سرخط خبرها
امروز: دوشنبه, ۲۷ آذر , ۱۳۹۶ | ۲۰:۰۴:۱۰آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۰۹/۲۶ ،‌ ۰۹:۵۶
۱۶ مرداد ۱۳۹۱در ۷:۲۳ ب.ظ تعداد بازدید: 445 بازدید کد خبر:4399 چاپ خبر

طرح ذخیره گاه گلابی وحشی دلفان، حركتی برای جلوگیری از نابودی گونه های نادر گیاهی

0

طرح احداث ذخیره گاه گلابی وحشی منطقه چم حصار شهرستان دلفان كه باهدف جلوگیری از انقرض گونه نادر گیاهی گلابی وحشی به اجرا درآمد، نیازمند توجه بیشتر برای تكمیل و توسعه طرح و تحقق اهداف آن است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، شهرستان دلفان كه در منطقه زاگرس میانی واقع شده به سبب آب و هوا ، موقعیت جغرافیایی و شرایط توپوگرافی ویژه رویشگاه مناسبی برای انواع گونه های گیاهی و جنگلی است .

در این شهرستان 88 هزار و 500 هكتار جنگل وجود دارد و گونه های گیاهی همچون بنه، بادام، ارژن ، زالزالك سیاه ،بلوط ، ارغوان، سماق، ارغوان، گل مینا، لاله واژگون، زبان گنجشك و بادام كوهی در این منطقه رویش می كنند.

تیپ غالب این گونه درختان همچون دیگر مناطق زاگرس میانی بلوط است، به طوری كه 70 درصد این جنگل ها گونه بلوط می باشند، در شهرستان دلفان، یكی از نادرترین گونه های گیاهی دنیا رویش دارد گونه منحصر بفرد گلابی وحشی كه در مناطقی جنگلی قلاته و ورمله شهرستان دلفان وجود دارد.

به گفته یكی از كارشناسان این گونه كم نظیر در حال انقراض است و باید از انقراض كامل آن جلوگیری كرد و این مهم توجه ویژه مسئولان و دستگاههای مربوطه را می طلبد.

شیرزادبیگی می گوید: یكی از راههای حفظ و جلوگیری از انقراض كامل این گونه گیاهی، ایجاد ذخیره گاههای جنگلی است كه ازطریق آن می توان با حفاظت و صیانت از آن و تولید بذر علاوه بر جلوگیری از انقراض كامل، نسبت تولید و تكثیر بذرآن اقدامكرد.

وی افزود : یكی از مناطقی كه طرح ذخیرگاه گلابی وحشی به اجرا در آمده شهرستان دلفان است كه این طرح در 100 هكتار از جنگل های منطقه چم حصار بخش كاكاوند شهرستان دلفان از سال 83اجرایی شده كه در قالب این طرح كلیات و راههای حفاظت وتولید در آن پیش بینی شده است.

به گفته وی ، در اجرای این طرح با بكار گیری نیروی نگهبان و حصاركشی از ورود دام به این منطقه جلوگیری می شود و با خراش سطحی و بذركاری تجدید حیات به صورت طبیعی در منطقه صورت می گیرد .

این كارشناس ادامه داد: سالانه 3 هزار تن بذر گلابی وحشی از این منطقه تولید می شود كه برای جلوگیری از انقراض كامل این گونه منحصر بفردبذر تولیدی به مركز استان و سایر استان ها صادر می شود .

رییس اداره منابع طبیعی شهرستان دلفان نیز گفت : حفظ ذخائر ژنتیكی گونه گیاهی گلابی وحشی ، ایجاد محل مناسب بذر گیری جهت تكثیر، توسعه زیستگاه های حیوانات وحشی و حفظ ذخیره زیستی از جمله اهداف احداث طرح ذخیره گاه چم حصار این شهرستان است.

به گفته عزیز سهرابی، تا كنون 300 میلیون ریال برای اجرای این طرح هزینه شده و اكنون 70 درصد حصار كشی این طرح انجام شده است.

برچسب‌ها

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط