سرخط خبرها
امروز: شنبه, ۳۰ دی , ۱۳۹۶ | ۱۶:۱۸:۵۹آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۱۰/۲۷ ،‌ ۰۸:۱۰
۱۷ مرداد ۱۳۹۴در ۱:۴۸ ب.ظ تعداد بازدید: 1,304 بازدید کد خبر:41287 چاپ خبر

تدبیر و شجاعت فرماندار کوهدشت عامل مهار آتش بلوطستان

0

احسان صلاحی

احسان صلاحی/ کشکان: ظهورسازمان های اجتماعی وگسترش روزافزون آن ها یکی از خصیصه های بارز تمدن بشری است و به این ترتیب و با توجه به عوامل گوناگون مکانی، زمانی و ویژگی ها و نیازهای خاص هر جامعه هر روز بر تکامل و توسعه این سازمان ها افزوده می شود. بدیهی است هر سازمان اجتماعی […]

۸۱۱۸۲۰۵۳۴_۹۳۹۱۴

احسان صلاحی/ کشکان:

ظهورسازمان های اجتماعی وگسترش روزافزون آن ها یکی از خصیصه های بارز تمدن بشری است و به این ترتیب و با توجه به عوامل گوناگون مکانی، زمانی و ویژگی ها و نیازهای خاص هر جامعه هر روز بر تکامل و توسعه این سازمان ها افزوده می شود. بدیهی است هر سازمان اجتماعی برای نیل به اهدافی طراحی شده و با توجه به ساختارش نیازمند نوعی مدیریت است. مدیری بزرگ و موفق شدن چندان کار آسانی نیست، بی شک رسیدن به هر موفقیتی بدون داشتن ابزار و لوازم آن امکان پذیر نیست. مدیریت هم ابزار خاصی نیاز دارد که اصلی ترین آنها کاراکتر و شخصیت مدیر است. یک مدیر ارشد شهرستان باید دارای خصوصیاتی مانند: ایمان، علم، زیرکی، تحصیلات تکمیلی دانشگاهی، سخنوری و شجاعت باشد.

آقای محمد کرم محمدی در مهرماه ۱۳۹۳ به عنوان سرپرست فرمانداری کوهدشت در دولت تدبیر و امید از سوی مهندس بازوند استاندار محترم استان معرفی گردید. ایشان زمانی سکاندار فرمانداری کوهدشت شدند، این ارگان مهم حکومتی شهرستان دچار بی نظمی و بی تدبیری شده بود. ایشان پس از ورود به فرمانداری کوهدشت یک مدیریت جهادی و همت بسیجی وار را در مهمترین ارگان شهرستان کوهدشت شروع کردند.

در ابتدای راه ایشان توسط افراد دارای شناسنامه سیاسی مشخص که دارای حب و بغض دوران گذشته بودند مورد هجمه سایبری سختی قرار گرفت ولی این مرد بزرگ و رزمنده دلاور همچنان مطابق فرمایش رهبر معظم انقلاب(سعه صدر و عزم جهادی) به راه خود ادامه داد و شب روز خود را وقف  این شهر محروم نمود و از دل و جان برای آن مایه گذاشت و خود را هزینه هیچ فرد و گروه خاص سیاسی ننمود.

در سیزدهم مرداد ماه شهرستان کوهدشت با یک بحران زیست محیطی مواجه و مهمترین عرصه جنگلی غرب کشور دچار بحران حریق گشت. این رزمنده و مدیر موفق شهرستان در اولین ساعات حادثه با لباس رزمندگی با شجاعت مثال زدنی در صحنه حاضر و با مردم عادی مشغول اطفای حریق بلوطستان کوهدشت گشت. ایشان حتی لحظه ای آرام نگرفت و جلوتر از همه( گاهی هم جانش به خطر می افتاد ) مثال یک فرمانده دلاور مشغول تلاش بود.

گاهی از اوقات هم که به شهرستان مراجعه می نمود کوچکترین استراحتی نکرد و مشغول هماهنگی ادارات شهرستان و ارگان های ذی ربط جهت اعزام به منطقه می شد و وقتی به منطقه بحران وارد می گشت مانند یک فرد عادی در گوشه ای مشغول اطافی حریق بود. در طول این مدت شب روزش مشغول رایزنی برای اعزام بالگرد به منطقه و حتی به صورت مستقیم با تهران هماهنگی نمودند حتی ایشان استاندار و معاونین محترم ایشان را به منطقه آوردند و از تمام دستگاه های دولتی استان برای کنترل بحران استفاده کردند. تا اینکه در روز پنجشنبه توانستند تقریبا آتش را مهار کنند. در روز جمعه با درایت ایشان آماده باش اعلام گشت و دوباره بسیج عمومی به منطقه آغاز گشت در ابتدا همه از این فکر تعجب نمودند اما ظهر وقتی نیرو های آماده در محل دیدند با وزیدن باد آتش دوباره روشن گشت و با این درایت فرماندار به راحتی کنترل گشت و همه بر دارایت و زیرکی این بزرگ مرد شجاع احسنت گفتند. این درحالی است که مدیران ارشد استانی در ارگان محیط زیست و یا منابع طبیعی یا به شهرستان نیامدند و با اینکه وقتی آمدند پس از گرفتن عکس ها و انجام مصاحبه خود محل را ترک و این بزرگ مرد را در اتاق بحران شهرستان تنها گذاشتند.

دولت تدبیر و امید باید به داشتن مدیران ارزشی و توانمند چون محمد کرم محمدی به خود افتخار کند که بحران ملی را در کوهدشت با تمام کمی ها و کاستی ها که برای ایشان ایجاد کردند، کنترل کند. در پایان باید از تلاش های یخشدار مرکزی (جناب مهندس روئین تن)، بخشدار گراب، درب گنبد، اداره امور عشایر، بهداشت،گروه سازمان مردمی آوای اردیبهشت و گروه های مردمی که در جهت کنترل این بحران کمک شایانی نمودند تشکر ویژه کرد.

 

 

 

 

برچسب‌ها

دیدگاه

 1. علی کولیوندزاده

  ایشان زحمت کشیدن به عنوان یه شهروند کوهدشتی ولی به نظر من اگه در کوهدشت می ماندند و هماهنگی های لازم را می کردند از بسیج و سپاه در همان ساعات اولیه کمک می رفتند خیلی نتیجه بهتر بود. درسته که رفتن شخص ایشون همراه با جوانان بی ادعای کوهدشتی میتونست روحیه دیگران رو افزایش بده ولی خاموش کردن آتش با سر شاخه و بیل کار امثال من عادیه و یک فرماندار باید با تدبیر و رایزنی و استفاده از مقامش باعث جلوگیری از آتش سوری و بعد خاموش کردن آتش بشه. چه خوبه از جوانان گمنامی تشکر کنیم که هر بلوط انگار جزئی از خانوادشون بود. چه خوبه از عزیزان خبرنگار و دست به قلم ی تشکر کنیم که هم در میدان قلم هم در میدان عمل آونچه از دستشون بر میومد کوتاهی نکردند.

  [پاسخ]

  چاكر مهندس در :

  کاملاً با نظر جنابعالی موافقم در مدیریت بحران مصیبت زمانی اتفاق می افتد که فرمانده میدان بجای هدایت و رهبری نیروهای تحت امر، خود راساً وارد میدان شود نمونه اینگونه تصمیمات ناپخته در بحرانهای مختلف در کشور بوقوع پیوسته و این مسئله را تنها کسانی درک میکنند که دستی بر آتش دارند. یک مثال ساده را اینگونه بیان میکنم، تصور کنید در میدان جنگ فرمانده میدان بجای هدایت نیروهایش خود با یکی از گروهان های تحت امر روانه خط مقدم جنگ شود با این توجیه که میخواهد جان فشانی کند!! باور بفرمایید در آن شرایط اطلاع از تمامی نیروهای لشگر کار ساده ای نیست و حتماً در هدایت و فرماندهی میدان مشکل پیش خواهد آمد .

  [پاسخ]

  ناشناس در :

  ضمن قدردانی از جناب صلاحی،آقای صلاحی در یک کلام کرم محمدی بزرگ در این حوزه، مدیریت جهادی مد نظر مقام معظم رهبری را معنا نمود،البته برای مغرضین و تنگ نظران سخت است که توانایی چنین مدیری که از قضا تمام توان مخالفینش را برای ناکامی اش نقش بر آب نموده ببینند وبپذیرند،به هر شکل به دنبال بهانه ای برای تخریب ایشان می باشند ،اگر فرماندار در اتاقش می ماند باز همین ها فریاد وا اسلاما و وا مظلومایشان گوش فلک را کر میکرد که چه نشسته اید که فرماندار در زیر کولر گازی نشسته و بچه های مردم را به جنگ آتش فرستاده،آری دوست من اینان زمان زیادی که جز منافع زودگذر خود به چیزی اهمیت نمی دهند

  [پاسخ]

 2. قاسم دوستی پور خسرواباد

  اقای محمدی مدیری ارزشی با درایت و اصلاح طلبی تمام عیار هستند درود خداوند بر این مرد بزرگ و خستگی ناپذیر

  [پاسخ]

 3. آقای صلاحی آتش در چهار کیلومتری شهرشروع شد و۸۰۰هکتار را ویران کرد بعدمهارشد …

  [پاسخ]

 4. پیامبرگرامی اسلام فرمودند )):الخلق کلهم عیال الله فاحبهم الی الله تعالی انفعهم لعیاله…))
  مردم همگی (درحکم) عیال و خانواده خداونداند، پس بهترین مردم نزد خداوند کسی است که بیشترین نفع را به مردم برساند.(( نهج الفصاحه))
  دوستان عزیز سلام
  ۱- باید عرض کنم هدف بنده از نوشتن این مطلب تعریف و تمجدید از شخصیت حقیقی آقای محمدی نبوده و نیست. بنده قصدم و نیتم بعنوان یک شهروند کوهدشتی تشکر از شخصیت حقوقی فرماندار شهرستان کوهدشت بوده که اکنون در قالب شخصیت بزرگواری چون آقای محمدی می باشد. بنابراین قضاوت های سطحی و از روی حب و بعض که هم در شریعت ما و هم در جوامع متمدن امروزی نفی شده است کار درست و بجایی نمی باشد، حال آنکه ما ادعای فرهنگی با قدمت ۱۲۰۰۰سال در دل تاریخ داریم جای بسی تعجب می باشد.
  ۲- در مورد حضور آقای محمدی بعنوان شخص اول مدیریتی در محل حادثه صحبت شده و این عمل نکوهش شده است. یک مدیر و فرمانده موفق زمانی به پیروزی می رسد که از نزدیک تمام نکات را بررسی و در محل چاره اندیشی کند این امر باعث بروز راهکار های جدید و استفاده از حداقل امکانات در جهت مهار بحران می شود در صورت عدم حضور ایشان در نقطه بحران ، اخذ تصمیم از راه دور دقیق و منطقی نبود و تصمیمات توام با قبول خطر بود و بدین ترتیب این نکته نیز یک عامل برتری برای ایشان بعنوان فرماندار و شخص اول مدیریتی شهرستان است. از طرفی دیگر حضور ایشان در منطقه خود روحیه مضاعفی برای تمام افراد حاضر در منطقه بود و این القا را ایجاد می کرد که وقتی مدیر مهمترین ارگان حکومتی شهرستان در منطقه بحران حاضر می باشد بنابراین همه نظام پای کار می باشد. فرمانده و مدیر ضعیف باعث شکست می شود و فرمانده زیرک و نترس باعث پیروزی. ما در زمان جنگ نیز همین روحیه همرزمان آقای محمدی باعث فتوحات بزرگ شد مگر همان فرماندهان نبودند که جلوتر از نیرو های خود سینه سپر می کردند و خط را می شکستند؟ آیا آن نیز اشتباه بود؟ ایا اگر آقای محمدی در فرمانداری می ماند من و شما نمی گفتیم از پشت میز می خواهید آتش را خاموش کنید؟چرا در صحنه حضور ندارید و هزاران ایراد بنی اسرائیلی دیگر می گرفتیم؟ ما مردم کوهدشت همیشه بجای قدردانی دنبال تهمت، انگ زدن و به صورتی نابود کردن اعمال نیک و مدیریت قوی افراد دلسوز هستیم ولی اجر و پاداش و آبرو نزد خداوند است و بس.
  ۳- آقای محمدی در هنگام بحران به تمام جنبه های اشراف داشته و تقسیم کار را به نحو احسنت انجام داده بودند. فرمانده موفق کسی است که از مشورت و مدیریت افراد زیرک و صاحب نظر بهره ببرد. ایشان تشکیل اتاق بحران داده بودند و با رصد نقاط حساس و بحرانی و با تقسیم کار صحیح توانست از کم ترین و ناچیز ترین امکانات استفاده حداکثری را ببرد.
  ۴- جناب دایروش آتش رخدادی سخت و بدون امکانات مکانیزه مدرن مهار آن خیلی سخت می باشد اتفاقا باید عرض کنم بیش از ۱۰۰۰ هکتار سوخت نه ۸۰۰٫ ولی اگر زیرکی و تدبیر آقای محمدی نبود شاید عمق فاجعه بیشتر از این بود که الان شما فکر می کنید. شما این را در نظر بگیرید که عمدا در چند جبهه آتش ایجاد شده باشد آیا با وضعیت آب و هوای و توپوگرافی منطقه کنترل آن با حرف آسان است،؟ همین الان هم کنترل شده باید به ایشان و تمام دستگاه های ذی ربط احسنت گفت چراکه عمق فاجعه خیلی وسیع بود.

  [پاسخ]

 5. آتش مهارنشدجنگل تمام شد البته من یقین دارم که فرماندارمحترم درکوران خاموش کردن آتش که پشت گرمی برای جوانان بودوغیرت دادن به آنان بامقامات بالا هم رایزنی کرده وبرای بسیج نیرووامکانات تلاش کرده اندولی مقصر مافوقی ها بودن که غرب کشور وکوهدشت براشون مهم نیست

  [پاسخ]

 6. وزیر محترم بهداشت به خاطرقتل یک پزشک در اردبیل فورا حاضرشد به خاطرقتل هزاران پزشک (درختان بلوط) در کوهدشت آیاوزیرجهادکشاورزی یاهرصاحب منصبی از آن تراز بالاها!!!!!! حاضرشدند؟؟؟؟؟نیامدندکه هیچ برای هرپرواز از ما مبلغ هنگفتی میخواستندآخه چه وقت به ماپولی دادیدکه الان به حساب شماواریزکنیم دراین شرایط هم فرصت گدایی نبود چون تا پولی جمع میکردیم که واریز کنیم درختان مثل الان میشدند که شدند!!!!!

  [پاسخ]

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط