سرخط خبرها
امروز: پنج شنبه, ۲۸ دی , ۱۳۹۶ | ۱۳:۲۸:۲۰آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۱۰/۲۷ ،‌ ۰۸:۱۰
۱۴ تیر ۱۳۹۱در ۳:۲۶ ب.ظ تعداد بازدید: 130 بازدید کد خبر:4030 چاپ خبر

توقف 4 ساله ساخت درمانگاه تخصصي تامين اجتماعي دلفان

0

عمليات ساخت درمانگاه تخصصي تأمين اجتماعي شهرستان دلفان پس از گذشت 4سال هنوز در حد يك كلنگ زني رها شده است.

>
به گزارش ایسنا منطقه لرستان،عملیات ساخت درمانگاه تأمین اجتماعی شهرستان دلفان که یکی از مصوبات دور دوم سفر هیأت دولت به لرستان بود با گذشت 4 سال تنها در حد یک کلنگ زنی ساده رها شده است.
سازمان تامین اجتماعی مهمترین بخش حمایتی دولت ها برای شهروندان آسیب پذیر می باشد که بدون آن، امکان تحقق رفاه عمومی در جامعه امکان پذیر نیست. در نظام مقدس جمهوری اسلامی توجه به قشر محروم جامعه و اجرای همه جانبه عدالت اجتماعی بویژه در حوزه بهداشت و درمان از جمله آرمان های متعالی و از اصول مترقی قانون اساسی می باشد.
در این راستا همزمان با سفر دوم هیأت دولت به لرستان کلنگ ساخت درمانگاه تخصصی تأمین اجتماعی شهرستان دلفان با حضور مصری وزیر وقت رفاه و تأمین اجتماعی کشور به زمین زده شد و موج خوشحالی را در دل بیمه شدگان این سازمان در شهرستان محروم دلفان قرار داد. اما پس از گذشت 4 سال این وعده تاکنون جامه عمل نپوشیده و مردم صبور و خونگرم این منطقه همچنان در آرزوی عملی شدن وعده مسئولين تامين اجتماعي استان روزهای بهتر را به انتظار نشسته اند.
امروز بسیاری از شهرستانهای همجوار دلفان از این نعمت برخوردار شده اند اما مردم این خطه در عین پرداخت حق بیمه های کلان به سازمان از حداقل خدمات درمانی آن محروم می باشند.
بسیاری از خانواده ها بدلیل مشکلات اقتصادی و نبود شغل قادر به پرداخت هزینه های سرسام آور بهداشتی نمی باشند، از سویی نظر به مراجعات مردم 446روستاي اين شهرستان جهت دریافت خدمات بهداشتی و درمانی به نورآباد مرکز شهرستان مراجعه می کنند که وجود تنها یک بیمارستان دولتی قادر به پاسخگویی مناسب به شهروندان نیست. لذا تاسیس این درمانگاه باتوجه به وجود زمین مناسب و ملکی سازمان در کنار شعبه تامین اجتماعی می تواند تحولی بزرگ در بخش بهداشت و درمان منطقه باشد و گرهی از زندگی مستضعفان و محرومان و مردم روستاها بگشاید و صد البته این امر همت و تلاش مضاعف مسئولان خدوم و تلاشگر را می طلبد.
یکی از بیمه شدگان تأمین اجتماعی شهرستان دلفان در گفتگو با خبرنگار ما گفت: با توجه به اینکه می بایست به مناطق محروم توجه بیشتری شود اما متاسفانه سازمان تأمین اجتماعی نسبت به شهرستان محروم دلفان بسیار کم توجه است و موجب نارضایتی بسیاری از بیمه شدگان شده است.
علی حیدر دهقانی افزود: اغلب کسانی که می خواهند از خدمات رایگان تأمین اجتماعی استفاده کنند قشر ضعیف جامعه هستند و توان پرداخت هزینه های کلان درمان را در دیگر مراکز درمانی ندارند.
یکی دیگر از بیمه شدگان تأمین اجتماعی با اشاره به اینکه اکثر بیماران و مراجعه کنندگان به مراکز درمانی افراد سالخورده هستند، افزود : برای این افراد مراجعه به دیگر شهرستانها بسیار سخت است که می بایست مسئولین سازمان تأمین اجتماعی به جای اینکه در شهرستانهایی که نسبت به شهرستان دلفان از خدمات بهتری برخوردار هستند ، به فکر مردم محروم این منطقه باشند.
مهدی سیاهپوش ادامه داد : حدود 4 سال پیش شنیده شد که در شهرستان دلفان درمانگاه تخصصی تأمین اجتماعی راه اندازی می شود و موجب خوشحالی مردم منطقه شد اما متاسفانه باید گفت سازمان تأمین اجتماعی لرستان در این باره بسیار ضعیف عمل کرده و هیچگونه اقدامی را برای رفع این مشکل اساسی در این شهرستان انجام نداده است.
بیمه شده دیگری با اشاره به اینکه توانایی مالی ما به گونه ای نیست که بتوانیم بیماران خود را در بیمارستانها خصوصی و… بستری کنیم افزود: اکثر ما کارگر هستیم و وضعیت مالی ما در حد مایحتاج ضروری زندگیمان هم نیست.
سبز علی همتی افزود : اینجانب بارها جهت استفاده رایگان به بیمارستان مرکز استان مراجعه کرده ام که متأسفانه با توجه به ازدحام جمعیت هیچوقت نتوانسته ام موفق به بستری خود شوم.
یکی دیگر مستمری بگیران تأمین اجتماعی شهرستان دلفان به خبرنگار ما گفت : بیشتر افرادی که تحت پوشش این سازمان قرار دارند برای گریز از هزینه های سنگین درمان به بیمارستانها و درمانگاه های تحت پوشش این سازمان در شهرستانهای همجوار مراجعه می کنند که این موضوع علاوه بر صرف وقت ، مشکلات دیگری را نیز بهمراه دارد.
محمد حسن محمدی اظهار کرد : این منصفانه نیست که بیمه شدگان این شهرستان از حداقل خدمات بهداشتی و درمانی سازمان تأمین اجتماعی برخوردار نباشند .
وي افزود : چرا زماني كه يك روز نسبت به پرداخت حق بيمه دير اقدام كنيم متحمل جريمه مي شويم ولي بايد از حداقل امكانات درماني هم محروم باشيم.
رئیس شورای اسلامی شهر نورآباد نیز با انتقاد از توقف 4 ساله این طرح اظهار داشت : اکثر مردم هزینه بالایی برای پرداخت حق بیمه خود به سازمان تامین اجتماعی پرداخت می‌کنند ولی سالها است که درمانگاه تامین اجتماعی در این شهرستان وجود ندارد و مردم برای درمان باید به دیگر شهرستانهای استان مراجعه کنند.
قباد قبادی بیان کرد: مسوولان تأمین اجتماعی برای کاهش رفت و آمد مردم به دیگر شهرستانها برای انجام امور درمان باید به فکر چاره و راه حلی باشند.
امام جمعه نورآباد نیز که بارها در تریبون نماز جمعه این شهرستان به توقف ساخت این درمانگاه اشاره کرده اند با بيان اينكه بدقولي مسئولان موجب بي اعتمادي مردم به آنان مي شود، گفت : متاسفانه کارگران زحمتکش این شهرستان از داشتن یک درمانگاه مناسب محروم هستند.
حجت الاسلام والمسلمين محمد تقي صرفي پور افزود : در سفر دوم هیات دولت به استان پروژه احداث درمانگاه تخصصی تامین اجتماعی این شهرستان مصوب شد و کلنگ ساخت آن با نام درمانگاه تخصصی شهید همایون بهزادی فر که یکی از مدیران کل وزارت رفاه بودند و در سفر هیأت دولت به لرستان بر اثر سانحه رانندگی از دنیا رفتند توسط آقای مصری وزیر وقت به زمین زده شد، اما متاسفانه حدود 4 سال است که این پروژه به‌دلیل كم توجهي مسئولان درمان سازمان تامين اجتماعي متوقف شده است.
وی با بیان اینکه ساخت اين درمانگاه نقش مهمی در سلامت بيمه شدگان بويژه کارگران منطقه دارد، یاد‌آور شد: این درمانگاه برای کارگران کارخانجات منطقه بسیار مهم است، اما متاسفانه این افراد برای درمان باید به دیگر شهرهای همجوار مراجعه کنند.
صرفي پوربا تاكيد بر اينكه بارها در رسانه های مختلف فریاد مظلومانه بیمه شدگان تأمین اجتماعی دلفان به گوش مسئولین این سازمان در استان رسید ولی متأسفانه تاکنون هیچ اقدام عملی در این خصوص صورت نگرفته است.
امام جمعه نورآباد افزود: یکی از مهم‌ترین وظایف تامین اجتماعی در حوزه درمان ، ارتقاء سطح سلامت بیمه شدگان و ارائه خدمات مطلوب و مستمر پزشکی به آنها است كه متاسفانه شاهد هيچ تحركي از آنان جهت ساخت اين پروژه نبوده ایم.
حجت الاسلام صرفي پوراز سازمان تامین اجتماعی استان خواست تا با توجه به سطح محرومیت این شهرستان نسبت به رفع مشکلات ساخت این درمانگاه هر چه سریعتر اقدام کند تا مردم نيز با نگاه بهتري به عملكرد سازمان تامين اجتماعي داشته باشند.
نماينده مردم دلفان و سلسله در مجلس شوراي اسلامي نیز با اشاره به اینکه سفرهای استانی هیأت دولت فرصت مناسبی برای جبران عقب ماندگی ها و رفع محرومیت در مناطق مختلف کشور است افزود : متأسفانه با اینکه یکی از مصوبات سفر دوم هیأت دولت به لرستان ساخت درمانگاه تخصصی تامین اجتماعی در شهرستان دلفان بود اما تاكنون هیچگونه اقدام عملي را در این خصوص مشاهده نکرده ایم.
حجت اله خدايي سوري با اشاره به اينكه شهرستان دلفان یکی از محرومترین شهرستانهای استان است، تصریح کرد: این شهرستان با بیش از 32 هزار نفر بیمه شده بیمه تأمین اجتماعی فاقد هرگونه مرکز درمانی خاص برای بهره مندی از خدمات درمانی بیمه است و مردم این منطقه برای استفاده ازخدمات بیمه تامین اجتماعی مجبور به مراجعه به دیگر شهرستان های استان هستند.
وي با تاكيد بر اينكه دراين خصوص به زودي با وزير تعاون،كار و امور اجتماعي ديدار خواهد كرد، گفت:‌ مشكلات و موانع موجود ساخت درمانگاه تخصصي تأمين اجتماعي دلفان بايد براي خدمت رساني به مردم اين منطقه هرچه سريعتر رفع شود كه دراين ديدار براين مهم تاكيد خواهد شد.
سوری با اشاره به اينكه در سفر چهارم هیأت دولت به لرستان این موضوع به جد پیگیری مي شود و امیدواریم در آینده با پیگیری های مسئولین اعتبار مورد نیاز آن هر چه سریعتر تأمین شود.
رئیس شعبه تأمین اجتماعی دلفان نیز دراین خصوص با اشاره به اینکه در سالهاي گذشته برای جلوگیری از مراجعه بیمه شدگان به دیگر شهرستانها مطب پزشک معین در این شهرستان دایر بود افزود : در اين طرح پزشك معين اقدام به ویزیت بیماران تامین اجتماعی شهرستان با حق سهم پرداختی پایین اقدام مي نمود كه اين طرح نيز در اين شهرستان به پايان رسيد.
احمد ملکی افزود : با پیگیری های بعمل آمده و توجه ویژه مدیر عامل صندوق بیمه اجتماعی کشور ضمن رفع مشکلات اجرایی و اعتباری این طرح، عملیات ساخت آن به شرکت خانه سازی واگذار شده است.
وي اظهار داشت : درمانگاه تخصصي تامين اجتماعي اين شهرستان در زمینی به مساحت دو هزار و ۲۰۰ متر مربع و با اعتبار اولیه ۲۰ میلیارد ریال احداث خواهد شد.
ملکی ساخت این درمانگاه را یکی از نیازهای اساسی شهرستان دانست و گفت : با ساخت این درمانگاه مشکل درمانی بیمه شدگان رفع خواهد شد.
مردم شهرستان محروم دلفان اين انتظار را از مسئولان امر دارند كه با توجه به اينكه دور چهارم سفر هيئت دولت به لرستان نزديك است در این خصوص مسائل، موانع و مشكلات اين طرح را جهت پيگيري و شروع عمليات اجرايي آن به گوش مسئولان مربوطه برسانند و هر چه سریعتر با ساخت ، تجهیز و بکارگیری نیروهای متخصص در این درمانگاه مشکلات درمانی بیمه شدگان را به حداقل برسانند.
شهرستان دلفان با 150 هزار نفر جمعیت در شمال غربی استان لرستان واقع شده است.

مکان فعلی درمانگاه تخصصی تامین اجتماعی دلفان

گزارش: مصطفی معظمی گودرزی-خبرنگارایسنا لرستان

برچسب‌ها

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط