سرخط خبرها
امروز: شنبه, ۳۰ دی , ۱۳۹۶ | ۲۰:۱۵:۵۳آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۱۰/۲۷ ،‌ ۰۸:۱۰
۲۱ شهریور ۱۳۹۴در ۷:۱۰ ب.ظ تعداد بازدید: 1,122 بازدید کد خبر:43489 چاپ خبر

پیش درآمدی بر انتخابات کوهدشت

0

جمال درویشی/ کشکان: انتخابات در هر مکان و با هر بینشی مظهر اراده ی یک ملت برای تغییر یا تثبیت است‌. تغییر شرایط موجود و یا تثبیت این شرایط به وسیله ی مردمی راضی یا ناراضی در یک جغرافیای معین٬گاه در سطح ملی و گاه در سطح استانی یا شهرستانی‌.مردمی که با تمام وجود سعی […]

۸۱۲۷۱۸۳۵۹_۴۱۶۷۳

جمال درویشی/ کشکان:

انتخابات در هر مکان و با هر بینشی مظهر اراده ی یک ملت برای تغییر یا تثبیت است‌. تغییر شرایط موجود و یا تثبیت این شرایط به وسیله ی مردمی راضی یا ناراضی در یک جغرافیای معین٬گاه در سطح ملی و گاه در سطح استانی یا شهرستانی‌.مردمی که با تمام وجود سعی دارند شیوه های حکومت داری خویش را به ساحل نصرت گسیل دارند. دو نمونه ی ملموس از اراده ی ملت به خردادهای ۷۶ و ۹۲ بر می گردد؛در خرداد ۱۳۷۶ پس از یک دوره سختگیری های اجتماعی و سیاسی کسی پا به عرصه ی رقابت نهاده بود که دم از آزادی های مدنی و اصلاحات سیاسی میزد و سال۹۲ پس از هشت سال سیطره ی اصولگرایی که با انواع تهمت ها ٬خودقضاوتی ها٬بهانه جویی ها و دروغ ها به رقیب اصلاح طلب و کنش گرا همراه بود چنانکه از کوچکترین تا بزرگترین و استخوان دارترین شهروندان این تفکر مورد انواع بی مهری ها و پرونده سازی ها قرار گرفتند و چاره ای جز پیروزی نداشتند؛ تفکر غالب در هر کدام از این انتخابات به شهادت صندوق رأی و تاریخ میان دوره و نزدیک تفکر اصلاحاتی و اعتدالی بود که با تغییر و تحولات بنیادین در عرصه های اقتصادی٬سیاست داخلی و خارجی٬اجتماعی و فرهنگی همراه بود.
در این میان انتخابات مجلس شورای اسلامی پراهمیت و چه بسا سرنوشت ساز است٬زیرا مجلس عصاره ی تفکر غالب قومیت های مختلف در شهرها و روستاهای مختلف میباشد و بنا بر فرمایش بنیان گذار فقید جمهوری اسلامی در رأس همه ی امور می باشد.

کوهدشت به عنوان یکی از شهرستان های سیاسی کشور همواره شاهد رقابتی جذاب٬پرکشمکش و چالشی بوده است؛یکی از نمونه های بارز آن به انتخابات اسفند ۱۳۹۰برمیگردد٬در آن رقابت به واسطه ی نظارت استصوابی شورای نگهبان جناح باریشه ی اصلاح طلبی فاقد کاندیدای مستقل بود اما همین جناح با کمکی بسیار خفیف از بدنه ی اصولگرایان ناراضی برای تغییر نگرش نماینده به مردم و شهرستان پای صندوق رأی حاضر شدند و صندلی سبز ساختمان بهارستان را برای برگزیده ی خویش رزرو کردند. البته بخش قابل توجهی از اصلاح طلبان شهرستان بخاطر نبود کاندیدای مستقل و کدورت های به ارث مانده ی خرداد ۸۸ یا در انتخابات شرکت نکردند و یا رأی سفید را به صندوق های سفید رأی انداختند.

انتخابات سال ۹۰ با همه ی گمانه زنی ها پایان یافت و چیزی که اصلاح طلب های بدون کاندید را مجاب به حضور فعال در انتخابات کرد زیرکی آقای الهیار ملکشاهی بود که رقابت را بر اجماع با طیف خویش رجحان داد و با کوله باری از آرای سرگردان وارد مجلس شد.
از فردای این پیروزی که کورسویی از امید را در دل اصلاح طلبان همشهری روشن نموده بود به شکل جسته و گریخته و پاورچین و پس از انتخابات ریاست جمهوری خرداد ۹۲ به صورت بسیار سریعتر دوستان و عقلای شهرستان به فکر گسیل نمودن نماینده ای از خویش به مجلس افتادند و رایزنی ها و جلسات پشت پرده آغاز گردید. دوستان دلگیر از صندوق آرا حتی تندروترین آنها دیگر نه بفکر بایکوت انتخابات بودند و نه مجال و فایده ای بواسطه ی تحریم میتوان برایشان قائل بود.پس از درس گذشتی که دکتر عارف در انتخابات سال ۹۲ به همه داد بزرگان شهر به فکر ساخت ماکتی با سایز کوچکتر در کوهدشت افتادند و پس از رایزنی های طولانی سرانجام به سازوکاری برای اجماع رسیدند که بانی آن شش نفر از برادران صاحب نام با کمک و ریش سفیدی آقای اسفندیارپور بودند؛ نتیجه ی این اجماع موفق یک انتخابات درون حزبی برای اولویت بندی بین همین شش نفر بود که با پیشتازی یک اصلاح طلب همیشه خوشنام و باانگیزه و مردمی به نام فرج الله مومنی خاتمه پذیرفت. تا اینجای ماجرا هیچ نکته مبهم و لاینحل به چشم نمی خورد٬اما تکه ی گم این پازل زمزمه های شنیده شده ایست از بزرگان پایتخت نشین شهرستان که اوج گرفته با آرای اصلاح طلبان هستند٬اما نگارنده مانند بسیاری از مردم نسبت به این بزرگان بدبین و بدگمان نیست زیرا برای پیش بینی رفتار کسی ناگزیریم به عملکرد او در شرایط تقریبا مشابه نگاه کنیم٬ نمونه ای از این شرایط مشابه را در انتخابات شورای شهر سال ۹۲ در تهران میتوانیم ببینیم. پس از آن انتخابات که خانم الهه راستگو با قرار گرفتن در لیست اصلاح طلبان مستاجر ساختمان خیابان بهشت شد با چرخشی صدوهشتاد درجه ای و خیانتی آشکار به موکلینش در گزینش شهردار تهران رآی خویش را در سبد اصولگرایان و آقای قالیباف انداخت تا گزینه ی اصلاح طلبان آقای محسن هاشمی از کورس رقابت عقب بماند٬ اینجا بود که خانم راستگو سیبل تیر انتقادهای بحق و وارد اعضای شورای شهر و مشخصا شخص مهندس اسماعیل دوستی قرار گرفت تا آنجا که ایشان در یک برنامه ی زنده ی تلویزیونی به صورت مهمان تلفنی حاضر شد و به انتقاد صریح نسبت به خانم راستگو و عملکرد متناقض ایشان پرداخت٬با این تفاسیر آیا مگر میشود کسی که هرگاه در یک آزمون انتخاباتی شرکت نموده٬ رأی اصلاح طلبان رادر سبد خویش داشته است به موکلین خویش پشت کند؟؟ آیا اگر در انتخابات پیش رو به اردوگاه اصولگرایی بپیوندد نفاق بین گفته و عمل ایشان اتفاق نیفتاده است؟؟
اینجاست که باید اندکی تندروی و پیشگویی و پیش قضاوتی را کنار بگذاریم و نظاره گر آینده ای باشیم که بهترین محک برای اصلاح طلبان واقعیست.
امید است دلگیری ها و کدورت ها به همدلی و آشتی بدل شود و آنچه که شایسته است و باید رخ دهد٬ اتفاق افتد.
والسلام

 

 

 

برچسب‌ها

دیدگاه

 1. خانم راستگو رای به جریان چپ داد ولی جناب دوستی به قالیباف رای داد این برهمگان روشن بود اشتباه نکن دوست عزیز

  [پاسخ]

  ناشناس در :

  سلام دوست عزیزم…به یقین در اشتباه هستید ببخشید که رک گفتم ولی کاش بیشتر با مطالعه صحبت کنید…بازم ببخشید

  [پاسخ]

 2. بسیار زیبا و منطقی تخلیل کردید..ترکیبات و واژه سازیها هم به غایت عالی و گیرا بود…متشکرم

  [پاسخ]

 3. ماشاالله به این جوانان فعال…چه زیبا و بجا

  [پاسخ]

 4. دانشجو مقیم تهران

  بسیار خرسند می شویم اگر مدرک آقای حاج اسماعیل دوستی عضو محترم شورای شهر تهران رو برامون اعلام کنید تا ما نیز به همکلاسی هامون توضیح بدیم چون راجع به مدرک مهندسی ایشون سوال می پرسند
  آقای دوست محمدی کامنت رو لطفا تایید کنید

  [پاسخ]

  ناشناس در :

  ادبیات فارسی ازراه دور

  [پاسخ]

 5. سلام جناب درویشی بسیار مستدل و منطقی تقریر نمودید.درود

  [پاسخ]

 6. بسیار عالی و متمایز…آفرین بر این ادبیات و بینش

  [پاسخ]

 7. با سلام. ضمن احترام به آقای درویشی این تحلیل ها شبیه هم وکلیشه ای شده است،(البته اگراسمش تحلیل باشد)ا ازسیفا تامیرملاس وکشکان همه وهمه حول گمانه زنی های انتخاباتی میچرخد وفقط تیترهاوعنوان ها متفاوت است..

  [پاسخ]

  جمال درویشی در :

  من از همه دوستانی که توانایی نوشتن رو در خودشون سراغ دارن خواهش میکنم از تکرار نترسن چون این یه مطالبه با جغرافیای کل شهرستانه که اجماع رو پربارتر خواهد کرد البته اگه کاملا عمومیت پیدا کنه…ما اگه بتونیم یه نفر رو به اجماع بچسبونیم باز کاری کردیم نتنها کارستان که گلستان…حالا فرض کنید این یه نفر از بزرگان باشه ببینید چه محشر کبرایی میشه…پیوستن بزرگان بریده از اجماع فقط با مطالبه گری هممون میسور وعملیاتی میشه…پس از تلاش و تکرار و تقلا و کلیشه و….نترسید و هرچی در چنته دارید در طبق اخلاص بذارید اگه دلتون با اصلاحاته…هرچند بنده تلاشم این بود که یادداشتم تکراری و کلیشه ای نباشه و حداقل واژگانش به دل بشینه

  [پاسخ]

 8. باسلام خدمت همه .همفکری و وحدت راز پیروزی در انتخابات رییس جمهوری راهکاری مفید و کارساز می باشد که سران اصلاحات در شهر با زحمات جناب اقای اسفندیاری عزیز و همت بقیه کاندیدای خوش فکر وفهیم منجر به اجماع نظر به کاندید واحد اقای مومنی گردید. که با توجه به محبوبیت و توانمندی ایشان احتمال برد این جریان فکری را صدچندان نموده که امید می رود دوستان در این زمینه همت وهمدلی بیشتری داشته باشند .در این بین قلم دوستان همفکر تاثیر فراوان دارد, که جا دارد از همه انان ,بخصوص نگارنده عزیز تشکر نمود .

  [پاسخ]

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط