سرخط خبرها
امروز: دوشنبه, ۲۰ آذر , ۱۳۹۶ | ۱۲:۵۸:۲۱آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۰۹/۱۹ ،‌ ۱۰:۰۳
۲۹ شهریور ۱۳۹۴در ۶:۱۱ ق.ظ تعداد بازدید: 476 بازدید کد خبر:43900 چاپ خبر

پراکندگی حاصل کثرت است؛ بیائید تمرین وحدت کنیم!

0

مصطفی شکری

پس از فضای سهمگین و ناامید کننده وقایع سال ۸۸، هزینه فعالیت سیاسی برای فعالین سیاسی مستقل و اصلاح طلب به شدت بالا رفته بود. انتخابات مجلس نهم در زیر سایه این فضای سهمگین و مأیوس کننده برگزار شد. به گونه ای که خیلی از دلسوزان انقلاب فضا را برای حضور خود مناسب نمی دیدند […]

۱پس از فضای سهمگین و ناامید کننده وقایع سال ۸۸، هزینه فعالیت سیاسی برای فعالین سیاسی مستقل و اصلاح طلب به شدت بالا رفته بود. انتخابات مجلس نهم در زیر سایه این فضای سهمگین و مأیوس کننده برگزار شد. به گونه ای که خیلی از دلسوزان انقلاب فضا را برای حضور خود مناسب نمی دیدند و عده ای نیز از گردونه رقابت کنار گذاشته شدند.

اما رای مردم عزیز ایران به شعار “اعتدال” دکتر حسن روحانی در سال ۹۲ بسیار پر مفهوم و با معنا بود. این رای “نه” تاریخی به آن همه بی کفایتی و افراطی گری بود.دولت روحانی تا به حال توانسته است که امید نسبی را به جامعه برگرداند و اندکی فضا را باز کند.

هم اکنون حدود ۵ ماه تا انتخابات مجلس دهم باقی مانده است و هیجان سیاسی در شهرهای میانی مانند کوهدشت آرام آرام در حال شکل گرفتن است.طبیعی است که در انتخابات مجلس پیش رو، حق هر شهروند ایرانی است که انتخاب کند یا خود را در معرض انتخاب دیگران قرار دهد.  با پذیرش این حق طبیعی، هر کسی می تواند ادعای حضور در صحنه رقابت های انتخاباتی را داشته باشد.

در کوهدشت تا به حال تعدادی از دوستان عزیز اصلاح طلب اعلام حضور کرده اند. احتمالاً زین پس هم کسان دیگری خواهند بود که خواهان حضور و کاندیداتوری باشند (که البته حق مسلم شهروندی شان است).

نکته ای که دوستان عزیز اصلاح طلب باید به آن توجه داشته باشند، این است که در صورت عدم “وحدت نهایی” به احتمال زیاد نتیجه را رقیب خواهد برد! خوشبختانه خواسته و مطالبه اجماع هم اکنون به یک خواست عمومی و همگانی در بدنه جریان اصلاح طلب تبدیل شده است. خواسته ای مبارک و میمون. یقناً از همه دوستان عزیز اصلاح طلبی که کاندیداتوری خود را اعلام کرده اند (یا بعد از این اعلام می کنند)،انتظار می رود که در مسیر این مطالبه همگانی حرکت کنند.

البته و صد البته که تکثر افراد و نظرات متفاوت بسیار مبارک و ارزشمند است و حتی می تواند موجب کمک به هم پوشانی کامل شود، ولی باید دقت داشت که حاصل این تکثر درونی، نباید نتیجه ای چون برآمدن مخالفان آرمان اصلاح خواهی داشته باشد.

عزیزان اصلاح طلب می دانند که کرسی نمایندگی مجلس کوهدشت مدتهاست که در اختیار اصولگرایان است. دوستان عزیز اصلاح طلب؛ اکنون وقت آن رسیده است که منافع عمومی را بر منافع شخصی ترجیح داده و ازتجربه های تلخ پیشین درس بگیریم و به مطالبه اجماع و وحدت پاسخ درخوری ارائه کنیم.

یقیناً اگر کسانی خلاف این روند را طی کنند و حضورشان به جای زنده کردن تفکر اصلاح طلبی، موجب تقویت طرف مقابل شود؛و ضرر حضورشان بیش از منفعتشان باشد، بدنه جریان اصلاح طلب هیچگاه آنان را نخواهد بخشید و آنان را عامل شکست احتمالی خواهد  دانست.

به قول قیصر امین پور: پراکندگی حاصل کثرت است؛ بیائید تمرین وحدت کنیم…

منبع: سیفاروژ

برچسب‌ها

دیدگاه

 1. باتوجه به سخنان اقایان جنتی ویزدی مبنی براینکه هیچ تغییری در رویکرد شورای نگهبان به وجود نیامده تایید صلاحیت کاندیدای افراطی همچون. .. امکان نداره لذا بهترین گزینه اصلاح طلبان دکترملکشاهی است که نماداعتداله

  [پاسخ]

  بهتر فکر کنیم! در :

  ملکشاهی اصولگراست! و ما اصلاحطلبیم و به یک لیدر اصلاحطلب رای میدهیم. نه کسی چون ملکشاهی رای ما را ببرد و بعد حامی سرهنگ قالیباف شود!!!

  [پاسخ]

 2. پراکندگی نشانه دموکراسی،و وحدت نشانه یک جامعه پوپولیستی است این را بدان اگر نمیدانی،..بقول مولانا،سخن رنج مگو جز سخن گنج مگو گر از این بیخبری رنج مبر هیچ مگو

  [پاسخ]

 3. راستی اقای شکری به جای دعوت دوستان همفکرت به وحدت وهمگرایی به تحلیل و واکاوی این قضیه بپردازید که چرا یه روزی دراین شهرستان رای چپ ه با اصولگرایان تقربیا مساوی بودو ولی امروز حتی با وجود دعوت ریش سفیدان ان جبهه از رویارویی با راستها که اتفاقا امسال هم با دوکاندیدای قدیمی به صحنه اومدن هراس در دل دارید شما که میگید اقبال مردم به سمت چپ بیشتره پس نترسید چون اگر بترسید قطعا درانتخابتون جهت وحدت دچار مشکل خواهید شد واز شما به عنوان یه شهروند اصولگرا میخواهم که نظرتون را در این مورد بیا ن کنید

  [پاسخ]

 4. مورد توجه دکتر بنیاد شهمرادی
  “یقیناً اگر کسانی خلاف این روند را طی کنند و حضورشان به جای زنده کردن تفکر اصلاح طلبی، موجب تقویت طرف مقابل شود؛ و ضرر حضورشان بیش از منفعتشان باشد، بدنه جریان اصلاح طلب هیچگاه آنان را نخواهد بخشید و آنان را عامل شکست احتمالی خواهد دانست.”

  [پاسخ]

  بهتر فکر کنیم! در :

  این قسمت را هم میخواندی بد نبود تفرقه افکن! (این دوست بالا دلسوز نیست! تفرقه افکن است!)
  طبیعی است که در انتخابات مجلس پیش رو، حق هر شهروند ایرانی است که انتخاب کند یا خود را در معرض انتخاب دیگران قرار دهد. با پذیرش این حق طبیعی، هر کسی می تواند ادعای حضور در صحنه رقابت های انتخاباتی را داشته باشد….
  خوشبختانه خواسته و مطالبه اجماع هم اکنون به یک خواست عمومی و همگانی در بدنه جریان اصلاح طلب تبدیل شده است. خواسته ای مبارک و میمون. یقناً از همه دوستان عزیز اصلاح طلبی که کاندیداتوری خود را اعلام کرده اند (یا بعد از این اعلام می کنند)،انتظار می رود که در مسیر این مطالبه همگانی حرکت کنند….
  یقینا هم دکتر بنیاد و هم سایر دوستان نسل نو همه و همه به وحدت نهایی اصلاحطلبان واقف هستند.

  [پاسخ]

 5. انتخابات سال ۹۲ واقعاً پر از مفهوم بود
  با چه اختلافی اصلاحات پیروز شد؟ و در چه شرایطی؟
  در شرایط حضور چندین کاندیدای اصولگرا در مقابل یک کاندیدای اصلاح طلب،
  که همین مورد موجب می شد که آنهایی که گرایشاتی بینابین دارند
  به سمت اصلاحات بیایند
  پس واقعاً پر از مفهوم بود.
  ولی تعجب بنده از این همه جفاست:
  «آن همه بی کفایتی و افراطی گری» یعنی چه؟
  اگر آن همه پافشاری در مواضع هسته ای بود، الان مملکت چه داشت تا به پشتوانه آن بر سر میز مذاکره بنشیند؟
  کاش به جای تفرقه و سم پراکنی، قدری به فکر وحدت عامه باشیم
  مردمی که سهم شان را از پتروشیمی و …. به واسطه همین رقابت های بیهوده از دست دادند
  چرا نمیشود برای نماینده معیار مطرح کنیم
  و برای هر کاندیدا (چه از اصولگرا و جه از اصلاح طلب) نمره ای در نظر بگیریم
  و بدون توجه به جناح بازی بیهوده، آن چه به نفع این مردم و این شهرستان هست رو انتخاب کنیم؟

  [پاسخ]

 6. شهروند اصلاح طلب دلفانی

  مقا له مفید،مختصر ،عقلانی، آینده نگر با این رویکر د رمز موفقیت اصلاح طلبان در انتخابات پیش رو جهت بر آورده شدن حق مردم وکمک ویاری دولت دکتر روحانی ودوری از افراط وتفریط وحدت ،وحدت ، باز هم وحدت ودوری از افتراق وجدایی .

  [پاسخ]

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط