سرخط خبرها
امروز: جمعه, ۲۹ دی , ۱۳۹۶ | ۱۶:۴۸:۳۶آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۱۰/۲۷ ،‌ ۰۸:۱۰
۰۱ شهریور ۱۳۹۴در ۳:۵۵ ق.ظ تعداد بازدید: 465 بازدید کد خبر:42173 چاپ خبر

دیپلمات ها و ژنرال‌ها به جای خود

0

رئيس‌جمهور در جمع كاركنان وزارت دفاع تاكيد كرد

  روزنامه ی قانون در شماره ی امروز ۱ شهریورماه ۹۴ خود نوشت: اگر آن روزی که باید از قدرت دیپلماسی استفاده کنیم، قدرت نظامی را به‌کار بگیریم، خواهیم باخت. دیپلمات‌های ما در مذاکرات درباره صنعت دفاعی کشور حساسیت‌های خاصی داشتند. در برجام راجع به بحث نظامی، مسئله‌ای وجود ندارد که بخواهد نیروهای مسلح ما […]

 

۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۱

روزنامه ی قانون در شماره ی امروز ۱ شهریورماه ۹۴ خود نوشت:

اگر آن روزی که باید از قدرت دیپلماسی استفاده کنیم، قدرت نظامی را به‌کار بگیریم، خواهیم باخت. دیپلمات‌های ما در مذاکرات درباره صنعت دفاعی کشور حساسیت‌های خاصی داشتند. در برجام راجع به بحث نظامی، مسئله‌ای وجود ندارد که بخواهد نیروهای مسلح ما را محدود کند. دین و نظام ما مردم‌سالار است و نه جنگ‌سالار. ملت ما با توان سیاسی توانسته به توافقی برسد که از این توافق همه کشورهای دنیا به‌جز یک رژیم غاصب خرسندند. از ابتدا به دنبال توافق برد – برد بودیم تا منافع همه جهان، همسایگان و دنیای اسلام در آن تأمین شود. باید قدرت دفاعی کشور را تقویت کنیم تا توافق باقی بماند و ثبات در کشور پایدار شود و روابط صمیمی ایران با کشورهای منطقه و دنیا ادامه یابد.

بعد از توافق‌هسته‌ای عده‌ای بهانه‌جوی بی‌منطق شروع به هیاهوی خبری کردند که دولت توان نظامی و دفاعی کشور را در مذاکره با آمریکا زیر سوال برد و آن را از دست داد.در همان زمان نیز مسئولان مربوط بارها به این ادعا پاسخ دادند ولی روز گذشته،رئیس‌جمهور در مراسم سالروز صنعت دفاعی کشور و با بیان اظهاراتی نشان داد که نه تنها از مواضع نظامی و دفاعی خود کوتاه‌نیامدیم، بلکه با تمام توان به راه ادامه می‌دهیم.روحانی در بازدید ازتوانمندی‌های دفاعی‌ با اشاره به اینکه «راهبرد دفاعی ما بازدارندگی و سیاست ما تنش‌زدایی و تعامل سازنده همراه با اعتمادسازی است»، تأکید کرد: قدرت جمهوری اسلامی ایران پشتوانه ثبات منطقه است و در این زمینه آماده همکاری جمعی در دفاع از امنیت منطقه هستیم. حسن‌روحانی گفت: سیاست تنش‌زدایی، همگرایی و اعتمادسازی ما با دنیا، منافاتی با قدرت دفاعی در صنعت نظامی کشور ندارد، زیرا اگر کشوری اقتدار، استقلال و ثبات نداشته باشد، ‌ نمی‌‌تواند به دنبال صلح واقعی باشد.
  کشور‌ضعیف‌نمی‌تواند دنبال صلح باشد
رئیس‌جمهور با بیان اینکه هنگامی می‌توان در مذاکره توانمند بود و با طرف‌های مقابل گفت‌وگوی ثمربخش داشت که قدرتمند باشیم، اظهار داشت: کشور ناتوان و ضعیف و کشوری که توان دفاع در برابر رقبا ندارد، نمی‌تواند ادعای صلح داشته باشد، چنین کشوری باید همواره آماده اشغال و از دست رفتن منافع ملی‌اش باشد. رئیس شورای عالی امنیت ملی با تأکید بر اینکه بازدارندگی یک کشور تنها با توسعه صنعت دفاعی و قدرت نظامی حاصل نمی‌شود، گفت: ما نیاز به قدرت فرهنگی، سیاسی، دفاعی و اقتصادی داریم. قدرتمندشدن در این عرصه‌ها می‌تواند تبدیل به قدرت ملی شود. اگر ملتی از نظر فرهنگی، آماده ایثار و فداکاری نباشد نمی‌توانیم آن ملت را مقاوم و قدرتمند خطاب کنیم، اگر ملتی دارای توان سیاسی نباشد و دیپلمات‌های قوی برای مذاکره و مفاهمه نداشته باشد، شکست خواهد خورد.
 محدودیت نظامی‌نداریم
روحانی با اشاره به این اصطلاح که دیپلمات‌ها در خط اول و ژنرال‌ها در خط دوم هستند، گفت: توانمندی آن زمانی است که از هر قدرت، بجا و در زمان خود بتوانیم استفاده کنیم. استفاده نابجا از اهرم‌های قدرت برای کشور شکست می‌آورد. اگر آن روزی که باید از قدرت دیپلماسی استفاده کنیم، قدرت نظامی را به‌کار بگیریم، خواهیم باخت. رئیس‌جمهور با بیان اینکه دیپلمات‌های ما در مذاکرات درباره صنعت دفاعی کشور حساسیت‌های خاصی داشتند و مردم روزی که اسناد مربوط به مذاکرات منتشر شود از جزییات آن آگاه خواهند شد، گفت: امروز تنها چیزی که در توافقنامه مطرح شده این است که از ابتدا موشکی با قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای، ساخته نشود که ما نیز هیچگاه به دنبال این هدف نبودیم. روحانی با اشاره به اینکه در برجام راجع به بحث نظامی، مسئله‌ای وجود ندارد که بخواهد نیروهای مسلح ما را محدود کند و آن‌ها را از دستاوردهای جدید دور نگه دارد، اظهار داشت: حتی تحریم تسلیحاتی در قطعنامه ۲۲۳۱ شامل یک محدودیت دوره‌ای شده که آن هم مسئله‌ای برای توسعه کشور ایجاد نخواهد کرد، ما از هر کجا و هر زمان که لازم بدانیم، بدون هیچ ملاحظه‌ای سلاح خواهیم خرید و سلاح خواهیم فروخت و منتظر تأیید هیچکس و هیچ‌ قطعنامه‌ای نخواهیم بود.
 فقط‌صهیونیست‌ها از توافق ‌ناراضی ‌هستند
رئیس‌جمهور ادامه داد: امروز شرایط کشور بهتر از یک‌سال و دوسال پیش است زیرا ملت ما با توان سیاسی توانسته به توافقی برسد که از این توافق همه کشورهای دنیا به‌جز یک رژیم غاصب، متجاوز و جنگ‌طلب و جماعتی جنگ‌طلب در کشوری دیگر خرسند هستند. این مسئله که از میان کشورهای جهان، فقط یک رژیم نامشروع و غاصب و عده‌ای جنگ طلب در داخل آمریکا با یک توافق مخالف هستند، مسئله‌ای کم‌نظیر است. روحانی افزود: ما از ابتدا به دنبال توافق برد – برد بودیم تا منافع همه جهان، همسایگان و دنیای اسلام در آن تأمین شود و صلح و ثبات تحقق یابد و امروز این تفکر موفق شده و دلیلش عکس‌العمل دنیا به این توافق است.
 توافق‌بد یعنی‌دنبال سلاح‌بودن
رئیس‌جمهور خاطر نشان کرد: به یک معنا اگر کشوری به دنبال سلاح کشتار جمعی باشد، این توافق، توافقی بد است، اگر ایران می‌خواست دنبال ساخت بمب اتم باشد، توافق وین، توافق خوبی نبود، اما اگر کشوری به دنبال کشتار بی‌گناهان نیست و طبق منطق، عقل، دین و فتوای رهبری‌اش به دنبال سلاح کشتار جمعی نیست و به دنبال فناوری صلح‌آمیز است، این توافق، توافق خوبی است و هیچ نقصی ندارد.
 قوی باشیم تا توافق‌پایدار باشد
دکتر روحانی با اشاره به اینکه برخی ممکن است در ذهن‌شان این شبهه را داشته باشند که اگر با دنیا توافق کرده‌اید دیگر چه نیازی به تقویت قدرت دفاعی و ساخت موشک و هواپیما داریم، گفت: باید قدرت دفاعی کشور را تقویت کنیم تا توافق باقی بماند و ثبات در کشور پایدار شود و روابط صمیمی ایران با کشورهای منطقه و دنیا ادامه یابد. رئیس‌جمهور گفت: اگر کشوری مستقل نباشد، هر چقدر هم که قدرت بیابد، تبدیل به ژاندارم منطقه می‌شود، کشوری که تحت دستور یک ابرقدرت است، قدرتش، صلح به دنبال نمی‌آورد.
 ثبات لازمه امنیت
روحانی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به تأثیر انسجام و وحدت ملی بر اقتدار و قدرت نیروهای مسلح گفت: نیروهای مسلح آنگاه می‌توانند در مقابل تجاوز بدخواهان و دشمنان بایستند که در کشور آرامش، ثبات و امنیت کافی وجود داشته باشد. در کشوری که میان اقوام، قومیت‌ها و دسته‌های مختلف، وحدت وجود نداشته باشد، ارتش آن کشور تضعیف می‌شود. رئیس‌جمهور سپس مشکلات و تهدیدهای فراوان، پیرامون کشور را برشمرد و گفت: در این شرایط که ناامنی و حضور بیگانگان در اطراف ایران مشهود است، نمی‌توان بی‌خیال بوده و در فکر نباشیم. در شرایطی که قدرت‌های بزرگ به تروریست‌ها، جنگ نیابتی داده‌اند و آن مزدوران به دروغ به نام جهاد و اسلام در منطقه بلوا ایجاد می‌کنند، نمی‌توان نسبت به اقتدار و قدرت دفاعی کشور بی‌توجه بود؛ ما باید آماده، مجهز و مقتدر باشیم. رئیس‌جمهور تصریح کرد: باید صنعت نظامی کشور تقویت شود، ما قبل از انقلاب تنها مصرف‌کننده تسلیحات و تجهیزات خارجی بودیم، بعد از انقلاب و به دنبال محدودیت‌ها ناچار به تعمیر و نگهداری از بنیه نظامی خود شدیم و در سال‌های اخیر و در برخی موارد با مهندسی معکوس، گام‌های بلندی در زمینه طراحی، ساخت، تجهیزات و ابزار بومی برداشته‌ایم و کاملاً‌ به سمت خودکفایی، حرکت کرده‌ و هر روز دستاورد جدیدی داشته‌ایم.
 ما به دنبال تجاوز نیستیم
روحانی با اشاره به بازدید از آخرین دستاوردهای صنایع دفاعی کشور، نظیر رونمایی از موشک فاتح ۳۱۳ گفت: امروز کشور ما در عرصه دفاعی و نظامی مقتدر است اما امکانات ما نظیر موشک‌ها، هواپیما‌ها، علیه هیچ کشوری نیست. ما به دنبال تجاوز و مداخله در کشورهای دیگر نیستیم بلکه خود را برای دفاع از سرزمین‌مان تجهیز می‌کنیم که این قدرت به نفع منطقه است. رئیس شورای عالی امنیت ملی افزود: جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد با کشورهای منطقه که دارای هدف واحد در مبارزه با تروریسم و استقرار صلح هستند در عرصه‌های مختلف همکاری داشته باشد. رئیس‌جمهور ادامه داد: تقویت بنیه دفاعی کشور در دستور کار دولت است و نیازهای کشور را در این زمینه تا زمان دستیابی به اهداف‌مان برآورده خواهیم ساخت و همواره باید آمادگی لازم برای دفاع از ملت و منافع ملی‌مان را داشته باشیم.
 حرکت پرشتاب در حوزه دفاعی
روحانی با تبریک روز صنعت دفاعی به سربازان خط مقدم صنعت و فناوری دفاعی کشور، از کار، تلاش و فعالیت انجام شده در وزارت دفاع، پشتیبانی و نیروهای مسلح قدردانی کرد و گفت: در یک‌سال گذشته حرکتی بسیار پرشتاب به سمت خودکفایی در میان نیروهای مسلح کشور انجام شده است. رئیس‌جمهور با ابراز خرسندی از همکاری وزارت دفاع با معاونت فناوری ریاست جمهوری برای دستیابی به اهداف صنعت نظامی گفت: این تشریک مساعی موجب هم‌افزایی شده و همان‌طور که بار‌ها تأکید کرده‌ام، باید به جز بخش‌های طبقه‌بندی و اسرار نظامی در سایر امور از دستاوردهای صنعتی خارج از مجموعه استفاده شود. باید سفارش‌دهنده و همکار باشیم و این صنعت را به بخش‌های بیرونی وزارت دفاع مخصوصاً بخش‌های غیردولتی منتقل کنیم که منفعت مردم، نیروهای مسلح و صنعت کشور را به دنبال دارد.
 وزارت دفاع‌به جای‌جنگ
حسن روحانی گفت: در ایران نیز ابتدا وزارت جنگ داشتیم، یک بار در دوران مرحوم مصدق نام این وزارتخانه به وزارت دفاع تبدیل شد که پس از کودتای ۲۸ مرداد، کودتاچیان حتی اسمی را که برآمده از یک دولت قانونی بود برنتافتند و نام آن را دوباره به وزارت جنگ تغییر دادند.  بعد از پیروزی انقلاب اسلامی دومرتبه این وزارتخانه به نام وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح تغییر نام یافت. رئیس‌جمهور تصریح کرد: این کلمه وزارت جنگ یا دفاع فقط یک نام نیست، بلکه محتوای بلندی دارد، آرمان ما آرمان دفاع است و نه جنگ. دین و نظام ما مردم‌سالار است و نه جنگ‌سالار. ما به دنبال جنگ و تجاوز نیستیم، کشورهایی هستند در دنیا که نوع صنعت‌شان نشان آن است که دکترین نظامی آن‌ها دکترین تجاوز و جنگ است.  از‌‌ همان ابتدا ناوهواپیمابری درست می‌کنند، به مثابه جزیره‌ای متحرک برای رفتن به آن سوی دنیا و مسلط شدن بر مناطق دیگر و تأمین اهداف‌شان در آن سوی آب‌ها و حتی ابایی هم در استفاده از سلاح‌های ضدبشری و ضدانسانی ندارند.

صنایع‌دفاع حلقه تحریم راشکست
پیش از سخنان رئیس‌جمهور، وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با اشاره به زمینه‌های تهدید علیه جمهوری اسلامی ایران گفت: امروز نیروهای مسلح در سایه حمایت و پشتیبانی ملت، دولت و فرماندهی رهبر معظم انقلاب در بهترین شرایط در دفاع از منافع ملی و آرمان‌های انقلاب قرار دارند. سرتیپ پاسدار حسین دهقان، پیشرفت‌های صنایع دفاعی کشور به منظور تأمین اقلام مورد نیاز، نیروهای مسلح را خاطر نشان کرد و افزود: فارغ از همه تحریم‌ها و محدودیت‌ها، نیروهای کار‌شناسی و پژوهشی کشور در عرصه صنایع دفاعی در دو سال اخیر گام‌های ارزشمندی برداشته‌اند و توانستند حلقه‌های تحریم علیه کشور را بشکنند.

 

 

 

 

 

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط