سرخط خبرها
امروز: دوشنبه, ۲ بهمن , ۱۳۹۶ | ۱۱:۵۳:۴۹آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۱۰/۳۰ ،‌ ۰۸:۳۳
۱۲ تیر ۱۳۹۴در ۱۱:۳۳ ق.ظ تعداد بازدید: 1,406 بازدید کد خبر:39408 چاپ خبر

شهردار زیر گیوتین شورا؛ آیا جافری می رود؟

0

دکتر رضا بهرامی

رضا بهرامی٭: اواسط مردادماه ۹۳ بود که مهندس مراد کرمی شهردار سابق کوهدشت متعاقب جلسه ای شش ساعته و نفس گیر پشت درهای بسته و بدون حضور خبرنگاران با ۷ رای موافق اعضای شورای شهر چهارم با شهرداری کوهدشت خداحافظی نمود. این تصمیم جنجالی که انتقادات تند و بی سابقه ای از مجموعه ی پارلمان شهر […]

bahrami

رضا بهرامی٭اواسط مردادماه ۹۳ بود که مهندس مراد کرمی شهردار سابق کوهدشت متعاقب جلسه ای شش ساعته و نفس گیر پشت درهای بسته و بدون حضور خبرنگاران با ۷ رای موافق اعضای شورای شهر چهارم با شهرداری کوهدشت خداحافظی نمود. این تصمیم جنجالی که انتقادات تند و بی سابقه ای از مجموعه ی پارلمان شهر را به دنبال داشت، سبب شد تا از آن پس اعضای شورای شهر با تاکید بر تعهدشان به اولویت تخصص و تجربه در تصمیم سازی هایِ شورا، تاثیر عوامل دیگر بر رویدادهای مرتبط با شورا را از اساس رد کنند.

در ماه های پس از آن، از جمله مهم ترین پرونده هایی که در شورا و این بار زیر ذره بین افکار عمومی و رسانه های شهرستان اتخاذ می شد، پروسه ی انتخاب شهردار جدید بود. مسئله ای که به خاطر سوابق شورا در برخورد با مهندس کرمی حساسیت های بسیاری را برانگیخته بود. شاید از همین رو بود که روند انتخاب شهردار جدید به درازا انجامیده و برای ماه ها شهرداری کوهدشت با سرپرست اداره می شد. سرانجام اما اعضای شورا در آذرماه ۹۳ بر روی گزینه ای نام آشنا به توافق رسیدند و “رحیم جافری” را با اکثریت مطلق آرا روانه ی شهرداری کردند. هرچند از زمان انتخاب شهردار جدید تا استقرار در ساختمان شهرداری بیش از دو ماه به طول انجامید اما کارنامه ی پر و پیمان جافری همگان را متقاعد به چشم پوشی از این کاستی ساخته بود. از یک طرف سوابق اجرایی درخشان در شهرداری های خرم آباد، ایذه، مسجد سلیمان، باغ ملک، الشتر و از طرف دیگر تحصیلات مرتبط با عنوان شغلی همه و همه افکار عمومی کوهدشت را امیدوار به حل معضلات عدیده و مزمن در حوزه های تحت امر شهرداری نمود.

بی شک یکی از جدی ترین مشکلات حال حاضر شهرداری کوهدشت وضعیت نا به سامان و مبهم طیف قابل توجهی از پرسنل این نهاد است که بدون هرگونه خروجی عملکردی، از شهرداری حقوق و مزایا دریافت می کنند. حضور اینان در شهرداری که اغلب نتیجه ی اعمال نفوذ برخی اعضای اسبق، سابق و کنونی شورای شهر است حاصلی جز هرج و مرج روز افزون و فربه تر شدن بی نتیجه ی بدنه شهرداری در پی نداشته است. از همین رو بود که جافری در بدو امر، یکی از فوری ترین برنامه هایش را به “ساماندهی وضعیت نیروی انسانی شهرداری” اختصاص داد. برنامه ای که البته همان طور که پیش بینی می شد با مقاومت های جدی و تند چه در مجموعه ی شهرداری و شورای شهر و چه بیرون از آن مواجه شد. راه بریِ تجمعات هدایت شده از مراکز خاص و تهدید شهردار به استیضاح تنها گوشه ای از چوب های زمخت و بی شماری است که تا به امروز از سوی برخی افراد با دیدگاه های کهنه ی طایفه ای، جناحی و شخصی لای چرخ مدیریت شهرداری گذاشته شده است.

از دیگر سیاست هایی که توسط شهردار جافری و تیمش به منظور ارتقا کیفیت خدمت رسانی به مردم مد نظر قرار گرفت، تلاش برای واگذاری هر چه بیش تر امور شهرداری به بخش خصوصیِ متخصص و الزام شهروندان ناقضِ قانون به پرداخت عوارض بود که به صورت خودکار دست بسیاری را برای اعمال نفوذهای ناصواب و شتاب زده می بست و صد البته عکس العمل شدید اما پیش بینی شده ی همان دسته از افراد را در پی داشت. این افراد جافری را به دیکتاتوری و عدم مشورت با پارلمان شهر متهم می کنند اما هواداران آقای شهردار دلیل اصلی مخالفت این جمع را منافع شخصی و نه مصالح مردم می داند. آنان جافری را مدیری سالم می نامند که باج دهی در فلسفه ی کاری اش محلی از اعراب ندارد.

این روزها البته رحیم جافری در حالی به مسلخ استیضاح فرا خوانده شده که در همین مدت کوتاه تحولاتی اساسی در مجموعه ی شهرداری را کلید زده است. علاوه بر نکات فوق الذکر، تبدیل شهرداری کوهدشت به دو ناحیه، زیباسازی سطح شهر، تامین امکانات و تجهیزات خدمات شهری، چابک سازی بدنه ی شهرداری، پیگیری تحقق شهرداری الکترونیک و … همه و همه از اقدمات مثبتی هستند که شهردار جافری آن ها را راه بری نموده است و اتفاقاً درست به همین خاطر است که سوالات بی شمار و البته بی پاسخی ذهن افکار عمومی شهر را پیرامون استیضاح شهردار به خود مشغول نموده و شایسته است اعضای پارلمان شهر پیش از هر اقدامی به این سوالات پاسخ دهند. آنان باید پاسخ دهند که چگونه در کم تر از چهار ماه به ناکارآمدی شهردار و برنامه هایش پی برده و وی را پای میز محاکمه کشانده اند؟ اصولاً کدام مدیر آن هم در این سطح برنامه هایش را در این مدت کوتاه عملی نموده است؟ آقایان شورا! آیا دلیل اصلی اصرار بر عزل دکتر جافری ضعف در اجرای برنامه هاست یا زیاده خواهی های تلخ و روزافزون شما؟ آیا چون جافری حاضر به باج دهی نیست باید کوهدشت را ترک گوید؟ آیا اجرای قانون برای همه خوب است اما به شما و نزدیکان تان که می رسد باید متوقف شود؟

آقایان شورا! کیفیت عملکرد دکتر جافری در شهرداری کوهدشت تا به امروز از دو حال خارج نیست. یا با وجود مشکلات فراوان به صورت نسبی مجموعه ی شهرداری را خوب راه بری کرده که در این صورت باید از شما پرسید چرا بر عزل شهرداری کاردان و موفق پای می فشارید؟ در حالت دوم و با این فرض که رحیم جافری کارنامه ی قابل دفاعی از خود بر جای نگذاشته باز هم باید از شما پرسید آیا نتیجه ی تحقیقات چند ماهه ی شما برای معرفی شهردار باید به این وضعیت اسف بار ختم شود؟ چه شد که شهرداری را که با رای قاطع بر سر کار آورده و حضور وی را نتیجه ی تحقیقات و رایزنی های شبانه روزی تان می خواندید، این گونه و تنها کم تر از پنج ماه بی کفایت خوانده و تهدید به برکناری می کنید؟ ناگفته پیداست که در هر یک از این دو حالت، بخش اعظم تقصیرات بر گردن شما  آقایان است و این شما هستید که باید در برابر مردم پاسخ گو باشید.

آقایان شورا! شما خوش بختانه باز هم به رای مردم نیاز پیدا خواهید کرد و بر همین اساس باید بدانید که در ماجراهای این چنینی عیار شما از سوی همین مردم به دقت سنجیده شده و معیاری می شود برای دادن رای اعتماد و یا عدم اعتماد به شما! پس با دقت بیش تری رویدادها را رصد کرده تا روزی که گذر پوست به دباغ خانه افتاد، با خاطری آسوده در پیش گاه قضاوت افکار عمومی قرار گیرید.

٭ دانشجوی دکتری عمران و مدرس دانشگاه

برچسب‌ها

دیدگاه

 1. دکتر بهرامیِ عزیز مثل همیشه عالی بود…
  برای اعضای شورای شهر باید تاسف خورد! شهرداری را انتخاب میکنند اما پس از مدت زمان کوتاهی عزلش میکنند و متاسفانه این سیاست به یک سیاست دائمی تبدیل شده است و هر چند ماه یک بار تکرار میشود! انگار تنها وظیفه شورا عزل و نصب شهردار است و لاغیر! آیا اعضای شورا برای روز قیامت جواب مناسبی دارند؟

  [پاسخ]

  مهرداد در :

  آقای شهردار
  با تمکین خود مثل اکثریت شورا.از گیوتین استیضاح و عزل رهایی یاب.
  دیگه دوره آزادمردی و حق شهروندان و … گذشته صندلی تو بچسب شما هم مثل بقیه.چشاتو ببند به شورا بگو چشم. کی به کیه.
  شما ابزاری برای اثبات خود ندارید .اینها طایفه دارن .امکانات و پرسنل محترم شهرداری رو با خود همراه ساختند.
  شما سد راهشان هستی
  اگر تمکین نکنی با گیوتین استیضاح عزل می شوی.

  [پاسخ]

 2. مهم ترین علت استیضاح این است؛ که آقای شهردار ناهماهنگی ها و عدم همکاری آقای علی نجات نوعلی را به استاندار محترم گزارش داده.
  و ایشان الان طرح استیضاح شهردار را در شواری شهر مطرح کرده و به همه اعضا فشار می آورد.

  [پاسخ]

 3. دکتر جان
  کو گوش شنوا

  [پاسخ]

 4. هر روز یک شهردار

  [پاسخ]

 5. ازتایید تا استیضاح شهردار جافری

  گراوند با عنوان این که توانمندی ، تخصص و دلسوزی شهردار جافری را برای توسعه و آبادانی کوهدشت قبول داشته و دارم اما با این وجود یک نفر به تنهایی نمی تواند تمام کننده باشد و این می رساند که برای حل مشکلات ریشه ای کوهدشت بایستی سطح مشارکت شهروندان را به بالاترین سطح ممکن برسانیم آن هم در سالی که از سوی مقام معظم رهبری به سال همدلی و همزبانی بین دولت و ملت مزین گردیده است .

  [پاسخ]

 6. درود بر دکتر جافری درود بر دکتر بهرامی. آقایان شورا از فردای قیامت بترسید. اینکه مدام شهردار عوض میکنید کار منطقی و اصولی نیست.

  [پاسخ]

  شهروند واقعی در :

  درود , چقدر اهل مرگ و درود هستید.که حالا اینجا این ته نشسته ایم.بس کنید این همه عوام نگری را.

  [پاسخ]

 7. شورای شهر باید منحل بشه. خیلی دارن چوب لای چرخ شهرداری میزارن.

  [پاسخ]

 8. آقا رضا واقعاً دست مریزاد.
  دوست عزیز، نیک می دانید که در شهرداری کوهدشت تعداد زیادی از پرسنل … منافع همشهریان را نادیده می گیرند و اپسیلونی به خواسته های بحق آنها گوش نمی دهند.از طرفی، در این وادی از شورایی که با آن انتخابات سراسر مبهم رأی آوردند چه انتظاری هست جزء تأمین منافع افراد قلیلی که آنان را همراهی نمودند.در پایان از آقای دکتر جافری که انصافاً طی این مدت کوتاه سیمای شهر را متحول نمودند و همچنین کسانی که ایشان را یاری می نمایند و تغییرات محسوسی در شهرداری به وجود آوردندسپاسگزارم

  [پاسخ]

  اصلاح طلب در :

  متاسفم آقای اصلاح طلب شما از بعضی حقایق بی خبر هستی

  [پاسخ]

 9. متاسفم برای بقیه اعضای شورای شهر که …تحت فشارشون قرار داده

  [پاسخ]

 10. با سلام
  ساختار و شرایط حاکم بر انتخابات شورای شهر دور بودنش از المان ها و فاکتورهای دموکراتیک و طبیعتا نتایج گاه تاسف بارش در خروج فرد و افردای از دل صندوق که فرسنگ ها با گزینش حقیقی مردم ، مدنیت و رفتار اجتماعی بخردانه فاصله دارند بر هیچ خردمندی پوشیده نیست.برخی افراد در شورای شهر هنوز مفهوم “منتخب مردم” ( چه حقیقی و چه واقعی) رو بدرستی متوجه نیستند.خواست و اراده ی مردم باید بر بلندای تصمیمیات و نظرگاه اعضای شورا بنشیند و افسوس که این مفهوم در شورای شهر محلی از اعراب ندارد.انتظار بردگی از شهردار و مجموعه ی شهرداری مهمترین خروجی و درکی ست که مردم از شورای شهر دریافت کرده اند.با شان و شخصیت اعتبار این شهر بیش ازین بازی نکنید ! آنچه با مهندس کرمی کردید، شهردار پیشین که خدمتگزاری و دلسوزی و توان و تخصصش بر همگان اثبات گشته بود… در اذهان عمومی هنوز متبلور است و تردید نکنید ارتکاب به چنین فعلی که در حق مهندس کرمی روا داشتید، با شهردار کنونی جناب دکتر جافریان که حقیقتا کاردان و شایسته است،کارنامه و تصویر شما رو در خاطر مردم این دیار تیره تر ازین خواهد کرد چراکه همه دیگر میدانند که شورای شهر آنجا به روی شهرداران تیغ استیضاح میکشد که …

  [پاسخ]

 11. تا دیروز آقای گراوند رئیس شورا می گفت دکتر جافری هدیه شورا به شهروندان است حالا چی شد خدا می داند .

  [پاسخ]

 12. واقعیت این است که این واژه ها و اصطلاحات و ادا و اطوارها قدری برای ما سنگین و غیرقابل هضم است!
  آخه وقتی من با صدای «گاله‌»ی همسایه‌ی عزیزتر از جانم از لبه تراس طبقه‌ی دوم غیرمجاز مشرف به تمام زندگی‌ام از خاب بیدار می‌شوم ، شورا و شهردار میخاهم چیکار؟؟؟؟!!!
  نمیخاهم به همه همشهریانم توهین کنم ولی واقعیت این است که عده ای را میبینم وقتی که دخترشان عسل خانوم را صدا می زنند بر لبه‌ی تراس، تو از خاب ناز چونان می انگاری که «های های های اسد هااااااااااااای» دیگر نیازت به شهردار برطرف می شود و شورا نیز هر گونه که دوست دارد خیال کند.

  [پاسخ]

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط