سرخط خبرها
امروز: دوشنبه, ۲۰ آذر , ۱۳۹۶ | ۰۳:۵۱:۱۴آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۰۹/۱۹ ،‌ ۱۰:۰۳
۲۵ خرداد ۱۳۹۴در ۹:۱۰ ق.ظ تعداد بازدید: 449 بازدید کد خبر:38709 چاپ خبر

زخم های کهنه بر پیکره آثار باستانی لرستان

0

هوشنگ بهرهی*:معرفی ،مرمت و نگهداری ابنیه تاریخی می تواند باعث بقای آثار باستانی هر جامعه باشد که به وسیله آن بتوان میراث گذشته خود را به نسل های آینده انتقال داد به شرط آنکه این آثار به خوبی به مردم معرفی و تعمیر و مرمت آنان شباهتی به اصل بنا داشته باشد. سرزمین کهن لرستان […]

۸۱۶۴۶۱۵۰-۶۵۱۹۰۹۰

هوشنگ بهرهی*:معرفی ،مرمت و نگهداری ابنیه تاریخی می تواند باعث بقای آثار باستانی هر جامعه باشد که به وسیله آن بتوان میراث گذشته خود را به نسل های آینده انتقال داد به شرط آنکه این آثار به خوبی به مردم معرفی و تعمیر و مرمت آنان شباهتی به اصل بنا داشته باشد.

سرزمین کهن لرستان یکی از مناطقی است که سه دوره پیش از تاریخ ، ایران باستان و دوره اسلامی را در سابقه خود دارد که شناسنامه آن را از آثار و ابنیه های بر جای مانده از هر دوره را در نقاط مختلف آن می توان به طور آشکار مشاهده کرد.

از هرمسیری که وارد لرستان شوی در دروازه های ورودی آن می توان یکی از آثار و یافته های باستانی را دید که این آثار گواهی بر قدمت پر افتخار این استان است.

گمنام بودن اغلب آثار باستانی و کم توجهی به مرمت و بازسازی بنا های تاریخی ایران باستان در این استان زخم های هستند که بر پیکره این بنا ها بر جای مانده است به عنوان نمونه می توان گفت که تنها نیمی از این آثار در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده اند و مابقی در گمنامی بسر می برند.

در این استان، بیش از ۲۵۰ غار و پناهگاه صخره ای وجود دارد که نیمی از آنان در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده اند.

از جلمه غارهای مهم لرستان می توان به غارهای منقوش پیش از تاریخ هومیان یک، هومیان دو و میر ملاس کوهدشت و دوشه بخش چگنی خرم آباد، غارهای مسکونی پیش از تاریخ دره خرم آباد مانند غارهای پاسنگر، قمری، کنجی، گرارجنه و یافته و غار باستانی و شگفت انگیز کلماکره پلدختر و غار تمندر، غار شاهرود و غار بزنوید الیگودرز اشاره کرد.

از دوره های هخامنشیان و ساسانیان، پل ها و دژهای فراوانی نظیر پل گاومیشان، پل دختر، پل کشکان، پل شاپوری، پل کلهر، پل معمولان و نیز قلعه نصیر، قلعه میشوند، کاروانسرای چمشک وقلعه فلک الافلاک و همچنین گورستان ها و تپه های تاریخی در بیشتر مناطق این استان بر جای مانده که هنوز مورد کاوش باستان شناسی قرار نگرفته اند.

شوربختانه برخی از ستونهای این پل ها در بستر رودخانه ها بدون هیچگونه محافظی زیر تازیانه آبها و شن ها ی روان قرار دارند که اگر تدبیری برای حراست آنان نشود در آینده نزدیک اثری از آنان برجای نخواهد ماند.

اگر چه برخی از مسوولان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری معتقدند که یک مجموعه مدیریتی برای پل های استان لرستان تعریف شده که مجموعه پل های تاریخی را از دید مطالعاتی، پژوهشی، حفاظتی و مرمتی صیانت و بر مرمت و بازسازی آنها نظارت مستقیم دا شته باشند.اما تا کنون اقدامی عملی در این زمینه مشاهده نمی شود.

نا سازگاری برخی مصالح بکار رفته در مرمت آثاردر این استان نیز زخمی است که وقار و شکوه بنا را زیر سوال برده است ، بگونه ای که حتی برخی از افراد عادی که شناختی مصالح ساختمانی ندارند متوجه می شوند که مصالح بکار رفته برای مرمت بنا هیچ شباهتی با اصل آن ندارد.

بازسازی یکی از برج های ضلع جنوب شرقی قلعه فلک الافلاک ، سنگ های و مصالح بکار رفته در بنای تاریخی گرداب سنگی و محوطه سازی سنگ نوشته خرم آباد وصله های نا جوری هستند که دقتی برای بکار گیری مصالح آنان بکار گرفته نشده است .

ثبت آثار باستانی، حفاظت و تعمیر و نگهداری بنا های تاریخی این استان و توجه به مصالح بکار رفته در بازسازی ابنیه تاریخی شفا بخش زخم های کهن میراث بر جای مانده نیا کان ما خواهد بود.

*دبیر ایرنا لرستان

 

 

 

 

برچسب‌ها

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط