سرخط خبرها
امروز: شنبه, ۳۰ دی , ۱۳۹۶ | ۱۲:۳۵:۱۱آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۱۰/۲۷ ،‌ ۰۸:۱۰
۰۲ اردیبهشت ۱۳۹۴در ۱۱:۱۵ ق.ظ تعداد بازدید: 874 بازدید کد خبر:35329 چاپ خبر

« یَکله داران»

0

به مناسبت صدور مجوز کشکان

استاد لطیف آزادبخت: جامعه ای که رسانه های محلی تأثیرگذار نداشته باشد شهر خاموشان خواهد بود.شما کشکانی ها یکی از چند صدای معدود و شنیدنی منطقه هستید که تأثیرتان بر روند رخدادها محسوس و دفاعتان از حقوق شهروندی و منزلت انسان بلند و بس شنیدنی است. با وجود چراغ های روشن و چراغداران دلسوزی چون […]

hafehvdcaa0517

استاد لطیف آزادبخت: جامعه ای که رسانه های محلی تأثیرگذار نداشته باشد شهر خاموشان خواهد بود.شما کشکانی ها یکی از چند صدای معدود و شنیدنی منطقه هستید که تأثیرتان بر روند رخدادها محسوس و دفاعتان از حقوق شهروندی و منزلت انسان بلند و بس شنیدنی است. با وجود چراغ های روشن و چراغداران دلسوزی چون شماست که می توان چشم انداز رو به رو را به روشنی دید و امیدوار بود که روزی از افق این سرزمین رنج و رؤیا آفتاب روشنی بخش امید بر آید. شما چند صدای شنیدنی و رنگارنگ این زادبوم درد و دریغ، ترجمان تنوع صداهایی هستید که در عصر شتاب و سرعت و تکنولوژی در صدد است که شنیده شوند. پس شما هم چراغ هستید ، هم چراغدار هستید و هم نشانه و دلیل راه … از سیمره تا کشکان شما صدای شنیدنی سرزمین میانرودان هستید. زمزمه ای تاریخی که دامان و دامنه ی آن به اساطیر پیوسته است.
پیشتازی شما رسانه های قدرتمند محلی در عرصه انعکاس مسئولانه خبر، گزارش بدون حب و بغض رخدادها، و دفاع از حقوق اولیه ی انسان نه فقط محسوس و دیدنی است ، بلکه اثر شما بر بهبود اوضاع و ارتقاء مطالبات و حقوق مدنی شهروندان نیز کاملاً آشکار و ملموس است. و این جایگاهی است که آن را با سلامت نفس، کرامت طبع ، و استقلال ذاتی و غرور انگیزی که از آن برخوردار هستید به دست آورده اید. برای کسانی چون ما فرقی نمی کند که صدایمان از دهان کشکان ، یا سیمره یا هومیان و میرملاس و روشتا و دیگر رسانه های تأثیرگذار و قدرتمند محلی به گوش جهانیان رسانده شود. ما می خواهیم صدایمان شنیده شود و شما دوستان رسانه ی این پژواک هستید و چه بهتر که متنوع تر و بیشتر باشید. شما یک مجموعه هستید و در عین استقلال همزمان و هماهنگ الحان و رنگ های نادیده و صداهای در گلو مانده ی این فرهنگ و جغرافیا را بازتاب می دهید. شما پژواک این صدای در گلو مانده هستید که صدها و بلکه هزاران سال است با تمنا و امید و توکل بهارباد را صدا می زند و چشم انتظار برآمدن آفتاب طالع خویش است. اگر یکی از شما نباشد بیم آن هست که ما راه را پیدا نکنیم ، اندوه آن هست که برخی از ما جا بمانیم و برای همیشه در هزارتوی رنج خود گم شویم. اگر دقت کنیم و بخواهیم دلیل درخشش کم نظیر رسانه های بومی شهرمان را کشف کنیم ، این معادله یک مجهول بیشتر ندارد: همه شما از یک ریشه آب می خورید. همه ی شما کما بیش روزی با هم و در کنار هم و یا به طور متناوب با همدیگر همکاری داشته اید. شما چند رسانه ی مهم منطقه در کنار هم یک قطب رسانه ای نیرومند هستید و این را می توان با قدرت گفت که از نظر حجم وعمق و حوزه ی تأثیرگذاری و حرفه ای بودن تیم همراه در سطح کشور کم نظیر هستید. شما جهان شهر امروز و فردای این دیارید.
چه زیباست که در گوشه گوشه ی این دشت تشنه در هر وادی و گریوه و آسویی یکی از شما ایستاده است و چون بلوطی جوان چنگ در خاک و سنگ افکنده است و دشتبانی می کند و سایه ی مهر خود را بر سرِ ما رهگذران می افکند و جان خود را در برق آفتاب گزنده ی زاگرس رنجه می کند تا ما درنگی کنیم و از سوز دل بخوانیم که « بیلا بتکو خوین اِ چاوانم / تا بوه رنگ رشمه ِ سر تا پاوانم … درنگی کنیم و آهی از جگر برآوریم و آنگاه سرنوشت خود را به دست شعر بسپاریم و چل سرویی بگیریم که : … خداعالم شکری رسیم و مطلو / دلم ساکت بی له پژاره ی شو…
از “لکنا” تا “کشکان” شما قدم به قدم ستبر تر و راسخ تر و بالغ تر و حرفه ای تر شدید و ما از دیدن رشد و رویش و بلوغ و طراوت شما شادمان تر شدیم و این سرزمین اساطیری از بالیدن و بلوغ شما خرسندتر. … و ما همچنان ” دوره می کنیم شب را و روز را … هنوز را …” برای شما آسوبانان این فرهنگ و تاریخ، اکنون و همیشه و هنوز و هنوزان سبزی و طراوت و سربلندی آرزو می کنم. باشد که همیشه صدای بی صدایان باشید و مردمان تشنه ی شنیدنتان.
« یَکِلَه داران یَکِلَش بمانو / چوین دارِ آسو هر واش بشانو»

 

 

 

 

برچسب‌ها

دیدگاه

 1. مهدی دوست محمدی(مدیر سایت)

  سلام…
  سپاسگزار شما هستیم استاد. بی شک رهنمودهای بزرگانی چون شما چراغ راهمان خواهد بود. سالم و سرافراز باشید.

  [پاسخ]

 2. سیدمجتبا حسینی - سرویس ادبی

  استاد گرانقدر زیبایی و شیوایی سخن در کلام شما موج میزند و هرگز این غرور را پنهان نخواهم کرد که شما اینچنین ما را مورد لطف و عنایت خود قرار داده اید. رسانه هایی چون هومیان نیوز و کشکان با پشتوانه ی مدیرانی دلسوز، متعهد و فداکار (که این واژه رنجنامه ای در پس خود دارد که تنها اهالی رسانه آن را به درستی درک خواهند کرد و بس) بدون شک آینه اند و آب. و تمام تلاششان روشنایی ست و راستی.
  درود بر همه ی رسانه های دیار رنجها، از میرملاس تا روشتا.

  [پاسخ]

 3. سلام وسلامتی تقدیم به استادلطیف آزادبخت.بسیار زیبا وشاعرانه .ماندگار باشید که خود بخشی وصدایی ارزشمندازرسانه های بومی هستید.

  [پاسخ]

 4. با سلام ،
  سپاسگزار لطف دست اندرکاران کشکان نیوز و دوستان عزیزم آقای دوست محمدی، سید مجتبای حسینی نازنین و دوست بزرگوارم جناب آقای کریم دوستی عزیز هستم. و برای شما موفقیت و سربلندی آرزو می کنم .

  [پاسخ]

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط