سرخط خبرها
امروز: پنج شنبه, ۲۸ دی , ۱۳۹۶ | ۱۹:۰۸:۲۹آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۱۰/۲۷ ،‌ ۰۸:۱۰
۲۷ مرداد ۱۳۹۴در ۸:۵۳ ب.ظ تعداد بازدید: 1,389 بازدید کد خبر:41918 چاپ خبر

مصیبتی به نام فقر

0

یوسف درگاهیان

چند روزی است که گوش هایم به صدای شیون خانه های سوگوار همسایگان و اطرافیان عادت کرده است.سوگواره ای سنگین که درک و فهم و باورش،بس سخت و دردناک است.مردان و زنانی که با مور و هوره عزیزان رفته خود را مَلاوِنن. عزیزانی که به دلالیلی دست به اقدامی میزنند که خود را در این […]

n00010877-b

چند روزی است که گوش هایم به صدای شیون خانه های سوگوار همسایگان و اطرافیان عادت کرده است.سوگواره ای سنگین که درک و فهم و باورش،بس سخت و دردناک است.مردان و زنانی که با مور و هوره عزیزان رفته خود را مَلاوِنن.

عزیزانی که به دلالیلی دست به اقدامی میزنند که خود را در این دنیا راحت اما بازماندگانشان را دچار مشکلات و معضلاتی غیر قابل جبران میکنند.دلایلی چون فقر که مدت هاست با توجه به رتبه اول شهرستان در سواد و رتبه آخر در اشتغال باعث شده است که نوجوانان،جوانان و بعضا حتی از سن گذشتگانمان نیز دست به خودکشی میزنند. بله خودکشی بخاطر فقر اقتصادی-فرهنگی.

خودکشی در زندان ها،خودکشی در دانشگاها،خودکشی در پادگان ها ،خودکشی در کمپ های ترک اعتیاد و از همه مهمتر خودکشی در خانه ای که محل زندگی همخون هایمان است.

فقر اقتصادی-فرهنگی معضلی است که موجب شده است آمار اعدامی ها و خودکشی های منجربه مرگ در شهرمان بالا رود.

یکی را به جرم حمل مواد مخدر، یکی را به جرم حمل اسلحه غیر مجاز و دیگری را به جرم سرقت مسلحانه محکوم به مرگ میکنند و البته که این حکم،حکم العدل است و شکی در آن نیست اما آیا مسئولین کشور یکبار ،فقط یکبار به این فکر افتاده اند که دلیل این همه تخلف که نتیجه اش چیزی جز مرگ نیست،چیست؟

خودکشی منجر به مرگ ۸ نفر از شهروندان در ۱هفته فاجعه ای بود که دل هر مسمانی را به لرزه و چشمانش را به گریه می آورد. ۸نفر از تمامی اقشار سنی، از نوجوان تا جوان و تا میانسال و بزرگسال.فاجعه ای که حداقل هرساله شاهد آن هستیم.اما به راستی مشکل کجاست که انسان عظیم الشان دست به کشتن خود به عنوان جانشین خالق زیبایی ها بر روی زمین میزند؟دلیل یا دلایل این اتفاقات ناگوار چیست؟

اگر از دیدگاه انصاف و منطق به این مسئله بنگریم دلایل متفاوتی را مسبب این فاجعه های رخ داده معرفی خواهیم کرد اما مطمئنا انتخاب نهایی و عامل اصلی چیزی جز فقر نیست.متاسفانه گرایش انسان های امروزی به مادی گرایی موجب شده است که عزت نفس آدمی به عنوان اختیار و احترام به خود،بی ارزش تلقی شود و آدمی دست به هرکاری بزند.

نگارنده سعی در این دارد فقر اقتصادی-فرهنگی را یک مصیبتی که سال هاست گریبانگیر مردمان شهر شده،معرفی کند.مصیبتی سه حرفی،که هر حرفش جهنمی است و عذابی است برای مردمان شهرم. مصیبتی که مرد خانه را به کشتن خانواده اش وامیدارد و نفس هرکسی را سست میکند و در مرداب سهمگین خود گرفتار میکند.

دختران و پسران جوان ما که علم و هنر و معرفت و اخلاقشان در سرتاسر ایران عزیز به ویزه در دانشگاه ها زبانزد بوده است، امروزه فقط و فقط خبر خودکشیشان سرتیتر اخبار سایت ها و روزنامه هاست.خبرهایی که هنوز که هنوز است وجدان ها را بیدار نکرده و تنها کوهدشت هراسی را نمایانتر کرده است.

کوهدشت من سرزمین پدری من است،سرزمینی که به نور بزرگی چون آیت الله مروجی نورانی شده است.سرزمینی که تمدنی چندهزارساله به نام میرملاس دارد.سرزمینی که دوبرابر معدل کشوری ،شهید تقدیم میهن کرده است.کوهدشت من مهد پرورش قهرمانی چون پهلوان محمد سلیمانی است.سرزمینی که خاکش هم طلاست و گنجینه های نفتی و گازی آن سرریز کرده و اما دلسوزی برای سر و سامان دادنش نمی بیند.

نگارنده دست به قلم شد که گوشه ای از آثار  مصیبت فقر  را به مسئولانی که سر در لاک برده اند و خود را به خواب فرو برده اند،معرفی کند.مطمئنا این نوشته اولین درددل مردم فهیم کوهدشت نبوده است اما امیدواریم آخرین باشد.

 

یوسف درگاهیان/ کشکان

download

 

برچسب‌ها

دیدگاه

 1. احسنت زنده باد نفست. واقعاً

  [پاسخ]

 2. اقای درگاهیان درود بر شرفت من افرادی را دیدم که از فقر نداری دزد شدن واعدام شدن سر دویست هزارتومان

  [پاسخ]

 3. زنده باد واقعا” حقیقت گفتی

  [پاسخ]

 4. از درد سخن گفتن و از درد شنیدن با مردم بی درد ندانی که چه دردی است
  واقعا درد بسیار بزرگی است با مسئولانی که خود یا درد را لمس نکرده اند مطلقا یا لمس کرده و و وجدان بیدار خود را مانند زائده ی آپاندیس جراحی کرده و از خود جداکرده اند. تا میخواهیم چیزی بگوئیم میگویند …مصلحت نیست و هنوز زمان ان فرا نرسیده است مرده شور …این مصلحتتان را ببرد آیا اگر فاجعه دردناک خودکشی دسته جمعی و نابود شدن سه نفر در یک خانواده در کوهدشت در فلان روستای فلان شهر فلان ایالت آمریکا که هنوز برای حتی جهانگردانی که سراسر دنیا را گشته اند و نام انجا به گوششان نخورده بود را تیتر شبکه های خبری و حتی شبکه خبر نمی شد؟آیا ساعتها روزها ماهها و سالها خوراک شبکه های خبریتان نمیشد؟آیا میزگردها تشکیل نمیدادند و آنهم از نوع آنچنانی که ریشه این کارها را به لامذهبی و بی دینی جامعه ی امریکا نسبت نمیدادند؟فلان مسئول فلان تریبون چرا الان داد نمیزنی ؟نکنه مصلحت نیست؟…نکنه مسئولان فلان کشور بفهمند و شما را به نقض حقوق بشر متهم کنند؟نکنه اینا ادم نیستند ک خود کشی کرده اند؟ولی تنها یک دلیل دارد فرافکنی و بس.آنها که حتی برای حیواناتشان چه نهنگ و چه دلفین که خوکشی میکنند جلسه ی اضطراری و ساعتها و ماهها و سالها کار شبانه روزی میکنند و دانشمندانشان کار علمی میکنند تا علت را دریابند و به داد حیواناتشان برسند…راستی مردمان کوهدشت درجه شعور و ارزششان از این دلفینها و نهنگها کمتر است؟

  [پاسخ]

  دوست محمدی(مدیر سایت) در :

  دوست عزیز بابت سانسور بخش هایی از دیدگاهتان به دلیل محدودیت های قانونی از شما عذرخواهی می کنیم.

  [پاسخ]

  ناشناس در :

  شما هم رو بقیه مسئولین سانسور کنین تا خبرهای پاک به خورد مردم بدهین یه وقتی ریه هاشون آلوده نشه از استشمام این گونه اخبار

  [پاسخ]

  کوهدشتی در :

  جناب ناشناس ضمن سلام من شما یا هموطنان من تو کی کجا چگونه مردن اصلا ادمی مرده و……………………….؟ من شما نان درستی میخوریم تواین شهر به همین سادگی ایا نانوایان شهر در اختیار فرماندار محترم نیستن اگه سری به نانوایان زدن اون موقع بهزیستی میاد دنبال خودکشی یا فلان مسول میاد سراغ حقوق شهروندی وووووو ؟ نه برادر ما ادم نیستم چون خودمان نمیخایم پس بزار بمیرن اینان انسان این شهر واین کشور نیستن بزار بمیرن

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط