سرخط خبرها
امروز: دوشنبه, ۲ بهمن , ۱۳۹۶ | ۰۷:۲۸:۴۰آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۱۰/۳۰ ،‌ ۰۸:۳۳
۱۱ خرداد ۱۳۹۴در ۹:۲۲ ق.ظ تعداد بازدید: 313 بازدید کد خبر:37364 چاپ خبر

مراسم رونمایی از ایده مجتمع دانش بنیان « هومیان» برگزار شد

0

به گزارش خبرنگار کشکان، مراسم رونمایی از ایده مجتمع دانش بنیان « هومیان» با عنوان ” نظام بهره برداری تولید محصولات کشاورزی بازار محور” عصر دیروز با حضور مدیران استانی در سالن اجتماعات سازمان جهاد کشاورزی لرستان برگزار شد. معاون جهاد کشاورزی لرستان در این مراسم گفت: ساماندهی زنجیره تولید و بهره‌برداری چغندرقند در لرستان […]

۵۲۰x300-logo

به گزارش خبرنگار کشکان، مراسم رونمایی از ایده مجتمع دانش بنیان « هومیان» با عنوان ” نظام بهره برداری تولید محصولات کشاورزی بازار محور” عصر دیروز با حضور مدیران استانی در سالن اجتماعات سازمان جهاد کشاورزی لرستان برگزار شد.

معاون جهاد کشاورزی لرستان در این مراسم گفت: ساماندهی زنجیره تولید و بهره‌برداری چغندرقند در لرستان در حال انجام است.

حسن پیر حیاتی اظهار داشت: مدت‌هاست که در استان، ایده‌های زیادی در رابطه با بهبود کشاورزی مطرح می‌شود ولی به علت ضعف عمل‌گرایی در بسیاری از موارد کاربردی نمی‌شوند و در حد حرف باقی می‌مانند.

وی افزود: در لرستان سازمان نظام‌مهندسی در بخش کشاورزی، چهار هزار نفر عضو دارد که در راستای بهر‌ه‌گیری از این ظرفیت، بنا شد که طی یک برنامه پنج‌ساله، با اختصاص اعتبارات دولتی به توانمندسازی این افراد پرداخته شود تا بتوانند آموخته‌های خود را به کشاورزان منتقل کنند.

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی لرستان عنوان بیان کرد: اما پس از توانمندسازی فارغ‌التحصیلان کشاورزی و شکل‌گیری شرکت‌ها و کلینیک‌ها، سیر انتقال اطلاعات و آموخته‌ها به کشاورزان محقق نشد، چون برای پیشبرد اهداف خود به‌طور صرف به اعتبارات دولتی اکتفا کرده بودند و این سبب شد که نتوانند راه به‌جایی ببرند.

وی تصریح کرد: بسیاری از تولیدکنندگان و کشاورزان درصدد دریافت کمک‌های دولتی هستند، درحالی‌که واقعیت این است که تشکیلات و اعتبارات بخش دولتی محدود است و هرسال نیز ردیف‌های اعتباری تحلیل می‌روند و نمی‌تواند به‌تنهایی پاسخگوی نیازهای همگان باشد، بنابراین باید سطح توقعات بر اساس واقعیت‌های موجود باشد.

پیر حیاتی عنوان کرد: عوامل زیادی از قبیل کشاورزی خرده‌پا در سطوح محدود و قطعات کوچک زمین‌های کشاورزی و تولیدکنندگان چند پیشه که هم‌زمان به چند شغل مختلف مشغول‌اند، سبب شده که کشاورزی لرستان معیشتی و سنتی بماند.

وی بابیان اینکه چند سالی است که در استان طرحی تحت‌عنوان «زنجیره تولید» آغازشده، خاطرنشان کرد: وقتی اقدام به تولید محصولی می‌شود باید تمام مراحل از آموزش، عقد قرارداد با کشاورز و باغدار، تهیه زیرساخت‌ها مانند انباری و سردخانه، صنایع بسته‌بندی، بازاریابی و سنجش نیاز بازار داخل و خارج استان را همه باهم در نظر بگیریم.

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی لرستان بابیان اینکه امروز ساماندهی زنجیره تولید و بهره‌برداری چغندرقند در استان در حال انجام است، گفت: در سال‌های ۹۲ و ۹۳، حدود ۱۶۰ نمونه از محصولات کشاورزی استان گواهی استاندارد تشویقی دریافت کردند ولی بازاری برای فروش این محصولات وجود نداشت که این به علت عدم پیش‌بینی زنجیره تولید رخ‌داده بود.

وی با اشاره به‌ضرورت گذر از کشاورزی معیشتی به صنعتی، افزود: شرکت‌های دانش‌بنیان، یک یا دو محصول محدود را انتخاب کنند و چرخه تولید آن را مدیریت کنند تا کشاورزی صنعتی در استان شکل بگیرد.

 

 

 

برچسب‌ها

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط