سرخط خبرها
امروز: دوشنبه, ۲۰ آذر , ۱۳۹۶ | ۰۷:۱۰:۰۴آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۰۹/۱۹ ،‌ ۱۰:۰۳
۱۸ شهریور ۱۳۹۴در ۸:۰۴ ب.ظ تعداد بازدید: 1,766 بازدید کد خبر:43314 چاپ خبر

فرجِ اصلاح طلبان؟

0

رضا بهرامی

از نکات قابل توجهی که در بیانیه ی دوم ۱+۶ می توان به روشنی دید استفاده از عبارت “جمعی از اصلاح طلبان” به جای “اصلاح طلبان” است. امری که به وضوح از باز بودن پرونده ی اجماع اصلاح طلبان و استقبال ۱+۶ از طرح نظرات جدید و مبتکرانه ی نسل جوان و البته پذیرا بودن دیگر اصلاح طلبان سرشناس کوهدشتی خبر می دهد.

پس از هفته ها انتظار و در حالی که در بدو امر بخت چندانی پیرامون احتمال کامیابی اصلاح طلبان کوهدشتی در دست یازیدن به اجماع و معرفی کاندیدای واحد متصور نبود اما نشستن خبر موفقیت گروه  ۱+۶ در اعلام  نامزد نهایی بر صدر اخبار رسانه های کوهدشت و استان در نخستین ساعات بعد از ظهرِ ابری هفدهمین روز از واپسین ماه تابستان شور و ولوله ای غریب در اردوگاه اصلاح طلبان شهرستان آفرید. هر چند در روزهای منتهی به معرفی نامزد نهایی احتمالی، گمانه زنی های متقن و بسیار نزدیک به واقعیتی حول هویت کاندیدای فرجامین اصلاح طلبان صورت می پذیرفت اما تاخیر چند روزه در اعلام نتایج عده ای را به این باور نزدیک ساخته بود که پرونده ی اجماع اصلاح طلبان کوهدشت مانند ادوار گذشته به سرانجام روشنی نخواهد رسید. با این وجود البته انتشار دومین اطلاعیه ی ۱+۶ به اما و اگرها پیرامون احتمال شکست در فرآیند اجماع جریان اصلاحات در کوهدشت مهر پایان زد و اصلاح طلبان را بیش از پیش به آینده امیدوار ساخت.

فرج-الله-مومنی

فرج الله مومنی؛ ایستاده بر اصول!

کم تر کسی را می توان یافت که در هوای سیاست استان نفس کشیده باشد و حتا برای یک بار نامی از “فرج الله مومنی” نشنیده باشد. بی تردید باید برجسته ترین ویژگی این سیاست مدارِ ۵۳ ساله ی طرهانی که وی را به شخصیتی ممتاز و متمایز در میان اصلاح طلبان بدل ساخته است را “ایستادگی بر اصول” نامید. برخلاف برخی مدعیان اصلاح طلبی که در مقاطعی حساس و سرنوشت ساز سر از اردوگاه رقیب در آورده اند، در کارنامه ی مومنی هیچ گاه اثری از نقش آفرینی به نفع اصول گرایان دیده نمی شود. حتا در روزگار پسا ۸۸ و در حالی که از یک طرف بسیاری از اصلاح طلب نمایان در جست جوی نام و نان آواره ی ستادهای انتخاباتی اصول گرایان شده بودند و شوربختانه این تلوّن سیاسی را در جهت پیش برد آرمان های اصلاحات تعریف می کردند و از طرف دیگر ایستادگی بر بنیان های گفتمان اصلاح طلبی راستین و دفاع از اصلاحات امری به غایت هزینه ساز بود، این مومنی بود که با رد هرگونه سازش به عواقب شوم اتحاد با نامزدی اصول گرا و نقش آفرینی سیاسی به هر قیمتی انذار می داد. زمان زیادی البته برای به واقعیت پیوستن هشدارهای مومنی نیاز نبود. کوتاه زمانی پس از انعقاد نهمین دوره ی مجلس شورای اسلامی، ماه عسل بسیاری از اصلاح طلبان و اللهیار ملکشاهی به پایان پیش بینی شده اش رسید و حال بیشینه ی همان اصلاح طلبان از نقش آفرینی شان در اسفند ماه ۹۰ اعلام برائت می کنند. اینک فرج الله مومنی به عنوان یکی از خالص ترین و محوری ترین چهره های گفتمان اصلاح طلبی در لرستان و کوهدشت با انتخاب به عنوان نامزد نهایی جریان اصلاح طلب می رود تا پس از سال ها به رویای چپ های کوهدشتی در نیل به امر خطیر وحدت رنگ واقعیت بخشد.

IMG_27612

صحنه آرایی اسفندیارپور و ایثار آن ۵ نفر!

با نگاهی گذرا به وضعیت سیاسی حاکم بر اردوگاه اصلاح طلبان کوهدشت، به آسانی می توان دریافت که توانایی گرد آوردن ۶ کاندیدای احتمالی نام بردار و با پشتوانه ی قوی اجتماعی دور میز اجماع آن هم در شرایطی که هر یک به تنهایی می توانستند به عنوان کاندیدای نهایی گفتمان اصلاح طلبی کلید بهارستان را از آنِ خود کنند، تنها از یک نفر ساخته بود و آن هم کسی نبود جز علی اصغر اسفندیارپور. هشتم امرداد ماه امسال، کاندیداهای احتمالی اصلاح طلب که هر یک در گذشته ای نه چندان دور با یا بدون واسطه از شاگردان مکتب اسفندیارپور بوده اند، با اجابت خواست کلیدی ترین چهره ی چپ کوهدشت در دهه ی ۶۰ و با حضور در اولین جلسه ی اجماع، سنگ بنای وحدتی را بنیان نهادند که بعدها به فرجامی دل خواه رسید. برای به ثمر رسیدن این خواسته البته اسفندیارپور با طرح ریزی و انجام رای زنی های گسترده با کنش گران صاحب نام اصلاح طلب در پای تخت، مرکز استان و کوهدشت در نهایت شرایطی را فراهم آورد که ۶ کاندیدای احتمالی با اعتماد کامل و طیب خاطر، نقش آفرینی در قالب گروه ۱+۶ را پذیرا باشند.

البته در این میان همان طور که گفته شد نباید در فرآیند اجماع اصلاح طلبان کوهدشت از کنار ایثار ۵ کاندیدای احتمالی دیگر به نفع نامزد پیروز به سادگی گذشت. برای اولین بار در تاریخ سیاست شهرستان کوهدشت، کنش گران اصلاح طلب مشهوری حاضر شدند به جای گام نهادن در مسیر پرفراز و نشیب افتراق، خط سیر اجماع را برگزینند. در اثبات فداکاری و البته تعلق این ۶ نامزد احتمالی به تفکر اصلاح طلبی که در میان شان مناصب مهمی از معاونت استاندار گرفته تا فرمانداری ویژه به چشم می خورد همین بس که این جمع با وجود جایگاه ممتاز در سپهر سیاست شهرستان، استان و کشور و امکان حضور مستقل و پیروزمندانه در عرصه ی انتخابات اما با علم به ضرورت شکوفایی گفتمان اصلاح طلبی در این دیار، بلوغ فکری خویش را عیان ساخته و لزوم اعتلای اصلاحات را در اولویت برنامه های شان قرار دادند.

حکایت این کنش تاریخی و زیبای اصلاح طلبان کوهدشتی نسل اول البته می تواند به مثابه درسی سخت آموزنده سرمشق اصلاح طلبان جوان و جویای نامی قرار گیرد که این روزها سخت در تکاپوی نقش آفرینی در سپهر سیاست شهرستان هستند. اولویت دادن به وحدت و ایثار به منظور تعالی اندیشه ی اصلاح طلبی دو درس مهمی هستند که می بایست نصب العین اصلاح طلبان جوان قرار گرفته و در نهایت بالندگی هر چه بیش تر تفکر اصلاح خواهی را موجب شود.

عکس فرج-۱

اما و اگرها پیرامون مکانیسم اجماع

با تمامی این ها و با وجود اقدام قابل تحسین اصلاح طلبان کوهدشتی در فراهم آوردن مقدمات اجماع و سپس دست یابی به آن اما نباید ساده انگارانه از کنار برخی نواقص و کاستی ها گذشت. متد و قاعده ی رسیدن به ۶ نفر از میان بسیاری از نیروهای شاخص اصلاح طلب، ایرادهای فراوان به برگزیدن اسلوب رای گیری به منظور انتخاب کاندیدای نهایی، لحاظ نشدن دغدغه های برخی اصلاح طلبان کوهدشتی با شهرت کشوری در این فرآیند و در نهایت عدم اطلاع رسانی و شفاف سازی پیرامون رویدادهای منجر به اجماع همه و همه از ابهامات و کمبودهایی هستند که می توان به روند رسیدن به کاندیدای نهایی اصلاح طلبان وارد دانست.

با تمام این ها و با وجود انتقاداتی که در رابطه با این شرایط قابل طرح است، از نکات قابل توجهی که در بیانیه ی دوم ۱+۶ می توان به روشنی دید استفاده از عبارت “جمعی از اصلاح طلبان” به جای “اصلاح طلبان” است. امری که به وضوح از باز بودن پرونده ی اجماع اصلاح طلبان و استقبال ۱+۶ از طرح نظرات جدید و مبتکرانه ی نسل جوان و البته پذیرا بودن دیگر اصلاح طلبان سرشناس کوهدشتی خبر می دهد. اختلافات درونی اردوگاه اصلاحات را باید در فضایی مسالمت آمیز و به دور از تنش رفع کرد. فضایی که در آن تمامی انتقادات و انتظارات شنیده شده و فرآیند اقناع به منطقی ترین روش ممکن دنبال شود. تنها در این صورت است که اصلاح طلبان از آزمون تعیین کننده ی هفتم اسفندماه سربلند بیرون خواهند آمد.

امامی-و-قبادی-۴۲۰x286

رقیب اما در کمین!

البته با تمامی اما و اگرها پیرامون پروسه ی اجماع اصلاح طلبان شهرستان کوهدشت اما ناگفته پیداست که هرگونه حرکت نسنجیده ای از سوی جناح اصلاح طلب به سان هدیه ای استثنایی خواهد بود که دودستی تقدیم رقیب اصول گرا شده و سرنوشتی سخت تراژیک برای جریان اصلاحات رقم خواهد زد. با این حال، علاوه بر راست ها که با تابلوی واضح و مشخص اصول گرایی به میدان می آیند و استراتژی رقابت با آنان ساده و روشن است اما از فعالیت های پشت پرده ی برخی مدعیان اصلاح طلبی که به ویژه از خرداد ماه ۹۱ به این سو به نان و نوایی رسیده اند نباید غافل ماند. این طیف که از قضا این روزها مدعی نمایندگی گفتمان اصلاح طلبی اصیل هستند به سان اسب تروای اصول گرایان خواهند بود که خواسته یا ناخواسته به نفع راست ها بازی کرده و در نهایت تیشه به ریشه ی اصلاحات خواهند زد.

 

 

رضا بهرامی/ دبیر سرویس سیاسی کشکان

bahrami

 

 

 

برچسب‌ها

دیدگاه

 1. امامی راد پنجشنبه گذشته ساعت ۹ شب در جمع تیم انتخاباتی خود که در غیاب رسانه ها و سآیت های محلی برگزار شد به آنها گوشزد نمود که خود را برای یک انتخابات سنگین ، پرشور و سالم آماده کنید . وی در پاسخ سئوال یکی از اعضای ستاد خود در خصوص وحدت و اجماع اصولگرایان در شهرستان اظهار داشت که دیوار بی اعتمادی بسیار بلند است طیف مخالف یعنی تیم قبادی هر موقعه قدرت داشته باشن اعتقادی به وحدت ندارن . با این وجود پیش بینی میشود که دود سیاه همچنان از اردوگاه اصولگراها بلند است و امیدی به وحدت نیست

  [پاسخ]

  شهروند در :

  درود بر امامی

  [پاسخ]

  روشنی در :

  یه سوال از اقای قبادی حرکات تند وپرخاشگری امامی راد در ان جلسه نسبت به دوستان وهمراهانش نشان از چیست!@

  [پاسخ]

 2. سلام بر همه عزیزان در مرحله اول جا دارد من از آقای ملکشاهی کمال تقدیر و تشکر را داشته باشم چون اگه ایشان نبودن اصلاحات در کوهدشت به دست فراموشی سپرده می شود و حمایت های ایشان از ما قابل تقدیر است دوم عزیزان این یک فرصت طلایی است اگه دوست خوار اصلاحات هستی یا علی کمک کنید کی بشه نداریم الان زمان فراموش کردن گذشته است و به آینده بایستی اندیشید آقای ملکشاهی موضع اش مشخصه جون به لحاظ شغلی ایشان نمی تواند موضع ای به غیر داشته باشد الان هم دیر تنشده هرکس میتونه بیاد وسط بسم الله در ضمن آقای مومنی خوب بود و هست که با بزرگان و ریش سفیدان اصلاحات جلسه ای داشته باشید از هرج و مرج ها جلو گیری می کند و همچنین جوانان ما هم انشا ئالله در میدان هستند چه آقای مومنی باشد چه آقای کورانی فر و سایر دوستان فرقی بایستی نداشته باشد اصل هدف است و پیشرفت شهرمان ممنون

  [پاسخ]

 3. این که همه ش خبری بود . و هیچ نقطه نظری تحلیلی نداشت

  [پاسخ]

 4. آقای مدیر سایت ممنون از لطف حضرتعالی

  [پاسخ]

 5. آقای بهرامی چرا زیادی شلوغش میکنی برادر!!!!فارغ از انتخابات پبش رو نباید فراموش کرد نقش ملکشاهی درانتخابات شورای شهر کوهدشت(شورایی اکثرا اصلاح طلب)،استفاده ازمدیران اصلاح طلبی چون کدخدایی،کرمی،ریس بهزیستی،یوسفعلی کرمی،بهزاد قبادی،آزادبخت اداره راه ،مسولین اداره آموزش پرورش،با اینکه نقدهایی بر ابشان وارد است اما دین خود را به اصلاح طلبان کوهدشت ادا کرده است..

  [پاسخ]

  درویش! در :

  اکبر جان راستی تو چرا اینقد شلوغش می کنی؟ تو که انیجا هم نیستی. فکر کنم که کار و بارت برسی بهتر از این کارهایت باشه.
  ملکشاهی رای ما را برد بعد سخنران جناب سرهنگ قالیباف شد!
  به …………..سلام برسان.

  [پاسخ]

 6. به نظرم باید بعد از تایید صلاحیت این کارو میکردن این کارا فعلا در حدشعاره وهمه کاندیدای دیگه امیددارن
  که بعد تایید صلاحیت خودشون برگ برنده شن

  [پاسخ]

 7. درود بر دکتر بهرامی عزیز.بسیار عالی

  [پاسخ]

 8. جناب آقای بهرامی تحلیلتان بسیار زیبا بود احسنت

  [پاسخ]

 9. خیلی تند نرو برادر. قلم های تند و مواضع تند تر امثال شما نتیجه ای جز افتراق و دودستگی اصلاح طلبان نخواهد داشت. هرگز شمار بسیار بالای رای دهندگان اصلاح طلب به جناب ملکشاهی که به عقیده و نظر بنده در آن مقطع بهترین تصمیم برای راه نیافتن اصولگرایان رادیکال تر به مجلس بود را فراموش نکنید. در دموکراسی به اشتباه یا درست ، شوربختانه یا خوشبختانه شما همه چیز دان ها و ما عامه مردم کف خیابان ها به یک اندازه سهم داریم. پس خواهشا با جملات نیش و کنایه دار دوستان را آزار ندهید. زمانی آقای مومنی پیروز خواهد شد که همه از او حمایت کنیم نه چهار نفر روشنفکر! مثل جنابعالی. همه باید مواظب گفتار و رفتارمان در این مقطع بسیار حساس باشیم شاید ثمره شیرین آن را در اسفند بچشیم. ضمنا بنده خیلی از عبارت نان و نام و نوا پس از خرداد ۹۱ خوشم نیامد. انشااله نتیجه انتخابات پیش رو پیروزی اصلاح طلبان در شهرستان و البته کم رنگ شدن محرومیت شهر و شادمانی و شور جوانان رعنای بیکار شهرمان باشد. ضمنا بنده به آقای ملکشاهی رای داده ام و همیشه معتقدم در آن مقطع بهترین تصمیم بوده و این ممکن است به شما در صدور حکم اعدام امثال بنده کمک کند. البته شاید اصلاح طلبان روشنفکری مثل شما نیازی به رای ما نداشته باشین همچنان. ضمنا هر چند دیر اما سلام دارم خدمت دوست ارجمند و متین ام جناب دوست محمدی.

  [پاسخ]

  ناشناس در :

  مرحبا به این شعور و درک

  [پاسخ]

  طوفان در :

  برادر شما که رفتی خارج از کشور خوش باش باما چکار داری بذار فقیری خودمون بکنیم

  [پاسخ]

 10. فقط امامی راد با۵۰۰۰۰رای برنده نهایی خواهد بود

  [پاسخ]

 11. سلام بر اقای رصایی عزیز .صمنا تایید نطر حصرتعالی.به نظر من اکثر اصلاح طلبان و اصولگرایان معتدل این دوره باز یه چهره ملی و فرا جناحی به اسم دکتر ملکشاهی رو راهی مجلس خواهیم کرد

  [پاسخ]

 12. آقای بهرامی یادت رفته زمان امامی وقبادی چپی ها رو تو ادارات راه نمیدادن!!!حافظه مردم قابل دستکاری نیس…امیدوارم دوطیف دوستی و اسفندیاری بر
  سریک گزینه واحد چه فرج،چه ملکشاهی،چه کلای یا هادی قبادی به اجماع برسند!!هستند افرادی که مقبول دوطرف باشند،مثل کلای،هادی قبادی،یوسف اسماعیلی ریس سابق حراست دانشگاه لرستان…

  [پاسخ]

 13. سید عباس ابراهیمی

  با سلام و عرض ادب خدمت حاج آقا هادی قبادی عزیز
  وقتی که خبر اجماع کاندیدهای اصلاح طلب شهرستان کوهدشت در رسانه های مختلف محلی منتشر شد بر خودم واجب دانستم که از هوش، ذکاوت، درایت و بصیرت حضرتعالی به عنوان یکی از کاندیداهای احتمالی گروه موسوم به شش کاندیدای اصلاح طلب شهرستان کوهدشت و رومشکان تشکر کنم. هرچند انتخاب اول ما در صورت حضور حضرتعالی قطعا شخص شما بود اما این تصمیم شورا را که نتیجه هم اندیشی جمعی از دلسوزان این دیار بوده را می پذیریم و از خداوند منان توفیق هرچه بیشتر شما را در عرصه سیاسی و فرهنگی کشور طلب داریم. امید است انتخابات اسفند ماه گام بلندی در جهت تحقق هدف اصلی شما که همان رفع فقر اقتصادی و فرهنگی مردمان دیارمان است، باشد. انشالله..

  [پاسخ]

 14. فقط آقای امامی میتواند به نفع شهرستان باشد ، یک فرد عملگراست در کوران راه بسیاری چیزها را آموخته است .

  [پاسخ]

 15. سلام و خسته نباشید و خداقوت مهندس

  [پاسخ]

 16. .ای کاش قبل هر گونه اظهار نظر منتظر تایید صلاحیت نامزدها باشیم
  ظاهرا خیلیا مشکلیایی در این امر دارن که امیدوارم هر چه زودتر برطرف شه
  بعدش تا حالا کدوم حزب جز به فکر تغییر پستهای اموزش و پرورش به فکر کاری دیگه بودن بیخود
  خودمونو و مردمو سر کار نزاریم…به امید روزی که مردم رایشونو با یه کله قند عوض نکنن

  [پاسخ]

 17. این دور دور امامیه

  [پاسخ]

 18. آب زنید راه را هین که نگار می رسد مژده دهید باغ را که بهار می رسد….
  به امید پیروزی اصلاح طلبان خصوصا مفتاح الفرج خودمان

  [پاسخ]

 19. فرج مومنی پیروز میدان است .انشاالله

  [پاسخ]

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط