سرخط خبرها
امروز: یکشنبه, ۱ بهمن , ۱۳۹۶ | ۰۳:۴۸:۳۶آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۱۰/۳۰ ،‌ ۰۸:۳۳
۰۲ مهر ۱۳۹۴در ۸:۳۰ ق.ظ تعداد بازدید: 798 بازدید کد خبر:44207 چاپ خبر

آقای روحانی با اوباما ملاقات کنید/ به اوباما لبخند بزنید و دستش را بفشارید

0

صادق زیباکلام

دکتر صادق زیباکلام با ارسال نامه‌ای به رییس‌جمهور از وی خواست در سفرش به نیویورک با همتای آمریکایی خود دیدار و گفتگو کند. متن این نامه را بخوانید: بسمه تعالی جناب حجت الاسلام آقای دکتر حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران دامت اقباله با سلام و تحیات درآستانه سفربه نیویورک بمنظور شرکت در اجلاس سالیانه […]

۱۴۲۸۵۰۵۳۲۵۴۶۴_HEMMAT+KHAHI-5دکتر صادق زیباکلام با ارسال نامه‌ای به رییس‌جمهور از وی خواست در سفرش به نیویورک با همتای آمریکایی خود دیدار و گفتگو کند. متن این نامه را بخوانید:

بسمه تعالی
جناب حجت الاسلام آقای دکتر حسن روحانی
رئیس جمهوری اسلامی ایران دامت اقباله
با سلام و تحیات درآستانه سفربه نیویورک بمنظور شرکت در اجلاس سالیانه مجمع عمومی سازمان ملل هستید. در اخبار آمده بود که سخنرانی جنابعالی و رئیس جمهور آمریکا در همان ابتداء اجلاس خواهد بود لذا احتمال اینکه در کریدورها یا صحن علنی مجمع با یکدیگر مواجه شوید زیاد است. در عین حال در مصاحبه پریروزتان با یکی از شبکه های خبری آمریکایی فرموده بودید که “برنامه ایی برای دیدار با اوباما ندارید” (ضمن آنکه ممکن هم هست که اتفاق بیفتاد). یقینا بی خبر نیستید که کسر قابل توجه ایی از هم میهنانتان بسیارمشتاق هستند تا این ملاقات تاریخی صورت گرفته و تابوی ۳۶ ساله دشمنی بی حاصل با آمریکا سرانجام شکسته شود. “آمریکاستیزی” بواسطه مجموعه ایی از دلایل، انگیزه ها و مواهب سیاسی که با خود به همراه داشت شکل گرفت و تا به امروز هم عمدتا بواسطه همان دلایل و انگیزه ها ادامه یافته. تا جاییکه امروز عملا این گفتمان بدل به هویت نظام شده و نبود آن و یا حتی صرف تنش زدایی با آمریکا و غرب منجربه نوعی بحران هویت می شود. همچنانکه در جریان مذاکرات هسته ایی با آمریکا و نهایتا برجام از یکسو شاهد سردرگمی آمریکاستیزان و از سویی دیگر مخالفت های غیرموجه و صرفا ایدئولوژیک شان هستیم. درعین حال هم نمی توان از هزینه های هولناک “آمریکاستیزی” بر منافع ملی مان در طی این ۳۶ سال چشم پوشی کرد.

جناب آقای روحانی
اگر ملاک و معیار شما برای دیدار یا برعکس ملاقات ننمودن با رئیس جمهور آمریکا، تمایل مردم و رای دهندگان بشما است که در آنصورت کسرقابل توجه ایی ازآنان خواهان تنش زدایی با آمریکا هستند. اگر هم تردیدی از این بابت هست یک نظرسنجی ساده تکلیف را روشن می نماید. اگرمقدم بر رای مردم، منافع ملی بیشتر ملاک و معیارتان برای تصمیم گیری است که در این صورت بنده یک دوجین مورد می آورم که چگونه اصرار بر دشمنی با آمریکا در این ۳۶ ساله تیشه بر ریشه منافع ملی مان زده و در مقابل “آمریکاستیزان” کافیست یک مورد را (ونه بیشتر) ذکر بفرمایند که دشمنی با آمریکا کدام گل را بر سر منافع ملی مان در طی این مدت زده است.

اگرملاک و معیار نه خواست و اراده مردم و نه منافع ملی است بلکه اعتبار و حیثیت جایگاه ایران در عرصه بین الملل و در میان افکار عمومی دنیاست که در این صورت هم می توان پرسید که اگر از یکی دو گروه که با حمایت‌های ما در منطقه سرپا هستند بگذریم، دیگر کدام چهره، شخصیت، اندیشمند، متفکر، آزاداندیش، روشنفکر یا جنبش و حرکت مردمی و ترقیخواه بواسطه مواضع ضدغربی و ضد آمریکایی ما برایمان احترام ویژه قائل شده اند؟ نمی دانم بجز تمایل مردم، منافع ملی، و یا عزت و احترام بین المللی، دیگر کدامین ملاک و معیار را می بایستی ملاک قرار داده و بواسطه آن همچنان بر دشمنی با آمریکا اصرار ورزید؟

جناب آقای روحانی
با همان عزم و اراده‌ایی که کشور را ازچاه ویل هسته ایی نجات دادید، توکلت علی الله کرده و این غل و زنجیر بی حاصل “آمریکا ستیزی” را که ۳۶ سال است بر دست وپای کشوربسته شده و بجز خسران بر منافع ملی مان ثمر دیگری نداشته را با استعانت ازحضرت باریتعالی و با همان عزم و اراده ملی باز نمایید. همانطور که درجریان هسته ایی ملتی از شما حمایت نمود، یقین بدانید در مسیر تنش زدایی با آمریکا هم از همان حمایت برخوردارهستید. به اوباما لبخند بزنید ودستش را بفشارید.

ایام بکام باد

صادق زیباکلام

اول مهرماه یکهزاروسیصدونودوچهار

برچسب‌ها

دیدگاه

 1. انصافا این زیباکلام همیشه حرف های خنده دار میزنه
  تو یه روز همزمان در ۸ روزنامه یادداشت می نویسه
  یا خیلی بیکاره یا…..

  [پاسخ]

  مرادبگ در :

  جناب خنده دار اگه میتونی شما هم از امریکا انتقادی بکن ببین میتوانی چها خط بنویسی

  [پاسخ]

  بهاری در :

  نه جانم بیکار نیست با سواداست

  [پاسخ]

 2. درود خداوند برآدم چیز فهم.

  [پاسخ]

 3. نظر استاد زیبا کلام بسیار متین است .جناب روحانی لجبازی با امریکا را کنار بگذارید و به خاطر گشایش در امور مملکت این شانس را هم امتحان کنید .لبنان و عراق و سوریه به چه درد ما می خورند جز اینکه مردم خودمان در فقر و تنگدستی هستند انوقت شما هواپیما هواپیما کمک می فرستید. به فکر منافع ملت خودتان باشید .

  [پاسخ]

 4. واقعا نظام داره خیلی با این …کلام مدارا میکنه؛بابا برو حرفهات هیچ جا خریدار ندارهه؛ول معطلی….

  [پاسخ]

  گراوند در :

  متاسفم جناب امرایی بعد از ۳۶ سال یکبار امتحان بد نیست

  [پاسخ]

  امید در :

  فقط متاسفم همین جنا ب امرایی

  [پاسخ]

 5. چقدر هم جالب «لبخند زدن به اوباما » و «فشردن دستش» را همراه با این دعاها بکار برده است:
  با استعانت به حضرت باریتعالی ….. توکلت علی الله …..
  واقعاً حضرت باریتعالی انسان را در دوستی با ستمگر و فاسد یاری میکند
  کدام کشور مثل آمریکا از بمب های اتمی استفاده کرده است؟
  یا ملتهایی مثل افغانستان، عراق، سوریه را به خاک سیاه نشانده است؟
  و یا از اسراییل در مقابل مردم بی دفاع فلسطین دفاع کرده است؟
  و …
  در صورتی که خدا می فرماید:
  «والله لا یحب الفساد»
  و با این حال خودش را هم روشنفکر میداند!
  روشنفکران این چنین باید تکلیف خود را مشخص کنند
  یا تابع الله باشند، یا تابع میل خود
  نمیشود که با توکلت علی الله تابع میل بود!!!!
  البته این همان اسلام آمریکایی است

  [پاسخ]

 6. کمبود عاطفه داره هر طورشده میخاد مطرح باشه نخود هر اش

  [پاسخ]

  ناشناس در :

  حتی بیشتر از شما؟

  [پاسخ]

 7. دوکی جون! بلا به دور، سوادت نم کشیده عقلت که سر جاشه
  آمریکایی ها که خودشون هم میگن ما نَریم(دشمن شماییم) اون وقت شما می گی بدوش!

  [پاسخ]

  ناشناس در :

  چه عجب؟

  [پاسخ]

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط