سرخط خبرها
امروز: دوشنبه, ۲۰ آذر , ۱۳۹۶ | ۰۷:۲۴:۱۱آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۰۹/۱۹ ،‌ ۱۰:۰۳
۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۴در ۱۱:۰۶ ق.ظ تعداد بازدید: 1,257 بازدید کد خبر:36124 چاپ خبر

برگزاری بیست و چهارمین اجلاس اتحادیه کانونهای وکلای کشور

0

به میزبانی کانون وکلای لرستان صورت گرفت

بیست و چهارمین اجلاس سراسری کانونهای وکلای دادگستری سراسر کشور به میزبانی استان لرستان در شهر خرم آباد برگزار شد. در این همایش بزرگ که بمدت دو روز طی شانزدهم  و هفدهم اردیبهشت ماه برگزار شد مهمترین مسائل مرتبط با حرفه وکالت مورد بررسی و تصمیم گیری قرار گرفت. مراسم افتتاحیه اجلاس صبح چهارشنبه در محل […]

photo_2015-05-06_11-37-51

بیست و چهارمین اجلاس سراسری کانونهای وکلای دادگستری سراسر کشور به میزبانی استان لرستان در شهر خرم آباد برگزار شد. در این همایش بزرگ که بمدت دو روز طی شانزدهم  و هفدهم اردیبهشت ماه برگزار شد مهمترین مسائل مرتبط با حرفه وکالت مورد بررسی و تصمیم گیری قرار گرفت.

مراسم افتتاحیه اجلاس صبح چهارشنبه در محل سالن همایشهای بانک صادرات لرستان برگزار شد . در ابتدای مراسم آیاتی چند از کلام الله مجید توسط یکی از همکاران حقوقدان تلاوت گردید. در ادامه سرود مقدس جمهوری اسلامی نواخته شد. سپس کلیپی معرفی گونه از شرایط اقلیمی، تاریخی و ظرفیتهای سرمایه گذاری استان لرستان نمایش داده شد. آتوسا رحمتی از هنرمندان صدا و سیمای لرستان مجری برنامه بود که پس از بیان دکلمه ای کوتاه از ریاست کانون وکلای دادگستری لرستان جهت عرض خیرمقدم به میهمانان به جایگاه سخنران دعوت نمود.

دکتر محمدعلی رضایی: میراث استقلال کانون وکلاء حفظ  گردد

دکتر محمدعلی رضایی با عرض خیرمقدم و خوش آمدگویی به کلیه حاضرین در اجلاس از تلاشهای ملکشاهی ریاست کمیسیون حقوقی- قضایی مجلس شورای اسلامی و خداییان معاونت قوه قضاییه کشور در مساعدت برگزاری این همایش پر اهمیت تقدیر نمود. رضایی با اشاره به استقلال مالی کانونهای وکلاء و خودگردانی این نهاد صنفی قدیمی گفت: نه تنها در اداره کانونها از کمک مالی دولت استفاده نمی شود، بلکه سالانه چند هزار نفر بصورت مستقیم و غیر مستقیم اشتغال زایی صورت می پذیرد که کمکی به دولتمردان محسوب می شود. دکتر رضایی حفظ استقلال کانون وکلاء را ضرورتی اجتناب ناپذیر دانست و ادامه داد: نباید با ارتکاب اشتباهی تاریخی این استقلال که مرهون زحمات بزرگانی همچون مرحوم دکترمصدق نخست وزیر وقت و حقوقدان ایران است را خدشه دار نمود. رییس کانون وکلای دادگستری لرستان در پایان تصریح نمود: خدشه به استقلال این نهاد نه تنها نفعی برای قوه قضاییه نخواهد داشت بلکه آسیب زا خواهد بود.

نماینده ولی فقیه در استان لرستان: وکیل و قاضی دو بال فرشته  عدالت هستند/ کانون وکلاء لازم است مستقل باشد

پس از سخنان میزبان همایش نوبت به نماینده ولی فقیه در استان رسید تا بیانات خود را عرضه نماید. حجت الاسلام و المسلمین سیداحمد میرعمادی نیز با عرض خیرمقدم حاضرین بویژه مهمانان دیگر استانها، مردم لرستان را مردمانی شهید پرور، ولایی و مهمانپذیر معرفی نمود. وی از داوری به عدل، اجرای حق و دوری از هوای نفس بعنوان سه مسئله مهم و اساسی لازم درپرداختن به مشاغل قضایی و حقوقی از جمله قضاوت و وکالت نام برد و اضافه کرد: تبعیت از هوای نفس و گمراهی مصادف با عذاب الهی دردناک است. ایشان با تشریح این سه نکته به اهمیت حرفه وکالت در تامین حق و اجرای عدالت چنین تصریح نمود: کسی که آگاه به قوانین و مقررات است و از حق دیگرانی که از این توانایی بی بهره هستند دفاع می کند تا عدالت اجراء گردد ثوابی برابر چهل روز باران بر اهل زمین را نصیب خود می کنند. امام جمعه خرم آباد چنین ادامه داد: اگر وکیل به حق دفاع کند و قاضی به حق حکم صادر کند به واقع  دو بال فرشته عدالت خواهند بود. اما اگر هر یک کوتاهی کنند بزرگترین ضربه به عدالت  وارد شده و مهم ترین ماموریت تعطیل خواهد شد. وی ضمن آنکه شأن وکالت را شأن وصی و نبی دانست بر رعایت نکاتی در این حرفه تاکید نمود که از جمله این موارد بحث خود نظارتی کانونهای وکلاست. ایشان افزود: کانونهای وکلاء و خود وکلاء باید از این جایگاه مهم حراست کنند و نباید در پرداختن به این حرفه لباس حق را بر باطل پوشاند و یا حق را باطل جلوه داد. نماینده ولی فقیه دراستان لرستان در موضوع استقلال وکلاء اظهار داشت:کانون وکلاء نباید زیر سیطره کسی باشد و لازم است مستقل باشد. وی ادامه داد: البته این مهم به معنی نبود قید و بندهای لازم نیست. حجت الاسلام میرعمادی  تاکید نمود اگر وکیل حق را تشخیص داد باید بدون دغدغه و در فضایی آزاد از حق دفاع کند. همانطور که قاضی باید مستقل بوده و تحت تاثیر کسی نباشد وکیل نیز چنین است. وی ضمن تاکید جدد بر لزوم نظارت کانون وکلاء و اتحادیه سراسری وکلاء  بر همکاران خود در این حرفه از صدور بی حساب و کتاب پروانه های اشتغال وکالت بدون توجه به ظرفیتهای هر منطقه انتقاد نمود و گفت: نباید وکیل مازاد بر نیاز جذب شود. ایشان در پایان بیانات خود با تاکید مجدد بر جایگاه وصی و نبی در امر وکالت و لزوم نظارت حرفه ای چنین توصیه نمود که کانون وکلاء نباید به ابزاری برای سوء استفاده سیاسیون تبدیل شود.

معاون سیاسی امنیتی استانداری لرستان: لایحه حقوق شهروندی در حال تدوین است

معاون سیاسی امنیتی استاندار لرستان دیگر سخنران مراسم بود که با استفاده از فرصت پیش آمده حضور پر شمار نمایندگان موثری از بخش خصوصی به ظرفیتها و قابلیتهای سرمایه گذاری در استان گریزی زد و با اشاره به امنیت و ثبات موجود در استان خواستار حضور سرمایه گذاران در منطقه شد. سیدسعید شاهرخی  با اشاره به انتخابات دوره گذشته ریاست جمهوری  تصریح نمود: دوره خودسری و بداخلاقی سیاسی و قانون شکنی بسر آمده واکنون در رأس دولت یک حقوقدان برجسته قرار گرفته است. شاهرخی اضافه کرد: حقوق شهروندی یک اصل انکار ناپذیر است که دولت بدنبال مصوب نمودن لایحه مربوط  به آن است. وی با انتقاد شدید از برخی منتقدان داخلی مذاکرات هسته ای تصریح کرد نباید با کنگره آمریکا و لابی صهیونیستی هم گام شد و زحمات تیم مذاکره کننده هسته ای کشور را زیر سئوال برد. اتهامات ناروایی که مطرح می شود برخلاف نظر رهبر معظم انقلاب و ریاست جمهوری است. شاهرخی گفت :شرایط کشور مستلزم تزریق روحیه نشاط و امید است. معاون سیاسی امنیتی استاندار افزود: مردم مسیر حرکت را ترسیم نموده اند و باید از رای و نظر آنها تمکین کرد. وی در پایان با ابلاغ سلام استاندار به حاضرین و عذرخواهی بابت عدم حضور ایشان بدلیل شرکت در جلسه هیئت دولت از میزبانی کانون وکلای دادگستری لرستان تشکر نمود و مقام حقوقی آقایان  خداییان، ملکشاهی و حجت الاسلام و المسلمین عباسی فرد را شایسته تجلیل دانست.

رییس کل دادگستری لرستان: اجرای عدالت وظیفه مشترک وکیل و قاضی

جعفر بدری رییس کل دادگستری استان لرستان سخنران بعدی افتتاحیه اجلاس بود. وی اجرای عدالت و احقاق حق را وظیفه سنگین و مشترک دو نهاد وکالت و قضاوت دانست و اضافه کرد در طول بیش از شصت سال استقلال کانون وکلا همواره دو دیدگاه در خصوص فعالیت این نهاد وجود داشته است. بعضی معتقد به حضور و دخالت دستگاه قضایی هستند و بخشی دیگر که شامل کانون وکلاء و دولت هستند معتقد به حفظ استقلال این نهادند. وی منشاء اختلاف دیدگاه را آنجا دانست که برخی معتقدند وکلاء  برای اجرای منافع شخصی خود وارد دادرسی می شوند و این دیدگاه باید اصلاح گردد. وی سیستم قضایی ایران را تنها سیستمی در دنیا دانست که تمام مراحل تعقیب و تحقیق و دادرسی و اجرای حکم را برعهده دارد که به نظر دارای ایراد است. بدری با اشاره به ضرورت پیگیری برنامه های علمی- آموزشی کانون های وکلاء بر لزوم انتشار مستمر و پرمحتوای مجلات و نشریات این نهاد تاکید نمود.

photo_2015-05-06_10-35-47

تجلیل از نخبگان علم حقوق در لرستان

در ادامه مراسم از چند تن از بزرگان علم حقوق لرستان تقدیر بعمل آمد. برخی از تجلیل شدگان حقوقدانان صاحب نام در گذشته لرستانی و تعدادی نیز حقوقدانان در قید حیات بودند که سالها منشاء اثر و برکت در جامعه حقوقی کشور بوده اند. این بزرگان عبارت بودند از:

-مرحوم آیت اله حاج شیخ مهدی قاضی خرم آبادی؛ ریاست پیشین مدرسه عالی جذب قاضی کشور و رییس و بنیانگذار دانشگاه قم. روحانی برجسته و موثردر انقلاب اسلامی و از نمایندگان امام خمینی در استان لرستان.

-دکتر امیرخان سپهوند؛ قاضی برجسته دیوانعالی کشور و استاد دانشگاه تهران، علامه طباطبایی و دانشکده علوم قضایی با سوابق متعدد علمی و پژوهشی.

-حجت الاسلام و المسلمین حاج محمدرضا عباسی فرد؛ دکترای فقه و حقوق،عضو سابق مجلس خبرگان رهبری، عضو پیشین حقوقدان شورای نگهبان، معاون اسبق قوه قضاییه، رییس پیشین دیوان عدالت اداری و نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی، مشاور رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام و وکیل پایه یک دادگستری

-دکتر محمدحسین حجاریان؛ دکترای حقوق جزا و جرم شناسی از دانشگاه تهران با رتبه اول و ممتاز، عضو هیئت علمی دانشکده حقوق خرم آباد، از موسسین دانشگاه آزاد اسلامی خرم آباد، اولین رییس دانشکده حقوق، اولین رییس کانون وکلاء دادگستری در استان و اولین وکیل پایه یک دادگستری در لرستان

-دکتر ربیعا اسکینی؛ استاد صاحب نام حقوق تجارت کشور، قاضی سابق دادگستری، عضو پژوهشکده علوم و فنون هسته ای، مشاور حقوقی سازمان انرژی هسته ای، عضو هیئت علمی دانشگاه تهران، عضو دیوان داوری اتاق بازرگانی، داور بین المللی حقوقی در لاهه، ژنو، پاریس و تهران

– دکتر محمدحسن حجاریان؛ فارغ التحصیل دانشگاه تهران، قاضی سابق با چهل سال سابقه وکالت، نویسنده و عضو بازنشسته هیئت علمی دانشکده حقوق خرم آباد

-سید ابراهیم موسوی؛ قاضی پیشین دادگاههای تجدیدنظر استان، دکترای حقوق خصوصی و رییس دانشکده حقوق

-الهیار ملکشاهی؛ دکترای حقوق عمومی با پانزده سال سابقه ریاست کلی دادگستری در استانهای لرستان و کرمانشاه ، معاون قضایی دیوان عدالت اداری و رییس کمیسیون حقوقی-قضایی مجلس شورای اسلامی

-دکتر ذبیح اله خداییان؛ دکترای حقوق جزا و جرم شناسی، دادستان خرم آباد، رییس کل دادگستری در استانهای لرستان و فارس، مدرس دانشگاه و معاونت حقوقی- پارلمانی قوه قضاییه.

دکتر محمود کاشانی: نظارت بر وکلاء درون سازمانی باشد

پس از مراسم تجلیل حقوقدانان استان دکتر محمود کاشانی از وکلای برجسته کشور به ایراد سخن پرداخت. عضو پیشین هیئت مدیره کانون وکلای دادگستری مرکز وکیل را فردی مستقل و آزاد دانست. وی با انتقاد از تصویب ماده ۱۸۷ قانون برنامه سوم توسعه ارائه پروانه وکالت قوه قضاییه بعد از اتمام دوره پنج ساله این قانون در سال ۸۴ را خلاف مقررات دانست و گفت: این رویه نباید ادامه می یافت، چرا که بدعتی است که نقض قانون را تنفیذ می کند. وی با قرائت بخشهایی از لایحه استقلال کانون وکلاء به نقد موادی از آن پرداخت که منافی با استقلال واقعی این نهاد است و اصلاح مجدد آن را ضروری دانست. نظارت بر وکلاء و صلاحیت آنها نباید خارج از مجموعه نهاد وکالت باشد، دکترکاشانی در پایان افزود: دادسرا و دادگاه عالی انتظامی قضات نباید در این خصوص دخالتی داشته باشد. وی خاطرنشان کرد ضروری است نمایندگان مجلس از نظرات کانون های وکلاء در تدوین و تصویب لایحه جامع وکالت استفاده کنند.

رییس کمیسیون حقوقی مجلس: تصویب قانون جدید آیین دادرسی کیفری همراه با اختیارات مناسب وکیل

رییس کمیسیون حقوقی-قضایی مجلس شورای اسلامی دیگر سخنران افتتاحیه اجلاس بود. دکتر الهیار ملکشاهی با اشاره به اجرای قانون آیین دادرسی کیفری از ابتدای تیرماه یعنی کمتر از دو ماه آینده تصویب این قانون را نقطه عطفی در قانونگذاری کشور دانست که در آن وکلاء نقش پر رنگی در روند دادرسی خواهند داشت. وی گفت: وکیل یکی از ارکان دادرسی است. این نماینده مجلس افزود: در مجلس سه طرح و لایحه در خصوص استقلال کانون وکلاء مطرح است. یک طرح توسط نمایندگان مجلس و در مرکز پژوهش های پارلمان در دست بررسی است، یک لایحه توسط دولت تهیه و به مجلس ارائه شده و طرح دیگری نیز از سوی قوه قضاییه تدوین شده و به مجلس شورای اسلامی تقدیم گردیده است. با توجه به اقدام مشابه دولت و قوه قضاییه در ارائه لوایحی در این خصوص و بروز اختلاف،موضوع درهیئت حل اختلاف قوای سه گانه مطرح و نظر و لایحه دولت مورد تایید و پذیرش واقع شد و در صحن علنی مجلس اعلام وصول شد. این لایحه هم اکنون بدون فوریت و بصورت عادی در دستور برنامه های کمیسیون حقوقی مجلس است که اگر در باقیمانده عمر مجلس نهم فرصت بررسی فراهم گردد مورد بررسی قرار می گیرد.

معاون قوه قضاییه: وکلاء و قضات مورد احترام مردم هستند

 معاون حقوقی قوه قضاییه با خیرمقدم گویی به حاضرین ابراز امیدواری کرد لرستان به شایستگی از عهده میزبانی هیئات مدیره کانونهای وکلای دادگستری کشور برآید. وی پس از قدر دانی از کانون وکلای دادگستری لرستان بعنوان میزبان اجلاسیه گفت: قضات و وکلاء مورد احترام و اعتماد جامعه هستند. علت کسب چنین جایگاهی نیز پیگیری اجرای عدالت می باشد.در خصوص اشتغال وکالت نیز فعالان این قشر همچون قضات باید شرایط صلاحیتهای لازم را داشته باشند و نظارت بر چنین موضوعی لحاظ گردد. دکتر ذبیح اله خدایییان با اشاره به تدوین لایحه جامع استقلال وکلاء توسط قوه قضاییه چنین اقدامی را تکلیف این قوه دانست و افزود: در ابلاغ سیاستهای کلی قضایی نظارت بر کلیه امور قضایی در قالب قضاوت، وکالت، کارشناسان رسمی دادگستری و ضابطین دادگستری برعهده قوه قضاییه است و ماده ۲۱۲ قانون برنامه پنجم توسعه کشوربر تدوین لایحه در سال اول اجرای برنامه توسط این قوه تأکید داشته است.  وی با اشاره به اعلام وصول لایحه مورد نظر دولت در مجلس گفت: لازم است همکاران قضایی با وکلاء در انجام وظایفشان همکاری نمایند. وی در پایان از وکلای دادگستری درخواست نمود در پذیرش وکالت پرونده های مختلف بویژه پرونده های مرتبط با مفاسد اقتصادی بیشتر دقت نمایند.

بهمن کشاورز: ضرورت ساماندهی ثبت موسسات حقوقی

آخرین سخنران رسمی اجلاسیه بهمن کشاورزچهره نامی و محبوب عرصه وکالت بود. رییس اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری  همچون دیگر سخنرانان خواستار حفظ استقلال کانون وکلای دادگستری شد. وی حضور افرادی همچون ملکشاهی و خداییان در رده های بالای مسئولیت های قضایی و قانونگذاری را نشانگر وجود ظرفیت بزرگ پرورش حقوقدانان برجسته در لرستان دانست و ادامه داد: وکلای دادگستری معتقد به نظارت برعملکرد خودشان  در چهارچوب قانونی مصوب می باشند. اما منتقد برخی شیوه های نظارت هستند. کشاورز با اشاره به نقش وکلاء در پیروزی انقلاب اسلامی  اضافه نمود: در آن مقطع تنها سه کانون وکلای مرکز، فارس و آذربایجان تشکیل شده بودند و مجموع وکلای کشور حدود هزار نفر بودند. هم اکنون تعداد کانونها به ۲۳ و وکلاء به پنجاه هزار نفر افزایش یافته اند. کشاورز تصریح نمود: استقلال کانون باید در مسائلی همچون صدور پروانه، ابطال یا تعلیق آن و نظارت و رسیدگی به صلاحیت همکاران حفظ گردد. رییس اسکودا تاکید نمود وکلاء و کانونها در بطن نظام و حاکمیت قرار دارند و در همین چهارچوب نیز خواهان حفظ استقلال خود می باشیم. کشاورز در پایان اظهارات خود با انتقاد از شیوه اعطای مجوزثبت موسسات حقوقی خواستار نظارت بیشتر مسئولین امر و بویژه قوه قضاییه در این خصوص شد.

پس از اجلاس افتتاحیه دیگر برنامه های  همایش طی دو روز اجرا می گردد و تصمیمات صنفی اتخاذ و ابلاغ می شود.

گزارش: وب سایت کانون وکلای دادگستری لرستان

تصاویر: وب سایت اسکودا

برچسب‌ها

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط