سرخط خبرها
امروز: چهارشنبه, ۴ بهمن , ۱۳۹۶ | ۰۴:۵۱:۰۶آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۱۰/۳۰ ،‌ ۰۸:۳۳
۰۹ مرداد ۱۳۹۴در ۷:۵۰ ق.ظ تعداد بازدید: 1,615 بازدید کد خبر:40752 چاپ خبر

تنیس ورزشی برای تمام زندگی

0

رامین نجفی

از اموری که بسیاری از جوامع مختلف با عناوین مختلف به آن می پردازند مسأله ورزش است. عده ای ورزش کار آماتور، برخی حرفه ای و گروهی هم ورزش را در زندگی خود و با اشکال گوناگونی که دارد با آن سر و کار دارند. بسیاری از وزارت خانه ها و ادارات ورزشی فراوانی تأسیس شد و مخارج زیادی صرف ورزش، ساختن استادیوم ها، مجتمع ها و باشگاه های ورزشی و نیز تهیه وسایل و لباس های ورزشی و یا تماشای مسابقات ورزشی می شود و خلاصه یکی از اموری که در جهان بصورت مسأله اهمیت دار به آن پرداخته می شود ورزش است

به نام خداوند نیرو و راستی

رامین نجفی: از اموری که بسیاری از جوامع مختلف با عناوین مختلف به آن می پردازند مسأله ورزش است. عده ای ورزش کار آماتور، برخی حرفه ای و گروهی هم ورزش را در زندگی خود و با اشکال گوناگونی که دارد با آن سر و کار دارند. بسیاری از وزارت خانه ها و ادارات ورزشی فراوانی تأسیس شد و مخارج زیادی صرف ورزش، ساختن استادیوم ها، مجتمع ها و باشگاه های ورزشی و نیز تهیه وسایل و لباس های ورزشی و یا تماشای مسابقات ورزشی می شود و خلاصه یکی از اموری که در جهان بصورت مسأله اهمیت دار به آن پرداخته می شود ورزش است.با توجه به اینکه ورزش اهمیت والای در سطح جهان به خود اختصاص داده است معضلات زیادی از جمله رفع بیکاری، در نوجوانان و جوانان را به خود اختصاص داده و از طرفی بیماری های مزمن قلبی و عروقی خطرناک و مضر را برطرف کرده است.بدون شک جوامع باید در پی مبارزه با موانع ورزشی جوان باشند تا از این طریق بسیاری از انحرافاتی که در این دوران اوقات زندگی جوان را از بین می برد برطرف گردد.آری ورزش آنقدر دارای اهمیت ویژه ای است که نه تنها در سطح جامعه های غیراسلامی مطرح بوده است بلکه اسلام نیز به سطح نگری به آن نپرداخته است پیامبر اکرم (صلی الله علیه وآله ) درباره ی حق بدن بر انسان می فرماید:« إنّ لِربّکَ عَلَیک حَقّا و إنَّ لِجَسَدِکَ عَلَیکَ و لأهلکَ عَلَیکَ حَقاً»(بحار الأنوار ج۷۰ص۱۲۸)پروردگارت بر تو حقی دارد و بدنت برتو حقی دارد و خانواده ات نیز بر تو حقی دارد.آنچه در این حدیث قابل توجه است این است که پیامبر (ص) تا بدان پایه برای جسم و بدن ارزش و اهمیت قائل است که حق بدن را در ردیف حق پروردگار و در کنار حق خانواده ذکر می فرماید.زمانی انسان می تواند حق پروردگار و خانواده ی خویش را به بهترین نحوی ادا کند، که از بدنی سا لم و نیرومند برخوردار باشد.

امروزه شاهد گسترش رشته هاى ورزشى و اقبال مردم به ورزش مى باشیم. میلیون ها نفر به امر ورزش مشغولند و میلیون ها نفر علاقه مند به رویدادهاى ورزشى اند.

گفته اند که تنیس ورزشی برای تمام زندگی است. اما آیا این واقعا درست است؟ بر اساس نظر دانشمندان معروف جهان از رشته های مختلف هیچ شکی وجود ندارد که تنیس یکی از بهترین ورزش هایی است که شما می توانید انجام دهید.

برای یادگیری هر رشته ی ورزشی لازم است که ابتدا با پیشینه ی تاریخی آن آشنا شوید.تا آنجا که شواهد تاریخی در این مورد نشان می دهد، ورزش تنیس طی قرون ۱۲ و ۱۳ میلادی ابتدا در کشور فرانسه ابداع شد. اما ارائه جدی این ورزش در سال ۱۸۷۲ میلادی بود که سرگرد هاری جم این ورزش را در شهر لمینگتن( انگلستان) به مردم معرفی کرد . در آن زمان مقررات و خصوصیات این ورزش بآنجه اکنون می بینیم تفاوت بسیار داشت . در سال ۱۸۷۷میلادی ، اولین بار در دنیا مسابقات تنیس با مقررات و قوانین بخصوصی در زمینهای تنیس “باشگاه تنیس و کروکت ال انگلند” ویمبلدون  برگزار گردید، محلی که هم اکنون بزرگترین مسابقات تنیس دنیا در آن برگزار می شود.

ظهور ورزش تنیس در ایران به بعد از جنگ جهانی دوم بازمی گردد. پیش ازاین درفاصله سالهای (۱۳۱۵-۱۳۱۸) باشگاه بوستان ورزش که دارای چندین زمین تنیس در محلی روبروی ورزشگاه شهید شیرودی فعلی به مدیریت شادروان شکوهی گشایش یافت . ورزشگاه شهید شیرودی ( امجدیه سابق) نیز همزمان با ورزشگاه بوستان ورزش با یک زمین تنیس درمحل کنونی افتتاح و نخستین مسابقات قهرمانی تنیس کشور در سال ۱۳۱۸ در همین ورزشگاه برگزار گردید. گفتنی است که ورزش تنیس بخاطر حضور اتباع انگلیسی در آبادان رونق خاصی داشت و اولین مسابقه تنیس بین تیمهای آبادان و تهران به سالهای ۱۳۱۷-۱۳۲۰بر می گردد. پس از جنگ جهانی دوم مسابقات قهرمانی تنیس کشور تا سال ۱۳۲۲ جریان داشت که برادران نعمانی (هانری وژوزف ) در صدر بازیکنان قرار داشتند .از سال ۱۳۲۲-۱۳۳۲مقام قهرمانی تنیس کشور در اختیار ژرژ آفتاندلیان قرار داشت.

تنیس به عنوان یکی از جذاب ترین ورزش های دنیا، از بدو شروع تکخال های زیادی را دیده است. از بوریس بکر تا پیت سامپراس، از آغاسی تا نادال،جوکویچ،اندی ماری و از مارتینا ناوراتیلوا تا استفی گراف تا خواهران ویلیامز و ماریا شاراپوا ، تاریخ تنیس شاهد بازی بازیکنان حیرت انگیزی بوده است. نیاز به گفتن نیست که بسیاری از بازیکنان دیگر در آینده خود را نشان خواهند داد. از آنجا که این ورزش بسیار محبوب است، تعجبی ندارد که بسیاری از جوانان مشتاقند که استاد تنیس باشند و می خواهند این ورزش را بیاموزند. آیا شما یکی از آنها هستید؟ پس این فرصت را از دست ندهید .

بازیکن مشتاق تنیس یک شبه نمی تواند تنیس بازی کردن بیاموزد بلکه به سال ها تمرین و زحمت فراوان نیاز دارد. تنیس باید با پوست و خون حس شود. برای اینکه یک بازیکن تنیس تکخال بشوید باید بسیاری از نکات محوری و مهم بازی تنیس را یاد بگیرد .

تنیس به شما کمک می کند تا فواید زیر را به دست آورید:

تناسب هوازی به وسیله سوزاندن چربی و بهبود تناسب سیستم قلبی و عروقی و انرژی در سطحی بالاتر –

– تناسب غیرهوازی با ارائه فعالیت های انفجاری کوتاه و شدید در طول به دست آوردن یک امتیاز و به دنبال آن استراحتی که کمک می کند تا عضلات از اکسیژن به نحو موثرتری استفاده کنند

توانایی سریع تر شدن با تمرین دوسرعت پرش و جهش برای حرکت کردن سریع تر –

– قدرت پا به وسیله صدها استارت و توقفی که عضلات پا را قوی تر می کند

– هماهنگی کلی بدن چون شما باید در تنیس به سمت یک موقعیت حرکت کنید و سپس برای ضربه زدن موفق به توپ باید بالا تنه شما هماهنگ و منطبق باشد این حرکات به هماهنگی کلی بدن کمک می کند.

سرعت با مجموعه ای از دوهای سرعتی به چپ و راست و عقب و جلو برای دنبال کردن توپ-

– چابکی با وادار کردن شما به ۵ بار تغییر جهت در طول ۱۰ ثانیه در مدت به دست آوردن یک امتیاز معمولی.

– تعادل فعال به وسیله صدها استارت، توقف و تغییر جهت و ضربه زدن در حال دویدن

پرورش دوجانبه با ارائه ورزشی که برای ورزشکاران دیگر رشته ها نیز جذاب است و به آن می پردازند-

– تراکم و قدرت استخوان با قوی تر کردن استخوان های بازیکنان جوان و کمک به پیشگیری از پوکی استخوان در افراد مسن تر.

– سیستم ایمنی از طریق اثراتش روی تناسب اندام سلامت کلی و مقاومت در برابر بیماری ها موجب تقویت سیستم ایمنی می شود

– رفتارهای تغذیه ای با خوردن مناسب قبل از مسابقه به منظور افزایش تولید انرژی و پس از مسابقه برای اجرای روش های مناسب ریکاوری.

– هماهنگی چشم و دست چون شما باید به طور دائم در مورد زمان رسیدن توپ و زدن ضربه مناسب قضاوت کنید.

-انعطاف پذیری به علت کشش ها و مانورهای دائمی به منظور برگشت توپ به سمت حریف

برخی از دلایل روانشناسانه برای تنیس بازی کردن

– گسترش اخلاق کاری

-گسترش نظم

-کنترل اشتباهات

-تطابق با استرس به نحو موثر

-یادگیری حل مسائل

-یادگیری برای رقابت نفر به نفر

دیگر تعجب آور نیست که دانشمندان و پزشکان در سراسر جهان تنیس را به عنوان سالم ترین فعالیتی که شما می توانید در آن شرکت کنید در نظر می گیرند. ممکن است ورزش های دیگری هم وجود داشته باشند که فواید زیادی دارند اما هیچکدام به اندازه تنیس مورد تحسین تمامی رشته ها نبوده اند. شما باید از همین حالا تنیس را شروع کنید تا از مزایای آن برای تمام زندگی بهره مند شوید. تنیس واقعا ورزشی برای تمام زندگی است .

برچسب‌ها

دیدگاه

 1. درود بر فرهنگی عزیز و دلسوز جناب رامین نجفی

  [پاسخ]

 2. امیدواریم این رشته ی زیبا و مهیج در شهرستان فعالیت خودش رو انجام دهد هر چند ورزشی پر هزینه است اما سرشار از فعالیت و رفلکسهای زیباست .امید است مسئولین ورزشی شهرستان به شروع فعالیت این رشته و تهیه امکانات و زیرساختهای سخت افزاری و نرم افزاری و تبلیغات مورد نیاز همت بگمارند تا شاهد رشد و نمو این ورزش باکلاس در این منطقه شویم، ضمنا از آقای نجفی بانی این ورزش در شهرستان که زحمت زیادی جهت تشکیل شدن کلاس در این رشته در تکاپو هستند کمال تشکر را میکنم.

  [پاسخ]

 3. کامل و جامع بود…ممنونیم.

  [پاسخ]

 4. بسیار زیبا وجالب وتازه .سپاس از فرهنگی هنرمند و ورزشدوست جناب آقای نجفی .تلاش شما برای راه اندازی رشته ورزشی تنیس قابل تقدیر است.موفق باشید.

  [پاسخ]

 5. با سلام خدمت دوست گرامی و تشکر از مطلب آموزنده و علمی تان

  [پاسخ]

 6. علی دوست رضایی فرد

  سلام بسیار عالی بود ،تکات ارزشمندی را اشاره کردی انشاالله که بتوانیم استفاده کافی را ببریم

  [پاسخ]

 7. باتشکراز لطف همه دوستان عزیز امیدوارم بتوانیم این رشته ورزشی جذاب ودوست داشتنی را با کمک همشهریان گرامی در شهرستان فعال نماییم.

  [پاسخ]

 8. جالب بود رامین جان

  [پاسخ]

 9. اصغر عليزاده(دوستي)

  رامین جان بسیار جالب وزیبابود متشکرم.

  [پاسخ]

 10. سلام به فرهنگی ورزشکار و ورزش دوست رامین خان نجفی

  من باید از تلاش شما برای راه اندازی این رشته مفرح و دوست داشتنی تشکر کنم و مدت کوتاهی ازتجربیات

  شما به اتفاق آقای دلفانی در سال گذشته استفاده کردیم ولی متاسفانه خیلی ا دامه پیدا نکرد که باعث تاسف شد .امیدوارم مجددا با همت شما و با استقبال جوانان علاقمند شاهد از سرگیری این رشته باشیم

  [پاسخ]

 11. سلام عالی بود .

  [پاسخ]

 12. عقل سالم در بدن سالم ممنون از رامین عزیزدوست وهمکار ارجمندم مطالب مفید ومثبتی بودامیدوارم جدیت مسئولین هم مانند شما باشد.

  [پاسخ]

 13. با سلام خدمت دوست فرهنگی و فرهنگ دوست ، امید است دیدگاه مسئولین ورزشی در سطوح ملی و استانی دیدگاهی کثرت گرا باشد و تمامی رشته های ورزشی مورد توجه قرار گیرند .

  [پاسخ]

 14. تشکر وسپاس از همه دوستان بابت آنکه حقیر را قابل دانستند وهمراهی نمودند.

  [پاسخ]

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط