سرخط خبرها
امروز: پنج شنبه, ۲۸ دی , ۱۳۹۶ | ۱۹:۰۳:۱۲آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۱۰/۲۷ ،‌ ۰۸:۱۰
۲۷ فروردین ۱۳۹۴در ۱۱:۰۷ ق.ظ تعداد بازدید: 1,049 بازدید کد خبر:35113 چاپ خبر

لزوم گذشتن از منافع حزبی در راه توسعه و تعالی شهر

0

ولی درویشی

دو سال از انتخابات مجلس چهارم گذشته بود و تغییرات مدیریتی در آموزش و پرورش کوهدشت انجام گرفته بود. طایفه ما که به طرفداری از کاندیدای مغلوب شهره بود، حتی در احقاق حقوق مصرّح خود با مشکلاتی مواجه بود. من در آن دوران نوجوانی ۱۴ ساله بودم. مقطع تحصیلی راهنمایی را در مدرسه نمونه دولتی […]

۴۲۲۳۳۲۱۷۵۶۷۵۱۹۶۵۴۴۵۲

دو سال از انتخابات مجلس چهارم گذشته بود و تغییرات مدیریتی در آموزش و پرورش کوهدشت انجام گرفته بود. طایفه ما که به طرفداری از کاندیدای مغلوب شهره بود، حتی در احقاق حقوق مصرّح خود با مشکلاتی مواجه بود. من در آن دوران نوجوانی ۱۴ ساله بودم. مقطع تحصیلی راهنمایی را در مدرسه نمونه دولتی بعثت کوهدشت سپری کرده و در آزمون دبیرستان نمونه دولتی خرم آباد شرکت کرده بودم. هنگام اعلام نتایج آزمون، اسم من در لیست پذیرفته شدگان که بر روی تابلوی اعلانات آموزش پرورش کوهدشت نصب شده بود به چشم نمی خورد. من پس از ثبت نام در دبیرستان امام صادق کوهدشت و ۱ ماه تحصیل در آنجا از طریق همکلاسی مدرسه ام (آقای صادق حیدری) که رتبه ۱ این آزمون را کسب کرده بود، از قبولی خود مطلع شدم و در مراجعه به آموزش و پروش اگر پیگیری و فریادهای خشم آقای “بابامراد درویشی” بر سر مسببین آن بی عدالتی که در نهایت منجر به احقاق حقم گردید، نبود، شاید روزگار به خاطر شرایط مالی و اقتصادی نامناسب خانواده ام، مرا به راهی غیر از راهی که اکنون در آن هستم، می کشاند.

این مختصر را عرض کردم تا گفته باشم شدت منازعات جناحی در شهر دوران نوجوانی من، آن زمانها تا حدی بود که حقِ تحصیل یک نوجوان ۱۴ ساله هم از تعرض مصون نمی ماند. از آن روزگار ۲۰ سال می گذرد، ۲۰ سال است که به جبر روزگار در صدها فرسنگ دورتر از کوهدشت زندگی را می گذرانم و به ندرت سالی بیش از یک بار توفیق حضور در آنجا را دارم و شوربختانه یا خوشبختانه باید بگویم نه از پیشرفت و توسعه آن جز شادی و بهجت درونی منفعتی دارم و نه از نابسامانی آن جز اندوه و تألمات روحی زیان دیگری می بینم لذا این سطور را بی هیچ حب یا بغضی نسبت به این و آن و صرفا از روی مشاهدات و یافته های متقن و مستند و تجزیه و تحلیل غیرجانبدارانه آنها عرضه می دارم. به هر روی، اوضاع حکایت از آن دارد که قرار است در شهر سیاست زده من، در هنوز بر همان پاشنه ۲۰ سال قبل بچرخد.

گویا تنها چیزی که برای مردمان شهر من اهمیت دارد این است که اولا کاندیدای جناح آنها – با هر قد و قدر و وزن و توان – در انتخابات پیروز شود و ثانیا آن عزیزِ پیروز، در کمترین زمان ممکن تمام نیروهای غیرهمسوی خود را – حتی اگر لایق ترین و توانمندترین مدیران شهر باشند – مقتدرانه از عرش بر فرش بکوباند و دیگرانی را که خود یا هوادارانش می پسندند – حتی اگر توانمندی چندانی هم نداشته باشند – بر اریکه های مدیریت های عاریتی بنشاند و در این جهادِ پس از انتخابات به هیچ وجه کوتاهی، مماشات و کم فروشی نکند.

به گواه کارشناسان امر، یکی از عوامل عمده ای که این شهر را علیرغم داشتن ظرفیتهای لازم از توسعه بایسته و درخور شأن آن باز داشته، همین درد مزمن قیاسِ کارآمدی نمایندگان آن، با شاخصِ نامیمون بازپس گیری قاطعانه و بی کم و کاست مدیریت ها از نیروهای جناح رقیب است. نوعی از کارامدی!!! که جز فرصت سوزی ها و افزایش ناکارمدی ها و استمرار بی عدالتی ها و هدر دادن سرمایه ها، دستاورد دیگری برای این شهر و مردمانش نداشته و نخواهد داشت.

در انتخابات مجلس نهم اما اتفاق متفاوتی افتاد، پس از سه دوره متوالی (چهار دوره متناوب) جلوس اصولگرایان بر کرسی نمایندگی این شهر، به دلیل شرایط خاص جامعه و اعمال محدودیت هایی برای اصلاح طلبان، اجماع طیف های معتدل دو جریان اصلی سیاسی شهر، منجر به انتخاب یک نماینده اصولگرای معتدل گردید. نماینده ای که علیرغم اصولگرا بودنش نگاهی هم به اصلاح طلبان – که پیروزی خود در انتخابات را تا حد زیادی مدیون و مرهون حمایت آنها می دانست – داشت. از همان ابتدا قابل پیش بینی بود که ابقاء یا عزل هر مدیری از جانب این منتخب، موجب نقد یا تقدیر یک سوی این بدنه ناهمگون و ناهمساز حامیان انتخاباتی ایشان گردد. کما اینکه ایشان هم اکنون – نه به دلیل نقد عملکرد اجرایی بلکه از همین ناحیه – به انحاء مختلف آماج شدیدترین هجمه ها از جانب تندروهای هر دو طرف قرار دارند.

ولی آنچه در محکمه وجدان های افراد مطلع قابل تکذیب نیست هجم بالای اقدامات و فعالیتهای این نماینده خصوصا در امور زیرساختی و زیربنایی شهر – که نامشهود و دیربازده اما لازم و ضروری و بسیار مهم هستند- طی کمتر از ۳ سال نمایندگی شان می باشد. اینجانب هم به واسطه فعالیت های مطبوعاتی خود در حوزه مجلس و هم راستی آزمایی گزارش مبسوط ایشان در جلسه انجمن کوهدشتی های مقیم مرکز صراحتا اذعان می دارم که عملکرد این نماینده در راستای خدمت رسانی به حوزه انتخابیه خود تا به امروز قابل قبول و حتی درخور تقدیر و سپاس است.

انتظاری که از اصلاح طلبان می رود این است که به جای پرداختن به این موضوع کم ارزش که چرا ایشان در پاسخ به حمایت اصلاح طلبان ، فلان دوست آنها را در فلان منصب نگماشت یا فلان رقیب را از فلان پست عزل نکرد، ناکارآمدی مدیران شهر را به ایشان گوشزد کنند و با رصد کردن دقیق عملکردشان نقاط ضعف آن را متذکر شوند و آنچنان که از روح و کنه و ذات اصلاح طلبی بر می آید در این کار صرفا منفعت شهر و همشهریان خود را در نظر داشته باشند تا در عمل نیز تفاوت خود با جناح رقیب که همواره نشان داده اند در ذبح منافع و مصالح عمومی در پای منافع شخصی و گروهی شان از هیچ کوششی فروگذار نمی کنند، را به اثبات برسانند و این واقعیت را بپذیرند همانگونه که اصولگرای معتدلی چون دکتر حسن روحانی توانست کشور را از لبه پرتگاه دور کند و به آن امید و آرامش و امنیت ببخشد و آنرا در مسیر توسعه و پیشرفت قرار دهد،همین نماینده اصولگرای معتدل نیز توانسته است منشاء اقدامات مثمرثمری برای شهر و همشهریانمان باشد و به جای گسترش ویرانه های بر جای مانده از منتخبان پیشین به فکر آواربرداری عمقی و اصولی از روی داشته ها و ظرفیت های شهر باشد. بنده بر آنم که به هر دلیل، تا به امروز همشهریان عزیز ما به نحو مناسب از عملکرد و اقدامات ایشان مطلع نشده اند، لذا بر آنان حرجی نیست اما بی انصافی است اگر کارشناسان و خبرگان و اهل فن در این حوزه، عامدانه چشم بر واقعیت ها ببندند و برای کسب منافع حزبی همه چیز را سیاه جلوه دهند تا از این طریق رقیب را از میدان به در کنند؛ زیرا این شیوه همان روش مذموم افراطی های جناح رقیب است.

سخن آخر اینکه اگر اصلاح طلبان عزم خود را جزم کرده اند که کرسی مجلس آینده را در اختیار یک دوست اصلاح طلب قرار دهند، باید به این موضوع توجه کافی داشته باشند که آن شخص توانمندتر و مثمرثمر تر از نماینده فعلی باشد و شهر را با سرعت بیشتر و کیفیت بالاتری به سوی پیشرفت و تعالی و بهبود ببرد. اگر اصلاح طلبان چنین کسی را داشته باشند و در دستیابی او به صندلی سبز مجلس قصور کنند در مقابل خدا و این بندگان نابرخوردار خدا همانگونه مقصرند که به هر نحوی باعث شوند استمرار همین فرصت موجود، از نماینده فعلی گرفته شده و به شخصی کم توان تر از ایشان سپرده شود، زیرا در این گذر پرشتاب فرصت ها و افزایش تصاعدی فاصله توسعه یافتگان با در راه ماندگان، عاقلانه آن است که راه آبادانی این شهر و رفاه مردمان آنرا برگزیده شود حتی به قیمت گذشتن از منافع شخصی و حزبی و جناحی. پس دعا می کنیم که اصلاح طلبان فردی توانمندتر و دارای قابلیتها، تجربیات، ابزار و ارتباطات بیشتری نسبت به نماینده فعلی پیدا کرده، بر حمایت از او اجماع نموده، او را به نمایندگی برگزینند و از این طریق به پیشرفت و بهبود اوضاع این شهر کمک نمایند و اگر چنین گزینه ای را نیافتند، یا در صورتِ یافتن، پیروزی او را قطعی ندانستند، با اجماع بر حمایت از نماینده معتدل و میانه رو فعلی راه را بر تکرار خمودگی ها و فرصت سوزی ها بواسطه راهیابی مجدد “آزمون پس داده ها” به مجلس ببندند تا هم در پیشگاه وجدان خود راضی و خشنود باشند و هم در دادگاه قضاوتهای بی اغماض نسل آینده سرفراز بمانند زیرا نسل های بعد نام و یاد دریادلانی که توسعه و تعالی شهر مدیون گذشتن آنها از منافع حزبی و جناحی شان است را گرامی خواهند داشت.

 

٭ عضو هیات مدیره انجمن کوهدشتیهای مقیم مرکز/عضو شورای مرکزی حزب مردمسالاری/خبرنگار و فعال مطبوعاتی

 

 

 

 

برچسب‌ها

دیدگاه

 1. سلام بر دوست نادیده نازنینم جناب درویشی عزیز/ لب سخنتان پذیرفتنی است؛ اینکه عاقلانه و به صورت جمعی و براساس مخرج مشترک منافع اصلاح طلبان این دیار تصمیم گیری شود؛ اما اول سخنتان قرار گذاشتید که متقن و مستند مکتوبتان را ارایه دهید؛ آن کارهای زیربنایی که آقای ملکشاهی برای توسعه این شهر انجام داده اند را اگر امکان دارد مستند ومتقن مکتوب کنید و در انظار خوانندگان محترم قرار دهید؛با تشکر

  [پاسخ]

 2. جناب درویشی عزیز کاش چند نمونه از کارهای عمرانی و زیرساختی که با همت وتلاش نماینده فعلی در کوهدشت آغاز و یا به نتیجه رسیده‌اند بیان می نمودید، جناب درویشی ظاهرا به دلیل دوریتان آن هم فرسنگ ها از کوهدشت در جریان مسایل آن قرار ندارید زیرا اگر بی عدالتی هایی که در حق اصلاح طلبان کوهدشتی در این دوران افتاده را می دیدی و لمس میکردی اینچنین نسخه انتخاباتی با طعم نماینده فعلی برایمان نمی چیدی، بهتر است جنابعالی به همان سالی یک بار حضور در کوهدشت بسنده نمایید،

  [پاسخ]

  ولی درویشی در :

  دوست ناشناس
  عدم حضور بنده در کوهدشت فقط باعث عدم برخورداری من از سود و زیانهای حاصل از حضور در آنجا خواهد شد اما از تعلق خاطرم به آنجا و آرزومندی توسعه و اعتلای آن نکاسته و نخواهد کاست. شاهد آن به چالش کشیدن مدیران کشوری در دفاع از حقوق همشهریانم از طریق رسانه هاست که انتقاد شدید به سازمان محیط زیست کشور در خصوص ریزگردهای کوهدشت و کمیته امداد کشور در خصوص وضعیت درمانی مددجویان کوهدشتی در مطبوعات و حتی تلویزیون و الزام آنان به پاسخگویی، نمونه هایی از آن است.
  ضمنا این بی عدالتی ها که عمدتا متوجه اشخاص هستند همیشه وجود داشته حتی نسبت به یک نوجوان ۱۴ ساله در ۲۰ سال قبل!
  تمام عرض بنده این است که توسعه شهر زمانی اتفاق خواهد افتاد که ما از حقوق و انتظارات شخصی و جناحی خود در ازای پیشرفت شهر درگذریم.
  بنده به زودی فهرستی از اقدامات نماینده فعلی را در معرض قضاوت همگان قرار خواهم داد تا اولا صدق و کذب آن بر همه -خصوصا بر شخص بنده- مشخص شود. ثانیا عزیزی مثل شما که داشتن دغدغه امور شهر را حق انحصاری خود می دانید با درخواست کارنامه کاری نمایندگان سابق و مشاهده توانمندی و برنامه کاری کاندیداهای جدید، بهترین شخص و گزینه -همانطور که در این یادداشت عرض کرده ام هر شخص توانمندتر از نماینده فعلی می تواند باشد- را برای کمتر کردن فاصله توسعه کوهدشت از سایر شهرهای استان و حتی شهرهای استانهای نابرخوردارتر از لرستان انتخاب کنید.

  [پاسخ]

 3. اقای درویشی درمیان القاب وعناوینت عنوان شورایاری یکی از مناطق تهران را نیاورده ای تا مبادا وابستگی ات به اقای …………. برملا شود هم طایفه عزیز

  [پاسخ]

  از طايفه اي ديگر در :

  آقای اسماعیل دوستی هر چه ضربه می خورد از فامیل ها و هم طایفه ای هایش می خورد. شم سیاسی من میگوید نود درصد کامنت های تخریبی علیه آقای دوستی را اقوامش می نویسند. برای آقای دوستی به خاطر داشتن چنین فامیلی متاسفم.
  هر شهروند کوهدشتی که در انتخابات شورایاری های تهران پیروز شد به خاطر استعداد و عرضه خودش بوده است. خیلی از کوهدشتی ها برای کار یا به عنوان دانشجو به تهران مهاجرت کردند و همان جا ماندند ( یعنی دیگر برنگشتند ) پس از مدتی اقامت در یک محله به آشنای آنجا تبدیل شدند و چون معمولا جوانان نخبه کوهدشتی بهره ای از سیاست و انتخابات با خود دارند عرصه شورایاری را برای عرض اندام مناسب دیدند . دستشان هم درد نکند چون باعث افتخار هستند. به امید خدا با یک عملکرد مناسب و شایسته ، ذهنیت مثبتی از کوهدشت در مردم تهران ایجاد کنند. این آقای حاجی که با عناوین مختلف معمولا کامنت های ضد دوستی و ضد هر آدم موفق درویش و غیر درویش می نویسد را به ترک حسادت ( که آفت مسلمانی و اخلاق و انسانیت است ) دعوت می کنم. و توصیه اش می کنم از موفقیت دیگران خشنود شود تا خدا درهای محبت و رحمتش را به روی او هم باز کند. حسادت بد چیزی است. شایعه درست کردن ، تهمت زدن و تخریب موفقیت دیگران شاخه ها و انشعابات حسادت است. حاجی را دعوت می کنم روی اخلاقش کار کند.
  حاجی ! اِحرام دگر بند ببین یار کجاست …
  ….
  ای قوم به حج رفته کجایید کجایید
  معشوق همین جاست بیایید بیایید

  [پاسخ]

  حاجی در :

  هم طایفه عزیز برادر درویشی درویش میشنان ………..شما دراویش میشنانی هم فامیلهای خوبی برای اقای دوستی هستید وهم همطایفه خوبی وایشان هم متقابلا -اموزش وپرورش وشورای شهر سند ادعای این حقیراست پس نگران دوستی نباش درثانی توصیه ای به بنده داشته ای باید به عرض حضرتعالی شایسته وموفق برسانم این حقیر در مکتبی درس خوانده ام وبزرگ شده ام که پست ومقام در محضر مولایش بی ارزش تر از اب چرکینی است که از بینی بز بیرون می اید پس این القاب و عناوین پیش کش شما و هم فکرانتان چون پست ومقام از نظر بنده نه تنها موفقیت نیست بلکه می تواند خسران دنیا و عقبی را هم در پی داشته باشد——–فریاد که در رهگذر ادم خاکی بس دانه فشاندندو بسی دام تنیدند پس مواظب خودت باش

  [پاسخ]

  ناشناس در :

  شما از نداشتن القاب و عناوین ناراحتی آقای حاجی

  [پاسخ]

  حاجی در :

  نه عزیز دارای القاب وعناوین جواب داده ام اگر تایید شود

  [پاسخ]

  ولی درویشی در :

  دوست عزیز
  عنایت کرده و بفرمایید چگونه وابستگی کسی که در محله محل سکونتش طی یک انتخابات رسمی و قانونی به عنوان شورایار برگزیده شده است را به این و آن اثبات میفرمایید؟
  محض اطلاع حضرت عالی باید عرض کنم که دانشگاه محل کار و تدریس بنده در همان محله کاندیداتوری من واقع شده و بنده به پیشنهاد مسوولین دانشگاه در آنجا کاندید شدم و عمده آرا بنده مربوط به همکاران و دانشجویانم بود.

  [پاسخ]

 4. جانا سخن از زبان ما می گویی.

  [پاسخ]

 5. آقای درویشی عزیز تحلیل جالبی بود…

  [پاسخ]

 6. جناب درویشی به آقای دوستی بفرمایید کارهای مهم تری برای رسیدگی هم هست
  برادران پایتخت نشین لطفا دست از سر این شهر مفلوک بردارید
  مارا به خیر شما امید نیست …

  [پاسخ]

 7. حقیقتی غیر کتمان بود تحلیل تان…موفق باشید

  [پاسخ]

 8. باعرض سلام واحترام خدمت برادردرویشی
  انشاالله موفق باشیدهم دراین مناصب وهم درمناصب بالاترضمنا”منتظراعلام اقدامات انجام شده نماینده محترم فعلی توسط شمابصورت مستندهستیم .

  [پاسخ]

 9. با سلام و خسته نباشید وارزوی موفقیت به اقای درویشی -جناب اقای درویشی درهر دوره ای و هر جریانی حق کشی بوده و خواهد بود بنده و دوستان حزب نو به نحوی مورد ظلم اقایان سیاسی دوجناح قرار گرفته ایم کاش جریانی متعادل و کاملا بدور از جریانات سیاسی ظهور کند و این تعصبات و حق کشیهای شهر کو هدشت کمرنگتر شود نگران نباش برادر شاید خیرمان در این بوده -کسی چه میداند بقول مادرم در پی هر ظلمی که ببینی خداوند عوض نیکیش به تو میده و خیر از خانه ظالم میبره

  [پاسخ]

 10. سلام بر هم طایفه ای عزیزم استاد ولی درویشی
  امیدوارم که هماره ی روزگار موفق و چون سیمره جاری و ساری و مانا باشید.
  درود بر مخالفین ما(دراویش)

  [پاسخ]

 11. کسی نیست جز بزرگ مردی از طرهان برادر ناشناس – جای تعجب دارد که کسی سالیان متمادی دورازوطن خودباشد وازاتفاقات شهرش تعریف وتمجید کند ۰ شماهاراچه به حوادث کوهدشت . کوهدشت به کسانی نیاز دارد که پس از گذشت سالها سختی ومحنت هیچگاه دیار خود راترک نکردند .اماعده ای پس از تنگ شدن عرصه ی سیاسی فراررابرقرار ترجیح دادن وحالاپس ازارامشی اندک مرموزانه درخیابانهای شهر جست وخیز کنان به فکر چاره ای برا شهرمان شده اند. کوهدشت وکوهدشتی خوب میدانند که دیگر ان زمانها گذشت. کسی که برای دیارش هزینه داده است

  [پاسخ]

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط