سرخط خبرها
امروز: پنج شنبه, ۲۸ دی , ۱۳۹۶ | ۱۹:۱۸:۵۵آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۱۰/۲۷ ،‌ ۰۸:۱۰
۰۱ شهریور ۱۳۹۴در ۹:۳۱ ب.ظ تعداد بازدید: 803 بازدید کد خبر:42207 چاپ خبر

آتش سوزی ها کار براندازان است! نه براندازان نظام، که براندازان ایران!

0

مصطفی شکری

در تابستان امسال شاهد بی سابقه ترین آتش سوزی ها در جنگل ها و مراتع استان های لرستان، ایلام، گلستان، مازندران، گیلان، کهگیلویه و بویراحمد، شهر کرد و آذربایجان شرقی و غربی بودیم.  آتش سوزی هایی که در زمان نسبتاً کوتاهی سراسر ایران را در بر گرفت. اما این آتش سوری ها چه دلیل یا دلایلی می تواند […]

۸۱۲۳۲۳۷۹۳_۱۷۶۲۹-۲۲۵x300در تابستان امسال شاهد بی سابقه ترین آتش سوزی ها در جنگل ها و مراتع استان های لرستان، ایلام، گلستان، مازندران، گیلان، کهگیلویه و بویراحمد، شهر کرد و آذربایجان شرقی و غربی بودیم.  آتش سوزی هایی که در زمان نسبتاً کوتاهی سراسر ایران را در بر گرفت. اما این آتش سوری ها چه دلیل یا دلایلی می تواند داشته باشد؟ آیا این آتش سوزی ها عمدی بوده است؟ یا دست های در کار است؟!

سابقه نشان داده است که جنگل های ایران به گونه ای نیستند که خود به خود (به خاطر گرمی هوا و یا حرارت خورشید) دچار آتش سوزی شوند. پس بنابراین پای عامل انسانی در میان است.

با توجه به مفروضات بالا یک سوال به صورت ناخودآگاه به ذهن انسان متبادر می شود:

با توجه به گسترگی و همزمانی نسبی این آتش سوزی ها، آیا این عوامل انسانی بدون هماهنگی و بدون قصد قبلی مرتکب این آتش سوزی ها شده اند؟ یا “دستی” در کار است؟! هم زمانی و گستره این آتش سوزی ها که این شائبه را تقویت می کند!

مدتی پیش دوست ارجمند و اهل قلمم، جناب علی گودرزیان می فرمود که “این آتش سوزی ها کار براندازان است! نه براندازان نظام، که براندازان ایران!”

فکر می کنم که ایشان درست دریافته بودند. براندازان ایران! براستی که اگر این جنگل ها از ایران گرفته شود، ایرانی که دو سومش بیابان است، دیگر چه باقی می ماند؟!

در همین لرستان به طور نسبتاً همزمانی جنگل های کوهدشت، پلدختر، معمولان، کوهنانی، طرهان، بخش های از جنگل های خرم آباد و الشتر همه و همه در آتش سوختند. و حتی اخیراً جنگل های رومشکان دچار حریق شده اند! آیا واقعاً این همزمانی و این گستردگی بدون دلیل بوده است؟!

 امیدواریم که نیروهای انتظامی و امنیتی حداکثر دقت را در پیگیری این آتش سوزی ها به کار گیرند تا “دست” های ناپاک نتوانند به هدف خود، که همان براندازی ایران کهن است، برسند.

۱

   مصطفی شکری

برچسب‌ها

دیدگاه

 1. این اتش سوزی ها از عمد انجام می گیره .

  [پاسخ]

 2. سلام جناب شکری
  باسپاس از طرح موضوع ، بدیهی است که آنی ترین اقدام ، بررسی علل وقوع این فاجعه زیست محیطی است.
  و همزمان طی نمودن راههای پیشگیری و در صورت وقوع ، اقدام فوری در اطفاء حریق است که درتمام این مراحل وظیفه اصلی متوجه مسئولین ذیربط است که با جلب همکاری مردم می توانند تا حدودی از عمق فاجعه بکاهند .
  به امید همدلی و همزبانی دولت و ملت در این امر خطیر که لازمه اش تدبیر دست اندرکاران است .

  [پاسخ]

 3. کسی با خاک و آب و جنگل دشمنی ندارد
  آنها با فکر و نحو زندگی ما دشمنی دارند
  در هر صورت میشه با در نظر گرفتن پستهای نگهبان درم ناطق مرتفع
  ناحیه وسیعی رو تحت نظارت داشت.

  [پاسخ]

 4. باید عوامل آتش سوزی شناسایی و بعنوان مفسد فی الارض اعدام شوند جرم اینها از داعش کمتر نیست چه بسا با سیاستهای آمریکا و اسراییل و داعش همسو باشند.اینها دشمن داخلی ایرانند.

  [پاسخ]

 5. سلام علیکم
  آن آتش ها دل ما را نیز آتش زده است .آن آتش ها برانداز نشاط دلها نیز هستند.آن جنگل های آتش گرفته و آن سرزمین سوخته، افسوس زا هستند آنهم نه برای چند صباحی بلکه برای همیشه.
  امام صادق علیه السلام فرموده اند: «نگریستن به گلهای رنگارنگ و درختان سرسبز و خرم، چنان لذتی به آدمی می‌بخشد که هیچ لذتی را با آن برابر نمی‌توان کرد.»
  به یقین نگریستن به آن دشت و کوهدشت سوخته نیز چنان دردی را به نگاه کننده منتقل می کند که با بسیاری از غم ها قابل مقایسه نیست.
  کسی یا کسانی که این همه دل را دردمند کرده اند با چه سزایی و جریمه ای پاک خواهند شد؟
  به نظر شما با چه طرحی و با چه بودجه ای می توان آن پهندشت سوخته را آباد کرد؟
  درختان که نمی توانند از تبر و آتش و سوز آتش نادانان فرار کنند .درختان که نمی توانند تصویر خطاکاران را به دادگاه تحویل دهند، در این گون موارد وظیفه مسولین مربوطه چیست؟

  [پاسخ]

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط