سرخط خبرها
امروز: جمعه, ۲۹ دی , ۱۳۹۶ | ۱۶:۴۹:۴۸آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۱۰/۲۷ ،‌ ۰۸:۱۰
۳۱ شهریور ۱۳۹۴در ۳:۱۷ ب.ظ تعداد بازدید: 828 بازدید کد خبر:44127 چاپ خبر

خبر خوب برای دوستداران میراث فرهنگی؛ توقف ساخت و ساز در تپه ی دوران نوسنگی «چیاسی» کوهدشت

0

گمانه زنی به منظور تعیین عرصه و پیشنهاد حریم تپه چیاسی کوهدشت با هدف پیشگیری از تهدیدهای احتمالی ناشی از توسعه بافت شهری و جلوگیری از دخل و تصرفات ناشی از فعالیت کشاورزان صورت گرفت. به گزارش کشکان به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، سید محمود میر اسکندری سرپرست هیأت گمانه زنی […]

DSCF0804-Copy-591x4001

گمانه زنی به منظور تعیین عرصه و پیشنهاد حریم تپه چیاسی کوهدشت با هدف پیشگیری از تهدیدهای احتمالی ناشی از توسعه بافت شهری و جلوگیری از دخل و تصرفات ناشی از فعالیت کشاورزان صورت گرفت.

به گزارش کشکان به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، سید محمود میر اسکندری سرپرست هیأت گمانه زنی به منظور تعیین عرصه و پیشنهاد حریم تپه چیاسی کوهدشت با بیان این مطلب تصریح کرد که نتیجه مطالعات انجام شده در این محوطه مشخص ساخت، تپه دارای آثاری از دوران نوسنگی تا قرون میانی دوره اسلامی است.

به گفته وی، در پایان برنامه گمانه زنی به منظور تعیین عرصه و پیشنهاد حریم تپه چیاسی گستره ای به وسعت حدود ۴ هکتار برای این تپه در نظر گرفته شد.

این باستان شناس گفت: درمیان آثار به دست آمده در این محوطه ، سفال های شوشان و سفال های یانیقی در نوع خود قابل توجه هستند. مطالعات نشان داد که استقرارها در چیاسی از دوران نوسنگی تا عصر آهن به صورت متوالی در شرق تپه شکل گرفته و پس از آن استقرارها به سمت غرب و شمال غرب تپه کشیده شده اند.

به گفته میر اسکندری ، این طرح با هدف پیشگیری از تهدیدهای احتمالی ناشی از توسعه بافت شهری و جلوگیری از دخل و تصرفات ناشی از فعالیت کشاورزان صورت گرفت: استفاده از روش های نوین پژوهشی از جمله برنامه های مد نظر در انجام مطالعات این تپه باستانی بود که طی مدت زمان اجرای طرح گمانه زنی به انجام رسید.

او گفت: عکس برداری و نقشه برداری هوایی به کمک هلیکوپتر پهپاد برای نخستین بار در لرستان بعد از سال های میانی دهه ۱۹۳۰ میلادی، یعنی زمانی که اریک اشمیت با هواپیمای خود از محوطه های باستانی عکس برداری می کرد، از جمله اقدامات انجام گرفته در این زمینه است.

سرپرست هیأت گمانه زنی به منظور تعیین عرصه و پیشنهاد حریم تپه چیاسی کوهدشت افزود: پیشنهادات لازم برای ادامه مطالعات در خصوص تپه چیاسی پس از تکمیل گزارش این مرحله از پژوهش ها به سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان لرستان ارائه می شود.

طرح گمانه زنی به منظور تعیین عرصه و پیشنهاد حریم تپه چیاسی کوهدشت با مجوز ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری انجام شد.

برچسب‌ها

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط