سرخط خبرها
امروز: سه شنبه, ۳ بهمن , ۱۳۹۶ | ۱۹:۲۰:۵۷آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۱۰/۳۰ ،‌ ۰۸:۳۳
۱۴ مرداد ۱۳۹۴در ۵:۴۹ ق.ظ تعداد بازدید: 459 بازدید کد خبر:41133 چاپ خبر

اولین جلسه دادگاه دانش‌آموز قاتل معلم بروجردی برگزار شد

0

رسیدگی به پرونده قتل مرحوم “محسن خشخاشی” معلم بروجردی که با ضربه چاقوی دانش‌آموزش از پا درآمد، در دادگاه کیفری استان لرستان برگزار اما به‌ دلیل نبود پرونده شخصیت متهم، ادامه رسیدگی به بعد موکول شد. متهم که نوجوانی ۱۵ ساله به نام “محمد- ک” است، یک سال قبل بعد از این که توسط معلم […]

kalhor

رسیدگی به پرونده قتل مرحوم “محسن خشخاشی” معلم بروجردی که با ضربه چاقوی دانش‌آموزش از پا درآمد، در دادگاه کیفری استان لرستان برگزار اما به‌ دلیل نبود پرونده شخصیت متهم، ادامه رسیدگی به بعد موکول شد.

متهم که نوجوانی ۱۵ ساله به نام “محمد- ک” است، یک سال قبل بعد از این که توسط معلم فیزیک مدرسه‌ای در بروجرد مورد شماتت قرار گرفت با وارد آوردن ضربه‌ چاقو به گردن او باعث مرگش شد. محمد بعد از قتل از مدرسه فرار کرد و به تهران آمد. او مدتی بعد وقتی به‌ دلیل درگیری در تهران به کانون اصلاح و تربیت انتقال یافت، توسط پدرش شناسایی و به وسیله مأموران پلیس به بروجرد بازگردانده شد.

محمد که به گفته مددکارش به‌شدت عصبی است، بعد از بازداشت در بازجویی‌ها به قتل معلمش اعتراف کرد و گفت: «پدرم آن زمان داشت با ناظم صحبت می‌کرد، من هم می‌خواستم از دوستم چیزی بگیرم. در کلاس را زدم معلم در را باز و من را به داخل کلاس پرت کرد و من هم یک ضربه چاقو به او زدم. قصدم کشتن او نبود. از معلمم نه نفرت داشتم و نه او را دوست داشتم، فقط برای این که کارش را تلافی کنم به او ضربه زدم».

روز گذشته زمانی که محمد برای محاکمه به دادگاه کیفری استان لرستان برده ‌شد، بعد از رسمیت پیدا کردن جلسه، وکلای او به نبود پرونده شخصیت براساس قانون آیین دادرسی جدید اعتراض کردند که مورد قبول هیأت رسیدگی ‌کننده قرار گرفت و وقت رسیدگی تجدید شد اما قضات به طرفین اجازه دادند تا در مورد وضعیت پرونده صحبت کنند و در صورت وجود راه‌حلی برای مصالحه، اقدامات لازم انجام شود.

اولیای دم مرحوم خشخاشی – معلم فیزیک- که به‌شدت از این واقعه ناراحت بودند، درخواست قصاص متهم را مطرح کردند و سپس نمایندگان حقوقی آموزش ‌و پرورش استان لرستان نیز خواستار اشد مجازات برای محمد شدند.

“سارا نجیمی” یکی از وکلای متهم، نیز اظهاراتی را مطرح کرد و خواستار تجدید نظر در دیدگاه آموزش ‌و پرورش در خصوص این پرونده شد. او در این‌باره گفت: «درخواست اولیای‌ دم برای مجازات محمد قابل درک است هر چند محمد یک کودک است و وضعیت او نشان می‌دهد دچار بحران روحی شدید بوده و قصدش هم قتل معلمش نبوده‌ است، اما به‌ هر حال با توجه به آسیبی که اولیای ‌‌دم دیده‌اند، ناراحتی آنها قابل درک است و ما هم تسلیت می‌گوییم اما این که نمایندگان حقوقی آموزش‌وپرورش هم درخواست اشد مجازات برای یک عضو خود کنند، اصلا قابل درک نیست. این فقط معلم نیست که باید مورد حمایت آموزش‌وپرورش باشد، بلکه دانش‌آموز هم عضوی از بدنه آموزش‌وپرورش است و باید از سوی این وزارتخانه مورد حمایت قرار گیرد. انتظار می‌رود آموزش‌وپرورش مسئولیت خود را دراین‌باره قبول کند. این کودک چندین روز با خودش چاقو حمل می‌کرد و معلمان و ناظم هم متوجه بحران روحی او شده‌ بودند اما هیچ اقدامی در جهت این که به این کودک کمک و او را به یک روان‌شناس معرفی کنند یا حداقل از خانواده‌اش بخواهند نسبت به بچه حساسیت بیشتری نشان دهند، انجام ندادند. آنها کنترل نکرده‌اند که بچه چاقو با خودش به مدرسه نبرد حالا نیز درخواست اشد مجازات برای او را دارند. انتظار می‌رود حالا که قانون‌گذار نسبت به کودکان زیر ١٨ سال قوانین سهل‌تری را وضع کرده، آموزش ‌و پرورش نیز در کنار حمایت از معلم، از دانش‌آموزش هم حمایت کرده و پرونده را به سمت مصالحه ببرد و خواستار بخشش از سوی اولیای‌ دم شود نه این که خودش هم درخواست قصاص کند».

بنا بر این گزارش، محمد نیز در جلسه دادگاه توضیح داد: من نمی‌خواستم معلمم را بکشم. اعصابم خرد بود، خواستم جواب کاری را که با من کرده بود بدهم. بعد هم که به تهران آمدم آقایی به من تنه زد عصبانی شدم و با او درگیر شدم که بعد هم مأموران من را به کانون اصلاح و تربیت بردند.

قاضی دادگاه خارج از جلسه رسیدگی با توجه به سن متهم، از اولیای ‌دم خواست تا نسبت به درخواست خود بیشتر فکر کنند و اعلام کرد رسیدگی به جلسه آینده موکول می‌شود تا پرونده شخصیت نیز از سوی کانون اصلاح و تربیت بروجرد به دادگاه فرستاده شود.

منبع: شرق

برچسب‌ها

دیدگاه

 1. خوب کاملا واضح هست که این دانش آموز به سبب سن پایین و عدم تجربه در تصمیم گیری لحظه ای این کار رو کرده ، به طبع قصد این دانش آموز این نبوده ، چه بسا شرایط و جریانات موجود اون روز در رفتار این جوان تاثیر گذاشته، به قول وکیل متهم کاملا واضحه که اولیای دم حق قصاص دارند و باید در مثابل نظر اونا هیچ نگفت اما اینکه آموزش و پرورش ق جیک جک تلگرام یا دنگ واتس آپ صد حمایت از قصاص یک جوان ۱۵ ساله رو داشته باشه چهره آموزش پرورش را خشمگین و هولناک میکنه! این یک حادثه و اتفاقی غیر عمد بوده! اگر مرحوم یک معلم و تحت حمایت آموزش و پرورش بوده سقینا جوان هم دانش آموزیست و چشم به حمایت این نهاد داره.

  [پاسخ]

  مهندس 2 در :

  من دیگه درس نمیخونم اموزش پرورشی که کوچکترین حمایتی از دانش آموز نداره همینه وضع باید به آقایون گفت شما چی کاشتید که برداشت کنید ؟!!! وقتی معلم هیچ مسئولیتی رو در قبال دانش آموزان قبول نمیکنه همین میشه من یادمه وقتی قبلاً دو تا دانش آموز جلوی در مدرسه دعوا میکردن معلم قضیه رو پیگیری میکرد ولی الان نه ول میکنن به امون خدا میگن به ما ربطی نداره خب وقتی فضای خانه دوم اینه خانه اول دیگه وا ویلا

  [پاسخ]

 2. سلام بر دوستان گرامی
  چه بخواهیم چه نخواهیم واقعه اسف بار آتش سوزی در کوهدشت ، محکی جدی در ارزیابی عملکرد مسئولان و مردم خواهدبود .
  درشرائط امروزی و با این فضای باز رسانه‌ها و شبکه های اجتماعی مسئله به اینجا ختم نخواهد شد و نقد و نظرها ادامه خواهد داشت.
  از دیروز عزیزان گروه هریک از زاویه ای به موضوع پرداختند اما دستیابی به یک تحلیل جامع نیازمند ملحوظ نمودن تمامی ابعاد آنست.
  شاید در اولویت تالار جدید طرح این موضوع باشد.

  [پاسخ]

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط