سرخط خبرها
امروز: دوشنبه, ۲ بهمن , ۱۳۹۶ | ۰۷:۳۳:۵۸آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۱۰/۳۰ ،‌ ۰۸:۳۳
۱۱ مرداد ۱۳۹۴در ۵:۳۰ ق.ظ تعداد بازدید: 2,176 بازدید کد خبر:40936 چاپ خبر

نمایندگی دوره دوم کوهدشت/ ابطال انتخابات مجلس سوم و اختلاف با شیخ قبادی/ انتخابات آتی مجلس

0

گذشته و حال زندگی سیاسی علی اصغر اسفندیارپور

به گزارش کشکان، «علی اصغر اسفندیارپور» از چهره های شاخص جریان چپ و در زمره فعالان سیاسی کوهدشتی تبار است که به واسطه یک دوره نمایندگی مجلس و یک دوره چند ساله مدیر کلی آموزش و پرورش لرستان در دوران اصلاحات همواره از شخصیت های محوری اصلاح طلبان این منطقه بشمار می رود. وی که […]

IMG_2761

به گزارش کشکان، «علی اصغر اسفندیارپور» از چهره های شاخص جریان چپ و در زمره فعالان سیاسی کوهدشتی تبار است که به واسطه یک دوره نمایندگی مجلس و یک دوره چند ساله مدیر کلی آموزش و پرورش لرستان در دوران اصلاحات همواره از شخصیت های محوری اصلاح طلبان این منطقه بشمار می رود.
وی که متولد ۱۳۳۴است در دومین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی با رای مردم کوهدشت و طرحان بعنوان نماینده این منطقه راهی مجلس شورای اسلامی شد.
همزمانی دوران چهار ساله نمایندگی وی با اوایل جنگ تحمیلی که عملا کشور را در موقعیت دفاع همه جانبه و تدارکات حضور در جبهه های نبرد قرار داده بود نتوانست به انجام کارهای عمرانی و زیر بنایی در کوهدشت منجر شود و این شهرستان نیز به تبع سایر مناطق صرفا کانون مجادلات سیاسی و تشدید رقابت های سیاسی در اوایل انقلاب بوده است.
اسفندیار پور در دوران نمایندگی اش با برخی فئودال های محلی مواجه بود که انباشت سرمایه آنها به دغدغه مردم کوهدشت و حزب الهی های آن دوران مبدل شده بود لذا با همراهی شهردار وقت مرحوم «فضل اله حکیمی قرعلیوند» پیگیری های زیادی در آزاد سازی اراضی انباشت شده در دست آنها کرد و توانست آنها را به مردم برگردانده و زمینه ساز فروپاشی فئودال های محلی شود.
در حالی که سلسله اقدامات اسفندیارپور در فروپاشی فئودال های محلی و بکارگیری نیروهای حزب الهی در بدنه آموزش و پرورش به عنوان معلم و تربیت نیروی بومی و کارکشته در بدنه اداری که پس از چند سال همین نیروها در بدنه های مدیریتی ملی، میانی و استانی صاحب مناصب کلیدی شدند ، باعث رضایت مردم کوهدشت و طرحان شده بود وی به عنوان نامزد انتخابات مجلس سوم نیز حضور داشت ، اسفندیارپور در مجلس سوم از حجت الاسلام علی شاهرخی قبادی در مرحله دوم پیشی گرفت و به عنوان نماینده کوهدشت و طرحان برای دومین بار متوالی روانه مجلس شد.
در آستانه انتخابات این دوره مجلس ، مجمع روحانیون مبارز تهران که انشعابی از جامعه روحانیت مبارز تهران بود تشکیل شد و انتخابات را تحت تاثیر قرار داده بود ، اسفندیار پور در انتخابات مجلس سوم از حمایت جریان چپ و خط امام برخوردار بود و در کنار سایر کاندیداهای پیروز در قالب اکثریت نمایندگان آن که هوادار دیدگاه مجمع روحانیون مبارز تهران بودند به مجلس راه پیدا کرده بود.
در حالی که نمایندگان منتخب مجلس در تکاپو برای شکل گیری مجلس در خرداد ۶۷بودند با اعتراض شیخ علی شاهرخی قبادی ، اردیبهشت ماه ۶۷شورای نگهبان در مرحله ی دوم انتخابات مجلس سوم، شش حوزه شامل حوزه های انتخاباتی، گلپایگان و خوانسار، بندرعباس، ابوموسی و قشم، لنجان، تالش و هشتیر، کوهدشت و چگینی را ابطال کرد و بدین ترتیب وی نتوانست به مجلس سوم راه پیدا کند.ابطال انتخابات به درگیری هایی بین هواداران اسفندیاری و قبادی منجر و کوهدشت را آبستن حوادثی ناگوار کرد که به وقایعی تلخ انجامید.

۲۴آذر ۱۳۶۸ در انتخابات میان دوره ای مجلس سوم این بار شیخ علی شاهرخی پیروز شد اما این آغاز جنجالی بزرگ در کوهدشتی بود که یکسال کسی بر کرسی اش در مجلس تکیه نزده بود، انتخابات میان دوره ای کوهدشت از سوی شورای نگهبان تایید شد و شاهرخی قبادی به مجلس راه پیدا کرد بواسطه برخی دوستان همفکر اسفندیار پور در مجلس سوم اعتبار نامه شاهرخی قبادی مورد اعتراض قرار گرفته و رد شد.
رد اعتبار نامه قبادی شاهرخی به درگیری های دامنه دار در کوهدشت منجر گردیده و کوهدشت دیگر نماینده ایی در مجلس سوم نداشته و درگیری های طرفین به کشته و زخمی شدن افراد زیادی انجامید.
اسفندیار پور و شاهرخی با رای دادگاه از حضور در صحنه سیاسی به مدت ۴سال منع شده و همین امر باعث شد که در مجلس چهارم هیچکدام نتوانند به عنوان نامزد انتخاباتی حضور پیداکنند.قبادی بعدها به عنوان کاندیدا در همه انتخابات ها حضوری فعال داشته و حتی توانست در مجلس هشتم به بعنوان نماینده کوهدشت راهی بهارستان شود اما اسفندیارپور راهی دیگر برگزیده و پس از انزوای جریان چپ و رد صلاحیت های گسترده در مجلس چهارم و افول این جریان عملا گوشه نشینی را ترجیح داد تا اینکه موسم خرداد ۷۶فرارسید و چپ ها که این بار با اقبال مردم به اصلاح طلبان دوم خردادی تغیر نام داده بودند بر قوه مجریه مسلط شده و اسفندیارپور بین سالهای ۱۳۸۲- ۱۳۷۶ مدیر کلی آموزش وپرورش لرستان را بر عهده گرفت.
در اوایل دهه هشتاد سانحه ایی تلخ زندگی اسفندیارپور را تحت تاثیر قرار داد و وی بر اثر سانحه تصادف همسر و فرزندان خود را از دست داد تا آرام آرام در مقطع افول اصلاحات خانه نشین شده و زندگی خود را در کرمانشاه که مسافتی نزدیک به کوهدشت داشت ادامه داد.
اسفندیارپور در جریان انتخابات یازدهم در زمره حامیان حسن روحانی بوده و از کاندیداتوری وی حمایت کرد و پس از انتخابات نیز بواسطه دوستی دیرینه اش با علی اصغر فانی شایعاتی مبنی بر انتصاب وی بعنوان یکی از معاونت های وزارت آموزش و پرورش توسط فانی وزیر آموزش و پرروش مطرح شد که در حد همان شایعه باقی ماند.
وی هم اینک یکی از شخصیت های اصلاح طلب موثر در صحنه سیاسی کوهدشت است که در آستانه انتخابات مجلس دهم می تواند تاثیر گذار باشد گویی که شایعاتی مبنی بر احتمال کاندیداتوری اش در مجلس دهم از حوزه انتخابیه کوهدشت و رومشگان به گوش می رسد اما بر اساس اخبار موثق به نقل از نزدیکان اسفندیارپور، او کارگردانی و معماری پشت پرده را بر حضور در انتخابات ترجیح داده و به دنبال بسترسازی برای پیروزی اصلاح طلبان در انتخابات آتی کوهدشت خواهد بود.

منابع: وب سایت بلوطستان/ وبلاگ سیفای کوهدشت

 

 

 

برچسب‌ها

دیدگاه

 1. ازناخدا وسکان دار جناح اصلاح طلبان کوهدشت جناب آقای اسفدیاری بزرگ حامی واقعی ولایت تشکرمیکنیم امیدوارم هرکجاکه هستندموفق باشند.

  [پاسخ]

  فرهنگ در :

  یک اعتراض به اسفندیاری دارم. از کی تا کی کسانی که در دولت پاکدست پستهای آنچنانی داشته اند اصلاحطلبند؟! و الان هم ادعا اصلاحطلبی می کنند؟!
  از آزادی بیان کشکان تشکر می کنم…متاسفانه دیگران اینگونه نیستند.
  به نظرم مقبولیت کاندیداهای اصلاحطلب (نه مدعیان اصلاحطلبی!) به شرح زیر است:
  اول خودتان،
  فرج مومنی،
  حاج آقای هادی قبادی،
  محمدی آزادبخت،
  بنیاد شهمرادی،
  حمزه فیضی،
  طهماسب علیپور

  [پاسخ]

  ناشناس در :

  از کی تا حالا شما مسئول نظرسنجی اصلاح طلبان شده ای، فقط کورانی فر، یه گشتی تو شهر بزن تا بفهمی چی به چیه، فقط محض اطلاع در انتخابات دور اول شورای اسلامی کورانی فر نفر اول شد و بعضی دیگر چهار صد رای آوردن، در انتخابات دور گذشته فقط با رد صلاحیت توانستند جلوی نمایندگی کلای را بگیرند ولی این دفعه شرایط فرق کرده، شما بعد از انتخابات صحت نظر ما را تایید خواهی نمود برارگم

  [پاسخ]

 2. زمینه برای حضور مجدد ایشان در انتخابات کوهدشت فراهم است به شرطی که در میانه راه انصرا ف ندهد

  [پاسخ]

 3. درآنروزها دانش آموز دوره دبستان بودم یادش بخیر
  مدیر مدرسه یه شعر بهمون یاد داده بودو میخوندیم اسفندیاری بسیجی ضدخان وقاچاقچی هنوز وقتی فکرش میکنم یه حال دیگه بهم دست میده حالی سرشار از روزهای سخت دوران دفاع مقدس حالی پر ازعاطفه ویکرنگی وبدون ریا!درود خدا برشما برادر عزیز وباصلابت هنوز در خاطره ی ما هستی چه
  بیایی وچه از دور ماراراهنما باشی وسلام به یار ویاور صدیق وپرتلاش شما مومنی فعال وپیگیر و باذکاوت موفق باشید

  [پاسخ]

 4. اقای خوشناموند یادت بیار دوران نوجوانی که که امثال من وتو علیرغم سن کم ونداشتن رای ما را به خیابون میکشوندن و تحریکمون میکردن که شعار بدیم .تا حقمون نگیریم سر کلاس نمیریم .مگر حق ما چه بود ؟ یادش بخیر همین اقای علیپور مدیر دبیرستان واز جان نثاران اسفندیاری بود . هنوز اون فجایای اشغال فرمانداری و خون افراد بیگناه و………..از اذهان این مردم پاک نشده .

  [پاسخ]

 5. ایشان فرد ی مومن ومعتقد به نظر مردم درفکر حل مشکلات آنهابوده وهستند واین را دردورانی که نماینده بودند ودرزمان مدیرکلی آموزش وبرورش که خدمات فراوانی به کوهدشت نمودند اثبات کردند که مثل خیلیها دنبال مال ومنال دنیا نبودندکه حتی دراین راه خدمت به مردم اعضای خانواده خویش راازدست دادند«اینان مردان روزهای سخت اند متواضع وبی ادعا»خداوند ایشان را برای دفاع از حق مردم حفظ نماید

  [پاسخ]

 6. درود بر اسفندیاری……….

  [پاسخ]

 7. بابام داستانی را قبلا برای من تعریف نموده بود که با دیدن این مطالب دیدم که ذکری از آن شاید خالی از لطف نباشید . سال ١٣۵٧ دانش آموز سال اول راهنمایی بودیم آقای اسفندیاری هم معلم ما بود کتاب داستانی را در کلاس برای ما میخواند به این شکل در روستایی که اطراف آنرا کوههای سر بفلک کشیده احاطه کرده بودند برف سنگین باریده بود وجلوی نور وگرمای آفتاب را گرفته بود جوانی از روستا بلند شد و به مردم گفت بیل وکلنگ ها را بردارید بریم برف جلوی خورشید را کنار بزنیم تا منطقه وروستای ما از تاریکی و ظلمت خارج شود ” هرکه خورشید رو میخواد پاشه دنبالم بیاد ” خورشید اشاره به انقلاب امام داشت وظلمت وتاریکی اشاره رژیم ستم شاهی وآن جوان امام راحل ، بابام تأکید میکرد که اسفندیاری اینگونه ما را وارد مبارزه و راهپیمایی علیه طاغوت نمود.

  [پاسخ]

 8. چرا از کاندیدا شدن ایشان در چند دوره در حوزه کرمانشاه نامی برده نشده؟؟ البته مردم این را میدانند ولی شما هم باید اشاره میکردید

  [پاسخ]

 9. باسلام
  واقعا اگر این مقدار را هم نمی نوشتید بهتر بود .
  زندگینامه سیاسی مبارزاتی آقای اسفندیاری سرشار از خدماتی بزرگ که برای خاص وعام مشخص است اما اگر بخواهیم گذشته آقای اسفندیاری را ذکر نماییم دوران قبل وبعد از انقلاب سرشار از خدمات ارزنده این بسیجی واقعی است .
  علاوه بر تعلیم نیروهای انقلابی در دوران خفقان طاغوت ایشان پس از انقلاب با عضویت در شورای فرماندهی سپاه کوهدشت عملا برای حفظ نظام و دستاوردهای انقلاب که با خون بیش از ۱۰۰هزار نفر به ثمر نشسته بود علاوه بر سلاح قلم ،سلاح نظامی را نیز با تبعیت از کلام حضرت امام برداشته و در مقاطع مختلف نیز دوشادوش بسیجان جان برکف در جبهه ها حضور می یافت.
  بدون شک خدمات ایشان در دوران خفقان طاغوت بر همه جوانان انقلابی آن دوران پوشیده نیست .ایشان همواره به روحانیت بعنوان رهبری وپرچم دار انقلاب نگریسته و رابطه صمیمانه ایشان با ائمه جمعه و روحانیت انقلابی من جمله حضرت آیت الله آقا شیخ محمد کریم مروجی که پرچم دار انقلاب در منطقه کوهدشت به حساب می آیند تایید کننده این مطلب است .
  اگر چه ناچیز گوشه ای زندگینامه انقلابی استاد اسفندیاری تقدیم به دوستداران انقلاب اسامی

  [پاسخ]

 10. ببینید و قضاوت کنید چهل سال فعالیت سیاسی و بالاترین پستهای مملکتی هنوز یک کلمه از دوست و دشمن در مورد خدای نکرده رفتار و کردار بد کج دستی از اسفندیار پور نشنیده ایم این یعنی یک مسبول به تمام معنی ودر عین حال محکم و قبراق بر سر اصول خود پایبند بوده یک بار به چپ چپ و به راست راست نداشته ثروتش اندازه یک انسان عادی عادیسیت و د ر خاتمه الگویی بدای تمامی سیاسیون تازه به دوران رسیده هرکجا هستند خدا یار و نگهدارشان باد

  [پاسخ]

 11. محض اطلاع تمام اصلاح طلبان فرماندار و بخشداران نواحی اینبار اصلاح طلبان کاندیداودارند کاندید اجاره ای ممنوع

  [پاسخ]

 12. باسلام وعرض ادب خدمت همه عزیزان/سروران ارجمندلطف نمایید مغرضانه ننویسید اگراوایل انقلاب امثال ایشان (آقای اسفندیاری)نبودندمعلوم نبود چه بلایی برسرمان امده بودایشان یکی از یاران امام ودلسوزان انقلاب بودند وهستند

  [پاسخ]

 13. به این آقای اسفندیاری بگویید چهار سال نماینده این شهرستان بودید چه کار عمرانی وعمومی انجام دادید ،مگر غیر ازین بود که پتروشیمی اراک به اسم شهرستان کوهدشت درآمده بود دو دستی با همکاری آقای سوری نماینده آن زمان خرم آبادتحویل اراک دادند.

  [پاسخ]

 14. با تشکر از مدیریت محترم سایت:
  بنظرم لازم است قسمت ابطلال انتخابات بصورت زیر اصلاح شود: در دو دوره انتخابات مجلس (دوم و سوم) آقای اسفندیاری ۴ بار حائز اکثریت آرای مردم شد که فقط یکبار مقبول شورای نگهبان افتاد و سه بار دیگر ابطال شد و این در کشور از آن زمان تا بحال بی سابقه است.و در انتخابات دوره سوم که مردم احساس میکردند حقشان تضییع شده در قالب تظاهراتی اعتراضی و خودجوش به خیابان آمدند که به مجروح و زخمی شدن عده ای و کشته شدن یک نفر منجر گردید.
  لازم به ذکر است که ایشان(آقای اسفندیاری) بعد از آن حادثه ، شرکت در انتخابات جنجالی را بصلاح ندانسته و طی اطلاعیه ای از عدم شرکت خود در انتخابات آتی (در آن زمان) خبر داد.؛ لیکن آقای قبادی که یک طرف موازنه بود مصرانه در انتخابات شرکت کرد که به تبع این حرکت، وزیر کشور با هماهنگی دفتر رهبری از ثبت نام آقای قبادی ممانعت بعمل آورد.بنابراین رای دادگاهی در کار نبود.

  [پاسخ]

 15. وبسایت رسمی حاج سید حمید رضا کاظمی ( کاندیدای دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در شهرستان پلدختر با ادرس : nasim-etedal.ir راه اندازی شد. بی ضبرانه منتظر دریافت پیشنهادات شما دوستان گرامی هستیم

  [پاسخ]

 16. خودش مرد خوب و متدینی است ولی دور بریهایش باند بازهای صرف و …هستند .

  [پاسخ]

 17. از مغضوبین درگاه اسفندیار پور طی دوران پادشاهی ایشان!

  جناب آقای اسفندیار پور حافظه بسیار خوبی دارند. کسانی که به ایشان رأی نداده بودند سخت مورد غضب وی قرار گرفته و از تیر ترکش های وی در امان نبودند……

  [پاسخ]

 18. باسلام خدمت برادر بسیجی و سوپر چپ کوهدشتی ، تمام ایل گراون با تمام قدرت تا آخرین قطره خون هانه رکاوت.

  [پاسخ]

 19. یک کوهدشتی طرفدار کشکان

  جناب نویسنده مطلب سلام
  چرا به کسانی که حداقل ۱۰۰۰نفر را صاحب مسکن کردند فودال می گویید ؟
  آیا زمین ها و مسجد ها ومدارس ومنازل شهرک سند دارند؟آیا نماز خواندن در آن قبول است ؟لطف کنید جواب بدهید .من طرفدار فودال یا پولدار نیستم واتفاقا در آن زمان طرفدار اسفندیاری بودم فقط خواستم بگویم نباید به کسی اهانت کرد

  [پاسخ]

 20. سلام.حاج علی اضغرتاریخ انقلاب درکوهدست است پیروزی هایش درانتخابابات دوم وسوم کوهدشت فردی مستضعف.که دانشجوی مبارزودرفرماندهی وسازماندهی یاران امام درکوهدشت سرآدبودسرمایداری وخان بازی رامچاله کردظلم بزرگ سه ابطال پیاپی شورای نگهبان انتخابات کوهدشت دوردوم وسوم رابرمحبوبیت این پاسدارخمینی کبیرافزودوکوعدشت راباشروع انقلاب رهانکردوباتمام محدودیت هابرخدمت مردم اصرارورزیدومردم کوهدشت قدرشناس زحمات ایشان درانتخابات مجلس گذشته به ندای ایشان لبیک گفته وباحمایت ازکاندیدای اصلاح طلبان تایک قدمی پیروزی پیش رفته جناح فراموش شده چپ باردیگرزنده کرداماهرگزعلرغم اصرارمردم وبزدگان اصلاحات هرکزحاضربه نامزدی نشد.خداونداین سرمایه بزرگ کوهدشت راحفظ نماید

  [پاسخ]

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط