سرخط خبرها
امروز: دوشنبه, ۲ بهمن , ۱۳۹۶ | ۲۱:۱۶:۵۶آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۱۰/۳۰ ،‌ ۰۸:۳۳
۲۴ تیر ۱۳۹۴در ۱۱:۱۳ ق.ظ تعداد بازدید: 1,188 بازدید کد خبر:39815 چاپ خبر

سراب معشوره و حال احتضار دشت های کوهدشت!

0

احسان صلاحی

احسان صلاحی/ کشکان: شهرستان کوهدشت که در غرب استان لرستان قرار گرفته از نظر جغرافیایی در ۴۷ درجه و ۳۶ دقیقه غربی، ۳۳ درجه و ۳۲ دقیقه پهنای شمالی و ارتفاع ۱۱۹۵ متری از سطح دریا قرار دارد. آب و هوای کوهدشت معتدل و نیمه خشک بوده و بیش ترین دمای هوا در این منطقه […]

۱۲

احسان صلاحی/ کشکان: شهرستان کوهدشت که در غرب استان لرستان قرار گرفته از نظر جغرافیایی در ۴۷ درجه و ۳۶ دقیقه غربی، ۳۳ درجه و ۳۲ دقیقه پهنای شمالی و ارتفاع ۱۱۹۵ متری از سطح دریا قرار دارد. آب و هوای کوهدشت معتدل و نیمه خشک بوده و بیش ترین دمای هوا در این منطقه ۴۲ درجه و کم‌ترین دما ۷- درجه است. شهرستان کوهدشت به واسطه دشت های حاصلخیز و پتانسیل های طبیعی دارای عملکرد مثبتی در زمینه کشاورزی در غرب کشور و استان لرستان می باشد و از این شهرستان در سالیان گذشته بعنوان انبار غله استان نام می بردند.

کل مساحت اراضی کشاورزی شهرستان کوهدشت ۱۹۱۵۷۲ هکتار، معادل ۲۵ درصد اراضی زراعی استان است. از این مقدار سطح زیر کشت ۳۷ هزار هکتار مربوط به کشت محصولات استراتژیک و سیاسی چون گندم است که امسال با توجه با وضعیت بد خشکسالی در دشت های این شهرستان حدود ۸۵ درصد آن دچار افت شدید عملکرد شده و یا از بین رفته اند.

نبود یک مدیریت و برنامه مدون بین سال های ۸۴ تا ۹۲  باعث ضربه مهلک به کشاورزی این نقطه مهم غرب کشور شده است چونکه اولین آثار کاهش سطح آب های زیر زمینی پس کاهش نزولات جوی در این سال ها نمود پیدا کرده است و مسئولین وقت بدون کوچکترین توجه از کنار موضوع گذشته اند و حتی در مواردی با معرفی کسانی که از منابع زیر زمینی برای کشت گیاهان آبدوست بهره می بردند بعنوان کشاورز نمونه کشوری و یا استانی چوب حراج به منابع آبی این شهرستان زده اند که اکنون کاهش سطح آب ها تا عمق حتی ۳۰ متری یکی از تبعات این امر می باشد.

دولت وقت با پدید آمدن این اوضاع سعی در کاهش تبعات این وضع داشت و بحث سد معشوره و یا سد واقع در تنگ گاوشمار را مطرح کرد. سد بتنی دو قوسی تنگ معشوره بر روی رودخانه کشکان در استان لرستان واقع شده و موقعیت ساختگاه این سد در حدود یک کیلومتر پایین تر از محل تلاقی دو شاخه تشکیل دهنده کشکان یعنی کاکارضا و چم زکریا است. موقعیت جغرافیایی این محل برابر ۴۷ درجه و ۵۰ دقیقه طول شرقی و ۳۳ درجه و ۴۸ دقیقه عرض شمالی است. این سد در ۹۰ کیلومتری غرب شهر خرم آباد، ۴۰ کیلومتری جنوب شهر نورآباد و در ۴۵ کیلومتری شمال شهر کوهدشت واقع شده است. زمان کلید خوردن احداث این سد اهدافی اولیه ای مانند تولید انرژی برق آبی، کنترل و جمع آوری سیلاب ها و رواناب های سطحی رودخانه و همچنین تامین آب کشاورزی مورد نیاز دشت های اراضی منطقه(کوهدشت و بخشی از دلفان) بیان شد که تا کنون به آن جامه عمل پوشانده نشده و تبدیل به سرابی برای دشت های پایین دست سد شده است. احداث این سد با بوجه ای که برای آن در دولت دهم(مصوبه دور سوم سفر های استانی) پیش بینی شده بود در اواخر سال ۱۳۹۰ شروع به کلید خوردن کرد و به گفته استاندار وقت استان(دهمرده) با توجه به اعتبارات ارزی، ریالی و سرمایگذاری بخش خصوصی می توان به زودی شاهد بهره برداری از این پروژه ی عظیم در فاز های ابتدایی بود و حدود ۳۶ هزار هکتار از زمین های زراعی منطقه کوهدشت را مشروب خواهدکرد. همچنین برای جبران خسارت های وارده به دشت ها و ساکنین منطقه کوهدشت به واسطه این طرح مهم ۱۲ هزار شغل جدید ایجاد گردد ولی به هیچ کدام از اهداف که مطرح گشت جامه عمل پوشانده نشد و راکد باقی ماند. در دولت تدبیر و امید و مصادف با سفر رئیس جمهور محترم کشور جناب دکتر روحانی به لرستان و خواسته همگانی مردم از ایشان در مورد این طرح استانی ایشان بر ادامه این طرح تاکید کردند.

باز هم بعد از گذشت زمانی کوتاه و  با پیگیری استاندار لرستان محترم جناب مهندس بازوند و نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی متاسفانه ادامه این طرح مهم که  حتی دارای ردیف بودجه ملی بوده با مشکلات واهی مواجه گشته و باز هم طرح متوقف شد. این مرحله لابی نمایندگان خوزستان در وزارت نیرو باعث کاهش حجم آبگیری سد و کاهش آن به ۵/۱ شد که این میزان حجم آب حتی جوابگوی  زمین های اطراف سد نیز نخواهد بود و نمی تواند برای  اهداف اولیه که برای احداث مطرح شده پاسخگو باشد.

بعد از پی گیری های مستمر فرماندار محترم شهرستان های کوهدشت و رومشکان (جناب آقای محمدی و محمدی نژاد) معاونین وزیر کشور و وزیر نیرو از منطقه کوهدشت بازدید داشتند و قول دادند که ندای تشنگی این دشت ها را به گوش پایتخت برسانند و نگذارند که حق این مردم  که شغل اکثر آن ها با همین زمین مرتبط بوده و کشاورز، عشایر و یا دامدار هستند ضایع گردد. اما بعد از مدتی باز هم نداهایی مبنی بر تعطیلی این طرح حیاتی به گوش می رسد و این در حالی است که نفس های این دشت های حاصلخیز در اثر گرما و نبود آب به شمارش افتاده است. همچنین اگر این مشکل مهم و حاد منطقه با تدبیر مسئولین رفع نگردد در آینده نزدیک بحران آب در کوهدشت غیر قابل حل و کنترل خواهد بود.  بعنوان مثال در سال زراعی ۹۲-۹۳ حدود ۷۰ هزار تن گندم از دشت های کوهدشت و رومشکان توسط مراکز دولتی خرید شده،  این در حالی است که در سال زراعی ۹۳-۹۴ تاکنون فقط ۱۹ هزار تن گندم از این کشاورزان خرید شده است که همین مقدار هم در اثر طغیان آفت سن در این دشت ها و عدم مدیریت صحیح آن، از کیفت مناسبی برخوردار نبوده است. میزان بارش نزولات جوی در سال زراعی ۹۴-۹۳ شهرستان کوهدشت ۲۹۹ میلمتر بوده است که نسبت به میانگین بارش مناطق خشکی کره زمین(۸۰۰ میلیمتر) و میانگین کلی بارش کره زمین(۱۱۳۳) خیلی کمتر می باشد و نشان از وخامت وضع در این شهرستان مهم استان می باشد.

در بحث تامین آب شرب اگر به طور متوسط سرانه مصرف هر فرد در روز را ۱۷۰ لیتر در نظر بگیریم با توجه با غیر فعال شدن تعداد زیادی از چاه های تامین آب شرب در نقاط شهری و روستایی این منطقه در آینده نزدیک هم دغدغه تامین آب شرب هم به یکی از مشکلات این شهرستان تبدیل می گردد هرچند هم اکنون هم در بسیاری از نقاط روستایی و عشایری شهرستان از تانکرهای حمل آب برای تامین آب شرب افراد و حتی آبیاری باغات استفاده می شود.

در صورت مداومت این وضع در این شهرستان در آینده نزدیک با وضعیت غیر قابل کنترلی مواجه خواهیم شد که تبعات آن خیلی بیشتر از بحث لابی گری در توقف طرح و زیر ساخت های این شهرستان خواهد بود. این شهرستان دارای ۲۷۶ منطقه روستایی و ۵۸۰ خانوار عشایری می باشد که زندگی آنان در ارتباط مستقیم با کشاورزی و دامداری می باشد و آب یک عنصر مهم در این بین است که نبود و کاهش این فاکتور مهم باعث کوچ و تغییر سکونت این عزیزان خواهد شد و عواقب بسیار بدتر خواهد بود. هرچند اکنون هم این عزیزان و مردم ساکن شهر نیز با این بحران دست و پنجه نرم می کنند و کمبود آب آنان را آزار می دهد و کمبود آب و راهکار رهایی از آن به یک مطالبه جدی در این شهرستان تبدیل شده است. این امر نیازمند نگاه ویژه استاندار محترم استان در زمینه اتمام طرح های نیمه رها شده مانند معشوره دارد و ایشان و تمام نمایندگان محترم استان لرستان در مجلس شورای اسلامی باید هم صدا از این طرح ها دفاع کنند و نگذارند که حق این مردم محروم ضایع گردد.

 

 

 

 

 

 

 

برچسب‌ها

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط