سرخط خبرها
امروز: پنج شنبه, ۲۸ دی , ۱۳۹۶ | ۲۲:۵۸:۴۰آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۱۰/۲۷ ،‌ ۰۸:۱۰
۲۸ مرداد ۱۳۹۴در ۸:۱۷ ق.ظ تعداد بازدید: 1,251 بازدید کد خبر:41936 چاپ خبر

مهم‌ترین چالش‌ تربیتی نظام‌های آموزشی چیست؟

0

در گفتگو با یکی از مدرسان دانشگاه های کوهدشت بررسی شد؛

نوجوانان برای رسیدن به رشد اجتماعی مطلوب باید با همسالانشان ارتباط مناسب برقرار کنند و ازطریق الگو سازی ارزش‌ها و فرهنگ را به همدیگر انتقال دهند. شاکرم گراوند مدرس دانشگاه کوهدشت در گفتگو با خبرنگار استادنیوز در خصوص تأثیرالگوی همسال در اعتیاد نوجوان اظهار داشت:  آنچه درشکل‌دهی باورهای نوجوانان نقش به‌سزایی دارد، گروه همسال است. […]

نوجوانان برای رسیدن به رشد اجتماعی مطلوب باید با همسالانشان ارتباط مناسب برقرار کنند و ازطریق الگو سازی ارزش‌ها و فرهنگ را به همدیگر انتقال دهند.
شاکرم گراوند مدرس دانشگاه کوهدشت در گفتگو با خبرنگار استادنیوز در خصوص تأثیرالگوی همسال در اعتیاد نوجوان اظهار داشت:  آنچه درشکل‌دهی باورهای نوجوانان نقش به‌سزایی دارد، گروه همسال است. در این گروه‌ها افراد به خاطر داشتن عواطف هم‌سطح یکدیگر را دوست دارند و یا برای هم احترام قائلند و می‌خواهند شبیه به هم باشند و ارادت خود را نشان دهند و نظرات همدیگر را می‌پذیرند. آنها از طرق مختلف بر یکدیگر تأثیر می‌گذارند و تأثیر می‌پذیرند. بسیاری از محققان آن را ارتباط افقی نامیده‌اند، یعنی ارتباطی که بین افرادی نسبتاً هم عرص از لحاظ سنی،
طبقه اجتماعی، تحصیلی، اقتصادی و غیره پدید می‌آید.

وی ادامه داد: اگرچه دوستی بین همسالان در تمام دوران زندگی حائز اهمیت است، اما به علت گرایش بسیار شدید نوجوانان به همسالان، دوستی‌ها در این دوره از اهمیت بیشتری برخوردار است. دوستی دوره کودکی، تنها رفاقت ساده‌ای است که بر اثر اشتراک عادات و بازی ایجاد شده و از حدود یازده سالگی به بعد این رابطه محکم‌تر و جنبه انتخابی آنها بیشتر می‌شود. در اواخر دوره نوجوانی، دوستی ریشه عمیق‌تری می‌یابد و با شور، هیجان و احساسات شدید توأم می‌گردد، به همین سبب در شخصیت نوجوان تأثیر زیادی می‌گذارد، دراین دوره پیوند بین والدین و نوجوانان شروع به
ضعیف شدن می‌کند و درمقابل، ارتباط بین همسالان و دوستان افزایش می‌یابد. اگر نوجوان مورد بی‌مهری خانواده قرار گیرد این ارتباط شدیدتر خواهد شد.

مدرس دانشگاه کوهدشت افزود: نوجوانان برای رسیدن به رشد اجتماعی مطلوب باید با همسالانشان ارتباط مناسب برقرار کنند و از طریق الگو سازی  ارزش‌ها و فرهنگ را به همدیگر انتقال دهند و نقطه اتکایی برای یافتن استقلال از والدین خود ایجاد کنند.

گراوند بیان نمود: نوجوانان دراین دوره یکدیگر را درک می‌کنند، افکار و احساسات درونی خود را بایکدیگر درمیان می‌گذارند، برای حل مسائل روانی خود به یکدیگر کمک می‌کنند و سعی دارند همتراز، هم‌مسلک، هم‌تیپ و شبیه دوستانشان باشند، آنان روی یادگیری، پیشرفت تحصیلی، مهارت‌های کلامی و اجتماعی و همه کارکردهای رفتاری یکدیگر اثر می‌گذارند.

وی در پایان اضافه نمود: دراین راستا مهم‌ترین چالش‌ تربیتی حکومت‌ها و نظام‌های آموزشی شناخت و ارائه الگوی مناسب با هنجارهای جامعه برای نوجوانان است لذا با توجه به نقش و اهمیت الگوها در آموزش وپرورش، شایسته است که بیشتر به آن پرداخته می‌شود. اگر همسال الگوی نامناسبی باشد نوجوان را به سمت زمینه‌های نامساعد می‎کشاند که مهلک‌ترین آنها گستره اعتیاد است.

 

 

 

برچسب‌ها

دیدگاه

 1. استادهمیشه عالی می نویسی قلمت پیوسته جاری باد

  [پاسخ]

 2. باسلام بر استاد با دانش و پژرهشگر جناب گراوند به درستی ایراد فرمودید جا دارد در این زمینه بیشتر به اسیب شناسی موضوع پرداخته شود

  [پاسخ]

 3. درودبر استاد صاحب نظر واندیشه وتآسف برای نظام آموزشی استان لرستان که از این افراد بادانش وتوانمند استفاده نمی کند

  [پاسخ]

 4. محمدامين گراوند

  درودبرافراد خوش فکر وتوانا مثل سرور گرامی استادگراوتد که همیشه الگوی همه ماست.

  [پاسخ]

 5. به به چه چه بدک نیست

  [پاسخ]

 6. دانش آموزان درگروه همسالان ناباب به سمت اعتیاد کشیده می شوند پس والدین ومعلمان باید به این نکته مهم توجه کنند

  [پاسخ]

 7. سلام استادارجمند استفاده کردم

  [پاسخ]

 8. اگربه این توصیه ها گوش نشود کمپ های ترک اعتیاد از جوانان پر می شود.

  [پاسخ]

 9. خیلی خوب گفتی استاد

  [پاسخ]

 10. احسنت برشما صاحب نظر توانا

  [پاسخ]

 11. کی حوصله خواند این چیزها رادارد مگر برای آموزش مهم است برو دنبال سیاست

  [پاسخ]

 12. عامل همه بدبختی ها اعتیاداست که بخش مهمی از آن به وسیله دوستان ناباب هم سن وسال بهوجود می آیدشما استاد خوب اشاره کرده ای .

  [پاسخ]

 13. معلم عزیزم یادت بخیر خدا قوت

  [پاسخ]

 14. لذب بردم خوبه برایت آرزوی سلامتی دارم..

  [پاسخ]

 15. کم ملات وبی طعم است ولی ازهیچ بهتر است

  [پاسخ]

 16. عالی بود استاد نظرت درست است

  [پاسخ]

 17. ماین جمله خیلی خوشم آمد: به خاطر داشتن عواطف هم‌سطح یکدیگر را دوست دارند و یا برای هم احترام قائلند و می‌خواهند شبیه به هم باشند و ارادت خود را نشان دهند و نظرات همدیگر را می‌پذیرند.

  [پاسخ]

 18. سلام استادگرانقدر کم پیدایی

  [پاسخ]

 19. این مطالب برای مدیران بی توجه کوهدشت بی فایده است استاد عزیز .کسی گوش نمی دهد.

  [پاسخ]

 20. خیلی خوب بود استاد

  [پاسخ]

 21. آفرین اعتیاد خطرناک است همه چیز از انسان می گیره

  [پاسخ]

 22. احسنت برشما که درهمه سایتها پوشش خبری داری

  [پاسخ]

 23. خیلی بحث جالبی است

  [پاسخ]

 24. برای مطلب قلیت هم نظرگذاشتم معلم عزیز این هم خوب نوشتی

  [پاسخ]

 25. من برای این مطلب نظر می دهم چون سیاسی نیستم

  [پاسخ]

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط