سرخط خبرها
امروز: شنبه, ۳۰ دی , ۱۳۹۶ | ۱۶:۰۷:۰۱آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۱۰/۲۷ ،‌ ۰۸:۱۰
۳۱ فروردین ۱۳۹۴در ۹:۴۲ ق.ظ تعداد بازدید: 1,008 بازدید کد خبر:35213 چاپ خبر

توسعه گردشگری لرستان

0

مصطفی شکری

  مورد توجه استاندار و مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری توسعه گردشگری؛ وسیله‌ای برای افزایش تحرک و پویایی اقتصادی لرستان شیوهای برای مبارزه با بیکاری و ایجاد درآمد حفظ، نگهداری و بازسازی جاذبه­ های گردشگری لرستان ضروری است   استان لرستان یکی از مناطقی است که دارای جاذبه­ های گردشگری طبیعی، جغرافیایی و […]

۱۳۹۳۱۲۱۳۱۶۰۳۴۹۴۱۳۴۸۶۱۷۲۴

 

مورد توجه استاندار و مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری

توسعه گردشگری؛ وسیله‌ای برای افزایش تحرک و پویایی اقتصادی لرستان

شیوهای برای مبارزه با بیکاری و ایجاد درآمد

حفظ، نگهداری و بازسازی جاذبه­ های گردشگری لرستان ضروری است

 

استان لرستان یکی از مناطقی است که دارای جاذبه­ های گردشگری طبیعی، جغرافیایی و تاریخی فراوانی است و جهت جذب گردشگران داخلی و خارجی، ظرفیت­های مطلوبی در اختیار دارد. بدیهی است که بهره­ گیری مناسب از ظرفیت­های گردشگری استان لرستان نیازمند مطالعه، بررسی و برنامه­ ریزی دقیق است.

سیاست دولت­ ها در دهه ­های اخیر، به سمت توسعه­ ی گردشگری به عنوان یکی از شیوه­ های مبارزه با بیکاری و ایجاد درآمد گرایش داشته است. امروزه، گردشگری به قدری در توسعه ­ی اقتصادی  اجتماعی کشورها اهمیت یافته است که اقتصاددانان، آن را صادرات نامرئی نام نهاده ­اند و از آن به عنوان رکن اصلی توسعه­ ی پایدار یاد می­کنند.

متأسفانه کیفیت و امنیت نامناسب سیستم حمل و نقل به عنوان یکی از نقاط ضعف صنعت گردشگری استان لرستان محسوب می شود. و باید این نکته را خاطر نشان کرد که این نقطه ضعف نیز می­تواند به عنوان یک تبلیغ منفی و تهدید برای لرستان شناسایی شود.

بحث امنیت در گردشگری عامل بسیار مهمی به شمار می­ آید. با توجه به آمار تصادفات و تلفات بسیار بالای کشور­، بر طرف کردن این نقطه ضعف می ­بایست در اولویت نخست قرار گیرد. با برطرف نمودن آن و با دستیابی به کیفیت و امنیت جاد­ه ­ای در سطح بین المللی می­توان از پتانسیل مثبت تبلیغ دهان به دهان آن در راستای بازدید روز افزون گردشگران به لرستان بهره­ برداری کرد.

در زمینه نقاط قوت نیز مسئولین و دست اندرکاران صنعت گردشگری استان لرستان باید توجه کنند که می­توان با تکیه بر نقاط قوتی چون وجود مکان­ های منحصر به فرد تاریخی و تفریحی مانند قلعه فلک الافلاک، غارهای میرملاس و هومیان، پل کشکان، پل دختر، دریاچه زیبای گهر، آبشارهای زیبا و رودهای خروشان و وجود حس مهمان نوازی مردم منطقه و بهره برداری مناسب از رویدادهای سنتی، فرهنگی و مذهبی موجب ارتقاء صنعت گردشگری در استان لرستان و جذب گردشگران خارجی بیشتر به این منطقه شوند.

اعمال سیاست‌های صحیح در بخش گردشگری را می‌توان وسیله‌ای برای افزایش تحرک، پویایی اقتصادی و حرکت به ‌سمت توسعه اقتصادی- اجتماعی استان لرستان تلقی نمود.

پیشنهادهای اجرایی که می­تواند در توسعه گردشگری استان لرستان مفید واقع شود عبارتند از:

 

۱ – ساخت راه ­های با کیفیت مطابق با استانداردهای جهانی منتهی به مناطق باستانی و جاذبه­های گردشگری استان لرستان.

۲ – حفظ، نگهداری و بازسازی جاذبه­ های گردشگری.

۳ – استفاده از تبلیغات در شبکه­ های ماهواره ­ای مطرح جهانی و شبکه جهان گستر اینترنت برای آشنا ساختن افراد دیگر مناطق جهان با مقصد گردشگری لرستان و جاذبه­ های آن.

۴ – ایجاد و احداث مجتمع­ های گردشگری مطابق با نیاز گردشگران خارجی در کنار جاذبه­ های طبیعی مانند آبشارها، باغ ­ها، رودخانه ­ها و…

۵ – توسعه گردشگری کوهستان به عنوان یکی از قابلیت­ های شهرستان­ های استان لرستان.

۶ – ایجاد مزیت رقابتی از طریق حس وفاداری نسبت به برند مقصد گردشگری لرستان و به طبع آن مهیا ساختن زمینه تبلیغات دهان به دهان مثبت در میان گردشگران داخلی و خارجی نسبت به مقصد گردشگری لرستان.

۷ – راه اندازی بانک اطلاعاتی گردشگری برای راهنمایی گردشگران.

۸ – ارتقاء سیستم­های گردشگری مجازی و برنامه­ریزی در راستای تقویت گردشگری الکترونیک

۹ – برپایی جشن­ها و جشنواره های مختلف در فصول سال به خصوص فصول گردشگری و تعطیلات.

 

 

٭ دانشجوی دکترای اقتصاد بین الملل

برچسب‌ها

دیدگاه

 1. به طور معمول با ورود هر گردشگر به یک حوزه گردشگری، شش فرصت شغلی ایجاد می شود. استان لرستان هم که جایگاهش از لحظ بیکاری معلوم است! ما طی دهه های اخیر در زمینه فعالیت اقتصادی نوع اول (کشاورزی) و نوع دوم (صنعتی) موفق نبوده ایم؛ لذا چاره ای جز روی آوردن به فعالیت اقتصادی نوع سوم (خدماتی-ازجمله گردشگری) نداریم. البته عده ای گردشگری را “صنعت” می نامند. اگر این فرض را بپذیریم نا گفته پیداست که تمام ابزار و اسباب این صنعت را فعالیتهای خدماتی مهیا می کند. پیشنهادات جناب شکری که متخصص حوزه اقتصاد هستند می تواند راهگشای مشکل موجود باشد. امیدوارم جناب استاندار محترم که جغرافیای توریسم خوانده اند بتوانند با بهره گیری از فکرهای نو، تحولی در استان محروم لرستان ایجاد نمایند.

  [پاسخ]

  مصطفی شکری در :

  خدمت دوست ارجمند و اهل نظرم؛ جناب جودکی عزیز سلام و درود دارم. و از لطفی که نسبت به این حقیر دارید، سپاسگزارم.
  یک روز در کلاس درس دانشحویان دکترای دانشگاه بحث برنامه ریزی منطقه ای برای مناطق مختلف پیش آمد. همانطور که مستحضرید ما توسعه نامتوازن در ایران را تجربه کرده ایم (و هنوز هم در حال هم تجربه ایم!)
  این موضوع بحث می شد که چرا کارخانه ذوب آهن را در استان کم آبی مانند اصفهان احداث کرده اند. (سال ۱۳۴۲ بر اساس توان چانه زنی نمایندگان و مسئولین اصفهان “ذوب آهن اصفهان” از طرف کشور شوروی احداث شد.)
  این کارخانه خود به تنهایی یک سوم آب اصفهان را مصرف می کند! و هم اکنون که بحران جدی آب در اصفهان مطرح است این معضل به بحرانی بزرگ برای اصفهان تبدیل شده است. چندی پیش هم بین کشاورزان یزدی و اصفهانی بر سر همین موضوع “آب” درگیری ایجاد شد.
  جناب جودکی عزیز؛ وقت آن رسیده است که برنامه های توسعه ای برای هر منطقه ای با توحه به “مزیت نسبی” آن منطقه طرح ریزی شود.
  مزیت نسبی لرستان در کشاورزی و دامداری (البته به شکل صنعتی و نه سنتی) و توسعه گردشگری است.
  وقت آن رسیده است که از ۱۱ درصد آبی که در استانمان (نسبت به کل کشور) وجود دارد به شکل بهتر و با کارآیی بیشتری بهره ببریم.
  استان ما سرشار از ظرفیتهای بالقوه است. یقیناً اگر مدیریت ارشد استان “دید توسعه نگر” داشته باشند می توانند چهره استان را میان مدت و بلند مدت تغییر دهند.
  به عنوان مثال قبلاً هم به خدمت شما عرض کرده بودم که اگر بنده جای مدیران ارشد استان بودم “هزینه اقامت گردشگران” را به حداقل ترین وضع ممکن کاهش میدادم. به جای اینکه به دنبال ایجاد بنگاه های خود اشتغالی کوچک با وام های ۵ میلیونی و ۱۰ میلیونی باشم؛ در کاهش هزینه گردشگران هزینه می کردم. این عمل خود به خود نتیجه افزایش اشتغال و افزایش درآمد استان را در پی خواهد داشت. و قطعاً بعد از مدتی هم هزینه ها جبران خواهد شد. تازه بماند که نام استان را پرآوازه می کند.
  خود به خود هتل های مجهزتری احداث خواهد شد. صنایع دستی توسعه خواهد یافت و…
  بنظرم باید یک “برند گردشگری خوش نام و پرآوازه” از لرستان ارائه کرد.
  انشاءالله که راه آینده روشن است…
  بر شما خجستگی، مبارکی، طراوت و لطافت روح را آرزو می کنم.

  [پاسخ]

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط