سرخط خبرها
امروز: چهارشنبه, ۲۷ دی , ۱۳۹۶ | ۲۳:۴۶:۱۳آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۱۰/۲۷ ،‌ ۰۸:۱۰
۰۴ شهریور ۱۳۹۴در ۶:۴۵ ق.ظ تعداد بازدید: 1,270 بازدید کد خبر:42309 چاپ خبر

پیام استاد علی‌اکبر شکارچی به مناسبت حضور داریوش طلایی در خرم‌آباد

0

استاد داریوش طلایی یکی از برجسته‌ترین نوازندگان نسل بعد از علی‌اکبر شهنازی و نورعلی‌خان برومند نابغه کم‌نظیری است که در کار نظری و عملی موسیقی دست خوشی دارد. از یازده سالگی هنرجوی نابغه هنرستان موسیقی شناخته شد. در این دوران از خدمت استادانی چون علی اکبر شهنازی، سعید هرمزی، یوسف فروتن، نور علی برومند و […]

۲

استاد داریوش طلایی یکی از برجسته‌ترین نوازندگان نسل بعد از علی‌اکبر شهنازی و نورعلی‌خان برومند نابغه کم‌نظیری است که در کار نظری و عملی موسیقی دست خوشی دارد.

از یازده سالگی هنرجوی نابغه هنرستان موسیقی شناخته شد.

در این دوران از خدمت استادانی چون علی اکبر شهنازی، سعید هرمزی، یوسف فروتن، نور علی برومند و عبدالله دوامی بهره‌مند شد.

داریوش طلایی در مرکز حفظ و اشاعه موسیقی که اینک با نام مرکز حفظ و پژوهش موسیقی فعالیت می‌کند و دستگاه‌ها، گوشه‌ها و ریزه‌کاری‌ها و رموز موسیقی سنتی، به جوانان شیفته و با استعداد آموزش داده می‌شد هم‌دوره جلال ذوالفنون، محمد رضا لطفی، پرویز مشکاتیان، محمدرضا شجریان، علی اکبر شکارچی، حسین علیزاده و … از جمله چهره‌های شاخصی بود که دوره‌های آموزشی و پژوهشی خود را ابتدا در این نهاد آغاز کردند و ادامه دادند.

سال ۱۳۵۶ در جشنواره‌ جامعه‌ باربد با داوری علی‌اکبرخان شهنازی، مهدی فروغ ، علی تجویدی، دایوش صفوت، علی‌اکبرخان شهنازی، محمود ذوالفنون، اسماعیل مهرتاش، حسن کسایی و هوشنگ ابتهاج رتبه اول تک‌نوازی تار و سه‌تار و بربط را کسب نمود.

در زمینه نوازندگی دارای سبک و شیوه جمله‌پردازی کم‌نظیری‌است که در تاریخ موسیقی ایران نظیر آن را در اجرای تک‌نوازی میرزا آقاحسین قلی، درویش ‌خان و مرتضی‌خان نی‌داوود می‌توان سراغ گرفت.

طلایی به همرایی محمدرضا شجریان و رامبد صدیف در تک‌نوازی‌ها و جواب آوازها اجراهای درخشان و ماندگاری را در داخل و خارج از کشور از خود به جای گذاشته است.

وی همچنین نگارنده کتابی با عنوان “نگرش نو به تئوری موسیقی ایرانی” کاربردی‌ترین و منطبق‌ترین مبانی نظری از عصر فارابی تا کنون می‌باشد که معتقد است موسیقی ایرانی نیاز به یک خوانش جدید دارد و باید دوباره اهل فن و موسیقی شناسانی که به این سبک موسیقی بی حب و بغض می‌نگرند و در‌عین‌حال دلشان برای میراث فرهنگی ایران می‌تپد خوانش جدیدی از موسیقی دستگاهی ارایه کنند.

طلایی هم اکنون عضو هیئت علمی و رئیس گروه موسیقی دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران و همچنین عضو هیئت علمی دانشکده موسیقی دانشگاه هنر است.

مفتخریم که استاد برجسته موسیقی ایرانی به زادگاه‌مان می‌آید و بسیار خرسندیم که میزبان حضور، ساز و اندیشه‌شان در استان‌مان هستیم.

 

 

 

برچسب‌ها

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط