سرخط خبرها
امروز: شنبه, ۳۰ دی , ۱۳۹۶ | ۰۸:۲۸:۱۰آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۱۰/۲۷ ،‌ ۰۸:۱۰
۲۶ تیر ۱۳۹۱در ۱۲:۱۱ ب.ظ تعداد بازدید: 188 بازدید کد خبر:4113 چاپ خبر

ختصاص ردیف اعتباری بودجه برای تحول بنیادین در مجلس

0

وزیر آموزش و پرورش از اختصاص ردیف اعتباری بودجه برای تحول بنیادین در مجلس خبر داد.

به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش پانا حمیدرضا حاجی بابایی صبح امروز در نخستین روز اجلاس مدیران و روسای آموزش و پرورش مناطق سراسر کشور که در سالن همایش های بین المللی رازی برگزار شد، با اشاره به این که امسال اجلاس آموزش و پرورش حال و هوای خاصی دارد، اظهار کرد: سال 1391 مهمترین سال برای تحول بنیادین در آموزش و پرورش محسوب می شود.
وی افزود: در طول سال گذشته روزها و ماه ها تمام قسمت های آموزش و پرورش بر روی سند تحول بنیادین کار طاقت فرسایی را انجام داده است.
حاجی بابایی با اشاره به این که با انگیزه تحول بنیادین به آموزش و پرورش آمده ام تصریح کرد: اگر نبود بحث تحول بنیادین و خدمت ویژه به فرهنگیان و بازتعریف از معلم، مدرسه، دانش آموز و تعلیم و تربیت منطبق بر فرمایشات مقام معظم رهبری، شاید ترجیح می دادم نماینده مجلس باشم.
*5 سال کار مطالعاتی بر روی سند تحول بنیادین
وی با بیان این که تحول بنیادین در آموزش و پرورش در سال 1367 و زمانی که مقام معظم رهبری رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی بودند ارائه شد، تصریح کرد: در سال 1373 در آموزش و پرورش اقداماتی انجام گرفت و هیچکدام از آنها رضایت مندی مقام معظم رهبری از تحول بنیادین را به همراه نداشت.
وزیر آموزش و پرورش افزود: 5 سال کار مطالعاتی برای سند تحول بنیادین و نظرات کارشناسی صاحب نظران و دیدگاه های سراسر کشور جمع آوری شد، تا سند تحول آماده شود.
وی با اشاره به این که 8 ماه در شورای عالی آموزش وپرورش بر روی سند تحول بنیادین بحث و تبادل نظر شده است گفت: پس از شورای عالی آموزش و پرورش، 8 ماه دیگر سند تحول در یک کمیته سه جانبه که شامل شورای عالی آموزش و پرورش، شورای عالی انقلاب فرهنگی و حوزه تخصصی علمیه قم بود مورد بررسی کامل قرار گرفت.
*جایگاه آموزش و پرورش در نقشه جامع علمی کشور رفیع است
حاجی بابایی با اشاره به نقشه جامع علمی کشور که تمام دستگاه های کشور ملزم به هماهنگی خود با آن هستند و نشان دهنده جایگاه ایران در سال 1404 است، عنوان کرد: در نقشه جامع علمی کشور آموزش و پرورش آنقدر رفیع دیده شده که از 56 اقدام ملی، 28 اقدام آن مربوط به آموزش و پرورش است.
وی اضافه کرد: همچنین از 221 اقدام ملی در نقشه جامع علمی کشور که مربوط به تمام وزارتخانه ها است، 57 اقدام ملی مربوط به آموزش و پرورش است و یک دانشگاه ویژه فرهنگیان یکی از راهبردهایی است که در نقشه جامع علمی کشور آمده است.
*نقشه جامع علمی کشور در 13 و سند تحول در 22 جلسه مصوب شد
وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه نقشه جامع علمی کشور در 13 جلسه در شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوب شد گفت: سند تحول بنیادین آموزش و پرورش در 22 جلسه و 8 ماه در شورای عالی انقلاب فرهنگی مورد تصویب قرار گرفت.
*هم افزایی سند تحول، نقشه جامع علمی کشور و سند برنامه پنجم توسعه
وی با اشاره به سند برنامه پنجم توسعه که در مجلس شورای اسلامی مورد تصویب قرار گرفت، اظهار داشت: این سند با همکاری آموزش و پرورش و مجلس به گونه ای نوشته شده است که بین سند تحول بنیادین، نقشه جامع علمی کشور و سند برنامه پنجم توسعه هیچ مغایرتی وجود نداشته بلکه هم افزایی هم دارد.
حاجی بابایی با اشاره به این که سند تحول بنیادین آموزش و پرورش را باید تا سال 1404 اجرا کنیم، خاطرنشان کرد: اگر مشاهده می شود که برخی مناطق 4 دوره سه ساله را برگزار می کنند باید تا سال 1404 این گونه شود.
*نظام آموزشی 3-3-6 پرورشی و محتوایی است
*ردیف اعتباری بودجه برای تحول بنیادین در مجلس
وزیر آموزش و پرورش با اشاره به این که نظام آموزشی 3-3-6 پرورشی، محتوایی و براساس نیاز محتوا و تحول بنیادین شکل می گیرد تصریح کرد: برنامه را تهیه کرده ایم و براساس آن نظام آموزشی 3-3-6 را اجرا می کنیم.
وی اضافه کرد: آنچه در آموزش و پرورش انجام می پذیرد براساس قوانین است و در بودجه سال 1391 ردیف مستقلی تحت عنوان اجرای تحول بنیادین وجود دارد.
حاجی بابایی با بیان این که شش ساله بودن مقطع ابتدایی در سال 1367 مصوب شده است گفت: در سال 1388 نیز یک ماده واحده به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه شد تا دوره پیش دانشگاهی دیگر نباشد که مصوب شد دوره پیش دانشگاهی برگزار نشود.
وزیر آموزش و پرورش افزود: شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوب کرد تا آموزش و پرورش نظام آموزشی 3-3-6 را اجرا کند و ما تمام امکانات رابر ای اجرایی کردن ششم ابتدایی از مهرماه سال گذشته فراهم کردیم، اما گفته شد تا یک سال دیگر صبر کنیم که این کار پخته تر انجام شود.
وی با اشاره به این که برای اجرای نظام آموزشی 3-3-6 یک سال صبر کردیم تا در نهایت در سال تحصیلی 92-91 اجرایی شود، اظهار کرد: بر این اساس کتاب راهنمای عمل و 290 اقدام در آموزش و پرورش به عنوان زیرساخت برای اجرایی شدن نظام آموزشی 3-3-6 تهیه شد.
حاجی بابایی به 3 مؤلفه مهم تحول بنیادین اشاره و گفت: نیروی انسانی، فضای آموزشی و محتوای کتب از مهم ترین برنامه های تحول بنیادین است.
وی با اشاره به کتاب های درسی عنوان کرد:برای کتابهای پایه دوم دبستان 17 مرحله و برای کتابهای پایه ششم دبستان19 مرحله را تعریف کردیم.
*چاپ 22 میلیون جلد کتاب پایه های دوم و ششم دبستان
*تهیه بسته های آموزشی برای معلمان
وزیر آموزش و پرورش اضافه کرد: 22 میلیون جلد از کتابهای درسی چاپ و بعد از سی سال یک بسته آموزشی برای معلمان تهیه شده که فیلم و سی دی هایی برای آموزش تدارک دیده شده و این آموزش ها تا پایان سال ادامه پیدا خواهد کرد.

برچسب‌ها

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط