سرخط خبرها
امروز: دوشنبه, ۲ بهمن , ۱۳۹۶ | ۲۱:۲۰:۲۶آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۱۰/۳۰ ،‌ ۰۸:۳۳
۰۳ مهر ۱۳۹۴در ۴:۴۰ ب.ظ تعداد بازدید: 1,539 بازدید کد خبر:44243 چاپ خبر

دَروین

0

فرج الله مومنی

فرج الله مومنی/ کشکان: « دروین» کلمه ای لکی به معنای ظرفیت، سعه ی صدر، تحمل وصبر است. همانند سیفا که تفکری بسیار عمیق معنا می شود؛ «دروین» آنقدر عمیق است که کلمات فوق در خصوص معنای آن وزن کمی دارند. قدیمی ترها بیشتر از آن استفاده می کنند و در ادبیات محاوره ای ما […]

۱۲-۶۰۰x379

فرج الله مومنی/ کشکان:

« دروین» کلمه ای لکی به معنای ظرفیت، سعه ی صدر، تحمل وصبر است. همانند سیفا که تفکری بسیار عمیق معنا می شود؛ «دروین» آنقدر عمیق است که کلمات فوق در خصوص معنای آن وزن کمی دارند. قدیمی ترها بیشتر از آن استفاده می کنند و در ادبیات محاوره ای ما «دروین داشتن» مترادف با خوب بودن و نوعی کمال انسان است . «دروین» را می توان به توسعه یافتگی درونی که در رفتار و اخلاق ظاهری شخص نمایان می شود تعبیر کرد، خصوصا در زمانهای بحرانی با شنیدن سخنان ودیدن رفتارهای نابجا، تهمت، افترا وتخریب، مانع از کوره به در رفتن ومقابله و پاسخگویی می شود.

به تعداد انسانها سلیقه ها وگرایشهای متفاوتی وجود دارد و هرکسی دارای رفتار، گفتار، و طرز تفکر خاصی است.ممکن است بسیاری از آنها باب میل ما نباشد. یقینا برداشت افراد از وقایع یکسان می تواند متفاوت باشد. افرادی که در یک زمان شاهد یک واقعه هستند معمولا دیده می شود که تفسیرها و تحلیلهای متفاوتی برای آن دارند و این بر می گردد به زاویه ی دید و نوع نگاه هر شخص به جهان که باعث تفاوت در دیدگاه و برداشت و تحلیلها می شود. آدم «دروین دار» با درک این تفاوتها و پذیرفتن این تکثر در دیدگاه ها، به گفتار و رفتار دیگران احترام می گذارد و آن را طبیعی می داند اگرچه با آن زاویه داشته باشد. او با کنار آمدن با واقعیتها در حقیقت از خود محافظت می کند و خود را از آسیب دور نگه می دارد. بهتر است با بالا بردن آستانه ی تحمل و افزایش ظرفیت خود «دروین» خود را تقویت کنیم و باور داشته باشیم که افراد، ذاتا نیک و خوب هستند و این رفتار آنهاست که از نظر ما بد است. با داشتن « دروین» میتوانیم وظیفه ی امر به معروف و نهی از منکر خویش را به نحو احسن انجام داده و در روند اجتماعی خود و جامعه تاثیر مثبت داشته باشیم.

نکته ای که برای همه ملموس است در زمان مرگ دوستان و آشنایان است. تقریبا با داشتن« دروین» از آنها یاد و فقط خوبیهایش را ذکر می کنیم، در صورتی که او همان فردی ست که ساعتی قبل از مرگ به علت پایین بودن ظرفیت ما، رفتار بدش را بیان می نمودیم!  پس همه ی انسانها دارای رفتار و ویژگیهای خوبی اند که در زمان زنده بودن توجهی به آنها نداشته ایم. همواره سعی کنیم خوبیهای هم را در قید حیات ببینیم نه فقط بعد از مرگ .

« دروین» را در سال ۸۲ به خوبی تجربه کردم؛ آن زمان که زمان انتخابات بود. بازار تهمت، افترا،  ، تخریب وشبنامه گرمِ گرم بود وکم لطفی “دوستان” شامل حال ما نیز می شد! خیلی از عزیزان و همراهان از این موضوع نگران بودند. در همان زمان بود که کمی با خودم اندیشیدم که چه باید کرد؟ مقابله کنیم؟ از خود دفاع کنیم ویا «دروین» را پیشه کنیم؟!

لطف خدا شامل حال ما شد که صبر و سعه ی صدر را ترجیح دادیم و آن زمان را بهترین فرصت برای توسعه “درونی” که همانا «دروین» بود دانستیم و حتی توفیق درآن را مهمتر از توفیق در انتخابات و سود آن را بیشتر دانستیم و با داشتن سعه ی صدر، تحمل و ظرفیت، به توسعه ی «دروین» پرداختیم به طوریکه آن رفتارها و اعمال افراد را با توجه به شخصیت آنها به نوعی طبیعی دانسته و درصدد مقابله بر نیامدیم و با انگیزه ی قوی در خصوص داشتن « دروین» در مسیر توسعه خود قدم برداشته و شروعی خوب داشتیم و همچنان در این خصوص تلاش کرده و می کنیم. می دانیم که کار چندان آسانی نیست ولی لازمه ی رشد و توسعه و کمال انسان در آن است. عنایت خدا می تواند این موضوع را آسانتر نماید و از او می خواهیم همه را مدد نماید. گرچه ممکن است توفیق زیادی نداشته باشیم ولی همین که در این مسیر قرار بگیریم قطعا رو به رشد خواهیم بود .

در این زمان که انتخابات مجلس شورای اسلامی در پیش است؛ متاسفانه باز بازار بد اخلاقیها گرم شده است. بهتر است مصمم شویم که با داشتن ظرفیت و سعه ی صدر و تقویت « دروین» خویش فضای سالمی را حاکم کنیم تا خدای نکرده هیچ انسانی از ناحیه ی ما آسیب نبیند و همه ی افراد از طیف ها و جریانهای مختلف با داشتن سلیقه ها و گرایشهای متفاوت برایمان قابل قبول شده و از حرمت خاص خود برخوردار شوند.

خداوند به همه توفیق داشتن « دروین» که همانا کمال انسان است را عطا فرماید .

 

 

 

 

 

برچسب‌ها

دیدگاه

 1. اگه رفتید مجلس بعد دروین داشتید ما ارادتمند شماییم، هر چند پست و مقام آدم رو دچار فراموشی میکنه

  [پاسخ]

  شهروند1-1 در :

  در زبان لری آدم صبور ودارای سعه صدر و با متانت را ( درین دار ) می گویند

  [پاسخ]

 2. با حضور آقای مومنی باید به خدمت برادران اصولگراه محترم تبریک بگویم چون هر موقع ایشون در انتخابات حضور دارن حتما برد با برادران محترم اصول گراست ، اصلاحطلبان محترم اگر خوب سر به “سیفا “ببرید باید ” دریون ” داشته باشید . تا چهار سال دیگه صبر پیشه کنید

  [پاسخ]

  اصلاح طلب در :

  جناب مجمودوند حتما از اجماع اصلاح طلبا بی اطلاعی .به فضل خدا پیروزی نزدیک است.

  [پاسخ]

  د.کوشکی در :

  البته اگه باهم دست به یکی بشن وبحول قوه الهی بردحتمی میشه.بااقادکترشهمرادی ودکتریاری که جلسه کوبنده یداشت دیشب دکتریاری باطایفه ایتیوند.

  [پاسخ]

  بهنام دوستی در :

  جناب محمود وند (اصولگراه) نیست. اصواگرا صحیحه

  [پاسخ]

  همشهری در :

  جناب دوستی اصوا گرا نیست اصولگرا صحیحه

  [پاسخ]

 3. چه عجب که از دروینی که ساختی خود هم تفسیرش کردی صعه صدر جنابعالی ودوستانت در اموزش وپرورش مفلوک کوهدشت بیشتر شتابزدگی وعجله و خودخواهی است همگان هم این موضوع را به شما ودوستانتان نسبت می دهند ایا این رفتارها با دروین شما سازگار است که دوستان وسینه زنان پای علمهایتان را چنین مورد بی مهری قرار دهید نه برادر من مردم نیک می دانند که چه سرنوشتی دراینده دچار فرزندانش خواهد وراه شماها را ادامه نخواهند داد دست بردار که پشیمانی فردا را سودی نیست

  [پاسخ]

  ... در :

  چه عجب
  جناب کاویانی شما دیگه چرا

  [پاسخ]

  احمدی در :

  آقای کاویانی کمی دروین داشته باش.

  [پاسخ]

  ناشناس در :

  جناب کاویانی سلام
  سعه ی صدر درست است نه صعه صدر!!

  [پاسخ]

  امرایی در :

  جناب کاویانی عزیز لطف کنید صعه صدر را معنی کنید خصوصا لغت (صعه)را .

  [پاسخ]

  ستاره در :

  باسلام من قسم می خورم چون بار قبل به آقای مومنی رای ندادم توسط اون دوست نازنینش………..به آقای مومنی کانال دادند که ابلاغم را لغو کنند هرچن مرد واسه ی کار بیشتر باید از خدا رزق بخاد نه بنده ی دروین داری مثل آقایان دروین دار ؟؟؟من اصلاح طلبم قسم میخورم برا اصلاحات خیلی چیزها رو از دست دادم؟؟وبه آن هم افتخار می کنم وخواهم کردوتا آخرین قطره ی خون با اصلاح طلبی هستم که از چهار چوب نظام خارج نشود ما برای این نظام از جوانانی گذشتیم که روزگاری برای خودشان اسم ورسمی داشتند نه مثل من بچه سال در خونه ویران دنیا دچار روزمرگی شدم ولی آنها خونه ی ابدیشان را آباد کردند من از خانواده معظم شهدا دور نیستم پسر عمه ام وپسر عمومی مادریم وبرادر خانمم در راه این نظام به فیض عظیم شهدا رسیدند؟ولی ؟؟آفای دروین دار شما وهم فکران متفکرتان این تفاهم نامه ی محرمانه که الان علنی شده را چجوری واز کجا آوردید که زن وشوهر نباید دوپسته باشند ؟؟؟شما کسانی را به آ قای هم نام خودت توصیه کردی که معلوم الحالند؟؟مثلا پرورشی آموزشگاه ……و….آقای مومنی شما با این ترفند فقط در دروینت یک غلغله هست شکست اصلاحات وشکست شخص ملکشاهی شما زمانی که نام بردن ازکلمه ی اصلاحات شاید بنوعی سخت بود کجا بودید که آقای ملکشاهی با کمک نیروهای ی متعهد واصلاح طلبی مثل شیر بچه ی اصلاحات که با سن کمش {آقای شیخی}بیش از ۹۹ درصد اصلاح طلبها را مدیر ویا معاون کرد جهت تنویر افکار عزیزان عرض می کنم خودم پست ندارم ودر یکی از دور افتاده ترین روستا ها با افتخار تدریس می کنم وهیچ نسبتی با آقای شیخی ندارم قسم می خورم وهیچ انتظاری نداشته وندارم ودور قبلی هم با ایشون نبودم وبه آقای قبادی رای دادم ؟؟چرا ما اون یک درصد راست طرفدار ملکشاهی رو می بینیم ومیگیم ما با خط سیر این آقا مشکل داریم برادر من مگه در اون دوران خدمت ملکشاهی به این شهر فراموش شدنی است ؟؟؟؟؟؟این گوی واین میدان وجدانا الان باید “سیفا “ودروین وخرد جمعی داشت ؟؟؟گله من وچجوری حل می کنید چون دروینم پر است وسیفا می شود ؟؟ چرا دوستانمان در اصولگرایی این من در آوردیها را نمکردیی کردند؟؟ شما با این کارتان شیرازه ی اولیه خانواده برای رسیدن وسیفا کردن وبه تفاهم رسیدن را نابود می کنید یقین دارم که شما بیشتر از من نوعی هزینه داده اید ولی با تفکر وخرد جمعی ودر خط مقام عظمای ولایت با ایمان گام برداشتن نتایجش قابل لمس فراوان است قابل ذکر است که من تمایلی به وارد شدن به کار مدیرتی ومعاونتی نه داشته ونه دارم مثال زدم

  [پاسخ]

  مریم مرادی در :

  خداوکیل خودت میفهمی چی میگی
  بخاطریه پُست متاسفم شمااصلاح طلب نیستی وگرنه خودتو معرفی میکردی شمادارین تفرقه میندازی
  این مطلب شماچه ارتباطی به :دروین:دارد

  [پاسخ]

  همشهری در :

  حتما خودت پست گرفتی

  همشهری در :

  خانم مرادی ارتباط داره توی خونه دارن ابلاغ می نویسن

  كاوياني در :

  اولا اشتباه از روی پایین بودن دامنه لغات اینجانب نبوده بلکه اشتباه سهوی بوده است اما تصمیم گیری اشتباهی شماها ۲۰سال است که مانند آتش کور سوز دود می کند وهر گز ندمید

  [پاسخ]

 4. با سلام خدمت همه بخصوص اقای مومنی .داشتن صبر و تحمل افکار مخالف از خصایص افراد بزرگ منش و نیکو سرشت می باشد .مخالف ان عبارت از کوره در رفتن است که ریشه ان اینگونه بوده که وقتی کوره اهنگری برای جدا کردن اهن از سنگ اهن ,روشن می شود,لازم است که درجه حرارت کم کم بالا رود اما اگر ناگهان در حرارت شدید قرار گیرد سخت گداخته می شود و سپس با صدای مهیبی منفجر و به بیرون کوره پرتاب می شود, یعنی از کوره در می رود .که برای افراد خصلت ناپسندی می باشد .مشابه عبارت دروین در نوشته اقای مومنی بکار بردن عبارت داشتن جیقل دان , توسط اقای اسفند یارپور در یکی از سخنرانی های انتخاباتی در ستاد انتخاباتی اقای مومنی در دور قبل بود که به معنای داشتن سعه صدر و صبر و حوصله و تحمل سخنان نابجای دیگران است .و سالها پیش رییس جمهور محبوب کشورمان شعار ارزنده ,زنده باد مخالف من را مطرح فرمودند .امید است دولت مردان این خصلت پسندیده را در خود نهادینه نمایند.

  [پاسخ]

 5. آسایشِ دو گیتی تفسیرِ این دو حرف است
  با دوستان «مروّت» با دشمنان «مدارا»
  تهمت، افترا،تخریب واقدام به تهیه وپخش شبنامه فقط وفقط هنرانسان های ضعیف النفس است .توقع همه مردم از کاندیداهای محترم مجلس وشوراها همین است که فضای غبارآلود سال های قبل را آلوده ترنکنند .
  به فضل خداوند این دوره همه رعایت خواهیم کرد

  [پاسخ]

 6. با درود بر آقای مومنی
  جناب آقای مومنی واقعا از دروین شما بسیار سپاس گزاریم که سال ۸۲ مردم سیفا نکرده و به شما که لطف کرده و منت گذاشته و سال ۸۲ کاندید شده بودید با آنهمه ایثار برای اجماع اصلاح طلبان آمده بودید ولی خیلی ها درک نکردن که شما واقعا جانفشانی کردین . خسته نباشید استاد مومنی

  [پاسخ]

 7. اصلاح طلب اعتدال گرا

  دروین داشتن شما ودوستانتان را در آموزش وپرورش کاملابا گوشت وخونمان لمس میکنیم برادر دست بردار تو را به خدا

  [پاسخ]

  دوستی .فرهنگی شهرستان در :

  رحمت برپدرت حرف دل ماروزدی

  [پاسخ]

 8. سلام وعرض احترام اقایان مومنی هرچه عمیق سیفاندم دیدم شمافاقد دروین لازم جهت گرفتن وکالت من وامثال من هستید مدعا اداره فرهنگ پروراموزش وپرورش با۲۸ سال سابقه همکاری دلسوزانه صادقانه وخداباورانه به شهادت امار اداره متبوعه ضمن دارابودن افتخارایثارگری هنوز تشریف فرمانشده ناجوانمردانه قلع وقمع نمودید وای به روزی ک تشریف فرماشوید باید دعا کنیم خدا به دادمان برسد مشت نمونه خرواراست

  [پاسخ]

 9. قیچی کردن نیروهای اصلاح طلب در آموزش پرورش چه توجیهی دارد آقای دروین دار؟؟؟

  [پاسخ]

  زاگرسی در :

  چند نفرند این قیچی شده ها . چرا فرافکنی می کنید؟

  [پاسخ]

  تیرونی در :

  همون چند نفر که خودت میدونی….

  [پاسخ]

 10. این نوشته بیشتر با خصوصیات اقای ملکشاهی هم خوانی دارد نه شما

  [پاسخ]

 11. برادر مومنی ضمن عرض سلام وخسته نباشی سعه صدر شما برایمان مبرهن است باتمام وجود درخدمتیم موفق باشی ……

  [پاسخ]

 12. به زبان چربت ای جان بنواز دروین ما را به سلام خشک خوش کن دل بی سوین ما را
  بگذار و بگذر ای جان سر از این خیال واهی که تو گر سیفا نمایی نمانده دروین جز آهی

  [پاسخ]

 13. سلام .نزدیک انتخابات همه دروین دار می شوند….

  [پاسخ]

 14. ای کاش در انتخابات ششم و هفتم و هشتم مجلس هم دروین داشتیم و میدان را برای رقیب اماده نمی کردیم همه می دانند لجبازی دو گروه از یک جریان با عث پیروزی رقیب شد پس سعی کنیم از دروین خودمان شروع کنیم

  [پاسخ]

 15. جناب آقای مومنی ، چند خط ایرانسل دارین ،نحوه ارتباط با شما چطوره آیا اگر نماینده بشوید حداقل تلفن مردم را جواب می دهید ؟؟؟؟ جناب آقای مومنی چرا آقای …. نماینده تام اختیار شما با مردم است . نحوه اداره آموزش و پرورش کوهدشت چرا اینجور است چرا برای انتصاب مدیران باید مردم به در خانه آن عزیز بروند و مراتب سر سپردگی خود را اعلام نمایند .

  [پاسخ]

 16. جناب آقای مومنی عزیز!عامل منفورشدن جناب قبادی کسی نبودجز….این را بدانیدکه جنابعالی شخصیت بزرگواروشناخته شده ودوست داشتنی حتی دربین خلی ازاصولگرایان هستی ولی خداوکیلی جناب …نه تنهاجاذبه ندارندبلکه حتی دربین اصلاح طلبان نیزچهره ای منفور،خودخواه و…هستند.بیا مثل قبادی خودت را به دام …!نینداز.خدایی دوستت داریم.

  [پاسخ]

 17. درجواب دانشمند ارزشمند چیز فهم روزگار مریم مرادی ؟؟؟ فقط جنابعالی چیز فهمی ؟؟؟؟من در پایان عرایضم گفتم خواهان پست نیستم ؟؟؟؟ضمنا بعنوان یک عضو کوچک اصلاحات معتقدم باید افراد سطحی نگر مانند شما با دروین تحمل شن؟؟؟مگه نگفتم اگر دور قبل اصلاح طلب نبود اینبار با سیفا ودروین داشتن همدیگرو تحمل کنیم؟؟مفهومش اینه سرکار ؟شما اصلاح طلبی وپست نمی خاهی پس آرمانت خیلی بلنده ؟؟؟اونم تو کوهدشت ؟؟؟باشه شما آرمانگرا ما بی هدف الله علم ؟؟؟قضاوت با آن حکیم دانا که سر سله ی دروین دارهاست موید باشید خانم مریم آرمانگرا که اصلا بدون هیچ چشم داشتی می خای پشرفت این خط وداشته باشی؟؟؟ولی من نه ؟بزرگا گفتن کسی مفتی سرقبر باباش فاتحه نمی فرسته ؟؟؟

  [پاسخ]

 18. بنازم بر دروین فعالیت آموزش وپرورش کوهدشت که باافراطی گری دارن تیشه به ریشه ودروینت می زنند

  [پاسخ]

 19. دروینت به سلامت باد. لطفاً درباره دروین انحصاری هم بنویسید تا لذت ببریم

  [پاسخ]

 20. درود برکشکان واقعا وظیفه رسانه ای خود را خوب انجام میدهید چند سایت دیگر اصلا همه نظرات را منتشر نمیکنن

  [پاسخ]

 21. اقای مومنی بااین کارهات چنان تفرقه بین اصلاح طلبان انداختی که اینده نزدیک نتیجه کاشت خودت می بینی

  [پاسخ]

 22. آن خطای استراتژیک شما در انتخابات این فرصت را به رقیب داد که با استخدامهای فله ای ادارات را مملو از نیرو کنند با آن اشتباه غیر قابل بخشش فرصتهای طلایی را از اصلاح طلبان گرفتید و همه را خانه نشین کردید شما چه پاسخی به انها دارید که بدهید!!فرصت اشتغال خیلی از جوانان برومند ومستحق کوهدشت را سوزاندید!!!! دروین کیلویی جند !!!

  [پاسخ]

  [پاسخ]

 23. اقای مومنی شمااگر دروین داشتی درمجلس هفتم باکناره گیری خودوتاکیدنکردن بر مواضع خویش باعث پیروزی اصلاحات واقای سوری میشدیدمگر اصلاح طلبی جزاین است که اقلیت بایدتابع اکثریت باشد چطورشده این روزهادروین دارشده اید

  [پاسخ]

  ناشناس در :

  باایمان
  چرا عکسش رو هم نمیگی
  چرا طرف مقابل کنارنرفت ؟؟؟؟

  [پاسخ]

  محمد رضا محمود وند در :

  در طرف مقابل یک اکثریتی حضور داشت بعد از آن کسی که دور قبل طرف مقابل را به مردم تحمیل کرد همین آقایون دروین دار بودند ….

  [پاسخ]

 24. پیروزی قبادی= پیروزی مومنی و شکست امامی و ملکشاهی
  پیروزی امامی = شکست قبادی و…
  پیروزی ملکشاهی= شکست قبادی و مومنی و ….

  [پاسخ]

 25. محمد آدینه فرهنگی شاغل در طرحان

  جناب مومنی هم ولایتی عزیز ،مردم به دروین شماپی بردن و دیگر حنایتان رنگی ندارد

  [پاسخ]

 26. دوست دیروز ودشمن امروز سلام. ای کاش در زمانی که اقای سوری در جند قدمی مجلس بود دروین میداشتید وبه قبادی رای نمی دادید .ایکاش شما وتیموری مبلغ اقای اقا محمدی نمیشدید . ای کاش زمانی که دوستان اصلاح طلب می خواستند سمت بگیرند از کثیف ترین ابزارها برای از میدان بدر کردن کنها استفاده نمی کردید ای کاش به منزل مدیران کل بناه نمی بردید ای کاش مامور اقای قبادی نمی شدید ای کاش همیشه با اکثریت مردم بودید ودرین را بیشه می کردید

  [پاسخ]

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط