سرخط خبرها
امروز: دوشنبه, ۲ بهمن , ۱۳۹۶ | ۰۷:۲۳:۴۶آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۱۰/۳۰ ،‌ ۰۸:۳۳
۰۶ تیر ۱۳۹۴در ۹:۵۵ ب.ظ تعداد بازدید: 2,416 بازدید کد خبر:39217 چاپ خبر

کاندیدای گفتمان اعتدال؛ کورانی فر یا ملکشاهی؟

0

رضا بهرامی

درست چند ساعت مانده به پایان مهلت مقرر برای استعفای مدیران دولت به منظور کاندیداتوری در انتخابات مجلس دهم و در حالی که کاخ استانداری لرستان می رود تا در گرماگرم بعدازظهر داغ سوم تیرماه از تیررس آخرین پرتوهای خورشید پنهان شود، زمزمه ی یکی از پر سر و صداترین تقاضاهای استعفا ابتدا در راهروهای […]

اعتدال-۱

درست چند ساعت مانده به پایان مهلت مقرر برای استعفای مدیران دولت به منظور کاندیداتوری در انتخابات مجلس دهم و در حالی که کاخ استانداری لرستان می رود تا در گرماگرم بعدازظهر داغ سوم تیرماه از تیررس آخرین پرتوهای خورشید پنهان شود، زمزمه ی یکی از پر سر و صداترین تقاضاهای استعفا ابتدا در راهروهای استانداری پیچیده و در نهایت تسلیم عالی ترین نماینده ی دولت در استان می شود. استعفایی که شنیده می شود هوشنگ بازوند علی رغم میل باطنی حاضر به پذیرش آن شده حالا می رود تا آرایش نیروهای سیاسی شهرستان هدف یعنی کوهدشت را دست خوش تحولاتی عمیق گردانده و معادلات پیچیده ی قدرت در شهرستان را از نو تعریف کند.

نیمه ی آذرماه ۹۲ بود که زمزمه های پیوستن “علی کورانی فر” به تیم تدبیر و امید در استانداری لرستان و تکیه زدن بر پست کلیدی “معاونت توسعه و مدیریت منابع انسانی” رنگ واقعیت به خود گرفت. زمینه ساز این تحول اما چیزی نبود جز سابقه ی آشنایی کامل و همه جانبه ی شخص استاندار با کورانی فر هنگام هم کاری این دو در استانداری مرکزی! تجلی اعتقاد و اعتماد استاندار به کورانی فر را بیش و پیش از هر جا باید در بطن اظهارات وی در مراسم معارفه ی معاون تازه از راه رسیده اش سراغ کرد. آن جا که بازوند از اهمیت شایسته سالاری در انتصابات سخن گفت و بر این نکته که “استفاده از نیروهای توانمند و کارآمد بومی با هدف کادر سازی در درون استان و شناسایی و بهره گیری از ظرفیت نیروهای خلاق و توانمند بومی از جمله اهداف ایجاد برخی تغییرات مدیریتی در سطح استان است” تاکید کرد و بدین شکل بود که توجه همگان به مدیری بومی جلب شد که حمایت تام و تمام شخص استاندار را با خود داشت.

در سالیان گذشته معاونت استانداری لرستان البته تنها پست کلیدی واگذار شده به این سیاست مرد میان سال کوهدشتی نبوده است. وی در سال های پیش از این نیز تجربه ی مسوولیت های سنگین کشوری و استانی را در کارنامه داشته است. مدیر کل روابط عمومی و امور بین الملل دیوان محاسبات، معاون مدیر کل آموزش دیوان محاسبات، مدیر کل حوزه استاندار و مشاور استاندار مرکزی، معاون توسعه و مدیریت منابع انسانی استانداری مرکزی و ریاست شورای شهر اول کوهدشت همه و همه مناصبی هستند که شانس “کَلای” برای نزدیک شدن هر چه بیش تر به هسته ی قدرت و در اختیار گرفتن پست های کلیدی تر را به نحو چشم گیری افزایش داده اند.

در بُعد کلان البته نباید از نظر دور داشت که انتخابات مجلس امسال از اهمیت بی سابقه ای برای پاستورنشینان برخوردار است. تجربه ی برخوردهای مجلس نهم با دولت خود به تنهایی مبیّن این امر است که اگر قرار بر ادامه ی سیاست های مجلس نهم در برخورد با دولت در پارلمان آینده باشد، نه تنها رییس جمهور روحانی قادر به پیش برد برنامه هایش نخواهد بود که حتا شانس وی برای انتخاب مجدد در انتخابات ریاست جمهوری ۹۶ به شدت کاهش پیدا خواهد کرد. بنابراین برآمدن پارلمانی که در عین هم راهی، انتقادات سازنده اش را به گوش کابینه برساند و نه پارلمانی که اقلیت تندور و البته صاحب نفوذ آن از هر فرصتی برای تخریب ناجوان مردانه ی دستاوردهای دولت استفاده کند، می تواند نه تنها مجلس را به جایگاه واقعی آن یعنی “راس امور” بازگرداند که دولت را نیز در خدمت رسانی هر چه بیش تر به مردم یاری خواهد رساند.

بالتبع سراسر کشور، در شهرستان کوهدشت بسیارند مدعیانی که برنامه ها و اهداف شان را منطبق بر مشی اعتدال گرایانه دانسته و وجه تمایز خود از دیگر کاندیداهای احتمالی را تلاش در جهت نهادینه کردن گفتمان اعتدال عنوان می کنند. در این میان، بی شک شاخص ترین کاندیدایی که می تواند ادعای گام نهادن در مسیر اعتدال نماید و خود را نامزد دل خواه دولت معرفی کند، کسی نیست جز علی کورانی فر! وی که از مدیران ارشد دولت در لرستان بوده و تنها چند روز از کناره گیری اش از سمت معاونت استاندار می گذرد، این روزها می رود تا به نقطه ی وصل اعتدال خواهان و اصلاح طلبان کوهدشت بدل شود. سابقه ی کورانی فرِ اصلاح طلب در جمع کردن سلایق مختلف زیر یک چتر و توانایی اقناع طیف های گسترده ای از کنش گران سیاسی به طور اخص و رای دهندگان کوهدشتی به شکل اعم را می توان در زمره ی برجسته ترین نقاط قوت وی در نظر گرفت. در طرف مقابل اما منتقدان کورانی فر، “محافظه کاری مفرط” و “ترجیح منافع شخصی بر اقتضائات گفتمان اصلاح طلبی” را از بزرگ ترین ضعف های این سیاست پیشه ی آرام و معتدل می دانند. ناقدان کورانی فر که از قضا بسیاری شان اصلاح طلب اند، تصدی مسوولیت های متعدد در دولت های با خط مشی متفاوت را دلیل مهمی بر ادعاهای شان عنوان می کنند. همان ادعاهایی که طرفداران وی آن ها را نشانی از لیاقت و تخصص وی در امر مدیریت معرفی می کنند. علاوه بر این ها، کورانی فر که صلاحیتش در انتخابات مجلس نهم از سوی شورای نگهبان قانون اساسی احراز نشده است، راه چندان آسانی برای تایید صلاحیت در پیش نخواهد داشت.

فارغ از این ها، همان طور که گفته شد کم نیستند سیاست مردانی که خود را نماینده ی کمپین اعتدال می نامند. در این میان چهره ی شاخصی که این روزها از سوی هوادارانش نامزد مورد حمایت دولت خوانده می شود، نماینده ی کنونی شهرستان است. شاید بتوان اللهیار ملکشاهی که با تابلوی اصول گرایی وارد مجلس نهم شده و هم اکنون نیز به عنوان عضو فراکسیون پرنفوذ اصول گرایان مجلس یعنی “رهروان ولایت” فعالیت می کند را جدی ترین رقیب کورانی فر در تصاحب عنوان “کاندیدای گفتمان اعتدال” دانست. دلیل این امر حمایت همه جانبه ی اصلاح طلبان از ملکشاهی در انتخابات مجلس نهم است که سبب شد در اتفاقی نادر، کاندیدایی اصول گرا با رای اصلاح طلبان به بهارستان راه یابد. مدیر کل اسبق دادگستری استان امیدوار است این بار نیز به سان دوره ی نهم، بتواند اکثریت آرا جریان اصلاح طلب را به خود اختصاص دهد. حمایت قاطع بازیگر مهمی هم چون اسماعیل دوستی که از قضا عضو هیئت پنج نفره ی انتخاب نامزدهای اصلاح طلب استان می باشد نیز بدون شک بخت ملکشاهی برای هم راه نمودن اصلاح طلبان را به شکل قابل توجهی افزایش خواهد داد. منتقدان ملکشاهی اما بر این عقیده اند که امسال و با حضور کاندیداهای اصلاح طلب در صحنه، ماه عسل ملکشاهی و اصلاح طلبان را باید از هم اکنون پایان یافته تلقی نمود. ماه عسلی که البته بسیاری معتقدند در همان ماه های آغازین شروع به کار مجلس نهم خاتمه یافت.

قریب به هشت ماه مانده به انتخابات سرنوشت ساز مجلس دهم، طبق روال معمول، رقابت های انتخاباتی در کوهدشت این سیاسی ترین شهر استان پررنگ تر از شهرهای دیگر دنبال می شود. در این میان آن چه که این روزها رقابت های مذکور را وارد فاز جدیدی نموده است، لزوم معرفی کاندیدایی است که هم صبغه ی اصلاح طلبی داشته باشد و هم گفتمان اعتدال را نمایندگی کند و به دیگر سخن، حلقه ی وصل قابل اتکایی باشد بین دولت و اصلاح طلبان. حال باید دید آیا آن دسته از کنش گران سیاسی کوهدشتی که قائل به حمایت از دولت یازدهم هستند موفق به انجام این امر خواهند شد؟ برای پاسخ گویی به این پرسش باید رویدادهای سیاسی شهرستان در ماه های پیش رو را به دقت رصد نمود.

 

bahrami رضا بهرامی/ کشکان

دیدگاه

 1. فقط کورانی فر

  [پاسخ]

  اصلاح طلب واقعیت نگر در :

  تا کورانی فر را بخواهی بشناسانی ملکشاهی به مجلس رسیده است . بیش مرنجان خود را .

  [پاسخ]

  رومشکان در :

  نترس شناختیم
  دیگه فریب نمی خوریم
  البته نه لزوما با کورانی فر؛ ولی با اجماعی که به نام هر کدام از اصلاح گران رقم بخورد نماینده اصلاحاتی به مجلس وارد می کنیم.

  [پاسخ]

 2. زیاده جسارت است سعی کن خلاصه و مفید بنویسی!
  حرمت سه چیز را هم نگهدار؛
  قسم، قلم و قدم!
  بویژه قلم
  قلم چرخاندن صرف؛ بدون بهره که به فضا کمک نکند و اتفاقا موجب سیاست زدگی بیشتر هم بشود پسندیده نیست.

  [پاسخ]

  گراوند در :

  دوست محترم حالا که نتونستی از یادداشت جناب دکتر ایرادی بگیری چرا ایشون رو تخریب میکنی؟ اتفاقا شما باید حرمت قلم رو حفظ کنی نه آقای دکتر که بسیار زیبا و جذاب نوشتن.

  [پاسخ]

 3. بسیار زیبا، منطقی وعلمی تحلیل نموده آید،جناب بهرامی، اما به نظر می‌رسد اصلاح طلبان کوهدشتی این بار با کاندیدای اجاره ای وارد رقابت نخواهند شد حتی اگر به قیمت عدم حضور شان در انتخابات آتی منجر شود.

  [پاسخ]

 4. بی شک ملکشاهی مرد روزهای سخت بوده وهست

  [پاسخ]

 5. محمد علی کسمرادیان

  استاد ارجمند همیشه دست در جیب و تحلیلی شخصی از اوضاع و احوال داری خودت میگوبی دوستی عضو هییت پنج نفره ی انتخاب کاندیداهای اصلاحات است بعد می گویی ملکشاهی عضو فراکسیون اصولگراهای مجلس خوب ایندو با هم جمع نمیشه پس دوستی نمی تواند ایشان را در زمره ی اصلاح طلبان قرار دهد

  [پاسخ]

 6. … ملکشاهی همیشه انسانی معتدل بوده نماد ان جمع کردن اصلاح طلبان و اصولگرایان در کنار هم بوده. فراموش نکنیم مجید انصاری صراحتا از اقای ملکشاهی تمجید و حمایت کردن. و در صفر دولت سال قبل اقای یونسی چه دفاع و حمایتی از ملکشاهی کردند.

  [پاسخ]

 7. در سفر

  [پاسخ]

 8. اصلاح طلب اعتدال گرا

  رضا بهرامی عزیز خودت را خسته نکن کاندیدای دولت دکتر ملکشاهیه

  [پاسخ]

  اميد در :

  فقط دکتر ملکشاهی

  [پاسخ]

  اصلاح طلب واقعیت نگر در :

  همینه

  [پاسخ]

 9. ملکشاهی که اصولگرا بوده وهست ودرمورد کورانی فر که دردولت نهم ودهم سمتهای کلیدی داشتند نباید اورادارای تفکرات اصلاح طلبی دانست ولی آقای ملکشاهی که با رای اصلاح طلبهای میانه رو نماینده شد وتاحدودی توانست ازاین نیروهااستفاده نماید میشود گفت عملاکمک به تفکراعتدالی نموده

  [پاسخ]

 10. آنچه که واضح هست اینه که آقای کورانی فر برای جدا کردن مشی خود از حلقه احمدی نژاد از دیوان جدا شد و در ۲سال آخر ریاست جمهوری احمدی نژاد ۲بار از پذیرفتن حکم استانداری استان ایلام شانه خالی کرد و در نهایت دور قبل در آن جلسه مطبوعاتی معروف خودش رو اصلاح طلب معرفی کرد و فرمود تمام جوانبش را خواهد پذیرفت . و اینچنین هم شد.اکنون هم با وجود رابطه نزدیک ایشان و حاج آقا میرعمادی و فرماندهی کا سپاه استان فکر نمیکنم مساله تایید صلاحیت برای ایشون دیگه مساله قابل ذکری باشه.

  [پاسخ]

 11. امسال یکی از پیچیده ترین انتخابات کوهدشت را درپیش داریم…آقای دوست محمدی سایت شما مدتی است طیفی خاص را اسکورت میکند…. نمونه آن نمایش ندادن کامنت های من نوعی است!!!

  [پاسخ]

 12. باتوجه به حمایت دولت تدبیر وامید ودرنظر گرفتن جمیع جهات بهترین گزینه آقای ملکشاهی می باشد.

  [پاسخ]

 13. باسلام چرادرسایت خود اسمی ازدکتریونس امرایی برده نمی شود

  [پاسخ]

 14. من که به فقط به آقای مومنی رای میدم و در صورت کاندیدا نشدنش به کاندیدایی که ایشان معرفی کند معرفی میکند چون ثابت کردن اصلاح طلب واقعی خودشه

  [پاسخ]

  ناشناس در :

  من همین طور اصلاح طلب واقعی رای میدم نه فرصت طلبان واقعی

  [پاسخ]

 15. دانشجوی دکترابرو!بروجون خودت دیگه کامنت نذار.امثالهم باعث شدی روزگارمان چنین باشد!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  [پاسخ]

 16. ملکشاهی اعتدالش را قبل از دولت تدبیر وامید اثبات نموده

  [پاسخ]

  ناشناس در :

  حتما فقط برای شما بوده؟

  [پاسخ]

 17. ان شالله این بار هم با رای مردم فهیم کوهدشت و رومشگان دکتر ملکشاهی نماینده است

  [پاسخ]

  بازی در :

  لفظ دکتر!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  هنوز دکتر نشدن عزیز

  [پاسخ]

 18. سلام میخواستم بگم آقای کورانی در کسوت استانداری چه گلی به سرما زدند که در این مورد هم باید بزند یا اینکه آقای ملکشاهی چهار سال چه کرد یا اینکه آقای دوستی چکار کرد بهتون بر نخوره که خودمون رو برا هیچ میکشیم

  [پاسخ]

 19. فقط ملکشاهی

  [پاسخ]

  ناشناس در :

  این بار قانون حاکم است

  [پاسخ]

 20. با این عکس ها که یکی رنگی و دیگری سیاه سفید است کاملا مشخصه که از قبل انتخاب خودت رو کردی پس اصلا مقاله بی طرفی نیست. نظر مردم ملکشاهی است حتی اگر سیاه سفیدش کنی اقای بهرامی.

  [پاسخ]

  مهدی دوست محمدی(مدیر سایت) در :

  با سلام دوست عزیز عکس چه ربطی به مطلب آقای بهرامی داره؟! عکس رو ما انتخاب کردیم و رنگی و سیاه و سفید بودن تصویر دو شخصیت بدون هرگونه ذهنیت قبلی بوده.

  [پاسخ]

 21. مانده ام سخت عجب کز چه سبب ساخت مرا؟؟؟؟ نه می تونم کاندید بشم نه بلدم پول در بیارم نه حاضرم منت بکشم نه دوست دارم از بیت المال استفاده کنم نه خوشم از دروغ میاد نه دنبال اسمو رسمم نه علاقه به خیانت در امانت دارم نه میلی به پاتی بازی دارم…..نمی دونم بدرد چی میخورم!!!

  [پاسخ]

  ناشناس در :

  پس بدان اگه این طوری در مراحل رشد وکمال گام بر می داری موفق باشی+

  [پاسخ]

 22. با سلام دانشجوی دکتری شما اول غلط املایی داری ، صفر با سین ( سفر ) بنویس حتما از دانشجو های دکتری کوهدشتی

  [پاسخ]

  دانشجوی دکتری در :

  دانشجوهای دکتری کوهدشت چشونه؟! مگه شما کوهدشتی نیستی؟ من کوهدشتی ام و از صمیم قلبم افتخار میکنم.

  [پاسخ]

 23. به امید خدا و با درایت و هوشیاری مردم شریف کوهدشت و اصلاح طلبان واقعی شخصیتی را روانه مجلس خواهیم کرد که دارای روابط اجتماعی قوی ، امانت داری شایسته و دارای اصالت اصلاح طلبی باشد و از همه مهمتر از خود ما و برای عموم مردم محروم و جوانان شایسته و تحصیلکرده ای باشد که این روزها با کم لطفی مسئولین سر خورده شده و امیدشان را در دولت راستگویان به دلیل بی تدبیری مسئولین از دست داده اند .

  [پاسخ]

 24. جناب دوستمحمدی عزیز جرا همایش دیروز در منزل گراوند رو درج نکردی همه طیفها برای حمایت از فردین گراوند امده بودن این نشان از محبوبیت ایشان است ما باید به سمت انتخاب خوبی برای شهر باشیم و شما هم دست از چپ و راست بردار به فکر مردم باش

  [پاسخ]

 25. با امدن حاج علی محمد سوری تمام معادلات بر هم خواهد ریخت

  [پاسخ]

 26. باسلام .دوست عزیز تورو خدا دیگه از سوری حرف نزن چون دیگه تحمل شکست نداریم .در ضمن ایشان قول دادن که دیگه وارد عرصه انتخابات نشن.اجازه بدین یه فکر نو وبا هدفی نو روی کار بیاد مردم دیگه از افکار کهنه وپوسیده خسته شدن .اجازه ندید برخی منفعت طلب ها باز هم اصلاحات را به زمین بزنند

  [پاسخ]

 27. سفر درسته …..خوب می دانیم که جمع اصلاح طلب واصول گرا از روی اجبار بود نه از روی انتخاب اقای دکتر

  [پاسخ]

 28. آقای فردین گراوند دیگه کیه با آقای تقی زاده نسبت دارند .هر دم از این …..

  [پاسخ]

 29. باسلام .در عجبم از اظهار نظر برخی دوستان .به نظر من آقای مومنی نماد یک اصلاح طلب واقعیه ودر عمل نشون داده.حداقل از اصولگراها تا حالا حمایت نکرده واینایی که میگن از قبادی حمایت کرده بیشتر یه جورایی د وست دارن از آب گل آلود ماهی بگیرن نه عزیزان از این خبرا نبوده ونیست … بهتره کسی که حتی یه قدم واسه دولت آقای روحانی برنداشته رو اعتدالگرا جلوه ندیم .

  [پاسخ

  [پاسخ]

  سوری در :

  بله !آقای مومنی همین آقایانی که با او جلسه داشتند اکثرا دور قبل به سفارش ایشان به شیخ علی رای دادند

  [پاسخ]

 30. مردم دیگر از تفسیرهای چپ،راست،بستوه آمده از امامی،قبادی،سوری…خسته شده اند بگذارید یک عنصر جدید وارد صحنه شود نه کسی مثل ملکشاهی

  [پاسخ]

 31. فقط ملکشاهی

  [پاسخ]

  سعیدهمتی در :

  عشق مردم کونانی فقط کورانی فرخوش آمدی

  [پاسخ]

 32. دوست عزیز خودتو ناراحت نکن ملکشاهی سیاه و سفیدشم قشنگه

  [پاسخ]

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط