سرخط خبرها
امروز: سه شنبه, ۳ بهمن , ۱۳۹۶ | ۱۹:۲۸:۵۲آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۱۰/۳۰ ،‌ ۰۸:۳۳
۰۶ خرداد ۱۳۹۴در ۸:۲۴ ق.ظ تعداد بازدید: 158 بازدید کد خبر:37026 چاپ خبر

گواهی الکترونیکی چیست؟

0

پلیس فتا کوهدشت:

با رشد و پیشرفت در دنیای مدرن و دیجیتال، به تدریج تمام امور انسان‌ها از طریق رایانه و اینترنت و در فضای مجازی که افراد در آن هیچ اطلاعاتی از طرف مقابل ندارند، صورت می‌گیرد. حال این سؤال پیش می‌آید که چگونه به طرف مقابل اطمینان کنیم؟ یا اینکه چگونه طرف مقابل را شناسایی کنیم؟ […]

۱۱۳۰۷۹۶_۴۱۳

با رشد و پیشرفت در دنیای مدرن و دیجیتال، به تدریج تمام امور انسان‌ها از طریق رایانه و اینترنت و در فضای مجازی که افراد در آن هیچ اطلاعاتی از طرف مقابل ندارند، صورت می‌گیرد. حال این سؤال پیش می‌آید که چگونه به طرف مقابل اطمینان کنیم؟ یا اینکه چگونه طرف مقابل را شناسایی کنیم؟
همان‌طور که هر معامله یا قرارداد در فضای سنتی، ضمانت می‌خواهد، در فضای مجازی نیز باید به دنبال ضمانتی برای انجام امور و شناسایی طرف مقابل باشیم. هم‌اکنون با دریافت و بررسی گواهی‌های الکترونیک می‌توانیم تا حدی ضمانت اجرایی و قانونی برای افراد، سازمان‌ها و … داشته باشیم.
گواهی الکترونیکی، ضمانتی است که به افراد، سازمان‌ها و حتی مؤلفه‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری برای حضور و فعالیت و احراز هویت در فضای مجازی جهت اطمینان سازی و اعتمادسازی اعطا می‌شود.
در واقع با داشتن گواهی الکترونیکی، افراد و سازمان‌ها، قادر به شناسایی و جلب اطمینان طرف مقابل خواهند بود.
انواع گواهی الکترونیکی
همان‌طور که در فضای سنتی، به‌طور مثال برای رانندگی ،گواهی‌نامه رانندگی، برای کار گواهی تحصیلی و … نیاز است و به حسب فعالیت در زمینه مورد نظر، گواهی‌نامه در آن زمینه نیاز است، برای فعالیت در فضای مجازی و در هر بخشی نیز، گواهی الکترونیکی مرتبط با آن بخش مورد نیاز است. برخی از گواهی‌های الکترونیکی مهم به شرح زیر می‌باشند:
۱- گواهی امضای الکترونیک (digital signature certificate)
۲- گواهی ssl ریشه (socket secure layer certificate)
۳- گواهی پست الکترونیک امن ( Email protection certificate)
گواهی امضای الکترونیکی جهت امضای اسناد و تراکنش‌های الکترونیکی مورداستفاده قرار می‌گیرد. گواهی SSL به‌منظور تصدیق اصالت یک سرویس‌دهنده (Server) به کار می‌رود و از طریق آن یک ارتباط امن و رمزگذاری شده بین سرویس‌گیرنده و سرویس دهنده ایجاد می‌شود.
گواهی پست الکترونیک امن نیز با رمزگذاری و امضای محتوای پیام، امنیت پست الکترونیک را بررسی می‌کند.
برای اعطای هر یک از این گواهی‌ها، تمام اطلاعات افراد و هم چنین صحت آن بررسی می‌شود و هرگاه هر موجودیتی گواهی خود را به‌عنوان شناسه هویتی ارائه می‌کند، می‌توان از درستی اطلاعات آن شناسه مطمئن بود. هم‌چنین با توجه اینکه گواهی الکترونیکی به هیچ وجه قابل تغییر و دستکاری نیست، امکان جعل آن و استفاده توسط موجودیتی دیگر وجود ندارد .
هم‌اکنون این گواهی‌ها توسط مرکز توسعه و تجارت الکترونیک به آدرسhttp://www.mocca.ir صادر می‌شود و افراد حقیقی و حقوقی سازمان‌ها و مؤسسات یا حتی مؤلفه‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری می‌توانند برای اعتماد سازی این گواهی را دریافت کنند .
هر چقدر بیشتر بدانید،بیشتر در امنیت خواهید بود ، منابع آموزشی آنلاین از جمله سایت پلیس فتا را در آدرس http://www.cyberpolice.ir مطالعه کنید و همچنین در صورت وجود هرگونه ابهام و جرمی در فضای مجازی آن را از طریق نشانی اینترنتی پلیس فتا به آدرس http://www.Cyberpolice.ir اطلاع دهید.
فرماندهی انتظامی شهرستان کوهدشت – پلیس فتا

 

 

 

برچسب‌ها

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط