سرخط خبرها
امروز: دوشنبه, ۲ بهمن , ۱۳۹۶ | ۰۷:۳۸:۳۶آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۱۰/۳۰ ،‌ ۰۸:۳۳
۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۴در ۱۰:۰۸ ب.ظ تعداد بازدید: 291 بازدید کد خبر:35892 چاپ خبر

بـر پـا!

0

حسین ناصری/ کشکان: یادش بخیر قدیم قدیما، دورانی که با الان خیلی فرق داشت. کودکی خودم رو می­گم. وقتی خاطرات خوش کودکی­ام رو در ذهن تداعی می­کنم، ناخودآگاه انرژی می­گیرم. روزگاری که احترام به بزرگ­ترها مرسوم بود. روزگاری که همه از حال و روزگار هم با خبر بودیم و مشکل دیگران مشکل خودمان بود. بنده […]

agha_ejaze

حسین ناصری/ کشکان: یادش بخیر قدیم قدیما، دورانی که با الان خیلی فرق داشت. کودکی خودم رو می­گم. وقتی خاطرات خوش کودکی­ام رو در ذهن تداعی می­کنم، ناخودآگاه انرژی می­گیرم. روزگاری که احترام به بزرگ­ترها مرسوم بود. روزگاری که همه از حال و روزگار هم با خبر بودیم و مشکل دیگران مشکل خودمان بود. بنده سن و سال زیادی ندارم. این ایامی که از آن یاد می­کنم مربوط به همین ده پانزده سال پیش است.

البته تغییر آیین و آداب زندگی با توجه به گذر زمان امری طبیعی است. اما یک سری سنت­ ها وجود دارد که تغییر یا بهتر بگم از بین رفتن آ­ن­ها جایز نیست. با این مقدمه می­ خواهم اصل قضیه رو توضیح دهم. آن­چه را نگارنده بنا دارد در این مطلب به آن بپردازد احترام دانش ­آموزان و دانشجویان به معلمان و اساتید خود می­ باشد. حتماً شما هم به یاد دارید چند سال پیش وقتی معلم وارد کلاس درس می­شد، مبصر کلاس بر پا می­داد و دانش ­آموزان با سلام و صلوات از معلم خود استقبال می­کردند و درس شروع می­شد. دانش ­آموز هر وقت می ­خواست از کلاس بره بیرون می­گفت: آقا اجازه! الان وضعیت چطوره؟! اما افسوس! با رفتن تخته سیاه، الفبای احترام به معلم نیز دست­خوش تحریف شد و به سرعت از جامعه آموزش و پرورش  رخت بر بست. و در حال حاضر کار به جایی رسیده که متأسفانه هر وقت گوشی موبایل دانش ­آموز زنگ بخورد بدون اجازه از کلاس خارج می­ شود!

البته در سال گذشته این روند غلط به جاهای باریک کشیده شد و کار به جایی رسید در استان لرستان دو مورد زد و خورد در مدارس اتفاق افتاد. یک مورد که به مرگ یکی از معلمین شهر بروجرد منجر شد و دیگری زد و خورد در یک از مدارس کوهدشت که متأسفانه رسانه ­ای شد. این اتفاقات ناخوشایند نشان از خلاءها و کمبودهای فرهنگی و آموزشی دارند و می­بایست درباره آن­ها فکر کرد و به­ صورت ریشه ­ای آن­ها را حل کرد.

دانشجویان هم­ سن و سال بنده قطعاً به یاد دارند وقتی استاد وارد کلاس می­شد همگی به احترام مقام و جایگاه استاد از جا بلند می­شدند و تا استاد تعارف نمی­کرد کسی به خود اجازه نشستن نمی­ داد. اما متأسفانه در این برهه زمانی کوتاه این معروف در جامعه ما در حال تعطیل شدن است.

با وضع موجود به نظر می­رسد این ضد ارزش با بخش­نامه و آیین­نامه انضباطی اصلاح نمی­ شود. به زعم نظر اکثر کارشناسان فرهنگی و جامعه شناسی این مشکل با کار فرهنگی کارشناسی شده حل می­شود. حال با توجه به کم­ توجهی مسئولین مربوطه نسبت به این چنین اموری ضرورت دارد معلمان و اساتید محترم خود دست به ­کار شوند و با کار فرهنگی این ارزش را در بین دانش­ آموزان و دانشجویان زنده کنند.

امید آن که در آینده نه چندان دور شاهد بازگشت جایگاه معلم و استاد در جامعه ­مان باشیم.

 

 

 

 

برچسب‌ها

دیدگاه

  1. انتظار داشتی جانم به جای رسانه ای شدن احتمالا ………………………؟ مقاله شما با این حرفت سازگاری نداره اصلاح کن

    [پاسخ]

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط