سرخط خبرها
امروز: شنبه, ۳۰ دی , ۱۳۹۶ | ۲۰:۲۳:۲۱آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۱۰/۲۷ ،‌ ۰۸:۱۰
۲۱ مرداد ۱۳۹۴در ۷:۴۲ ق.ظ تعداد بازدید: 1,185 بازدید کد خبر:41535 چاپ خبر

شبکه اجتماعی کشکان

0

مهدی دوست محمدی

مهدی دوست محمدی/ مدیرمسئول: در عصری که رسانه های مجازی عرصه را بر نشریات چاپی تنگ کرده و به سرعت بر محبوبیت و مراجعینشان افزوده می شود، لازم است به نقش کلیدی و مهم رسانه های مجازی محلی توجه ویژه شود. امروزه دیگر نیازی نیست مخاطبان رسانه ها به خود زحمت داده برای اطلاع از […]

bayat azadbakht (5)

مهدی دوست محمدی/ مدیرمسئول:

در عصری که رسانه های مجازی عرصه را بر نشریات چاپی تنگ کرده و به سرعت بر محبوبیت و مراجعینشان افزوده می شود، لازم است به نقش کلیدی و مهم رسانه های مجازی محلی توجه ویژه شود.

امروزه دیگر نیازی نیست مخاطبان رسانه ها به خود زحمت داده برای اطلاع از اخبار، به دکه های روزنامه فروشی مراجعه کرده یا وقت گران بهایشان را پای شبکه های تلویزیونی تلف کنند. آن ها با صرف اندک زمانی از طریق گوشی همراه خود به خبرگزاری ها و سایت های خبری مراجعه کرده و ضمن اطلاع از اخبار روز در مباحثات ذیل اخبار از طریق درج دیدگاه مشارکت می کنند.

این مهم زمانی بیشتر رخ می نماید که بدانیم بسیاری از اخبار منتشره در رسانه های مجازی به خصوص پایگاه های خبری به دلایل متعدد قابلیت انتشار در اخبار شبکه های تلویزیونی و خبرگزاری های دولتی را ندارند. همچنین امکان درج دیدگاه های انتقادی ذیل مطالب و مشارکت در مباحث مطرح شده عملاً امکان پذیر نیست.

به همین دلیل است که پربیننده ترین سایت های ایران عموماً پایگاه های خبری وابسته به بخش خصوصی هستند.

در این میان سایت های خبری محلی نسبت به سایت های خبری ملی با محدودیت هایی مواجهند. به علت بسته بودن محیط پیرامونی، به دنبال انتشار مطالب و گزارشات خصوصاً انتقادی در این سایت ها، گردانندگان و خبرنگاران آن ها فشارها و محدودیت های بیشتری را تحمل می کنند.

به دلیل همین محدودیت محیطی و اجتماعی، کامنت نویسی و درج دیدگاه نیز در سایت های خبری محلی با محدودیت ها و واکنش های گاهاً تند مدیران و مراجع قضایی مواجه است.

گاه به دلیل درج یک کامنت مدیران مسئول این سایت ها با شکایت اشخاص حقیقی یا حقوقی به دادگاه فراخوانده می شوند.

در کنار این محدودیت ها اما پایگاه های خبری محلی توانسته اند به ایجاد فضای مطالبه گری در جامعه و پاسخگویی مسئولین کمک کنند. گاهاً شاهد بوده ایم که یک مشکل حاد اجتماعی یا اداری با انعکاس یک گزارش و واکنش های مردم به آن مرتفع شده و اوضاع به سامان شده است.

از سویی گردانندگان این سایت ها باید با درک درست از فضای محدود پیرامونی در درج مطالب و دیدگاه ها نهایت دقت را به خرج دهند. چراکه مطلب یا دیدگاهی که در محیط های بازتر و فراخ تر ممکن است عنوان توهین و افترا به خود نگیرد در محیط های محلی می تواند با توجه به عرف بسته پیرامونی این عناوین را به خود گرفته و بار حقوقی به خود بگیرد.

مدیران و مسئولان نیز باید هماهنگ و همگام با خیل عظیم مخاطبان سایت های خبری محلی، فضا را درک کرده و به جای رفتارهای بعضاً تقابلی روحیه پاسخگویی و مشارکت جویانه را در خود تقویت کنند. مسأله ای که می تواند ما را در رسیدن به منزل مقصود که همانا ارتقاء نام و جایگاه محیط پیرامونمان و دستیابی مردم به حقوق حقه ی خودشان است یاری نماید.

در خصوص مشکلات اقتصادی این رسانه ها نیز باید گفت تا کنون معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد علی رغم اطلاع از هزینه های سرسام آور اداره ی آن ها، حمایتی فراگیر و در خور توجه از مدیران آن ها به عمل نیاورده و صرفاً پرداخت یارانه به تعداد محدودی از این پایگاه های خبری در سال ۹۳ صورت گرفته است.

«پایگاه خبری کشکان» نیز با هسته ی اولیه جوانانی هنرمند و مستعد در مدت زمانی کوتاه توانسته است به یک شبکه ی اجتماعی قدرتمند تبدیل شود. فضایی که در آن اخبار مهم ملی و محلی به صورت روزانه درج می شود و مخاطبان و مردم با درج دیدگاه ها و دغدغه های خود ذیل اخبار آن، تمرین مطالبه گری می کنند.

رسانه ای که با اخذ مجوز رسمی از هیأت نظارت بر مطبوعات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وابسته به هیچ ارگان، حزب یا گروهی نیست و شعار « حرکت در مسیر مردم» را برای فعالیت خود برگزیده است. شعاری که برای عمل به آن تا کنون هزینه های زیادی پرداخت کرده است. از هزینه های مالی گرفته تا تحمل فشارها و ناملایمات گوناگون. اما آنچه ما را به ادامه ی این راه ترغیب می کند صرفاً حضور مخاطبانی فهیم است که با دیدگان پرسشگر روزانه میهمانمان بوده و به انحاء مختلف مراتب رضایت و سپاسگزاری شان را به فرزندان خود منعکس می کنند.

امیدواریم خداوند سبحان به ما توان ادامه ی این راه و تحمل سختی ها و مشقت های آن را عنایت فرماید.

 

 

 

 

 

برچسب‌ها

دیدگاه

 1. سیدمجتبی حسینی(طرهان)

  سلام و درود بر آقای دوست محمدی
  حرکت در مسیر مردم بهترین شعاریست که می تواند سایت کشکان را نسبت به دیگر سایتها از هم متمایز کند. موید باشید

  [پاسخ]

 2. خدا قوت وخسته نباش جناب دوست محمدی

  [پاسخ]

 3. سلام علیکم
  جناب دوست محمدی خسته نباشید
  امروز که به صفحه ی نخست سایت اندیشوران حوزه ی علمیه ی قم نگاه کردم یادشتی از یادداشت هایم با عنوان «سیریک دارو نیست بلکه یک داروخانه است»دارای ۵۲۸بازدید و به عنوان پربازدید ترین ثبت شده بود .
  بنده در کدامین مسجد و مجلس می توانم ۵۰۰مخاطب داشته باشم؟
  این سایت ها نعمتی بزرگند و باید قدر این نعمت ها را بدانیم .باید تنگ نظرانه ننویسیم و تنگ نظرانه با سایت ها عمل نشود.
  اگر راه انتقاد بسته شود عقده ها به وجود می آید .اصلاحی صورت نمی گیرد .مردم سالاری دینی کامل نمی شود .و…
  خدا را شکر کشکان با مخاطبینش رفیق است . و مثل برخی سایت های کوهدشتمان به گروه خاصی تعلق ندارد.
  امیدوارم سایت کشکان و برادرانش ،( مثل روزنامه ی کیهان ) هرگز به سکته ی فیلتر مبتلا نشوند.

  [پاسخ]

  ناشناس در :

  حاج آقا محمدی وفایی
  سلام و بهترین آرزوها برای شما
  همواره قلمتان در دفاع از مرزهای اخلاق و عفت و حیا را ستایش کرده ام. ولی خواهش می کنم از کیهان دفاع نکنید. چون کیهان در این مملکت مصونیت پولادین دارد و هرگز هرگز دچار فیلتر نمی شود. اجازه بدهید از شما تصویر یک عالم دغدغه مند و دردمند در ذهن ما باقی بماند . با دفاع بیجا از یک بولتن دریده گو و بی اخلاق این تصویر را خراب نکنید
  انشالله قلم و قدمتان در دفاع از آموزه های دین برقرار باشد. یا حق

  [پاسخ]

 4. کشکان راهش را خوب آغاز کرده است وان شا اله مسیر موفقی پیش رو دارد .
  کشکان توانسته است به دل مخاطبانش بنشیند.
  آرزوی ما سربلندی شما وهمراهان نیک اندیشتان است.

  [پاسخ]

  ناشناس در :

  این ۱ را از کنار نام خود بردارید

  [پاسخ]

 5. باسلام
  دغدغه و دلسوزی برای مردم و مطالبات آنها باید محور اصلی و هدف غایی یک سایت خبری حرفه ای باشد که این البته منافاتی با خط مشی خاص سیاسی پایگاه خبری نیز ندارد به شرطی که گاه تعارض بین منفافع مردم و خط مشی سیاسی طرف مردم را بگیرد.

  [پاسخ]

 6. جناب دوست محمدی از مفاخر و همکاران خوب جامعه فرهنگی میاشد که رسالت خود را به نحو احسنت انجام میدهد و هیچگاه قلم فروشی ننموده است و هیچگاه از رسالت خویش کوتاه نیامده است بنده به عنوان عضو ی کوچک و ناچیز از جامعه فرهیخته فرهنگیان جناب دوست محمدی را یکی از معلمان فاضل و خردمند دانسته و برایشان سلامتی وطول عمر باعزت خواستارم متاسفانه سایت های کوهدشت مثل کشکان وهومیان و میر ملاس و سیفا و . رومشکان نیوز و طرهان نیوز و کوهدشت نیوز و روشتا وحکمت و …با دست خالی و بدون استفاده از رانت دولتی شجاعانه و جانانه با سیلی صورت خود را سرخ نگه داشته اند و رسالت خود را انجام میدهند وظیفه مسولین است که یاریگر این سایت ها باشند و نگذارند مایوس شوند و بهتر به کار خود بپردازند

  [پاسخ]

  ناشناس در :

  به نحو احسن

  [پاسخ]

 7. باسلام خدمت دوست عزیزم جناب آقای دوست محمدی
  خسته نباشید وخداقوت

  [پاسخ]

 8. خسته نباشید اقای دوست محمدی .امیدوارم در ادامه راه موفق باشید.

  [پاسخ]

 9. خرم آن نغمه که مردم بسپارند به یاد…

  پیروز و سربلند باشید.

  [پاسخ]

 10. جناب اقای دوست محمدی شما واقعا واقعیت رابنویس انچه حقیقت است جناحی عمل نکن همه باشماهستند فراجناحی باش تاهمه باتوباشنداگرفقط عقیده طیف خاصی رابیان کنی همه ازتودور میشوند سیاست مرداب است اگرسبکبال باشی پایین نمیروی ولی اگرسنگین مسایل سیاسی باشی باورکن پایین میروی امیدوارم موفق وپیروز باشی

  [پاسخ]

 11. جناب دوست محمدی عزیز چیزی نمی توان گفت فقط/ به جهان خرم از انم که جهان خرم از اوست

  [پاسخ]

 12. جناب آقای دوست محمدی
  پایگاه خبری کشکان نیوز ، بدلیل پیگیری مشکلات شهرستان کوهدشت و بروز بودن اخبارش قابل تحسین است ؛ خسته نباشید .

  [پاسخ]

 13. کشکانتان همیشه جاری بااااااااااااااااااااااااد

  [پاسخ]

 14. شهاب رضایی - دانشجو

  هزینه سر سام آور؟ همین یه خط کافی هست که به رسالت شما شک کنم خب برادر من کل هزینه وب سایتی شبیه شما ۳۰۰ هزار تومان نبوده و نخواهد بود درضمن شما از راه تبلیغات هم کسب در امد دارید خب سه بنر هزینه یک سال شما را تامین میکند ، درضمن اطمینان دارم حتی یک ریال هم به خبرنگاران خودتون پرداخت نمیکنید نخواهید کرد و نکرده اید و این شما نیستید همه ی سایت های کوهدشت وضعشان همینه شما دیگه مستثنی نیستید ، چرا باید کسی وقت خود را برای مطلبی قرار دهد بدون هیچ چشم داشتی؟ متاسفانه برخی سایت ها به مفت خوری عادت کرده اند و اصلا حواسشان به این موضوع نیست که این مطبی که در سایت قرار داده اند حاصل زحمت شخصی بوده و…. پس لطفاً از بحث هزینه نگویید که جزء سود هیچ چیزی ندارد در مورد دردسر های این کار هم نمیتوانید بگویید که دردسر دارد بله هرکاری درد سر دارد و شما باید مواظب باشید که به درد سر برنخورید باتشکر

  [پاسخ]

  دوست محمدی(مدیر سایت) در :

  با سلام و احترام، جناب رضایی ممنون از حضور شما و نقدتان.
  در خصوص مسائلی که مطرح نموده اید ای کاش همین طور بود که شما بیان کرده اید. هزینه هایی که ما در حال تحمل آن هستیم از قرار ذیل است و ۳۰۰ هزار تومانی که فرموده اید واقعیت ندارد:
  ۱ – هزینه ی طراحی اولیه وب سایت، شخصی سازی قالب و تغییرات موردنظر مدیر و تحریریه که برای ما نزدیک به یک میلیون تومان بوده است.
  ۲ – هزینه ی طراحی هدر و لوگو
  ۳ – اجاره بهای دفتر، حقوق منشی دفتر و پرداخت قبوض حامل های انرژی و اینترنت
  ۴ – هزینه های ایاب و ذهاب و تهیه ملزومات کار
  و …
  علی رغم این هزینه ها که برای قشری چون ما سرسام آور قلمداد می شود درآمدی به آن شکل نداریم. متأسفانه مبالغی که بابت درج بنرهای تبلیغاتی دریافت میکنیم بسیار ناچیز است و حتی کفاف نصف هزینه های دفتر سایت را نیز نمی دهد.
  همچنین به علت عدم وابستگی به اشخاص حقیقی و حقوقی از هیچ پشتیبانی مالی برخوردار نیستیم. قلم خود را نفروخته و نخواهیم فروخت.
  متأسفانه تا کنون هیچگونه یارانه ای نیز از وزارت ارشاد دریافت ننموده ایم.
  خوب است قضاوت هایمان بر اساس اطلاعات دقیق و مستند و مستدل باشد.
  باز هم از حضور پرمهر شما سپاسگزارم.

  [پاسخ]

 15. بارزترین ویژگی انسان، درد دیگزان را داشتن است. جناب دوست محمدی عزیز فعالیت شما و همکارانتان در سایت وزین کشکان دردمند بودنتان را بازتاب میدهد.شهر من فرزندانی چون شما را میخواهد‌. مانا باشید‌

  [پاسخ]

 16. شهاب رضایی - دانشجو

  چی شد ؟ نگید که کامنت منو ندید که باور نمیکنم خب حالا وقتی به خودتون انتقاد شد کامنتو تایید کردید؟ بله این است رسالت کشکان و کشکانیان و بقیه سایت های شهرستان البته نکته رو بگم که من قصدم توهین نبود اتفاقاً شما از دیگر وب سایت ها برتر و بهتر هستید فقط خواستم نظر خودمو بگم امیدوارم ناراحت نشید و حلال کنید باتشکر

  [پاسخ]

 17. درودبرشما وخسته نباشید

  [پاسخ]

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط