سرخط خبرها
امروز: سه شنبه, ۳ بهمن , ۱۳۹۶ | ۱۹:۲۳:۴۷آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۱۰/۳۰ ،‌ ۰۸:۳۳
۳۱ شهریور ۱۳۹۴در ۵:۳۴ ب.ظ تعداد بازدید: 467 بازدید کد خبر:44149 چاپ خبر

عرفه و اعمال آن

0

سید صادق محمدی وفایی

حـضرت عشق بفرما که دلم خانه توست . . . سر عقل آمده آن بنده که دیوانه توست . . . نهم ذیحجه روز عرفه است. خداوند متعال در این روز به سه مکان و سه گروه از انسانها، توجه ویژه دارد: ۱٫ کربلا و زائران امام حسین (ع). ۲٫ صحرای عرفات (در نزدیکی مکه) […]

نماز-جمعه-کوهدشت-۶۲-۳۰۰x289حـضرت عشق بفرما که دلم خانه توست . . .
سر عقل آمده آن بنده که دیوانه توست . . .

نهم ذیحجه روز عرفه است. خداوند متعال در این روز به سه مکان و سه گروه از انسانها، توجه ویژه دارد:

۱٫ کربلا و زائران امام حسین (ع).

۲٫ صحرای عرفات (در نزدیکی مکه) و حجاج بیت الله.

۳ . هر جا از دنیا که دستی به سوی او بلند شود و دلی بشکند.

آنگاه که جبرئیل (ع) مناسک حج را به حضرت ابراهیم (ع) می‌آموخت، چون به عرفه رسید به او گفت : «عرفت؟» یعنی «یاد گرفتی؟» و او پاسخ داد آری. لذا به این نام خوانده شد. و نیز گفته اند سبب آن این است که مردم از این جایگاه به گناه خود اعتراف مى کنند و بعضى آن را جهت تحمل صبر و رنجى مى دانند که براى رسیدن به آن باید متحمل شد. چرا که یکى از معانى عرف صبر و شکیبایى و تحمل است.

در روایتی دیگر رسول خدا (ص) فرمود: «مَا مِنْ یَوْمٍ أَکْثَرَ مِنْ أَنْ یُعْتِقَ اللَّهُ فِیهِ عَبْدًا مِنَ النَّارِ مِنْ یَوْمِ عَرَفَهَ، وَإِنَّهُ لَیَدْنُو ثُمَّ یُبَاهِی الْمَلائِکَهَ» ؛ «روز عرفه روزی است که خداوند بیشترین بندگان را از جهنم آزاد می‌کند، سپس نزدیک می‌شود و به وسیله آن بندگان، بر ملایکه مباهات می‌نماید»

روز عرفه روزشناخت ومعرفت است. عرفه روز عرفان حقیقى خالق هستى از راه راز ونیاز وتوبه است. دعا تنها چیزى است که خدا آن را به انسان تملیک کرده است. انسان جز دعا و تضرع در پیشگاه خداوند مالک چیزى نیست: «یا سریع الرضا اغفر لمن لا یملک إلّا الدّعاء» (مفاتیح الجنان، دعاى کمیل) امام على بن موسى الرضا (ع) همواره به اطرافیان خویش مى فرمود: بر شما باد به سلاح پیامبران: «علیکم بسلاح الأنبیاء» آنگاه در پاسخ اینکه سلاح آنان چه بود؟ مى فرمود: دعا. (کافى، ۴۷۱/ ۲) بنابراین، کسى که اهل ناله نیست، مسلح نیست و اگر کسى مسلح نباشد پیروز نخواهد شد.

نقش نیایش در وصول به رحمت بیکران الهى، با بیان امام صادق (ع) که فرمود: «الدُّعاء کهف الإجابه کما أنّ السّحاب کهف المطر» (کافى، ۴۷۱/ ۲) به خوبى روشن است. طبق این بیان نورانى همان طور که ابر، قرارگاه باران است، دعا نیز قرارگاه اجابت است. به بیان دیگر، اجابت در درون دعاست، همانطور که باران در نهاد ابر تعبیه شده است،

دعاى عرفه از سالار شهیدان اباعبدالله الحسین (ع) مى‏باشد. بشر و بشیر فرزندان غالب اسدى مى‏گویند ما در روز عرفه در عرفات خدمت امام حسین (ع) بودیم. حضرت از خیمه به همراه اهل بیت، فرزندان و شیعیانشان خارج شدند و ایستادند در سمت چپ کوه (جبل الرحمه) در زیر آسمان و دست‏هاى خود را با حالت خشوع مقابل صورت گرفتند و این دعا را خواندند.

حضرت زین ‏العابدین (ع) در روز عرفه صداى فقیرى را شنید که از مردم کمک مى ‏خواست. حضرت فرمود: «واى بر تو! آیا دست نیاز به سوى غیر خدا دراز مى‏کنى؛ در حالى که امید مى‏رود در این روز بچه هایى که در شکم مادر هستند، مورد فضل و لطف الهى قرار گیرند و سعادتمند گردند»؟

حاج آقا مجتبی تهرانی فرموده اند:

صحراى عرفات کالبد و جسم امام حسین علیه السلام روح آن است و به همین دلیل حق تعالى، در روز عرفه پیش از آن که به اهل موقف عرفات نظر لطف نماید، به زائران قبر پاک حسین (ع) نظر رحمت مى‏افکند.

مسأله مهم در روز عرفه زیارت امام حسین (ع) است که در حدیث آمده است خداوند قبل از آنکه به سرزمین عرفات نظر کند، به زائرین امام حسین (ع) نظر می‌افکند و این نظر افکندن در زمان‌های حساس و سرنوشت‌ساز مانند شب قدر، عید فطر، عید قربان و عید غدیر است که افضل اعمال در این زمان‌ها زیارت امام حسین (ع) است.

در روایت از حضرت صادق (ع) چنین آمده است: «انه من لم یغفر له فى شهر رمضان لم یغفرله الى قابل الا ان شهید عرفه اگر کسى در ماه رمضان آمرزیده و بخشوده نگردد تا رمضان آینده آمرزیده نمى شود مگر این که روز عرفه (نهم ذى الحجه) را درک کند»

برخی از اعمال شب و روز عرفه:

احیا و نماز و عبادت در شب عرفه.

دعا در شب عرفه (که گفته شده است مستجاب می‌گردد)

. زیارت امام حسین (ع) در شب عرف

غسل

. روزه روز عرفه (اگر سبب ضعف و مانع از دعا و مناجات نشود) .

قرائت دعای عرفه امام حسین علیه السلام (که بهتر است بعد از نماز عصر باشد) .

قرائت دعای عرفه امام سجاد علیه السلام (که در صحیفه سجادیه موجود است).

زیارت امام حسین (ع) در روز عرفه.

زیارت حضرت اباالفضل العباس (س) در روز عرفه .

اعتراف و اقرار به گناهان

دو رکعت نماز که در رکعت اوّل بعد از حمد، سوره توحید و در رکعت دوم بعد از حمد، سوره کافرون خوانده می‌شود. سپس چهار رکعت نماز که در هر رکعت بعد از حمد،پنجاه مرتبه سوره توحید (این نماز در واقع همان نماز حضرت امیرالمؤمنین علیه السلام است)

برچسب‌ها

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط