سرخط خبرها
امروز: پنج شنبه, ۲۸ دی , ۱۳۹۶ | ۲۱:۳۸:۴۵آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۱۰/۲۷ ،‌ ۰۸:۱۰
۰۴ خرداد ۱۳۹۴در ۸:۳۰ ب.ظ تعداد بازدید: 1,190 بازدید کد خبر:36878 چاپ خبر

احداث ذوب آهن رومشکان، یک فاجعه است…

0

مصطفی شکری

  مصطفی شکری٭/سردبیر: این طرح یک فاجعه برای رومشکان و شهرستانهای همجوار پلدختر و کوهدشت خواهد بود. این طرح یعنی “کوچ اجباری” مردم رومشکان. ای کاش قبل از هر طرحی؛ مطالعه کارشناسی صورت بگیرد. یک سوال بسیار مهم که در این زمینه باید از مسئولین پرسید، این است که آیا این طرح مطالعه کارشناسی دارد؟ […]

DSC_0214

 
مصطفی شکری٭/سردبیر: این طرح یک فاجعه برای رومشکان و شهرستانهای همجوار پلدختر و کوهدشت خواهد بود. این طرح یعنی “کوچ اجباری” مردم رومشکان.

ای کاش قبل از هر طرحی؛ مطالعه کارشناسی صورت بگیرد. یک سوال بسیار مهم که در این زمینه باید از مسئولین پرسید، این است که آیا این طرح مطالعه کارشناسی دارد؟ پیامدهای زیست محیطی و هزینه فرصت اقتصادی در بلند مدت (مثلاً برای ۷۰ سال آینده) در نظر گرفته شده است؟

همانطور که مستحضرید ما توسعه نامتوازن را در ایران تجربه کرده ایم (و البته هنوز هم در حال تجربه ایم! ). یک روزی بین دوستان دانشجوی دکترای اقتصاد این موضوع بحث می شد که چرا کارخانه ذوب آهن را در استان کم آبی مانند اصفهان احداث کرده اند. (سال ۱۳۴۲ بر اساس توان چانه زنی نمایندگان و مسئولین اصفهان “ذوب آهن اصفهان” از طرف کشور شوروی احداث شد.)

این کارخانه خود به تنهایی یک سوم آب اصفهان را مصرف می کند! و هم اکنون که بحران آب در اصفهان جدی شده، این معضل به بحرانی بزرگ برای اصفهان تبدیل شده است. چندی پیش هم بین کشاورزان یزدی و اصفهانی بر سر همین موضوع “آب” درگیری ایجاد شد.

الآن “ذوب آهن اصفهان” بلای جان مردم اصفهان شده است و تازه کارآیی هم ندارد و توان رقابتی در خود نمی بیند.

سوال این است که آیا وقت آن نرسیده است که برنامه های توسعه ای برای هر منطقه ای با توجه به “مزیت نسبی” آن منطقه طرح ریزی شود؟

 

آیا احداث یک “گاوداری صنعتی” چند هزار رأسی در رومشکان به مراتب مزایای بهتری را برای منطقه در پی نخواهد داشت؟

مزیت نسبی لرستان در کشاورزی و دامداری (البته به شکل صنعتی و نه سنتی) و توسعه گردشگری است. وقت آن رسیده است که از ۱۱ درصد آبی که در استانمان (نسبت به کل کشور) وجود دارد به شکل بهتر و با کارآیی بیشتری بهره ببریم. طنز استان ما این است که با وجود این ۱۱ درصد آب؛ کم آبی می کشیم! چون استفاده نامناسب و ناکارآیی را از منابع آبمان داریم.

استان ما سرشار از ظرفیتهای بالقوه است. یقیناً اگر مدیریت ارشد استان “دید توسعه نگر” داشته باشند، می توانند چهره استان را در میان مدت و بلند مدت تغییر دهند. امیدواریم که راه آینده توسعه استان روشن باشد…
٭دانشجوی دکترای اقتصاد بین الملل/اقتصاد شهری و منطقه ­ای

 

 

 

 

 

برچسب‌ها

دیدگاه

 1. تازه ۷۰ هکتار زمین از محل منابع طبیعی برای این طرح در نظر گرفته شده است!
  رهبری معظم فرمودند حتی اگر “زمین های منابع طبیعی” را برای “حوزه علمیه” خواستند ندهید.
  خوب است …به این فرمایش معظم له توجه کنند.
  طبیعت رومشکان را از بین می برند؛ آبمان را مصرف می کنند؛ تازه اشتغال زایی هم برای رومشکان ندارد! چون رومشکان متخصصی در این حوزه ندارد.

  [پاسخ]

 2. واقعا نمیدونی به کدوم ساز برقصی….

  [پاسخ]

  دوست در :

  ساز شامیرزا!

  [پاسخ]

 3. واقعا نمیدونی به کدوم ساز برقصی….

  [پاسخ]

 4. متن جالب بود

  [پاسخ]

 5. سلام جناب شکری دورازجان انگارخیلی ساده ای ذوب آهن کجابوداینهاهمش حرف صدمن یک کاغذبیشترنیست فرداشروع بکارمیکندمنتظرباش .

  [پاسخ]

 6. جناب شکری عزیز مشکل شما این است که حرف از ۷۰ سال آینده می زنید!
  جناب……… سال آینده را می بیند، چون سال آینده به مردم نیاز دارد در ضمن این طرح هم فقط در حد “اسم” است.
  ولی دغدغه و دور اندیشی شما ارزشمند است.
  با پیشنهاد احداث یک “گاوداری صنعتی” چند هزار رأسی در رومشکان هم کاملا موافقم.
  قطعا این کار از ذوب آهن و پتروشیمی و…. بهتر خواهد بود.

  [پاسخ]

 7. آقای شکری سلام ،اون اون اون اون اون طرف قضیه رو احتمالا ندیدی البته به شما حق میدم چون دیدن اون طرف قضیه نیاز به چشمانی دارد که زیزگردها اون چشم روآزار نداده باشند ماداریم به ماتن سنگین ونفس گیر انتخابات نزدیک می شیم بالاخره باید مستمسکی برای جذب دلها وواریز آرا به صندوقها وجود داشته باشد آقای شکری عزیز نگران نباش اگه خدایی ناکرده اتقاق زیست محیطی رخ بده با آب سد معشوره مغفوره معروفه مظلومه ومعشوقه کلهم اجمعین مشکل ان شاالله مرتفع میشه

  [پاسخ]

 8. مگه رومشکان و کوهدشت با مشکل کمبود آب مواجه نیستن؟! پس این کارخونه چرا باید زده بشه و تمام اون دشت رو از اینی که هست نابودتر کنه؟ اونم کارخونه ذوب آهن!! به جاش هزار تا کارخونه دیگه بزنن اونجا که آب کم مصرف کنه! بیچاره مردم غرب استان که من نمیدونم تا چن سال دیگه اصلا آبی براشون واسه خوردن باقی میمونه یا نه… میخوان ابروشو درس کنن میزنن چششم کور میکنن. آقا رفع بیکاری به چه قیمتی؟ به قیمت نابودی زندگی مردم؟؟؟!!!!

  [پاسخ]

 9. منطقه تنگ بره را رها کنید.
  طبیعت ما را دارند از بین می برند. این کار برای بعداً پیامدهای منفی بسیاری دارد.
  .
  ما ملکشاهی را دوست داریم. از ایشان میخواهم توانشان را برای طرح های دیگری به کار بگیرند.
  .
  ما تابستانها آب خوردن نداریم

  [پاسخ]

 10. اى کاش کوهدشت و رومشکان اصلا موضوعى به نام انتخابات نداشتن،انتخاىات انگار کارناوالىه که فقط چند روزى مردم منطقه با آن سر گرم مى شوند و تمام مى شود مى رود تا چهار سال دىگر،ظاهر و باطن مشخص است از دوره آقاى اسفندىارى تا ملکشاهى کوهدشت از تمام جهات(مادى ومعنوى)بکر باقى مانده است.

  [پاسخ]

 11. طییعت چی هست آیاطبیعتی گذاشتندکه آقای شکری به فکرآن افتادند

  [پاسخ]

 12. با کم آبی و خشکسالی که داریم؛ ذوب آهن به چه کار ما می آید؟
  ذوب آهن “آب دوست ترین” کار تولیدی در جهان است!
  یه کم هم فکر بد نیست.

  [پاسخ]

 13. بر خود می بالم که هر از چند گاهی جوانان این مملکت سیاست مداران به قول خودشان زیرک را با صحبتهای معقول علمی و با منطق به چالش می کشند عقل سلیم و سالم اگر لجاجت به خرج ندهد می بایست در برابر منطق سر تسلیم فرود بیاوورد . خدا ار دیار سرت اقا مصطفی

  [پاسخ]

 14. تو را خدا چرا مغرضانه تحلیل می کنید طرح مهم و افتصادی ذوب اهن در لرستان وبخصوص رومشگان و کوهدشت یک ضرورت است که جای تقدیر از استاندار و دکتر ملکشاهی دارد چرا هر کسی با اطلاعات غیر تخصصی خویش اظهار نظر می کند . از خدا بترسید ای همشهریان عزیز

  [پاسخ]

 15. واقعا جای بسی تاسف دارد برای این انسانهای خیلی خیلی سیاسی
  کارخانه می زنند میگن چرا می زننن
  نمی زنن میگن چرا طرح اشتغال زایی نمی زنن
  همین تفکرات است که این قدر عقب ماند ه ایم شده قصه اون مرد خرسوار و پسرش
  واقعا جای بسی تاسف است برای …..

  [پاسخ]

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط