سرخط خبرها
امروز: دوشنبه, ۲۰ آذر , ۱۳۹۶ | ۰۳:۳۸:۴۱آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۰۹/۱۹ ،‌ ۱۰:۰۳
۰۱ مرداد ۱۳۹۴در ۱۱:۳۴ ب.ظ تعداد بازدید: 2,482 بازدید کد خبر:40398 چاپ خبر

سرنانواز دورودی استاد رحم خدا نوری شاد نوای چمری را سر داد/ گلباران مزار استاد فقید رضا سقایی

0

اخبار موسیقی لرستان

به گزارش کشکان “رحم‌خدا نوری‌شاد” سرنانواز پیشکسوت اهل دورود شامگاه ۳۱ تیرماه در سن ۶۵ سالگی به دلیل بیماری دار فانی را وداع گفت. روابط عمومی انجمن موسیقی لرستان  اعلام کرد: رحم‌خدا نوری‌شاد فرزند شیرعلی متولد ۱۳۲۹ در شهرستان دورود نواختن سرنا، کمانچه و ویلن را از کودکی آموخت، سرنا را از شامیرزا مرادی و امیر‌قلی […]

Untitled-1

به گزارش کشکان “رحم‌خدا نوری‌شاد” سرنانواز پیشکسوت اهل دورود شامگاه ۳۱ تیرماه در سن ۶۵ سالگی به دلیل بیماری دار فانی را وداع گفت.

روابط عمومی انجمن موسیقی لرستان  اعلام کرد: رحم‌خدا نوری‌شاد فرزند شیرعلی متولد ۱۳۲۹ در شهرستان دورود نواختن سرنا، کمانچه و ویلن را از کودکی آموخت، سرنا را از شامیرزا مرادی و امیر‌قلی ساکی‌فر فرا گرفت.

نوری‌شاد را می‌توان جانشین بر حق “شامیرزا مرادی” دانست، وی در جشنواره‌های سراسری متعدد داخلی لوح تقدیر و دیپلم افتخار دریافت نمود.

استاد نوری‌شاد روایت‌گر داستان‌هایی از جنس قطعات شیرین خسرو، سنگین سما، سه پا، دو پا و سوار بازی بود.
نوای سرنای نوری‌شاد تنها صدای موسیقی خاص این ساز نیست که وابسته به دم و بازدمی بوده و از نفس نوازنده خود خالی و تهی باشد. سرنا، اوج هنر موسیقی مردمان این دیار است و نوری شاد سراینده همه غم‌ها، شادی‌ها و افسانه‌هایی است که در فرهنگ لر زبانان این مرزوبوم جاری است.
شاید به‌نوعی بتوان نوری‌شاد را همانند شاه میرزا مرادی؛ از معدود نوابغی دانست که گنجینه‌ای فاخر از نوای سرنا را با خود به دل خاک برد تا هیچ‌کس نتواند راز آواهای منحصربه‌فرد این دو استاد بزرگ  را کشف کند.
از آثار وی «‌گهر‌» و «‌باد بهار‌» که هر دو کاست دو نوازی سرنا با همراهی تنبک و دهل می‌باشد و نیز کاست‌های «‌دس‌براری» و «‌نوای زاگرس» به آهنگ‌سازی درویش‌رضا منظمی، «‌برف پیری» با تنظیم اردشیر کامکار، «‌بهار مالگه» با آهنگ‌سازی و تنظیم حامد فیضیان، «‌گل آتش‌» با آهنگ‌سازی و تنظیم فرشاد سیفی و مجموعه تصویری «‌بازنه» به کارگردانی فرشاد سیفی از وی دسترس علاقه‌مندان موسیقی می‌باشد.

مراسم تشیع و ترحیم استاد نوری شاد سرنا نواز لرستان روز پنج شنبه یکم  مرداد ماه سال جاری در ساعت ۴ بعدازظهراز درب منزل  آن مرحوم واقع در شهرستان دورود خیابان ناصر خسروبسمت گلزارشهدای دورود قطعه هنرمندان برگزار میگردد.

 گلباران مزار استاد فقید رضا سقایی

به مناسبت پنجمین سالگرد درگذشت استاد فقید رضا سقایی مزار آن مرحوم  گلباران می شود.

بنا به همین گزارش امین عباسیان رئیس انجمن موسیقی لرستان روز جمعه ۲ مرداد ماه سال جاری ساعت ۱۹ عصر مزار استاد فقید رضا سقایی غبار روبی و گلباران می شود.

ایشان در ادامه افزود زنده یاد رضا سقایی خواننده ای بی بدیل و صدایی تکرار نشدنی در موسیقی  نواحی ایران زمین است که آثار بجا مانده از ایشان گواه این ادعا می باشد،همچنین باید به این امر اذعان داشت که رضا سقایی حق زیادی بر گردن فرهنگ و هنر لرستان دارد چرا که یک ایرانی در هیچ جای جهان نیست که صدای آسمانی رضا را نشنیده باشد از اینروی باید او را سفیری به حق برای موسیقی و هنر لرستان دانست.

 

برچسب‌ها

دیدگاه

  1. سيدمجتبي حسيني (طرهان)

    روحت شاد و یادت گرامی

    [پاسخ]

  2. از طرف سرنا نوازان میثم حسنوند و فرهاد حسین زاده از خرم اباد

    در گذشت استاد نامی جناب اقای رحم خدای نوری شاد ک واقعا صدای سرنای این استاد به دل مینشت رو تسلیت عرض مینماییم و امید است ک بچهای لرستان با ادامه دادن نوای سرنا یادش را گرامی بدارند از طرف میثم و فرهاد

    [پاسخ]

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط