارد و سرانه دانش آموزان را یا نمی دهند یا کم می دهند و با این حال یابا تاخیر فراوان می دهند.بنابراین چاره ای جز کمک گرفتن از اولیا نداریم.
ششم:
برخی نیز چند روز و یا چند ماه بعد از ثبت نام ، به اجبار پول طلب پول می کنند و در جمع دانش آموزان ، اخطارهای شدیدی را نثار دانش آموزانی که هیچ وجهی را پرداخت نکرده اند ،می کنند!
نکته سوم:
با توجه به این که طبق قانون مدارس دولتی تحت هر عنوان برای ثبت نام دانش آموزان حق گرفتن هیچ وجهی را ندارند و از سویی هر دولتی که می آید و هرچه می گذرد ، گستره پول بگیران گسترده تر می شود و گرفتن پول در هنگام ثبت نام دانش آموزان علنی تر می شود و تا جایی که بنده می دانم ( در شهر قم)هر مدرسه ای طبق سلیقه و نظر پرسنل مدیریتی خود ، مبلغی را در هنگام ثبت نام دانش آموزان در نظر می گیرد پیشنهاد می کنم (اگر نمی توانند از گرفتن این پول ها ،جلوگیری و خودداری کنند) برای نظم در امور ، حرمت قانون و نشکستن قبح قانون شکنی ، در مورد ثبت نام دانش آموزان قانونی صریح و شفاف و متناسب با جیب مردم به تصویب رسانده شود.اگر هم قانون اساسی چنین اجازه ای نمی دهد چاره ای دیگر غیر از قانون شکنی اندیشیده شود.

 

 

 

 

برچسب‌ها

دیدگاه

 1. سلام
  سوال:
  آیا تا به حال با دیگر اولیا و یا به صورت انفرادی
  اقدام به شکایت رسمی و پیگیری مشکل کرده اید؟

  [پاسخ]

  محمدی وفایی در :

  سلام علیکم
  چند سال قبل اعتراضم را به برخی از عالی جنابان آموزش و پرورش تقدیم کردم ولی از همان جواب هایی گرفتم که در متن یادداشت امده است.

  [پاسخ]

 2. و البته این که شما مشکلات عمومی را مطرح میکنید، جای تشکر و قدردانی دارد.

  [پاسخ]

 3. حاج اقا اگر یک ماه مدیر مدرسه ای باشید که ریالی در حساب ندارد و انوقت بخواهید سیستمهای گرمایشی و میز ونیمکت و رنگ امیزی و لوله کشی وبرق کشی و ……….را سامان بدهید انوقت قلم خواهید زد که مدیران مدارس جهادگرند و………… حاج اقا پولهای این مملکت در کانادا و اروپا حیف ومیل میشن اونوقت شما زوم کردید رو کمک های مردمی که صرف تعلیم وتربیت بچه هاشون میشه .حاج اقا مگر شماها حوره های علمیه را که محل تحصیل وتهذیب است را چگونه اداره میکنید ؟آیا از خیرین پول جمع نمیکنید ؟

  [پاسخ]

  محمدی وفایی در :

  سلام علیکم
  یکی از دردهای جامعه ی جهانی این است به نام حقوق بشر سر ملت ها را می برند و به نام آزادی مردم آزاده جهان را تحریم فلج کننده وضع می کنند و چه دلنواز است که نام شما نیز واقع بین شده است و آن گاه چه نوشته ای؟!
  قابل توجه جناب واقع بینی که کامنتش با واقعیت فاصله دارد:
  یکم:
  آیا مدارس هر سال نیاز به لوله کشی و برق کشی دارند؟! حتی اگر چنین باشد این چه واقع بینی است که بدون توجه به راضی بودن و یا ناراضی بودن اولیا دانش آموزان ، قانون تصویب کنی که از هر دانش آموزی چه مبلغی را دریافت کنی و سپس صرف لوله کشی و برق کشی کنی!
  اگر اولیا راضی نباشند سند و دلیلت برای رهای از شکایت ناراضیان در روز قیامت چیست؟ نکند خود مجتهدی تام و تمام شده ای؟!
  دوم:
  از پول های کاندا و اروپا نوشته ای ! مگر الگویی شما ، فساد سه هزار میلیاردی و خاوری فراری است ؟!
  سوم
  بسیاری از آنان که حیف و میل کرده اندو می کنند یا در زندانند و یا در شرف زندانند و یا اعدام شدند و یا چون خاوری فراری شدند . هرکسی هم در دنیا گرفتار نشود اخرت را چه می کند؟
  در ضمن آن حیف و میل های اروپا و کاندایی چه ربطی به جیب اولیا دانش آموزان دارد؟ خرد آن واقع بین می گوید چون آنان خلاف کرده اند دیگراقشار جامعه هم در خلاف کردن آزادند؟! ظاهرا واقع بینی جنابعالی برادر گنه کرد در بلخ است:
  گنه کرد در بلخ آهنگری
  به شوشتر زدند گردن مسگری
  چهارم:
  وظیفه ی دستگاه های نظارتی و قضایی مبارزه با مفسدان است و اگر از قلم بنده هم کمکی برآید به یقین کوتاهی نخواهم کرد .
  پنجم
  تا جایی که من سراغ دارم اگر حوزه علمیه ای هم ساخته می شود زیر نظر بزرگانی چون مرحوم مروجی ساخته می شود و به یقین با پول ناراضی ساخته نمی شود.
  ششم:
  چرا کار خیرین را به اخذ وجه از اولیا دانش آموزان مقایسه کرده ای؟!
  از خداوند می خواهم جنابعالی عضوی از آموزش و پرورش نباشی و گرنه با این واقع بینی که شما دارید چگونه دانش آموزان را پرورش خواهی کرد!
  هفتم:
  فراموش نکن مدارس مهد پرورش و آموزش دانش آموزان هستند و باید با این دید قانون و جامعه و دانش آموزان را دید.
  هشتم :
  مطالب بنده را در دیگر یادداشت ها مطالعه کن تا دریابی بنده به خیلی دیگر از مشکلات جامعه اعتراض کرده ام.
  الهی واقع بین شوی.

  [پاسخ]

 4. سلام
  چو دانی پرسی سوالت خطاست .بنده فرهنگی هستم البته مدیر نیستم خدمتان عرض کنم وقتی دولت خود ناقض قانون است باز شما از قانون صحبت کن! عزیزم مدرسه هزینه دارد دولت که یک ریال نمی دهد به هر دلیل که خود بهتر می دانی شما هم که پرداخت نکنی با انصاف پس بگو تعطیل ….در پایان بهتره به نمایندگی از همه به دیوان عدالت شکایت کنی موفق باشی

  [پاسخ]

  محمدی وفایی در :

  امید گرامی سلام علیکم
  همه ماها از جمله برادران فرهنگی باید نسبت به خلاف قانون ها بی تفاوت نباشیم .مگر بنده نوشته ام در دولت هیچ خلاف قانونی انجام نمی شود؟!
  بنده ننوشته ام مردم کمک نکنند و یا مدارس نیاز ندارند بلکه می گویم بنشینند و واقعیت ها را ببینند و قانونی شفاف و صریح در این مورد تصویب کنند تا در آموزش و پرورش ها که باید مهد آموزش و پرورش باشند برخی از این مشکلات پدید نیاید.آیا این پیشنهادی خلاف انصاف است؟
  آیا این درست است هرکسی طبق سلیقه خودش از مردم پول بگیرد؟
  لطفا دقت بفرمایید.

  [پاسخ]

 5. حاج آقا لطفا شما که حرفتان را می خوانندوگوش میکنند رونوشت همین نامه رامستقیما به وزیر آموزش وپرورش ارسال کنید وازطریق حوزه علمیه هم پیگیرجواب باشیدتابه زباله دان انداخته نشود که چرا اول مهرهر سال به ازای هردانش آموزفقط ۲۰۰۰ تومان سرانه واریز میشود وازآنطرف هم گرفتن وجه ممنوع میشودبااین پول چه کاری میشودکرد؟ درصورتیکه چندسال پیش سرانه هنگفت به حساب مدارس واریز میشد

  [پاسخ]

 6. جناب سید برو در مدرسه شاهد راهنمایی ببین چه میکنن تا عمق بد بختی همشریان را ببینی جالبه به اداره گفتم میگه مدرسه خاصه البته با وزارت وطبق قانون پیگیری کردم پیشنهاد میکنم شما هم با شخص وزیر مستقیم میتونی شکایت کنی

  [پاسخ]

 7. واقعیت گزینه ی پنجم است ولی باید اجباری نباشد در این صورت عدالت را هم نمیتوان اجرا کرد. تبصره ای میتواند موضوع رابدون قانون شکنی حل کند مثلا یارانه ی کتاب را قطع کرده وبه سود مدرسه مصادره نمایند

  [پاسخ]

 8. شما هم مانند احمدی نژاد در همه زمینه ها استاد شده ای لطف کنید بس کنید

  [پاسخ]

  ناشناس در :

  سلام جناب بدری
  آیا می دانید امام رضا(ع) فرموده اند اگر حرف زدن نقره است ، سکوت طلاست.؟
  جنابعالی که حرفی برای گفتن نداشتید ،چرا خودت را به زحمت انداختید؟!
  پرداختن به بیان مشکلات جامعه ی اسلامی خردپسند است و بنده به بیان دردی از دردهای جامعه پرداخته ام .اما گویا باید برای درمان مشکلات روحی و روانی هم یادداشتی بنویسم.
  خدایا بر آنان که باندبازی آزارشان می دهد شفا و آرامشت را نازل بفرما.

  [پاسخ]

 9. جناب بدری چون موضوع و مطالب این یادداشت خردپسند ومو رد نیاز جامعه بوده است، در سایت های متعددی از جمله « فرارو ، بولتن نیوز ، تابناک گیلان و بسیاری از سایت های لرستان همانند کشکان ، ارجا نیوز ،بلوطستان ، کانون سبحان و …درج شده است .
  ب

  [پاسخ]

  معلم در :

  با سلام خدمت جناب حاج آقا محمدی حضرتعالی استحضار دارید که یکی ز چالشهای آموزش و پرورش در سالهای اخیر وابستگی شدید آن به دولت است و با توجه به وجود تحریم های ظالمانه علیه کشور و بجران های مالی گسترده ای که اکثر ادارات دولتی با آن روبرو هستند این چالش نمود بیشتری پیدا کرده و مدارس را با مشکل مواجه کرده است . از طرفی به دلیل نهادینه نشدن فرهنگ مشارکت اولیاء در تعلیم و تربیت دانش آموزان انطور که باید و شاید تعامل و مشارکت خیرین و خانواده در مدیریت مالی مدارس عملیاتی نشده است . حضرتعالی نیک می دانید که در سالهی اخیر وزیر آموزش و پرورش بارها و بارها از کم بودن اعتبارات گلایه کرده و بودجه کمتر از دو درصدی را برای تدبیر این وزارتخانه گسترده و عیالدوار ناکافی خوانده است .ای کاش این فرهنگ نهادینه می شد که خانواده ها احساس می کردند ثواب مشارکت در تدبیر مدارس و تعلیم و تربیت دانش آموزان کمتر از مسجد سازی و جهاد نیست و به اندازه هزینه تنقلات فرزندانشان به یاری مدیران مدارس می شتافتند . بحث اقتصاد مقاومتی ایجاب می کند تا مدارس خودکفا شوند . فراموش نمی کنم در گذشته در خیلی از مساجد بین الصلاتین کسی دوره می افتاد و برای گذران امور مسجد از نمازگزاران یاری می طلبید و برایم خیلی ناپسند و زشت می نمود این کار لذا باید به سمتی رفت که مدارس به نوعی خودکفا شوند و اگر نهادهای ذیربط کمک کنند تا مثلا در کنار هر مدرسه چند مغازه ایجاد شود تا پشتوانه مالی مدارس شود و خانواده ها به این بالندگی برسند که کمک به مدرسه ها تسهیل در اعتلای علمی و تربیتی فرزندان خود قلمداد کنند آن وقت حضرت مستطاب احساس نمی کنید که کمک اولیاء به مدارس ظلم فاحشی در حق اولیاست . امیدواریم قلم و کلام جنابعالی در پیشبرد دین و دنیای مردم نافذ و راهگشا باشد

  [پاسخ]

  محمدی وفایی در :

  سلام علیکم
  جناب معلم عزیز بنده با فرهنگیان بسیاری رفیقم و از مشکلات اقتصادی مدارس خبرها دارم .کمک مردم را از روی اختیار و رغبت بسیار خداپسندانه است .
  نکته ی اصلی این است مسولین با مردم شفاف و صریح سخن بگویند .چرا بزرگان وزارت مصاحبه کنند که گرفتن وجه ممنوع است ولی مردم در مدارس ممنوع بودن را طوری دیگر ببینند؟!
  از این دو گانگی در مصاحبه و عمل چه احساسی پدید خواهد آمد؟!
  در منازل دانش آموزان بحث اخذ وجه اجباری برخی مدارس چگونه مطرح می شود و دانش آموزان معصوم چه برداشتی از مطالب مطروحه می کنند؟!
  ایا دوست دارید به فرزند گلرخت بگویند اگر فلان وجه را نیاوری کارت ورود به جلسه امتحان برایت صادر نمی شود و…؟ این استرسی که بر بعضی از دانش آموزان نازل می شود چگونه جبران می شود و چه تاثیراتی می تواند داشته باشد؟
  قبول دارم بسیاری از اولیا دارند کمک کنند ولی کوخ نشینان و خالی جیبان چه کنند؟
  بنده معتقدم چون آموزش و پرورش خیلی از نهادها فرق می کند و عهده دارد پرورش و آموزش است باید بیش از همگان به قانون توجه کند .اگر قانونی هم ایراد دارد اصلاح کنند و علاوه بر ا ین برای کمک به مدارس کار تبلیغاتی صورت گیرد .ایجاد مغازه و … هم در بسیاری از مدارس راهگشا خواهد بود.
  مهم این است همگان به قانون اهمیت بدهیم .اگر قبح حرمت قانون شکسته شود و این حرمت شکنی در همه نهادها و سازمان گسترش پیدا کند چه عوارضاتی خواهد داشت ؟ اگر رانندگان به چراغ قزمزها توجه نکند چه می شود؟
  او نگهدارتان

  [پاسخ]

 10. سلام علیکم اموزش و پرورش از نامش پیداست تا چه اندازه مهم است در خیلی از جاها اگر به قانون بی مهری شود نباید در مهد پرورش و آموزش دانش آموزان گله ای از قانون شنیده شود .بچه ها باید قانون مداری را از مدرسه ها یاد بگیرند .
  نکته دوم
  همه می دانیم مدارس پول ندارند و در این چند سال گذشته فقیرترشده اند ولی راه حل این مشکل این نیست هر مدیری طبق سلیقه ی خودش و با هر ابزاری از جمله تهدید به راه ندادن دانش آموز در جلسه امتحان از اولیا پول بگیرد.گاه این نوع طرح ها باعث خجل شدن دانش آموز و استرس او می شود.
  البته کمک به مدارس از روی رغبت و اختیار امری خدا پسندانه است و مغازه دار شدن مدارس و صرف کرایه آن نیز در بسیاری از مدارس کاری مثبت است
  حرف بنده این است در این مورد یا قانونی قابل اجرا و متناسب با جیب مردم تصویب شود و یا طرح هایی دیگر ی به اجرا گذاشته شود تا هم مدیران محترم اذیت نشوند و هم قانون خوشحال شود و…
  ممنون از لطف و محبت شما
  او نگهدارتان

  [پاسخ]

 11. ضمن عرض سلام خدمت حاج آقا محمدی و تشکر بخاطر داشتن دغدغه نسبت به مشکلات آموزش و پرورش و تقدیر از عزیزانی که در خصوص نوشته ایشان اظهار نظر فرموده اند بعنوان یک فرهنگی که از نزدیک با مشکلات مالی مدارس آشنا هستم عرض میکنم سرانه مدارس به هیچ عنوان کفاف هزینه ها و مخارج مدارس را نمی دهد و مدیران با مشکل جدی مواجه هستند از طرفی هم با توجه به تحریم های ظالمانه دولت هم بیش از این توان کمک به مدارس را ندارد. در اینجا باید مسئو لین آموزش و پرورش شفاف با مردم حرف بزنند و مردم را توجیه نمایند و از آنها استمداد بطلبند مطمئن هستم مردم ما هر چند از نظر مالی در مضیقه باشند باز بخاطر دانش آموزان خود هم شده به کمک آموزش و پرورش میشتابند. ولی مشکل اینجاست که مسولین امر اعلام میکنند گرفتن وجه خلاف است از طرفی به مدیران میگویند باید هزینه های خود را تامین نمایید این دو گانگی در گفتار و رفتار باعث سر در گمی و نا رضایتی اولیا شده است که حاج آقا هم به درستی به آن اشاره فرموده است. امیدوارم مسئولین آموزش و پرورش با شفافیت و صداقت مردم را توجیه و این مشکل را به کمک آنها حل و فصل نمایند.

  [پاسخ]

 12. سلام بر برادر گرامی جناب حسن پور
  متین و منطقی نوشته اید .
  بنده حاضرم در هر مجلسی در مورد اهمیت مدارس و آموزش و پرورش تبلیغ کنم و از این جهت توشه ای برای آخرتم داشته باشم اما از اینکه در مصاحبه ها گفته می شود اخذ وجه ممنوع و همه ی ملت ایران می شنوند و سپس در برخی از مدارس صددرصد ضد مصاحبه و قانون عمل می شود و سپس برخی ها بهانه پیدا می کنند و مطالبی می گویند که نباید گفته شود متنفرم.
  شفاف بودن با مردم بسیار ارزشمند است.
  او نگهدارتان و ممنون از یادداشت خردپسندتان

  [پاسخ]

 13. علاوه بر موارد بالا یکی دو نکته لازم به ذکره :اول اینکه قانون اساسی آموزش رو رایگان دونسته لذا تکلیف دولت معلومه و نمی تونن قانونی خلاف قانون اساسی وضع و مثلاً گرفتن وجه رو مجاز اعلام کنن،پس باید با همین قانون بسازیم .از طرفی اداره امور مدارس با بودجه های فعلی واقعاً غیر ممکنه ،پس راه حل میانه باید انتخاب بشه یعنی هم قانون اساسی زیر پا گذاشته نشه هم مدارس در حد توان اداره بشن،اون راه حل اینه که مدیران هنگام ثبت نام -دقت بفرمایید فقط هنگام ثبت نام -وجهی دریافت نکنن و این کار رو بگذارن برای زمان هایی دیگه ،در گویش شیرین لکی مثلی داریم مناسب برای چنین مواردی:”سنگی که نمه تونین حیز دینی باید بنیشینی إ سا ” قانون رو که نمی تونیم تغییر بدیم پس از برکاتش بهره می بریم.ضمناً مدیر نیستم دو بجه درس خون هم دارم شهریه هردو رو هم تمام وکمال و سر وقت میدم وضع مالی آن چنانی هم ندارم.

  [پاسخ]

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط