سرخط خبرها
امروز: یکشنبه, ۱ بهمن , ۱۳۹۶ | ۰۸:۱۸:۵۱آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۱۰/۳۰ ،‌ ۰۸:۳۳
۱۹ تیر ۱۳۹۴در ۱:۱۷ ب.ظ تعداد بازدید: 1,320 بازدید کد خبر:39555 چاپ خبر

نقدی بر عملکرد شورای شهر کوهدشت/ اعتماد المثنی ندارد

0

دکتر داریوش شرفی

­ داریوش شرفی٭/ کشکان: در افسانه ها کشوری بود که پادشاهی قدر قدرت داشت وقتی پادشاه مرد، مردم آن کشور و بزرگان شهر جمع شدند تا شاه جدیدی برای خود انتخاب کنند. در آن کشور رسم بر این بود که پس از مرگ پادشاه، شاهینی را به پرواز در می آورند. شاهین به روی دوش هر […]

­

svtk53sl9j0448

داریوش شرفی٭/ کشکان: در افسانه ها کشوری بود که پادشاهی قدر قدرت داشت وقتی پادشاه مرد، مردم آن کشور و بزرگان شهر جمع شدند تا شاه جدیدی برای خود انتخاب کنند. در آن کشور رسم بر این بود که پس از مرگ پادشاه، شاهینی را به پرواز در می آورند. شاهین به روی دوش هر کس می نشست، او را پادشاه می کردند و این پرنده به باز شاهی معروف بود. شاید! این داستان افسانه ای با حدیث شورای شهر چندان بی تناسب نباشد چرا که با هر عزل و نصبی در حوزه مدیریت شهرداری انگار منتظر این حادثه هستند که باز شاهی بر روی دوش هر کدام از خود اعضا بنشیند،” همیشه چشم به راه تغییری بوده ایم تا تعبیرش کنیم! و فرصت های خویش را دست بسته و دهان بسته عمری به تماشا نشستیم”

درست حوالی همین مواقع در سال ۱۳۹۳ شورای شهر کوهدشت در پی اجماعی مطلق در یک جلسه ۶ ساعته شهردار کرمی را با سوالاتی عجیب استیضاح نمودند که کمی پیشتر خود را بر آب و آتش می زدند تا ایشان را بر مسند شهرداری بنشانند، اما این شورا با ترکیب ناهمگونی که دارد تنها در یک مورد و آنهم به طرز بسیار واضحی نقطه ی اشتراک دارند و آن نداشتن تخصص است که همین یک مورد اشتراک کفایت می کند تا تمامی تصمیماتی که گرفته می شود به طرز فجیعی با خواست عمومی جامعه تقابل داشته باشد و بیشتر به برآورده کردن خواست عده ای بخصوص تنزل پیدا کند.

در این مدت کم و بیش دو ساله که از عمر شورای شهر می گذرد می توان به مصادیق تقابل شورای شهر با خواست عمومی موکلان اشاره کرد که در نوشته ی حاضر به نمونه هایی چند اشاره می شود، باشد که زین پس مردم فهیم شهرمان در انتخاب های بعدی خود مواردی همچون تخصص شهری، سابقه ی فعالیت های عمرانی و شهری و …را در نظر گرفته و با اتحاد و همدلی برای داشتن شهری آباد قومیت ها و سیاسی کاری را طرد نموده تا بیش از این فعالیت های شهری قربانی مطامع شخصی و گروهی نشود.

۱ – مخالفت با حضور مهندس رویین تن که توسط شهردار وقت در پست معاونت اداری مالی گمارده شده بود، به جهت اینکه در مدت مسولیت خود رویکردی مثبت و قانون مدارانه را پیشه کرده بود.

شورای کنونی هیچگاه نتوانست در مدت ایام کوتاه مسولیت مهندس رویین تن حضور فردی قاطع و موثر را بر بتابد و ظاهرا ایشان سدی محکم در برابر خواسته نامعقول برخی از اعضا ایجاد کرده بودند و سرانجام به جهت اینکه در مسیر انجام کارهای مردم خللی ایجاد نشود از سمت خود استعفا کردند، اگرچه این استعفا بر خلاف خواسته مردم، شهردار و رسانه ها بود اما با اصرار اعضای محترم شورای شهر این عمل انجام گرفت و می توان گفت این اتفاق اولین مخالفت مشخص شورا با خواست عمومی جامعه بود.

۲ – با وجودیکه قریب به اتفاق مردم از فعالیت های صورت گرفته در زمان شهردار کرمی و روند رو به رشد آن اظهار رضایت می کردند و می رفت که طعم شیرین فعالیت های عمرانی و خدمات رسانی عمومی روزمره را بچشند این بار نیز شورا تمام قد در برابر خواست عمومی مردم، رسانه ها و خواص قد علم نموده و در یک استیضاح کاملا سیاسی، همچون پتکی بر سر مردم فرود آمده و با عزل شهردار کارآمد آن روزها باز هم بر نقطه مخالفت خود با مردم نادانسته- بخوانید دانسته- پافشاری نمود فارغ از اینکه اعتبار خود را از رای همین مردمی کسب کرده است که اکنون در مقابل آنان ایستاده اند.

۳ – پس از عزل شهردار، در پی انتصاب سرپرست شهرداری که زمان زیادی نیز سپری گردید با این خواست عمومی مواجه گردید که بایستی سکان شهرداری را به شهرداری کارآمدتر از شهردار قبلی تحویل نماید تا هم نسبت به آرای موکلان خود دهن کجی نکرده باشد و هم توجیهی برای عزل و نصب های خود داشته باشند که این مهم با دکتر! جافری می رفت که محقق شود اما…

یکی از اعضای شورای شهر در کامنتی در یکی از مقالات عنوان می کند که ایشان مدرک دکتری تخصصی ندارند، اگرچه داشتن و یا نداشتن مدرک دکتری تخصصی در این برهه برای دکتر! جافری مزیتی بحساب نمی آید عنوان این موضوع آن هم از طرف یکی از اعضا شورا، خود گناهی نابخشودنی ، بلکه عذر بدتر از گناه است. ناگفته پیداست همین اعضا قطعا با اطلاعات کافی و وافی به دکتر! جافری رای اعتماد داده اند!!! و اگر تا کنون در این مورد با موکلان خود روراست نبوده اند نیز به برداشت قاطبه جامعه واگذار می گردد.

آنچه این روزها از شهردار جافری در میان همهمه ی مردم شنیده می شود بوی امید و اعتلای شهر است بنابراین به نظر می رسد برای اینکه شهرداری بتواند در یک شهر با این ویژگی خاص سیاسی! رد پایی از تخصص خود بر جای بگذارد حداقل دو، سه سالی وقت لازم دارد و تنها با چند ماه نمی توان حکمی قاطع بر ناتوانی ایشان صادر کرد. چه اینکه در این مدت کوتاه مردم نیز شاهد عملکرد مثبت ایشان بوده اند و تصمیم اعضا شورا بر استیضاح شهردار جز مخالفت با خواست عمومی مردم تلقی نمی شود و نتیجه جلسه استیضاح هر چه باشد – ماندن یا رفتن شهردار- آنچه را که به ذهن متبادر می کند اینست که هرگاه منافع شخصی و گروهی اعضا تامین نشود از این ابزار قانونی خود استفاده می کنند.

نگارنده همراه با سایر دوستانی که دل در گروه پیشرفت شهر دارند در هنگامه عزل شهردار قبلی در نوشته ای تحت عنوان” ۷-۲”تلقی مخالفت تصمیم اعضا شورا با خواست عمومی جامعه را گوشزد کرده بود لکن این مهم موثر واقع نگردید و اینک لازمست اعضا محترم شورای اسلامی شهر بدانند که آن زمان هایی که کسانی بر کول مردم سوار می شدند و همواره برای مقاصد خودشان تلاش می کردند سپری شده است  و اکنون زمانی است که فقط با صداقت، عملکرد مثبت و همراهی با مردم می توان، هم برای جامع سودمند بود و هم برای دنیا و آخرت خود ذخیره ای اندوخت.

اعضای شورای اسلامی شهر نیک بدانند رویگردانی از مردم بخاطر آورده های شخصی جز خشم و نفرت را در پی نخواهد داشت و در یک جمله می توان خلاصه کرد که “اعتماد مردم المثنی ندارد”  و فقط کسانی در ادامه راه از قطار رای مردم باز نمی مانند که جز برای رضای خدا و خدمت به آنها از هیچ کوششی دریغ نورزیده اند.

 

٭ دانشجوی دکتری شیمی فیزیک و استاد دانشگاه

 

 

 

 

برچسب‌ها

دیدگاه

 1. با سلام و خسته نباشید خدمت دکتر شرفی عزیز نقدی جالب و ستودنی بود.قدر امثال مهندس روئین تن و کرمی که از نیروهای درستکار و مدیر و قاطع شهرستان بودند را حضرات شورا ندانستند چرا که …….

  [پاسخ]

 2. با سلام و احترام خدمت همشهریان عزیز و تشکر از آقای دکتر شرفی
  قدر امثال مهندس روئین تن و کرمی را باید میدانستند و با ایشان همراه و همگام میبودند حضرات شورا چرا که مسیر صحیح را ایشان سپری میکردند و در جهت خدمت به شهرستان و کوهدشت عزیز بودند

  [پاسخ]

 3. بوی امید از همهمه مردم؟!!!مدت کوتاه و عملکرد مثبت؟!!!شما که می گویید با چند ماه نمی توان حکم قاطع صادر کرد پس چگونه خودتان حکم به عملکرد مثبت جافری داده اید؟این نظر به معنای تأیید عملکرد شورا نیست که ابدا جای تأیید ندارد و منشأ بسیاری از مشکلات شهر عملکرد این شورا و شوراهای قبلی است،اما از کوزه همان برون تراود که در اوست،ساختار ذهنی و فرهنگی مردم ما منشأ ایجاد شورای اینچنینی است پس با آمدن و رفتن این و آن تغییری نمی کند،اما از عملکرد مثبت جافری سخن گفتن خنده دار است،کدام وابستگی منشأ این سخنان است خدا می داند!!!

  [پاسخ]

 4. …(إِنَّ اللَّهَ لا یُغَیِّرُ ما بِقَوْمٍ حَتَّی یُغَیِّرُوا ما بِأَنْفُسِهِمْ) همانا خداوند بر هیچ گروهی آنچه را دارند ( از نعمت و رفاه یا بلا و سختی ) تغییر نمی دهد تا آنکه آنان آنچه را در خود دارند ( از ایمان و کفر یا طاعت و فسق ) تغییر دهند.پس از ماست که بر ماست

  [پاسخ]

 5. سایت خبری بالاگریوه منتشر کرد نماینده پلدخترومعمولان درمجلس شورای اسلامی :
  عاملان انتزاع ویسیان، سپیددشت و الوار ازپلدختر این روزها مدعی شده اند

  [پاسخ]

 6. کاش خودت را قایم نمیکردی؟!!!

  [پاسخ]

 7. سلام.همکار وبرادر محترم واندیشمندم!متن یادداشت منطقی ومستدل بود .اما ازذکرنکته ای نمیونم چشم بپوشم وان اینکه اتفاقا در این شهراعتماد المثنی دارد!!! شاهدمثال انتخاباتهای نمایندگی وشورا و… واین روند فلاکت بار شالوده تفکرات و انتخابهای عامه را تشکیل داد!به گونه ای که برخی ازهمان منتخبان با اعتماد به نفسی مثال زدنی اسب جلوس بر صندلی مجلس را زین کرده اند! ظاهرا اصلاح روند انتخابات در این دیار بقدری مایوس کننده است که نخبگان علمی-فرهنگی -وحتی سیاسی (مصادیقش هم کم نیست خیلی دور نمیرم خود شما مثالی زنده ودر دسترس!)ما بتنگ امده وترجیح میدهند که اصلا افسار این اسب چموش را رهاکنندتا برای همیشه به هر حرکت اصلاحی وروبه جلو لگد بزند.! پس بحث ترکیب شورا و xوyنیست بحث خانه ایست که از پای بست ویران است!!

  [پاسخ]

 8. از چندتا معلم بازنشسته خیلی هم محترم البته.در شورا چه انتظاری میشه داشت خدای؟؟؟

  [پاسخ]

 9. باعرض سلام وخسته نباشیدخدمت دکترشرفی عزیز بایدعرض کنم که با این اوضاعی که شورای شهرکوهدشت داردهیچ فرد متخصص وکاربلدی که شوراهای شهرهای مختلف به دنبال جذبش هستند وآبرویی داردحاضرنمی شودشهردارکوهدشت شود چون میترسدکه پس ازچندصباحی به سرنوشت مهندس کرمی وآقای جافری مبتلا شوندکافیست یکی از اعضای شوراسازمخالفت بزندبقیه رانیزباخودهمراه خواهدکردمانندالان که فقط علی نجات نورعلی مخاف شهرداربودخلاصه خداعاقبت ما راختم به خیرکند.

  [پاسخ]

 10. درود دکتر

  [پاسخ]

 11. درود بر شما آقاى دکتر شرفى معلم اندیشمند، فرهیخته و با اخلاق. نقد شما بسیار زیبا و ظریف بود و بیانگر حقایق تلخ حاکم بر فضاى سیاسى شهر ما . . .

  [پاسخ]

 12. واقعا این جمله تون چه خوب حال و هوای سیاسی -اجتماعی این روزای شهر رو به تصویر کشیده که :
  ” همیشه چشم به راه تغییری بوده ایم تا تعبیرش کنیم! و فرصت های خویش را دست بسته و دهان بسته عمری به تماشا نشستیم”

  [پاسخ]

 13. واقعا که مطلب زیبا و کاملی بود دکتر..
  اقای جافری چون زیر بار حرف زور بعضی از اعضای شورای شهر نرفت به این وضعیت دچار شد…
  از ماست که برماست…در این شورای شهر منافع مردمی وجود ندارد و اصلا تعریف شده نیست بلکه کارهای شخصی و خانوادگی بر کارهای مردم اولویت دارد.
  تا بوده همین بوده و همین هم خواهد بود چون ما سالهاست داریم به همنی افراد رای می دیم و بازم طایفه بازی و اشنا و غیره…
  امیدوارم روزی برسه که با چشم باز و به دور از هرگونه چشمداشت شخصی و اشنا بازی شورا رو انتخاب کنیم…

  [پاسخ]

 14. سلام جناب شرفی اعضای محترم شورا سئوالاتی رو مبنی بر وضع نامطلوب شهرطی ۵ماهه شهرداری جافری طرح کردند اما جافری چیزی برا گفتن نداشت آخه آنچه عیان است چه حاجت به بیان است راهی جز استعفاء نداشت،در ضمن ایشون استیضاح نشدن خودش استعفاء داد چوون چیزی برا گفتن نداشت

  [پاسخ]

 15. رییس واکثر اعضای شورای شهر اصلاح طلب هستن بسیار کار خوبی کردن این جافری با شعار اصلاح طلب اومد اما اصولگرا درآومد،درود بر شواری عزیز شهرمان

  [پاسخ]

 16. ادمین عزیز کامنت های منو هم چاپ کن فک نمی کنم حرف بدی زده باشم…

  [پاسخ]

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط