سرخط خبرها
امروز: یکشنبه, ۱ بهمن , ۱۳۹۶ | ۰۴:۱۵:۲۷آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۱۰/۳۰ ،‌ ۰۸:۳۳
۰۳ خرداد ۱۳۹۴در ۱۲:۴۷ ب.ظ تعداد بازدید: 813 بازدید کد خبر:36797 چاپ خبر

احتمال افزایش حقوق۵۰۰ هزار تومانی فرهنگیان

0

طرحی دوفوریتی در دستور کار نمایندگان مجلس قرار دارد که درصورت تصویب نهایی آن و همکاری دولت، حقوق فرهنگیان تا ۵۰۰هزار تومان افزایش پیدا می‌کند، ‌البته این افزایش ربطی به طرح رتبه‌بندی معلمان ندارد. به گفته جلیل جعفری‌بنه، عضو کمیسیون انرژی براساس این طرح دوفوریتی یک درصد به مالیات ارزش افزوده اضافه می‌شود تا صرفا […]

۳۱

طرحی دوفوریتی در دستور کار نمایندگان مجلس قرار دارد که درصورت تصویب نهایی آن و همکاری دولت، حقوق فرهنگیان تا ۵۰۰هزار تومان افزایش پیدا می‌کند، ‌البته این افزایش ربطی به طرح رتبه‌بندی معلمان ندارد.

به گفته جلیل جعفری‌بنه، عضو کمیسیون انرژی براساس این طرح دوفوریتی یک درصد به مالیات ارزش افزوده اضافه می‌شود تا صرفا برای افزایش حقوق فرهنگیان اختصاص یابد که درصورت تصویب نهایی این طرح بین ۴۰۰ تا ۵۰۰هزار تومان به حقوق فرهنگیان افزوده می‌شود.

نماینده مردم خلخال و کوثر در این‌باره به همشهری می‌گوید: ۱۴۴نماینده مجلس طرح دوفوریتی «اعمال یک درصد ارزش افزوده و اختصاص آن به آموزش و پرورش» را امضا کرده‌اند که درصورت تصویب نمایندگان مجلس صرفا برای افزایش حقوق فرهنگیان هزینه می‌شود.

وی با بیان اینکه اغلب نمایندگان مجلس با این طرح موافق هستند توضیح می‌دهد: «حداکثر ظرف یک‌ماه آینده این طرح در صحن علنی مجلس بررسی و درصورت تصویب نهایی یک درصد به ۹درصد مالیات ارزش افزوده اضافه و مبلغ این مالیات از زمان اجرا به ۱۰درصد افزایش می‌یابد.»

جعفری با اشاره به اینکه بدین‌ترتیب هر سال حدود ۴هزار میلیارد تومان بودجه به آموزش و پرورش اختصاص پیدا می‌کند می‌گوید: با درنظر گرفتن یک میلیون فرهنگی شاغل به حقوق هر فرهنگی ۴۰۰ تا ۵۰۰هزار تومان اضافه می‌شود و دولت حق ندارد از این بودجه برای امور دیگری جز افزایش حقوق فرهنگیان هزینه کند و این نکته در طرح قید شده است.

به گفته وی این طرح دوفوریتی پس از تأیید هیأت رئیسه مجلس، از سوی معاونت قوانین مجلس بین نمایندگان توزیع شده و بعید است دولت با این طرح مخالفت کند.

جعفری در پاسخ به اینکه آیا ممکن است این افزایش حقوق اجرای طرح رتبه‌بندی معلمان را تحت‌تأثیر قرار دهد تأکید می‌کند که این طرح ربطی به افزایش حقوق ناشی از رتبه‌بندی معلمان ندارد.

دولت لایحه بدهد

برخی معتقدند که این طرح درصورت تصویب نمایندگان مجلس در شورای نگهبان به‌دلیل تحمیل بار مالی به دولت رأی نیاورد. عطاءالله سلطانی‌صبور، رئیس کمیته آموزش‌وپرورش مجلس در این‌باره به همشهری می‌گوید: «پیش‌تر هنگام بررسی بودجه سال۹۴ این طرح در کمیسیون تلفیق مطرح شد ولی رأی نیاورد.»

این عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با تأکید بر اینکه خودش هم یکی از امضا‌کنندگان این طرح است، توضیح می‌دهد: «البته افزایش یک درصد به مالیات ارزش افزوده به مشکلات مردم اضافه می‌کند ولی مردم می‌دانند این کار برای ارتقای کیفی آموزش و پرورش فرزندان‌شان است و مشکلات جامعه فرهنگیان را حل می‌کند.»

۵هزار میلیارد تومان برای ترمیم حقوق

علیرضا سلیمی، یکی دیگر از نمایندگان عضو کمیسیون آموزش مجلس ضمن موافقت با این طرح در گفت‌وگو با همشهری می‌گوید: «اگر دولت با این طرح موافقت نکند، با توجه به بار مالی آن برای دولت این طرح در شورای نگهبان رد می‌شود و مغایر اصل۷۵ قانون اساسی شناخته می‌شود.»

نماینده مردم محلات و دلیجان در خانه ملت با بیان اینکه برای حل این مشکل بهتر است دولت این موضوع را در قالب لایحه‌ای تقدیم مجلس کند، می‌گوید: «هنگام بررسی لایحه بودجه سال۹۴ مبلغ ۵هزار میلیارد تومان به آموزش و پرورش اضافه شد و انتظار این است که این مبلغ برای ترمیم حقوق فرهنگیان استفاده شود.»

قاسم جعفری، عضو کمیسیون آموزش مجلس نیز پیش‌بینی می‌کند اگر دولت به‌طور جدی در این‌باره وارد میدان نشود این طرح به‌علت بار مالی آن مغایر اصل۷۵ قانون اساسی شناخته و در شورای نگهبان رد می‌شود. آنچه مسلم است اینکه رفع مشکلات و دغدغه معیشتی معلمان در دستور دولت و مجلس است ولی اینکه تا چه حدی وعده‌های داده شده عملی شود و رضایت خاطر معلمان را به‌دنبال داشته باشد موضوعی است که باید تا مهر امسال صبر کرد. قرار است با اجرای طرح رتبه‌بندی معلمان از مهر امسال ۱۵۰ تا ۷۰۰هزار تومان به حقوق معلمان اضافه شود.

بدون دغدغه معیشت

درحالی‌که موضوع معیشت معلمان به‌طور همزمان هم از مسیر لایحه رتبه‌بندی معلمان و هم از مسیر این طرح در حال پیگیری است، سیدمحمد بطحایی، معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینکه حل مشکلات معلمان باور دولت و مجلس است گفت: معلم باید انگیزه لازم برای کارکردن داشته باشد و دغدغه معیشت و رفاه نداشته باشد. توجه به رفاه و معیشت معلمان در کنار کیفیت‌بخشی به آموزش باید مورد توجه قرار گیرد و این امر تحقق کیفیت‌بخشی را تسریع می‌کند.

دیدگاه

  1. پنا بر خدا اما چمم آو نمه ری گیون تو

    [پاسخ]

  2. مقرری مه اول سال را بهم پس دهی افزایش حقوق پیش کشتان

    [پاسخ]

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط