سرخط خبرها
امروز: دوشنبه, ۲ بهمن , ۱۳۹۶ | ۰۷:۳۷:۴۷آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۱۰/۳۰ ،‌ ۰۸:۳۳
۰۵ شهریور ۱۳۹۴در ۸:۰۲ ب.ظ تعداد بازدید: 1,580 بازدید کد خبر:42374 چاپ خبر

ایست! ملکشاهی، روحانی نیست!

0

دکتر رضا بهرامی

هر چند در اثر فشارهای نمایندگان دولت در استان، گفتمان اصلاح طلبی تا حدودی از پس پرده برون آمد اما مقاومت ملکشاهی در برابر حضور پررنگ جریان اصلاحات در سپهر سیاست کوهدشت ادامه یافت و تا به امروز هم ادامه دارد.

bahrami
دکتر رضا بهرامی/ کشکان:
از زمستان سخت بیزار است. نه برای سوز سرما که به خاطر یادگار ناگواری که از آن زمستان تاریک با خود دارد. حال و پس از گذشت قریب به چهار سال، سر در گریبان و آزرده خاطر از آن روزها می گوید. روزهای سخت تصمیم و انتخاب. انتخابی تلخ و جان کاه از میان نامزدهایی اصول گرا که به گفته ی وی، هیچ وجه اشتراکی با تفکرات و آرمان هایش نداشتند. می گوید: “باید انتخاب می کردیم. وقت برای سرکشیدن جام شرنگ تنگ بود و بخت ظفر سخت کم رنگ. به گلادیاتورهایی می مانستیم که قرار بود در نبردی نابرابر و بی هیچ وسیله ای با حریفِ تا بن دندان مسلح بجنگیم. تا این جا اوضاع چندان غریب نمی نمود. گفتمان اصلاح طلبی از بدو تولد با ناملایمات برنامه ریزی شده ناآشنا نبود اما این بار شرایط از هر زمان دیگری نومید کننده تر بود. این بار و به یمن نظارت استصوابی دیگر از کاندیدایی اصلاح طلب که بتوان انتخابش کرد، خبری نبود. از میان نامزدها، دو تن تا به آن روزها مرزبندی هایی به غایت شفاف با اندیشه های اصلاح طلبانه عیان ساخته بودند. می مانًد یکی که آن هم راست بود اما به اصلاح طلبان شهرستان وعده داده بود: إِنَّ مَعَ الْعُسْرِ یُسْرا!”
با وجود گذشت قریب به چهار سال از انتخابات نهمین دوره ی مجلس شورای اسلامی اما حکایت ائتلاف اصلاح طلبان کوهدشتی و اللهیار ملکشاهی کماکان هم بدیع است و هم حاوی عجایب غریب. هنوز هم هنگامی که اصلاح طلبانِ انگشت به دهان از آن روزهای تلخ یاد می کنند، چهره هاشان را غباری از تعجب و پشیمانی فرا می گیرد. به راستی رمز و راز حمایت از راست ترین کاندیدای موجود در صحنه چه بود؟ آیا تنها به لزوم شرکت در انتخابات خلاصه می شد؟ آیا صرف این که دو نفر دیگر آزموده شده بودند و البته آزموده را آزمودن خطاست، برای پیش برد گفتمان اصلاح طلبی می بایست بی چون و چرا و بدون هیچ پیش شرطی دست به دامان نفر سوم شده و نردبان ترقی وی شد؟ به راستی دغدغه ی آن دسته از اصلاح طلبانی که آن روزها در کمپین نامزدهای اصول گرا فعال بودند، اصلاح بود یا متاع مستعجل دنیا؟
در نظام سیاسی بسیاری از کشورهای جهان ائتلاف نه تنها مسئله ای عجیب نیست که رویه ای است معمول در امر خطیر حکومت داری. حتا ائتلاف بین دو رقیب با دیدگاه های متضاد نیز امری شاذ نیست. به طور مثال هم اکنون در آلمان دو حزب عمده ی این کشور یعنی “دمکرات مسیحی” و “سوسیال دمکرات” در ائتلافی پایدار و البته سازنده به سر می برند. با این وجود اما در هر جای دنیا و در هر رده ای از سیاست ورزی، پیش از ائتلاف شروط احزاب و گروه های ذی نفع مطرح شده، مورد بررسی قرار گرفته و آن گاه در صورت هم خوانی شرایط، ائتلاف صورت می پذیرد. حال سوال اساسی که هر اصلاح طلب فعال در ستاد اللهیار ملکشاهی باید خود را در برابر آن پاسخ گو بداند این است که آیا آنان در زمستان ۹۰ بی هیچ پیش شرطی حاضر به همراهی با نماینده ی فعلی شدند؟ آیا به آقای نماینده گوشزد شد که در صورت راه یابی به بهارستان با آرا اصلاح طلبان باید گفتمان اصلاح طلبی را پاس بدارد؟ بسیاری از همان اصلاح طلبان مفتون آقای نماینده انتظارات اصلاح طلبانه از فردی با پیشینه ی روشن اصول گرایی هم چون ملکشاهی را بلند پروازانه و غیرممکن می دانند. این در حالیست که از دادن جوابی روشن در خصوص دلایل انتظارات اصول گرایانه از اصلاح طلبان عاجزند. آنان هم چنین با تنزل دادن اندیشه ی اصلاح طلبی به تصدی نهادهای فرعی و نه چندان تاثیرگذار، واگذاری زمام ظاهریِ این ادارات به اصلاح طلبان را نشانه ی عمل آقای نماینده به وعده هایش عنوان نموده و از ایفای “نقش سیاسی” توسط خود به بهترین وجه ممکن خبر می دهند. اما آیا واقعاً ماجرا از همین قرار است که این طیف از مدعیان اصلاح طلبی عنوان می کنند؟ مقایسه ی یازدهمین انتخابات ریاست جمهوری و نهمین انتخابات مجلس و رویدادهای متعاقب آن ها تا حدود زیادی می تواند در زدودن غبار ابهام از این ماجرا موثر باشد. به ویژه این که بسیاری از هواداران آقای نماینده با مقایسه ی بین روحانی و ملکشاهی، نماینده ی ۵۴ ساله ی کوهدشت و رومشکان را سمبل واقعی اعتدال در منطقه می نامند.
خردادماه ۹۲ و درست چند روز مانده به برگزاری یازدهمین انتخابات ریاست جمهوری، اصلاح طلبانِ مغضوب که پس از رویدادهای تلخ سال ۸۸ هر روز عرصه را برای کنش گری سیاسی تنگ تر از دیروز می دیدند، با متقاعد نمودن محمدرضا عارف به کناره گیری، از یکی از به یاد ماندنی ترین مدل های کنش گری در تاریخ معاصر ایران پرده برداری کردند. شامگاه ۲۱ خرداد ماه بود که رییس دولت اصلاحات با صدور پیامی تاریخی به حمایت تمام قد از نامزد کمپین تدبیر و امید پرداخته و اصلاح طلبان را به شرکت در انتخابات و برگزیدن حسن روحانیِ اصول گرا دعوت نمود. حمایت آشکار رییس دولت های هفتم و هشتم در کنار توصیه های صریح آیت الله اکبر هاشمی به انتخاب روحانی کافی بود تا کم تر از دو ماه بعد تنها کاندیدای معمّم انتخابات پیروزمندانه وارد کاخ ریاست جمهوری شود.
با برآمدن دولت تدبیر و امید، حسن روحانی فارغ از این که هیچ گاه به اردوگاه اصلاح طلبان تعلق نداشته اما با تشخیص صحیح خواسته های رای دهندگانی که وی را برگزیدند، عملاً در مسیر اصلاحات گام برداشت. در این میان، هر چند نمی توان رییس جمهور روحانی را در پیش برد گفتمان اصلاح طلبی کاملاً موفق دانست اما باید توجه داشت که وی با تمامی محدودیت ها و موانعی که تندروها برای دولت رقم زده اند، آرمان های اصلاحات را فریاد زده و در جهت تحقق آن ها گام برداشته است. با این حال و با وجود حسن نیت کابینه و به ویژه شخص رییس جمهور اما نباید از کنار مطالبه گری اصلاح طلبان در موفقیت نسبی دولت و باز شدن تدریجی فضای بسته ی سابق بی اعتنا گذشت. اگر نبودند اصلاح طلبانی که با حمایت و البته طرح انتقادات سازنده و صریح از دولت، رییس جمهور را به حرکت در مسیر اصلاح یاری می رساندند، شاید اینک قطار اعتدال بر روی ریلی دیگر طی طریق می نمود.
در طرف دیگر، نحوه ی تعامل اللهیار ملکشاهی با اصلاح طلبان کوهدشت را می توان در دو مقطعِ پیش و پس از انتخابات ریاست جمهوری ۹۲ بررسی نمود. در مقطع اول، ملکشاهی با علم به عدم امکان فعالیت چشم گیر اصلاح طلبان و بدون در نظر گرفتن نقش آنان در راه یابی اش به بهارستان، این طیف را نسبتاً به انزوا کشانده و گفتمان اصلاح طلبی در شهرستان را عملاً تعطیل نمود. البته در این میان بودند اصلاح طلبانِ گوش به فرمانی که با چراغ سبز آقای نماینده و برای حفظ ظاهر در برخی مناصب پائین تر به کار گرفته شدند. این رویه تا انتخابات ریاست جمهوری ۹۲ و پیروزی گفتمان اصلاح طلبی در دستور کار قرار داشت. نقطه ی اوج این مقطع حمایت آقای نماینده از باقر قالیباف در انتخابات ریاست جمهوری است که از قضا رقیب اصلی اصلاح طلبان بود. در مقطع دوم یعنی ایام بازگشت نسبی اصلاح طلبان به صحنه، هر چند در اثر فشارهای نمایندگان دولت در استان، گفتمان اصلاح طلبی تا حدودی از پس پرده برون آمد اما مقاومت ملکشاهی در برابر حضور پررنگ جریان اصلاحات در سپهر سیاست کوهدشت ادامه یافت و تا به امروز هم ادامه دارد. به دیگر سخن برخلاف روحانی که در حضور اصلاح طلبان مطالبه گر، خود را به جریان پویا و مانای اصلاح طلبی سپرد، ملکشاهی اما تصمیم گرفت خلاف جریان اصلاحات شنا کند و برخلاف رییس جمهور و در نبود اصلاح طلبانی جسور، راه خود را از جریان اصلاح طلبی در کوهدشت جدا نموده و در مقام فاعلی مایشاء آن کند که نشاید گفت!
مسئله ای که البته این روزها نباید از آن غافل ماند، فعال شدن اصلاح طلبان! وابسته به آقای نماینده است که برخلاف بسیاری از هم فکران خویش که به ویژه پس از خرداد ماه ۹۲ از رفتار سیاسی شان در انتخابات مجلس نهم اعلام برائت نمودند، هم چنان بر غلتیدن در دامان اصول گرایی پافشاری می کنند. این طیف البته با قوت گرفتن زمزمه هایی مبنی بر اتحاد اصلاح طلبان و لزوم معرفی یک اصلاح طلب اصیل به عنوان نامزد این جریان در انتخابات پیش رو، به تلاش هایش برای تفرقه در اردوگاه اصلاح طلبان شدت بخشیده است. سوالی که باید از این دسته از اصلاح طلبان پرسید این است که با باز شدن نسبی فضا دیگر چه نیازی به کاندیدای اجاره ای می بینند؟ مگر در اردوگاه اصلاح طلبان کوهدشت قحط الرجال است که باز هم باید دست به دامان اصول گرایانی پیمان شکن شد که پس از گذشت نزدیک به چهار سال از خلقِ گشایش های قابل اعتنا در کار مردم ناتوان بوده اند؟ و اصولاً آیا در این برهه ی به غایت حساس که اصلاح طلبان نام دار شهرستان شبانه روز در پی یافتن فرمولی جامع برای اتحاد هستند، تبلیغ کاندیدایی اصول گرا چه سودی نصیب جریان اصلاحات خواهد کرد؟ پاسخ به این سوالات هر چه که باشد نباید این نکته را از نظر دور داشت که تاریخ نسبت به ملوّن های سیاسی قضاوتی سخت بی رحمانه خواهد داشت.

 

 

 

 

برچسب‌ها

دیدگاه

 1. اقای محترم فکر کنم شما چون نویسنده ای پولکی هستی و در قبال هر نوشته مبلغی پول میگری.شما کجایی اصلاحات بودی و هستی.شناسنامه اصلاح طلبیت کو.شما در حدی نیستی که بخواهی برا اصلاح طلبان اعلام نظر کنی.ما تا پایان با دکترملکشاهی خواهیم بود.زنده ملکساهی.پاینده باد دکتد عباسی فر و علی محمد سوری

  [پاسخ]

  فرهنگی در :

  جناب …..
  حرفات با حمایتت از افراد جور در نمایاد ؟ در ضمن جناب بهرامی درست گفتن عین حرف دل ان روزها همینه که بهرامی خوب وبجا تحلیل کردن جناب ملکشاهی در انتخابات ریاست جمهوری به اصلا حات پشت کردن حتی حاضر نشد مشورت طیف گسترده این عزیزان را ببینن وحداقل ساکت بنشینه که ایا این اصلاح طلبان که همراه زمستان وی شدن ایا به قالیباف رای میدن یا روحانی؟ البته ایشون تحت نظر افرادی خیلی کمی از قالیباف حمایت کرد نتیجه هم رای ۷۰ درصدی جریان چپ در شهرستان به جناب روحانی بود؟ ضمنا می بایست در ان زمان با اکثریت ارا با جریان تمام قد چپ که برد وی را تضمین کردن می ماند تا الان حداقل حمایتی داشت ایا ایشان از بین فرهنگیان معتدل وخوشنام – به عنوان مثال جناب محمدی ازادبخت که فردی مورد قبول راست چپ شهرستان بود استفاد نکرد (با وجود احترام برای جناب نریمانی ) وافرادی که شاید از نظر مدیریت کمتر شناخته شده بودن استفاده کرد باید قبول کرد گول چند نفر انگشت شمار خورد وووووو

  [پاسخ]

  تبریک در :

  واسمعلیل دوستی مرد تاریخ ساز لرستان

  [پاسخ]

  محمد متین در :

  آقای سوری لطفا آرامش خودتو حفظ کن
  آقای به اصطلاح اصلاح طلب
  باش تا صبح دولتت بدمد
  علی محمد خان سوری
  نترس نهایتش ی معاونت مدرسه رو ازت میگیرن حاجى

  [پاسخ]

  ناشناس در :

  امام حسین (ع) می فرمایند:جدال با مردم تنگ اندیش نشانه نادانیست.

  [پاسخ]

 2. درود بر دکتر بهرامی. امان از اصلاح طلبان جعلی. داد از ملون های سیاسی. …
  این مقاله بسیار به موقع بود مخصوصاً الان که هواداران آقای نماینده دارن سعی میکنن ایشون رو هوادار دولت جلوه بدن.

  [پاسخ]

  رمشكاني در :

  اتفاقا ملکشاهی عین روحانی است اشتباه میکنی .اینبار هم نماینده است خواهید دید

  [پاسخ]

 3. بدون شک این دوره اصلاح طلبان برنده هستند کاندیدای اجاره ای نمیخوایم با تشکر از برادر بهرامی …

  [پاسخ]

  ع در :

  اصلاح طلبان!!!!…

  [پاسخ]

 4. جناب اقای به اصطلا ح دکتر بهرامی أولا اقای ملکشاهی هرگز نگفتند که اصلاح طلبن یا اصولگرا بلکه از زمان تبلیغات تا الان از اعتدال گفتند و می گویند ثانیا کجای ترکیب دولت از طیف اصلاح طلبان مورد اعتماد راهنمایان و مشاورین حضرت عالی است اگر ترکیب دولت را بر وفق مراد شما و همفکرانتان انتخاب می کردند قطعا باید از لندن ولس آنجلس هیات دولت را بر می گزید ثالثا از دوستانت سوال بفرما چرا در بهترین وبه قول خودشان طلایی ترین دوران اصلاحات نماینده اصلاح طلب از این دیار راهی مجلس نشد و مردم این دیار به فهم و شعور سیاسی رسید ه اند که علت عقب افتادگیهای خودرا کشف کرده باشند پس یار گیری فامیلی این عوامل را اجماع اصلاح طلبان نپندارید که خود نوعی جمود است

  [پاسخ]

  محمدی رضا در :

  جناب محمود جان ؟ان زمان که جناب ملکشاهی کاندید شدن اعتدالی مطح نبود تندروی نکن برادر جناب بهرامی درست میگن نمونه ثابت شده مسولین ملکشاهی را در اداره بازرگانی و اموزش پرورش جناب نریمانی با اعتدال وبی اعتدال بود که تجربه شد یا اینکه قط رجال بود اون موقع درسته

  [پاسخ]

 5. نویسنده اجاره ای نمی خواهیم

  [پاسخ]

 6. جانا سخن از ازبان ما می گویی واقعا ما کاندیدای اجاره ای پیمان شکن نمی خواهیم

  [پاسخ]

 7. هیچ شباهتی بین آقایان روحانی و ملکشاهی وجود نداره. آقای ملکشاهی هر چه به انتخابات نزدیک بشیم به تعریف و تمجیدها از دولت ادامه مید! آقای ملک شاهی اگر میتونستن خودشون رو اصلاح طلب معرفی میکردن ! غافل از اینکه حناشون دیگه رنگی نخواهد داشت و ما در حضور کاندیدایی اصلاح طلب هیچ گاه به ایشان رای نخواهیم داد. اصلاح طلبی شاخص های خاص خودش رو داره که آقای ملکشاهی این شاخص ها رو نداره …

  [پاسخ]

 8. سلام جناب بهرامی .یادم می آید جناب آقای پوتین رئیس جمهور روسیه وقتی به تهران آمد خبرنگاری از او پرسید قول میدهید یکبار دیگر شما را در تهران ملاقات کنیم که جواب داد :من در طول عمرم به هیچ کس قول نداده ام حتی مادرم .آری یک سیاست مدار و یا یک حقوقدان قولی به جمعی نخواهد داد شما در اول مطلبتان اظهار کرده اید که به اصلاح طلبان قول داده است آنهم قولی که با شخصیت دکتر ملکشاهی در تضاد است .هر خواننده ای که جنمی سیاس باشد میداند که این کذب محض است وسوال فرمودید آیا اصلاح طلبان با پیش شرطی وارد بحث حمایت از آقای ملکشاهی شده اید به محضر تان عرض کنم پیش شرط گذاشتن و کاسبی سیاسی هیچ ارتباط و منافاتی با افکار زیبا وپسندیده اصلاح طلبی ندارد !!!!!!!
  اما مخلص کلام ، آقای بهرامی جنابتان راه و مرام نامه اصلاح طلبی را درک نکرده و نخواهید کرد چون یک اصلاح طلب به دیگران نه تهمت میزند و نه غیبت و شعار معروف اصلاحات ،زنده باد دشمن من را به شما درس میدهم
  بهرامی عزیز ، بنده اعتراف میکنم در تمام خشونت های سال ۸۸ حضور داشتم اما گذشت زمان و حس کردن دولت اعتدال و نماینده اعتدال سخت از افکار پلید و شیطانی خودم پشیمانم و قرآن کریم فرموده است در تمام امور حد وسط را رعایت کنید .
  ودر پایان دوست عزیز نه اینکه ما برده سیاسی کسی باشیم اما وقتی که سران اصلاحات از جناب دکتر ملکشاهی به نیکی یاد میکنند من خرده سیاس را چه به واکاوی شخصیتی همچون دکتر ملکشاهی که امضایشان در پایین اعتبار نامه تمام نمایندگان ملت بزرگ ایران اسلامی است .دوست بزرگ شما را قدری به عمیق بودن دعوت میکنم .قطره ای از اصلاح طلبان الحقیر یزدان صفری

  [پاسخ]

  ناشناس در :

  جناب صفری عزیز جنابعالی برو کاسبی تو بکن…مشکل جامعه ما اینست که مدیریت مان با مالکیت مان ادغام شده .جایگاه سیاسی با کوچه بازاری یکی نیست .و پا در کفش بزرگان آسان نیست عزیز

  [پاسخ]

 9. سلام و درود بر آقای بهرامی مطالب بسیار مفید و خواندنی بود. لذت بردیم. حال یک سوال از اصلاح طلبانی و کسانی میشود که به دنبال کاندید اجاره ای برای جریان اصلاحات هستند.این که چرا اصولگرایان هیچ وقت از یک اصلاح طلب حمایت نمی کنند؟؟؟چرا جبهه اصلاحات از خود ضعف نشان می دهد و خود را از جریان رقیب ضعیف تر جلوه می دهد؟آیا نگاه کردن به این مسئله به معنی این نیست که جریان اصلاحات افراد لایق و نخبه ندارد؟که نیاز های حوزه انتخابیه را بر طرف کند؟ کسانی که منافع شخصی را بر منافع عموم ترجیح می دهند جایگاهی در اصلاحات ندارند

  [پاسخ]

  ناشناس در :

  به همان دلیلی که اصلاح طلبانی همچون عارف به درستی به نفع روحانی اصولگرای عضوجامعه روحانیت مبارز کنارکشیدند وبه همان دلیلی که همین الان اصلاح طلبان به دنبال سرلیستی وکاندیداتوری ناطق نوری هستند باید دراین دوره هم ملکشاهی رابرگزید.شماراارجاع میدهم به این قسمت ازسخنان زیباکلام:
  ((زیبا کلام در مورد نقش و جایگاه آقای ناطق نوری در انتخابات پیشِ‌روی مجلس و امکان قرار گرفتن ایشان در زمره کاندیداهای اصلی جریان اصلاحات گفت: قطعاً، مدت‌هاست که دست اصلاح‌طلبان میانه‌رو و دست طیف میانه‌رو و واقع‌گرای کشور برای تقاضای کمک به طرف آقای ناطق‌نوری دراز شده است. البته ایشان در چندین نوبت اعلام کرده‌اند که وارد انتخابات مجلس شورای اسلامی در اسفند ماه نخواهند شد. که البته من فکر می‌کنم این واکنش خیلی خوب نیست و از ایشان باید تقاضا کرد که حتما وارد انتخابات مجلس دهم بشوند.

  زیبا کلام ادامه داد: بنده معتقدم جایگاه طبیعی ایشان در شرایط فعلی سرلیست اصلاح طلبان در تهران خواهد بود و وقتی نیز که به مجلس راه پیدا می‌کنند با یک رأی بسیار بالا و آبرومندانه ایشان ریاست مجلس خواهند شد.

  استاد دانشگاه تهران افزود: قطعا اگر به انتخاب خود من باشد آقای عارف را سرلیست تهران می‌کنم و دوست دارم که آقای عارف رئیس مجلس دهم بشود اما واقعیت‌ها به من می‌گوید که چشم‌هایم را بیشتر و بهتر بازکنم و ببینم که در شرایط فعلی مملکت اگر فردی مثل علی اکبر ناطق نوری در رأس مجلس باشد، آن مجلس بسیار توان‌مند تر از مجلسی خواهد بود که آقای محمدرضا عارف در رأس آن باشد. بنابراین از این بابت من بدون تردید می‌گویم که آقای ناطق نوری باید سکان کشتی اصلاح‌طلبان و میانه‌رو‌ها را در مجلس دهم به دست بگیرند.

  من قرص و محکم و شفاف می‌گویم که اگرچه که آقای محمدرضا عارف دموکراسی‌خواه‌تر هست از آقای ناطق‌نوری ولی زمانی که فرمان مجلس در دست آقای ناطق نوری قرار بگیرد، در بلند مدت به دموکراسی بیشتر خدمت خواهد شد. به همین دلیل انتظار می‌رود که اصلاح طلبان از آقای ناطق‌نوری بخواهند که ایشان نه نگویند، کنار نکشند و با تمام قوا در انتخابات مجلس دهم شرکت کنند.))

  [پاسخ]

  روز روشن در :

  جناب نا شناس ای کاشکی؟ باید دراین دوره هم ملکشاهی رابرگزید……اگه ادعا ی مثلا چپ داری کلمه ؟؟؟باید ؟؟؟درست نیست به هزار یه دلیل ؟ درضمن دیگه زمان قدیم نیست مردم ما خیلی بیشتر از من نوعی میفهمن دیگه اون زمان گذشت و……و…..

  [پاسخ]

 10. درود بر دکتر بهرامی عزیز بابت این نقالهی زیبا و انجا که گفته ما کاندیدای اجاره ای نمیخواهیم

  [پاسخ]

 11. دو صد بدرود بر این قلم توانا گویا که تمام مطالب رو با شفافیت کامل بیان کردید دست مریزاذ

  [پاسخ]

 12. دست مریزاد دکتر انشااله از این به بعد هم روشنگری بفرما یید

  [پاسخ]

 13. سلام و درود بر دوست خوبم رضای عزیز و سایر “همگنان”
  در سال ۹۰ هوای سیاست مرگ زا بود و آسمان آزادی تیره! چشم هنر گریان و دل دانش بریان! جز دلی غمناک و چشمی نمناک برای دلسوزان راستین انقلاب و اصلاحات چه باقی مانده بود؟ جلادان که دفتر معرفتشان را دریده بودند! نه عیش نوشی و نه فراغ حالی! و نه رنگ دادگری! گران از تکالیف و تهی از حقوق!!!
  اما پایان شب سیه سپید است!
  ا

  [پاسخ]

  رامین در :

  همشهری محترم نظرات را خوانده ای و تقریباً عادی میباشد هر کسی برای اصول واصلاح خود تلاش می کند به عنوان قطره ای از اصلاحات خدمتتان عرض نمایم دوستان ما همچون شاعر شدن شما در این بزنگاه اگر مرد سیاست بودند خود را پنهان نمی کردند به بهانه آسمان آزادی تیره وحال پدرخوانده شده اند مرد آن است در هر حال همفکران خود را تنها نگذارد نه الآن که فرصتی پیش آمده و هر کسی میتواند بابا شود ترس از کهریزک چه رجال با ادایی ازاین شهر را پنهان نکرد و جوانان را سپر بلا نکرد حال شما شاعری میفرمایید لطفاً به جای اینکه در فکر جواب داد ن به من باشید ازاقایان دوست دلیل پنهان شدنشان را جویا شوید.

  [پاسخ]

 14. این مقاله نشان از عصابنیت شما دارد بنده معتقدم در این ده روز گدشته که حدود ۱۵ ابلاع در مدارس شهرستان کوهدشت صادرشد ماهیت شما و دوستانتان برای ما اصلاح طلبان مشخص شد.بجای ابلاع به ما اصلاح طلبان۶ ابلاع به اصوالگرایان .۵ ابلاع به افراد دوچهره وباز اقوام اقای ایکس .ما را درحمایت
  از شما مایوس کرد

  [پاسخ]

 15. وقتی دوستان اصلاح طلب باوجود نامزد اصلاح طلب به نامزد اصول گرا رأی دادند,منافع شخصی رابه منافع عموم ترجیح ندادند!؟تازه توبه هم کردندواصطلاح جدیدی به نام”اصلاح طلب اصولگرا “برای خود برگزیدند!!براستی هدفی جز شکست اصلاحات داشتند؟الان هم همون افراد نان به نرخ روزخور فقط به فکرخودنه مصلحت عموم مردم یعنی شکست کاندیدای اعتدال گرا و همسوبا دولت هستند

  [پاسخ]

  طرهانی در :

  باز هم توهین به مردم از طرف یه به اصطلاح اصلاح طلب!!!! نان به نرخ روز خور لایق مردم ما نیست اقا…… ملکشاهی فکر دعتدالیش و عمل توسعه ایش درسته و همین دوست داشتنیه

  [پاسخ]

  محمود وفايي در :

  الحق که به نکته‌ ی جالبی از آرشیو سیاسی این گروه اشاره نمودید

  [پاسخ]

  اصلاح طلب رومشکانی در :

  کدوم نامزداصلاح طلبی بود که مابه نماینده اصولگرا رای دادیم

  [پاسخ]

  فرهنگی 51 در :

  کاندیدای اصلاح طلبان آقای علیمحمد سوری رقیب آقای شاهرخی قبادی نبود دوست اصلاح طلب رومشکانی؟ پس معلومه که یا رأی ندادی یا اصولگرا هستی !!!

  [پاسخ]

 16. اصلاح طلب واقع گرا

  جناب بهرامی عزیزبنده شمارا نمی شناسم اما یک اصلاح طلب هیج موقع به دیگران اهانت وحتی تهمت نمی زندما دیگه فریب اعناب والقاب اصلاح طلبان انحصار طلب را نمی خوریم یاد مبارکت هست که جنگ وجبهه را کی میگردانید .بیشتر خانواده های جبهه رفته وجانباز شهید داده از چه جناحی بودند البته اگر سن وسال شما آن روزهای تلخ را بیاد آورد…….همین آقایان که داعیه اصلاح طلبی را به یدک میکشند را بایدانحصارطلب نامید نه اصلاح طلب اینان با رفتارهای تند وافراطی همه ما وفرزندان مارا از بسیاری استخدام ها محروم نموده ومهر ضد ولایت فقیهه را بر پیشانی ما چسباندندحالا دیگه با ریسمان آنها به چاه رفتن نه عاقلانه است ونه با موقعیت کنونی جامعه سازگاری داردپس بنده به عنوان یک شهروند کوهدشتی از شما وامثال شما خواهش میکنم روش ومش تان را به طرف اعتدال عوض نمایید چون قرآن کریم میفرماید خیرالامور اوسط ها بهترین روش میانه روی است

  [پاسخ]

 17. درود بر استاد بهرامی اصلاح طلب و دارای خط و نشان سیاسی

  [پاسخ]

 18. عزیزان در مورد دکتر ملکشاهی از روی عقده اظهار نظر نفرمایید دولت جناب دکتر روحانی از عملکرد اقای ملکشاهی خیلی راضی هستند بعد جناب بهرامی دولت روحانی اصلاح طلب نیست دولت اعتدال میباشد اگه قبول نداری برو کابینه نگاه کن ببین چند نفر اصول گرار وزیر میباشند اظهار نظر در مورد دکتر ملکشاهی در صلاحیت شما نمیباشد ملکشاهی یه چهره ملی هستنند

  [پاسخ]

 19. حضرت امام فرمودند به کسی رای بدهید که مجلس به او نیازمندباشد نه او به مجلس ملکشاهی دربرهه ای وارد صحنه شد که همه اصلاح طلبان نا امید شده بودن وبه ایشان سخت نیازمند بودن وایشان هنوز هم به اونها پشت نکرده است ولیکن همه بدانند تنها راه نجات وپیروزی در آینده حمایت وپیروی از خط اعتدال ایشان است

  [پاسخ]

 20. اقای بهرامی در دور قبل اصولگرایان بیشتر به ملکشاهی رای دان تا اصلاح طلبان

  [پاسخ]

 21. درود بر بهرامی عزیز قطعا این دوره نماینده اصلاح طلبان و مردم کوهدشت فردین گراوند است جلسات شبانه ایشان را پیگیری کنید معلوم میشه حامی جوانان هست ما به ایشان رای میدهیم

  [پاسخ]

 22. با سلام
  آقای بهرامی اگه مشی سیاسی برای شما و همفکرانتان مهم بود .دست به تغییرات همفکرانی که چندین سال در صف اصلاحات تلاش کردن و بدون هیچ چشمداشتی فقط به صرف باور سیاسی خود گام برداشتند نمی کردید.آیا در زمان نمایند گی آقایان اصلاح طلب خارج از کادر تعیین شده و مورد قبول نماینده و نزدیکانش اجازه دخالت در پست های اداری یا صدور ابلاغ برای هریک از این افراد مورد هجمه شما داده شد.اینک چگونه انتظار

  [پاسخ]

 23. با سلام
  آقای بهرامی اگه مشی سیاسی برای شما و همفکرانتان مهم بود .دست به تغییرات همفکرانی که چندین سال در صف اصلاحات تلاش کردن و بدون هیچ چشمداشتی فقط به صرف باور سیاسی خود گام برداشتند نمی کردید.آیا در زمان نمایند گی آقایان اصلاح طلب خارج از کادر تعیین شده و مورد قبول نماینده و نزدیکانش اجازه دخالت در پست های اداری یا صدور ابلاغ برای هریک از این افراد مورد هجمه شما داده شد.اینک چگونه انتظار دارید که کما فی سابق به صف شما بپیوندند.ضمنا نماینده فعلی شخصیتی است بدور از تزویر و وعده های دروغین واین را در طول این مدت با سخنرانیهای پیاپی و انتقادات بجا از دولت و مسئولین در دفاع از حوزه ی انتخابیه خود نشان داده .در پایان لازم است یادآوری کنم مردم خود بهترین داور هستند

  [پاسخ]

 24. محمد مرادی دکترای علوم سیاسی

  باسلام جناب دکتر بهرامی اینجانب شناختی روییتی از شما ندارم فقط مقالات شما رو میخوانم تحلیلتان خیلی موشکافانه ودقیق است,این چیزهایی که مطرح کردید اظهر من الشمس است موفق باشی یه نکته هم به برادران فرهنگی گوشزد کنم فضای سیاسی فضای درایت است نه عصبانیت که آقای بهرامی دارای درایت خاصی است,

  [پاسخ]

 25. درودبردکتربهرامی عزیز.همه اتفاقاتی که در شهرستان ودرهنگام انتخابات به وجودامده بود را گوشزد نموده اند.ممنون وسپاسگذاریم ولی فرماندارعزیزنباید بدون دلیل از نماینده تعریف وتمجیدنکندکه این اتفاق امروز ودرنمازجمعه که ایشان ناطق قبل از خطبه ها بود افتادجناب فرماندار محترم که شجاعت وشهامتشان زبان زد خاص وعام است ونماینده ارشد دولت درشهرستان است نباید بی گدار به اب بزند وتمجیدی بکند که باواقعیت همراه نباشدومیدانم فرماندارخوب شهرمان فردی زیرک وکاردان است ومواظب اطرافیانشان به عنوان روسای ادارات باشدچونکه هیچ کدام بادولت تدبیر وامید نبودندواصلا جرات حتی یک لحظه حضوردرستاد جناب اقای روحانی را نداشتند.

  [پاسخ]

 26. اصلاح طلب رومشکانی

  دوستان درنبودکاندیدای اصلاح طلب مجبورشدیم که…یکی را انتخاب کنیم.باورکنیدالان هم پشیمان نیستیم ازانتخابمون.ولی بازهم الان سردوراهی موندیم که آیا کاندیدای اصلاح طلبی میاد حتی اگه یه چوب باشه یا همشون ردصلاحیت میشن.حال اگه به رسم روزگاران کهن همه کاندیداهای اصلاح طلب ردصلاحیت شدن تکلیف چیست

  [پاسخ]

  اینده در :

  لطفا خودتون رو با اسم واقعی معرفی کن.ما اصلاح طلبان شهرستان رومشگان با عزمی راسختر از دوره قبل به دکتر حاج الهیار ملکشاهی رای می دهیم

  [پاسخ]

 27. سلام. درخصوص نوشتار نویسنده باید به عرض برسانم که اقای ملکشاهی هم از طرف جریان اصولگرا وهم اصلاح طلب حمایت شده ومی شود .نمایندگی مجلس شانی به دکتر ملکشاهی اضافه نکرده جز زحمت .هم وغم ایشان فقط مردم زجر دیده شهرستان وجوانان بیکار است که سالهای گذشته هیچ کس وهیچ جریانی چه اصلاح طلب وچه اصولگرا دردی دوا نکرده اند فقط دعوای جناحی وبه فکر منافع خود وجریان شان بوده اند .حال که افراد با تدبیر دو گروه اعتدال را پیشه کرده با این افکار دوباره میخواهید دعوای قبادی واسفندیاری راه بیندازید.بس است عاقلانه وخداگونه تفکر کنید وسیاست تفرقه بینداز حکومت کن راپیش نگیرید.

  [پاسخ]

  اینده در :

  احسنت امیر

  [پاسخ]

  رشید در :

  جناب امیر خان همینکه اعتراف می کنیددردورهای گذشته کاری برای بیکاری جوانان شهرمان اقدامی انجام نگرفته جای شکرش باقی است چون نزدیک به۱۶سال همفکران شمااختیارشهر رادردست داشتندهرچنداعتراف شما دردی را دوا نمی کند.

  [پاسخ]

 28. اصلاح طلب واقع بین

  حناب آقای بهرامی خودت را خسته نکن . مطمئنا دولت از آقای دکتر ملکشاهی حمایت می کند و سلام

  [پاسخ]

 29. افرین دکتر بهرامی عزیز چقدر جالب تحلیل نموده ای . منتظر نوشته های بعدی شما هستیم.

  [پاسخ]

 30. بهرامی برو جان خودت اظهار نظر الکی نکن فقط دکتر ملکشاهی

  [پاسخ]

 31. سلام دکتر بهرامی عزیز-دوستان عزیز ؛ من به نوبه خود در زمان انتخابات با توجه به شعار ایشون در انتخابات مبنی بر در پیش گرفتن مشی اعتدال و مستقل بودن ،با رای به آقای ملکشاهی موافق بودم ،هر چند به علت ساکن نبودن در کوهدشت به ایشون رای ندادم.اما بعد از انتخابات و نحوه رفتار ایشون در مجلس و شهرستان کوهدشت و همچنین مواضع ایشان ، علنا و در حضور دوستان از حمایت خود پیشمان شده و آن رو بزرگترین اشتباه اصلاح طلبان دیار خود میدانم-مواضع و عملکرد اآقای ملکشاهی در زمان انتخابات و بعد از آن : عضویت در فراکسیونی که منتصب به اصولگرایان است به جای اینکه مستقل باشند(برخلاف شعار و وعده های خود) – … و……- موضع گیری دربرابر شرکت آقای هاشمی در انتخابات بر خلاف مشی اعتدال – به کاربردن جملات و کلمات تند مانند رسایی و زاکانی و…در مصاحبه با سایتها و نشریات درباره انتخابات سال ۸۸ ،بدون در نظر گرفتن افراد بی گناه -… – … و …….-عوض کردن فرماندار در زمان انتخابات و انتخاب فرماندار موافق برخلاف قانون انتخابات ( البته سه مورد آخر در زمان انتخابات صورت گرفت) – حمایت از آقای قالیباف – استفاده نکردن از طیف اصلاح طلب در پستهای حساس و مهم شهر( اگر پست مهم و حساسی سپرده شده در زمان دولت تدبیر و امید بوده و بر خلاف نظر ایشان )-خوب حالا دوستان عزیز قضاوت کنید-

  [پاسخ]

 32. آقای بهرامی داری جفنگ میگی آقای ملکشاهی از اول هم از اصلاح طلبان وهم از اصول گرایان استفاده کرده هم دوطرف رو حمایت کرده هیچ وقت هم نگفته اصلاحاتی یا اصولگراست

  [پاسخ]

 33. آقای دکتر ! اصلاح طلبی یک فرایند فکری است چرا آنرا با تغییر مدیریت ها غلط کرده ای . دکتر خان اصلاح طلبی را چون معنا کرده ای؟

  [پاسخ]

 34. سلام جناب اقای دکتر ملکشاهی نماینده شایسته و تلاش گری است و اتفاقا الان پست های کلیدی را نگاه می کنی همه از اصلاح طلبان است و دولت هم تمام قد از ایشان حمایت می کند من نمی دانم بعضی از افراد چرا اینقدر الکی جو سازی و تهمت می زنند و از روی غرض و حسادت حرف می زنند خداوندا از دست این حسودان به تو پناه می بریم

  [پاسخ]

 35. حقیقتا همه کانت ها را خواندم اما هیچ کدام علمی ومعقول ومستند نبودند ولی مطالب اقای دکتر بهرامی عالی بود همدردان عزیز ما امتحان کردیم … اجاره ای فاقد اصالت است

  [پاسخ]

 36. به فکر نان باش که خربزه آب است.به کسى راى بدهىد که بتواند پشت ترىبون برود و از حقوق ما دفاع کند و طاىفه کوچکى داشته باشد،چون کوهدشت شهرستانى عشىره طاىفه بزرگ به صورت اتوماتىک توان نماىنده را محدود مى کند. اىن مچ گىرى ها شاىد براى پىشبرد منافع انفرادى موثر باشد اما به ضرر منافع عموم مردم کوهدشت خواهد بود.کوهدشت شهرىست کوچک با مشکلات بزرگ،مطمنا کاندىداى توان متوقف کردن قطار ناکامى ما را خواهد داشت که فارغ از اصولگرا و اصلاح طلب بودن اىشان،داراى نفوذ درسطوح بالاى سىاست گذارى کلان مملکت را داشته باشد.در شراىط موجود ىک کاندىد از مىان نامزد هاى روحانى مى تواند گره گشاى کار ما باشد.

  [پاسخ]

 37. دکتر صادقانه بنویس دنبال چی می گردی؟پست. شهرت. انتقام . اصلاح و… همه موارد در نوشتارت یافت میشه.

  [پاسخ]

 38. درود بر دکتر بهرامی. تحلیل دقیقی نوشته اید. ممنون

  [پاسخ]

 39. درودبربهرامی عزیز

  [پاسخ]

 40. درود بر دکتر بهرامی .عالی بود.

  [پاسخ]

 41. میشه بفرمایید ایشان دکترای چه رشته ای هستن؟

  [پاسخ]

 42. دکتر بر دکتر ملکشاهی مرد پر نفوذ لرستان

  [پاسخ]

 43. قابل توجه طرفداران ملکشاهی/ خیال نکنند که ملکشاهی هم مثل روحانی معتدل و اعتدال گراست/ به قول شاعر
  هزار نکته باریک تر زموست اینجا
  نه هرکه سر بتراشد قلندری داند.

  [پاسخ]

 44. بنا به فرموده مولی علی(علیه السلام) «اول اندازه بگیر و بعد ببر.»
  بنا به گفته “بلز پاسکال” ،«تمام شأن و عظمت انسان در فکر است.»
  مانده ام چگونه کسی فکر و اندیشه خود را به این سادگی مردود می داند و تا دیروز تمام قد و بدون کوچکترین نظرخواهی و احترامی به موکلین خود که در سخت ترین ماراتن انتخاباتی تاریخ کوهدشت او را به اوج عزت رساندند،از کاندیداتوری آقای قالیباف که نقطه صددرصدی مقابل دکتر روحانی بود حمایت نمود امروز اینچنین ظاهر می شود؟

  [پاسخ]

  واقعیت گو در :

  افرین ادمی عین واقعیت گفتی.

  [پاسخ]

  اصلاح طلب در :

  آقای ادمی گفته شما با عملتون تضاد دارد

  [پاسخ]

 45. دست مدریزاد جناب مهندس

  [پاسخ]

 46. خیالتان راحت شاخه هایی دیگری به اقیانوس اضافه شده

  [پاسخ]

 47. فقط ملکشاهی بزرگ

  [پاسخ]

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط