سرخط خبرها
امروز: شنبه, ۳۰ دی , ۱۳۹۶ | ۲۰:۰۵:۵۳آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۱۰/۲۷ ،‌ ۰۸:۱۰
۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۴در ۸:۰۰ ب.ظ تعداد بازدید: 1,369 بازدید کد خبر:36685 چاپ خبر

جلسه کمیته نامگذاری معابر کوهدشت برگزار شد/ نسبت به فرهنگ و زبان لکی بی توجهی شده است

0

به گزارش خبرنگار کشکان، جلسه ی کمیته نامگذاری معابر شهرستان کوهدشت ظهر امروز با حضور نمایندگان اعضا این کمیته در محل دفتر شهردار کوهدشت برگزار شد. خانم شاهرخی دبیر کمیته در ابتدای این جلسه به توضیح وضعیت نامگذاری معابر کوهدشت در گذشته پرداخت و معابری که فاقد نام بوده و نیازمند واگذاری هستند را معرفی […]

۲۰۱۵۰۵۱۹_۱۲۴۸۳۴

به گزارش خبرنگار کشکان، جلسه ی کمیته نامگذاری معابر شهرستان کوهدشت ظهر امروز با حضور نمایندگان اعضا این کمیته در محل دفتر شهردار کوهدشت برگزار شد.

خانم شاهرخی دبیر کمیته در ابتدای این جلسه به توضیح وضعیت نامگذاری معابر کوهدشت در گذشته پرداخت و معابری که فاقد نام بوده و نیازمند واگذاری هستند را معرفی کرد.

داریوش جعفری نماینده ی اداره ی فرهنگ و ارشاد اسلامی در این جلسه گفت: خیابان ها و کوچه های شهر کوهدشت طوری نامگذاری شده اند که اگر روی کلمه کوهدشت دست بگذاریم بقیه آدرس با کلان شهرها و سایر شهرهای کشور یکسان است و ما در این راستا کار خلاقانه و خاصی که معرف فرهنگ، طبیعت و پیشینه خودمان باشد انجام نداده ایم. چه اشکال دارد از اسامی آثار طبیعی و باستانی و گل ها، گیاهان و درختان منطقه استفاده شود. مثلا استفاده از اسامی مثل برنداس ، پیشوک، میرملاس، بتخانه و عناصر زندگی عشایری می تواند جذاب و اثرگذار باشد.

مهدی دوست محمدی دیگر نماینده ی اداره ی ارشاد در این جلسه عنوان داشت: استفاده از عناصر و فاکتورهای بومی می تواند علاوه بر کارکرد احیاگرانه نسبت به داشته های فرهنگی، ادبی، هنری و تاریخی منطقه نقشی کلیدی در حفظ و احیاء زبان های لکی و لری و اطلاع یافتن مردم از داشته های خودشان داشته باشد. بسیاری از مردم ما داشته های زبانی و فرهنگی خود را فراموش کرده اند. ما باید از اسامی هنرمندان بزرگی همچون امامقلی امامی، ایرج رحمانپور، نوشاد ابوالوفایی، اسداله امیرپور و … در نامگذاری معابرمان استفاده کنیم ولو اینکه برخی منش این بزرگان را نپسندند.

۲۰۱۵۰۵۱۹_۱۲۴۵۴۳

محمد ضرونی نماینده فرمانداری کوهدشت نیز در این جلسه، بر استفاده از اسامی جاذبه های طبیعی و تاریخی در نام گذاری معابر تأکید کرد.

از دیگر حاضرین در این جلسه نمایندگان بنیاد شهید و امور ایثارگران و اداره ی پست و منصوری معاون شهردار کوهدشت بودند که هر کدام نکاتی را در خصوص مباحث مطرح شده در جلسه عنوان نمودند.

مهندس جافری شهردار کوهدشت، سخنان خود را با طرح اهمیت و پیشینه ی زبان لکی در ایران آغاز کرد. ایشان ادامه داد: ما نباید از زبان و داشته های خود غافل باشیم. زبان لکی افتخار ایران است با این حال ما فرهنگ دیگران را وارد شهر کرده ایم و روز به روز زبان لکی از بین می رود.

باید اسم گذاری ها با لهجه ی خودمان باشد به عنوان مثال چرا باید بنویسیم « مله شبانان» در حالی که «مله شونون» درست است. ما باید به این مسائل بسیار توجه کنیم. اگر تلفظ لکی دشوار است دلیل نمی شود که در نام گذاری ها عبارت ها را فارسی بنویسیم. البته بهتر است از اسامی مأنوس استفاده کنیم. مناطق بختیاری نشین و کردنشین در این زمینه خوب عمل کرده اند و داشته های خود را حفظ کرده اند.

در پایان سخنان اعضا این کمیته برخی خیابان ها و کوچه های شهرستان کوهدشت که عمدتاً تازه ساخته شده اند نام گذاری شدند. در این نام گذاری ها با پیشنهاد حاضرین اسامی همچون: سیمره، شاهنامه، سیاو (زیر تنگ سیاب)، پیشوک (گیاه محلی)، برنداس (گیاه محلی)، دالاو (منطقه دالاب)، سی پریسک (پرستو)، شماش‌( نام قلعه ای در منطقه کشماهور) و … استفاده شد و بنا شد در جلسه بعد بر روی تعیین اسامی شیرز، میرملاس، بتخانه، کلماکره و … به عنوان اسم برخی نقاط مهم شهر بحث و تصمیم گیری شود.

همچنین تعیین نام جدید برای منطقه تازه آباد(شاهیوند) و معابر فاز ۲ فرهنگیان به جلسه بعد موکول شد.

عکس: اسماعیل امرایی

 

برچسب‌ها

دیدگاه

 1. با سلام خدمت دکتر جافری و ارزوی موفقیت برای شهردار فهیم و کاردان .امید است اعضای محترم شورای اسلامی شهر نهایت همکاری با شهردار محترم داشته باشند تا شهروندان از وجود مبارک ایشان بهرمند شوند.

  [پاسخ]

 2. درود
  من خیلی لذت بردم از سخنان مهندس جافری
  واقعا زبان لکی دارای ظرفیت بالایی در همه ی جنبه هاست
  می شد نام شاعران را هم برد از جمله ملا پریشان- ملامنوچهر و…
  و نام شهرها چون خیابان الشتر-خیابان دلفان-خیابان هرسین و …

  [پاسخ]

 3. البته دغدغه ی جناب دوست محمدی هم جالب توجه است در کنار لکی مواظب است لری فراموش نشود
  این همه سایت گردن گلفت حامی لری حال ما یه سایت داشتیم که تحمل نشد

  [پاسخ]

 4. کوچه ما حدود ۳۵سال است که قدمت دارد اما هنوز نامگذاری نگردیده سه سال است پیگیر ی میکنم واخرین درخواستم را شهریور ۹۳دبیرخانه شهرداری شماره زده وتحویل خانم شاهرخی دادم سالهای ماقبل هم اقایی به اسم ازادبخت در شهرداری متولی این کار بودند که علیرغم مراجعات زیاد نتیجه ای نگرفتیم در ضمن چون شهرداری تمکن مالی جهت نصب تابلو فلزی ندارد ما نیز انتظار نداشته وفقط خواهان نامگذاری در جلسات مربوطه هستیم .ادرس خ فردوسی کوچه اول سمت راست بالاتر از چهارراه روبروی کوچه بن بست سه کوچه پایین تر از دادسرا . دوست عزیزم جناب دوست محمدی لطفا تایید کنید شاید بهد از ۳۵ سال افاقه کند

  [پاسخ]

 5. مهدی عزیز درجلسات قبلی با اصرار بنده یک خیابان به نام ترکه میر مزین شد و تابلوشو هم به لطف خدا زدند…

  [پاسخ]

 6. باسلام.اصل کار قابل تقدیراست، اما لفظ سی پریسک وبرنداس زیبنده کوچه های شهر نیست…اگرازاسامی جاذبه های تاریخی وطبیعی شهر استفاده شود بهتراست…پیشنهاد میکنم درجلسه بعدی اسم یکی ازمعابر شهر به نام معلم فقید استاد زرین قلم نامگذاری شود

  [پاسخ]

  حسینی در :

  جناب علیزاده عزیز همه ی معلمان فقید این دیار پتانسیل این رو دارند که نامشان ماندگار شود… پس بیایید فرقی!!! بین هیچ کدام قائل نشویم. ما هم پیشنهادهایی داریم!

  [پاسخ]

 7. کاش کمیته محترم به نام افتخار علمی و ادبی کوهدشت مرحوم آیت الله آدینه وند هم توجه مینمود..ماسفانه نام ایشان باوجود اینکه از مفاخر علمی هستند در کوهدشت بسیار غریب است.

  [پاسخ]

 8. موافق نظر حناب طرهان هستم..نام آیت الله آدینه وند میبایست در یکی از میادین یا خیابانهای اصلی شهر نام گذاری شود..براستی چرا اینقد به مفاخر خود بی توجهیم

  [پاسخ]

 9. ازاین ایده که اسامی وواژه هارابه همان گونه که به زبان لکی یالری تلفظ می شوند استفاده کنیم خیلی خوشم آمد چراکه گاهی استفاده ازترجمه فارسی یا ترکیبی ازفارسی ولکی معنا ومفهوم اصلی ویا علت نامگذاری رادرزبان بومی به کلی بی مسما می کند درزیربه برخی ازاسامی لکی یالری اشاره می شود که بیهوده آنهرا فارسی کرده ایم
  ا- کورونی =کونانی -کوهنانی
  ۲-ژیرتنگ=زیرتنگ
  ۳-ویزنیار=ویزنهار
  ۴-درون کاو=دربند کبود
  ۵-خورچی کوش=خورشید کش- که خورچی اسم فردی بوده است که درآن نقطه غرق شده است
  ۶-چیابل=چغابل
  ۷-گراو=گراب
  ۸-پایرون=پادروند
  اینها بعنوان مثال نام بردم که جاداردافرادی روی این اسامی کارکنند که درنامگذاریها ازمعنای اصلی خود دورنشود
  درضمن کوهدشت شخصیتهای بنام وقابلی برای نامگذاری کوچه وخیابان ومیادین شهردارد دارد مانند آیت اله مروجی آیت اله آدینوند و……

  [پاسخ]

 10. با تشکر پیشنهاد میکنم اگر می خواهید نامگذاری کوچه ها انجام شود کاری کنیم که آدرس ها سریع پیدا شوند مثلا” کوچه های یک خیابان بصورت میرملاس ۱- میر ملاس ۲ و۳ و۴ و…نه اینکه هرکوچه یک اسم ،شما به نامگذاری کوچه در شهرستانها ی بزرگ توجه کنید.

  [پاسخ]

 11. مشکل شهر ما بیش از نامگذاری کوچه ها و معابر است البته هرچند که چنین جلساتی می تواند مفید واقع شوند.
  اگر از شهردار محترم حمایت های لازم صورت گیرد یقینا شهری زیباتر و آبادتر خواهیم داشت
  ضمنا اعضای محترم شورا توجه داشته باشند امسال بنام همدلی و همزبانی نامگذاری شده است
  لطفا اعضای شورا به جای برخوردهای سلیقه ایی به فکر عمران و آبادانی باشید

  [پاسخ]

 12. سلام بر دوستان زحمت کش شهرداری ،سال ۱۳۸۷ در همایش بزرگی در مسجد فاطمیه با حضورامام جمعه محترم ،شهردار و فرماندار محترم وقت و مردم محله ،به خاطر وجود مسجد فاطمیه در مرکز تازه آباد وتاثیر معنوی این نام وپارک فاطمیه نام این محله به محله فاطمیه تغیر وبا رضایت مردم اعلام گردید ،ونام بلوار تازه آباد شاهیوند به احترام چهار ده شهید عزیز این طایفه که نام کوچه های بلوار به نامشان مزین است به بلوار شهدای شاهیوند تغیر یافت که هم اکنون بسیاری از مردم از این نام استفاده میکنند ،موید باشید.

  [پاسخ]

 13. باتشکر از تصمیم جالب شما کوچه ما چند سال است به نام زیتون که کلمه ای قرآنیست مزین شده است وبارها رایزنی کردیم تابلو بسازیم ولی موفق نشدیم آدرس خیابان سیدالشهداء کوچه شهید شکرخدایی فرعی زیتون باتشکر از مسؤلان شهرداری

  [پاسخ]

 14. با سلام و تشکر از نظرات مردم عزیز شهر ستان کوهدشت، و قابل توجه دوستان عزیز در این جلسه خیابان بیست متری شهرک شهید باهنر که منتهی به اداره تبلیغات اسلامی می باشد مزین به نام ایت الله ادینه وند گردید. در ضمن از اسامی شهدا گرانقدر نیز مانند گذشته استفاده گردیده است . ارادتمند شما شاهرخی

  [پاسخ]

 15. خود ما لک ها و لرها نه تنها در طول تارىخ بلکه همىن اکنون هم نسبت به بزرگوارانى چون کرىم خان ولطفعلى خان زند بى تفاوت بوده اىم،بجاى الفاظ بى مسما چون سىپرىسک از نام ىکى از اىندو بزرگوار استفاده کنىم به هوىت فرزندانمان کمک بىشترى کرده اىم.

  [پاسخ]

  جاي اسفنديار غضنفري زنده كننده‌ي تاريخ و ادبيات و شاعران كهن لرستان در اظهار نظرها واقعاً خالي است و اين جاي تأسف دارد براي ما كه هنوز بزرگا در :

  اسفندیار غضنفری امرایی

  [پاسخ]

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط