سرخط خبرها
امروز: دوشنبه, ۲۰ آذر , ۱۳۹۶ | ۰۳:۴۱:۱۶آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۰۹/۱۹ ،‌ ۱۰:۰۳
۰۲ تیر ۱۳۹۴در ۸:۳۹ ق.ظ تعداد بازدید: 1,716 بازدید کد خبر:39025 چاپ خبر

از سیفا تا سالیز؛ داستان یک اصلاح طلب!

0

رضا بهرامی

رضا بهرامی*/ کشکان/ یادداشت اختصاصی:‌ این روزها برخلاف هتل سالیز که با قامتی افراشته از جای جایِ پای تخت دیار مفرغ خودنمایی می کند اما یکی از دو مالک معروف آن تمایل چندانی به آفتابی شدن در انظار عموم ندارد. با این حال و در لابیِ مجلل این هتل، مدت هاست مردِ در سایه ی […]

bahrami

رضا بهرامی*/ کشکان/ یادداشت اختصاصی:‌

این روزها برخلاف هتل سالیز که با قامتی افراشته از جای جایِ پای تخت دیار مفرغ خودنمایی می کند اما یکی از دو مالک معروف آن تمایل چندانی به آفتابی شدن در انظار عموم ندارد. با این حال و در لابیِ مجلل این هتل، مدت هاست مردِ در سایه ی سیاست لرستان میزبان چهره های نام برداری است که اینک سالیز به یکی از پایگاه های مهم سیاست ورزی شان مبدل شده است. پایگاهی بعضاً تاثیرگذارتر از مراکز رسمی قدرت!

ورود “فرج الله مومنی روستایی” به عرصه ی سیاست شهرستان را باید به اوایل دهه ی ۶۰ خورشیدی نسبت داد. همان سال هایی که علی اصغر اسفندیارپور، معلم آن روزهای مدارس کوهدشت آرام آرام در حال تئوریزه کردن و انسجام بخشی به تفکرات چپ اسلامی و سازماندهی نیروهای جوان خط امامی در این دیار بود. اثرگذاری های مستقیم و غیرمستقیم اسفندیارپور بر معادلات سیاسی شهرستان طی سه دهه ی گذشته سبب شده تا طیفی از اصلاح طلبان که به میراث وی وفادار مانده و اینک بر گرد مومنی جمع شده اند، از سوی کنش گران سیاسی به “حلقه ی اسفندیارپور” مشهور شوند. شاید یکی از رموز موفقیت مومنی در جلب توجه طیف هایی از اصلاح طلبان کوهدشت را بتوان به همین همراهی پیوسته و بلندمدت با ایدئولوگ جریان چپ در شهرستان نسبت داد. به جز مومنی، هر کدام از سیاست مردان اصلاح طلبِ اینک مطرح که همگی با یا بدون واسطه زمانی از شاگردان مکتب اسفندیارپور بوده اند، در برهه ای از استاد بریده و گاه حتا بر او شوریده اند. نقطه ی برتری دیگر سیاست مدارِ ۵۳ ساله ی طرهانی، حضور مستمر او در فضای سیاسی کوهدشت و لرستان است. برخلاف بسیاری از اصلاح طلبان لرستان که اینک سال هاست از دیارشان مهاجرت نموده و بالتبع به شکل چشم گیری توان خود برای تاثیرگذاری بر معادلات پیچیده ی قدرت در استان را از دست داده اند، مومنی اما با ارتباط مستقیم و رو در رو با کنش گران سیاسیِ لرستانی، در این زمینه موفق عمل نموده است. هم چنین وی در زمان تصدی مسوولیت اداره ی آموزش و پرورش کوهدشت در دولت اصلاحات، تجربه ی موفقی در زمینه های مختلف اعم از: توسعه ی زیرساخت های علمی – آموزشی و بکارگیری نیروهای بومی و متخصص داشته است و همین مسئله شانس او برای تصدی مناصب کلیدی تر را افزایش می دهد. علاوه بر تمامی این ها، کاریزمای مومنی و قدرت رهبری وی که حتا رقبایش نیز بدان معترف اند نقاط قوت کارنامه ی سیاسی او را تکمیل می کند.

در این میان البته نقدهایی جدی به کارنامه ی “حلقه ی اسفندیارپور” وارد است. تندروی های تلخِ دهه ی ۶۰ که هر سلیقه ی متفاوت و نه لزوماً متضادی را در شهرستان مستوجب حذف دانسته و با آن به شدت هر چه تمام تر برخورد می کرد، از مسائلی است که تا به امروز تنها پاسخ های مبهم و کلی به آن داده شده است. تندروی هایی که فتح بابی شد برای برخوردهای حذفی در ابتدای دهه ی ۷۰ که این بار البته از سوی راست ها مدیریت می شد. علاوه بر این، منتقدان مومنی ترقی وی در فضای سیاسی استان را مرهون عواملی غیر از استعداد ذاتی اش می دانند. آنان روابط بسیار نزدیک با مدیر کل اسبق آموزش و پرورش استان و هم چنین استفاده از نفوذ برادرش “عبدالله” در لایه های بالایی قدرت در پای تخت را به عنوان دو عامل اصلی زمینه ساز قدرت نمایی او در ساختار سیاسی استان معرفی می کنند. نقد جدی دیگری که اغلب به مومنی و یارانش و به طور کلی “حلقه ی اسفندیارپور” وارد می شود، انحصارطلبی این گروه و رجحان دادن مسائل جناحی بر منافع مردم است که مومنی همواره با رد این مسئله، دوران مدیریتش بر اداره ی آموزش و پرورش کوهدشت را نمونه ای درخشان از اولویت دادن تخصص بر وابستگی های جناحی می داند. همان دورانی که ناقدان از آن به عنوان برهه ای تاریک در تاریخ آموزش و پرورش شهرستان یاد می کنند.

از این ها گذشته، مومنی اینک با دو چالش اساسی در آینده ی سیاسی اش روبروست. اول این که وی تاکنون مسوولیتی خارج از مجموعه ی وزارت آموزش و پرورش بر عهده نداشته و همین امر به دستاویزی بدل شده تا منتقدان با توسل به آن، کفایت وی برای مشاغلی کلیدی تر را زیر سوال ببرند. از طرف دیگر پس از حوادث سال ۸۸ و متهم شدن به فتنه گری از سوی راست های تندرو، زین پس بی تردید تایید صلاحیت مومنی برای هر مسوولیتی مستلزم رایزنی های سنگینی خواهد بود که البته هیچ ضمانتی به موفقیت آمیز بودن شان نیست. هرچند او در هیچ محکمه ای محکوم نشده و تاکنون صلاحیتش به عنوان مثال برای انتخابات ادوار گذشته مجلس همواره مورد تایید قرار گرفته است اما تجربه ی رد صلاحیت های گسترده ی کاندیداهای مجالس چهارم و هفتم جایی برای تامل باقی نمی گذارد که به ویژه در شرایط حساسِ سیاسی، صرف نداشتن سوابق محکومیت کیفری نباید به تایید صلاحیت خوش بین بود.

مومنی-یک

این روزها البته مهم ترین دغدغه ی اصلاح طلبانِ کوهدشت نه امکان رد صلاحیت این و آن که مواضع تند و آشتی ناپذیر سران دو طیف محافظه کار و لیبرالِ این جریان نسبت به یکدیگر است. دو طیفی که آغاز تقابل آشکارشان به انتخابات مجلس چهارم و اختلاف نظر عمیق بر سر معرفی کاندیدای جناح چپ باز می گردد. در حالی که پیش تر با توجه به ناکامی های جبهه ی اصلاحات در انتخابات مجلس و لزوم پند پذیری از آن وقایع تلخ، امیدهای فراوانی به “اتحاد” و یا حداقل “ائتلاف” در اردوگاه اصلاح طلبان شهرستان متصور بود اما نه تنها مصاحبه های دوستی و مومنی دورنمای دست یابی به این وحدت را سخت تیره و تار کرده بلکه تعلق این دو به طیف هایی از اصلاح طلبان با سلیقه های متفاوت بی تردید کار را برای میانجی گرانِ پای تخت نشین به منظور دست یابی به وحدتی پایدار سخت دشوار خواهد نمود.

نقطه ی افتراق اساسی بین این دو شاخه ی جریان اصلاحات در کوهدشت را باید به تفاوت در نوع نگرش آنان به ابزارهای لازم برای به ثمر نشاندن گفتمان اصلاح طلبی نسبت داد. طیف دوستی معتقد است برای پیش برد این گفتمان حتا با اصول گرایانی مانند اللهیار ملکشاهی نیز می توان ائتلاف نمود و برای توجیه رفتار سیاسی خود، مدل اجماع اصلاح طلبان بر روی حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری ۹۲ را مثال می زنند. آنان بر این باورند که در سال های تاریکِ تسلط اصول گرایان رادیکال بر قوه ی مجریه، با جذب اصول گرایان میانه رو راه را بر تندروها بسته و از به حاشیه رانده شدن گفتمان اصلاح طلبی جلوگیری کرده اند. در طرف مقابل اما مومنی و یارانش معتقدند تحت هر شرایطی نمی توان و نباید ارزش های اصلاحات را به هر سطحی فرو کاست. آنان با این ادعا که برخلاف روحانی، ملکشاهی پس از پیروزی به اصلاح طلبان پشت نموده و هیچ خدمتی به گفتمان اصلاح طلبی نکرده است، مقایسه ی مدل انتخاب روحانی و ملکشاهی را قیاسی مع الفارق می نامند. بر همین اساس طیف دوستی خود را “عمل گرا” و طیف مومنی نیز صفت “اصالت گرایی” را به خویشتن نسبت می دهد. در میان دعواهای این دو جریان اصلاح طلب اما تنها راهی که می تواند نویدبخش دورنمایی از امید به وحدت در اردوگاه اصلاح طلبان باشد، تعهد هر دو طیف به تلاش برای معرفی کاندیدایی اصلاح طلب و نه اصول گرا خواهد بود و ناگفته پیداست که عواقب سیاسی رقم خوردن اتفاقی مشابه انتخابات مجلس نهم متوجه سران هر دو طیف خواهد بود.

با تمامی این ها و فارغ از نتیجه ی نقش آفرینی مومنی در انتخابات پیشِ رو، این سیاست ورز اغلب در سایه ی لرستانی که اینک مدت هاست وارد دوران پختگی سیاسی شده است را باید یکی از میراث داران بی گفت و گویِ تفکر چپ در کوهدشت و استان دانست. وارثی که البته با بهره گیری از کاریزمای ذاتی و روابط گسترده، وزن سیاسی اصلاح طلبان کوهدشتی در لرستان و اصلاح طلبان لرستانی در پای تخت را عیاری قابل توجه بخشیده است. اینک و با بیش از سه دهه تجربه ی سیاست ورزی، مومنی به یکی از مهره های اصلی شطرنجِ سیاست استان بدل شده که گذر زمان ترجیح او به بازی گردانی و نه بازی گری را به نیکی عیان ساخته است. صحت این ادعا را خشت خشتِ کتاب فروشی سیفا و هتل سالیز گواهی می دهند!

 

* دانشجوی دکتری عمران

 

 

برچسب‌ها

دیدگاه

 1. قشنگ بود ولی این یک واقعیته که جناب مومنی وفادار به اصلاح طلبان بوده و خواهد ماند ولی احساس میشه که دیگه دوران به تعبیر شما ..حلقه اسفندیاری..تموم شده شاهد این حرف ظهور جوانان سیاسی و تحصیلکرده و ورودشان به عرصه انتخابات است هر روز شاهد تبلیغات غیر مستقیم افرادی چون (ف.م)و(ی.ا)و(م.آ)و(ف.گ)و…هستیم بنظر حقیر تعدد کاندید راه حلی برای نجات شهر از یوغ سیاسیون این شهر است که باید این اتفاق بیفتد تا امکان حضور بقیه نیز فراهم شود

  [پاسخ]

  دانشجوی دکتری در :

  اسفندیاری و مومنی به همان مقدار افراطی عمل کردند که امامی و قبادی افراطی عمل کردند. فقط اعتدال تنها راه توسعه و پیشرفت کوهدشت است

  [پاسخ]

 2. مگه مردم رعیت این اقایونن .امروزه در هر خانواده جوانانی با سواد وتحصیلکرده پیدا میشه که سیاستمداران دهه های گذشته هر دو طیف اصلاح طلب واصولگرا را از هر نظر نقد نموده و انان را عامل بدبختی کوهدشت میدانند .اون دوران تمام شد .چه کسی تصور میکرد اقای ملکشاهی بیاید و امامی را با ۳دور نمایتدگی وقبادی را با ان پشتوانه قوی از دور خارج و بر جایگاه همین اصلاح طلبان تکیه زند .

  [پاسخ]

  واقع گرا در :

  آقای ملکشاهی هم این دوره بر جابگاه همه تکیه خواهد زد به امید خدا چون نظرش مبارزه با افراطی گری وخود محوری است

  [پاسخ]

 3. یک نکته قابل توجه است:
  درست است که بین مومنی و دوستی اختلاف نظر هست ولی باید دقت داشت که “دوستی” با حمایتی که از ملکشاهی داشته است دیگر تهدیدی برای اختلاف افنکی جریان اصلاح طلب نخواهد بود.
  دوستی مسیرش مشخص است. اصولگرایی را…ترجیح داده است.
  بنابراین امید به وحدت بسیار بیشتر از همیشه است.
  مگر اینکه دوستی همچون همیشه “یار وفاداری” خود را رها کند و تا آخر پای حرف خود نماند و ساز دیگری بزند که البته از دوستی هم بعید نیست . شاید یک ماه مانده به انتخابات تغییر موضع دهد.

  [پاسخ]

  اصلاح طلب واقعیت نگر در :

  من هم مثل تو اصلاح طلب هستم . اما چه چاره که آقای ملکشاهی توانا تر از گزینه های مورد توجه شماست و عقل حکم می کند که توانا تر و شایسته تر گزیده شود . آقای دوستی عاقل است و عقلا ایشان را به خاطر خرد ممتازشان تحسین می کنند و به جهت درایتشان پیروی خواهند کرد . پس بی خود به جای دیگران تصمیم نگیر ” بدان که نمی دانی که نمی دانی “

  [پاسخ]

 4. با سلام اقای مومنی از جنس مردم ودر بین مردم است الان تمام مرجعات اصلاح طلبان به ایشان است اقای دوستی وغیره در دسترس عموم نیستنواقای مومنی کاملا شفاف وتنها کسی است که تا به حال به اصوگراها رای نداده وثابت قدم مونده وخود وخانواده برای اصلاحات هزینه داده

  [پاسخ]

  ديدبان در :

  از جنس بیست نفره نه بیشتر.

  [پاسخ]

 5. کوهدشتی مقیم مرکز

  قلمتون واقعاً زیباست جناب دکتر بهرامی عزیز. آدم خود به خود جذب نوشته های شما میشه. ما اصلاح طلبان امیدواریم پیوند بین عملگرایی و اصالت گرایی حاصل بشه و این بار دیگه سراغ کاندیدای اجاره ای نریم.

  [پاسخ]

 6. اقای مومنی انسانی شفاف و روراست می باشند و با هر بادی به هر طرفی برده نمی شود و با صداقت و متانتی که دارد حامیان فراوانی دارد . به امید موفقیت ایشون

  [پاسخ]

 7. جناب مومنی باید به فکر جذب حد اکثری باشد ولی مغرور است و خودشو ادم حساب میکنه باید کاری بکنه اصلاح طلبانی که این روزا دارند برای انتخابات فعالیت میکنند به سمتش برن افرادی چون حمزه فیضی و فردین گراوند قطعنا برای ایشان خطر ناک هستند چون هرچه باشد طرفدارانی دارند و طایفه ای در کنارشان هست باید فقط دنبال وحدت باشند تا موفق شویم

  [پاسخ]

 8. نام خود را وارد كنيد.ن-م

  خواهشن پیش داوری نکنید در انتخابات مسائل زیادی هست در واقع باید این مثال زد جوجه را آخر پاییز میشمارند

  [پاسخ]

 9. واقعا متاسفم سی سال است دور خود می چرخیم، حرف های تکراری ، آدم های تکراری و روش های تکراری، آقای بهرامی دانشجوی دکتری از شما بعید است ، دارید قدم در چه مسیری می گذارید، برادر من شما که اهل دانش و فضل اید، می دانید که ابن آدم ها و برنامه ها ! البته اگر برنامه ای برای دیار خود داشته باشند! تجربه خود پس داده اند و لرستان در قیاس با حتی استانهای هم جوار خود پیشرفت محسوسی نداشته، پس قلم که ارزش الهی دارد با این الفاظ پایین نیاور و در صدد انداختن طرحی نو باش، همه ما باید تغییر کنیم و به سمت اصلاح و فلاح پیش برویم

  [پاسخ]

 10. درود دکتر جان…
  لیبرال ها و محافظه کاران چاره ای به جز اتحاد نخواهند داشت، در غیراینصورت هر دو طیف به سختی شکست خواهند خورد و دیگر به آسانی به قدرت باز نخواهند گشت…
  پایدار باشید

  [پاسخ]

 11. مهرداد امرایی از رومشکان

  اینقدر آدمها را بزرگ جلوه ندهید

  [پاسخ]

 12. جناب بهرامی عزیز زبان ازتوانمندی قلم زیبایتان قاصر است .مااصلاح طلبان واقعی همواره پشتیبان جناب اقای مومنی عزیز بوده وهستیم وبرای کاندیداتوری ایشون لحظه شماری میکنیم .

  [پاسخ]

 13. عليداد آدينه وند

  انشاءالله که با انتخاب آقای مومنی برای همیشه ازتبعض وبی عدالتی وازتنگ نظریها نجات یابیم

  [پاسخ]

 14. اصلاح طلب شایسته بین

  جناب مهندس بهرامی ! مطمئن باشید تا زمانی که آقایان مومنی و کورانی فر و …. از شهر خود فراری هستند و برای دیگران کشت و کار و سرمایه گذاری می کنند لذت پیروزی در انتخابات را نخواهند چشید .
  خدا آن ملتی را سروری داد که تقدیرش به دست خویش بنوشت
  به آن ملت سرو کاری ندارد که دهقانش برای دیگران کشت
  حالا که دهقانان سرمایه دار ما با سیفا به این نتیجه رسیده اند که باید هتل سالیز و … در خرم آباد ساخته شود و کوهدشت را شایسته سرمایه گذاری نمی دانند بعید می دانم عموم مردم فهیم این خطه به آنها روی خوش نشان دهند. به علاوه این که مرام اصلاح طلبی باید شایسته سالاری باشد حتا اگر انتخاب اصلاح طلب یک اصول گرای توانا باشد . خدا وکیلی من یک اصلاح طلبم و حتی قبلا به آقای مومنی هم رای داده ام اما الان اصلا به ایشان فکر هم نمی کنم زیرا آقای دکتر ملکشاهی را توانا تر از اشان می دانم و می دانید که مشاور دولت تدبیر و امید ، اصلاح طلب مبارز ، جناب آقای دکترمجید انصاری دکتر ملکشاهی را نماینده دولت معرفی نموده است . البته که حمایت آقایان مهندس اسماعیل دوستی و دکتر عباسی فرد از دکتر ملکشاهی هم در همین راستا است و بر خلاف بعضی از دوستان من معتقدم که بر روی هیچ کدام از گزینه های به اصطلاح اصلاح طلب توفقی از نو” اتحاد ” صورت نخواهد گرفت چرا که ” آنجه را که عیان است چه حاجت به بیان است “

  [پاسخ]

  دردمند در :

  خدا وکبل من هم مثل شما بودم از دو اتیشه های طرفدار مومنی بودم ولی الان جز ملکشاهی به هیچ کس رای نمی دم

  [پاسخ]

 15. فقط ملکشاهی.دوستی و عباسی فرد

  [پاسخ]

 16. کوهدشتیهایی که کوهدشت را دست وپاگیردانسته واین شهرومردمش رابه بهایی که خودمی دانندفروخته اندلطفا دست بردارندماخودمان می دانیم چکار کنیم ماتصمیم داریم به کسی غیرازافرادمقیم این شهر توجه نکنیم وکیل ووصی وتصمیم گیر هم نیازنداریم

  [پاسخ]

 17. یعنی میشه آقای مومنی تایید بشن ولی در غیر این صورت به کاندیدایی رای میدیم که ایشان معرفی کند

  [پاسخ]

 18. بااین تحلیل شما اهداف اصلاحا ت درکوهدشت درقالب ملکشاهی قابل تحقق است زیرادولت امید وتدبیرایشان راکاندیدای خود میداند میدان برای اصولگرایان افراطی خالی نکنیم.

  [پاسخ]

 19. آدينه وند طرهان

  درود بر مهندس عزیز جناب آقای بهرامی مطالبتان گویای همه چیز است بنده معتقدم اصلاح طلب کسی است که هزینه میدهد تا دیگران راحت تر زندگی کنند وچه کسی به اندازه آقای مومنی برای جناح هزینه داده وامیدوارم دوستان اصلاح طلب منصفانه قضاوت کنند.

  [پاسخ]

 20. مومنی و دوستی باید با هم متحد بشن تا اصلاحات رای بیاره

  [پاسخ]

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط