سرخط خبرها
امروز: دوشنبه, ۲ بهمن , ۱۳۹۶ | ۰۷:۴۲:۵۷آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۱۰/۳۰ ،‌ ۰۸:۳۳
۱۸ فروردین ۱۳۹۴در ۱۰:۴۵ ب.ظ تعداد بازدید: 454 بازدید کد خبر:34820 چاپ خبر

هموارشدن مسیر توسعه

0

اسماعیل دوستی (عضو شورای شهر تهران)

نقطه شروع شیوه‌ای که در یک‌سال‌ونیم گذشته در مذاکرات هسته‌ای دولت «تدبیر و امید» دنبال شد را باید در رویکرد انتخاباتی و شعارهای دکترحسن روحانی در چنین روزهایی در سال٩٢ دید. دبیر پیشین شورای امنیت ملی و مذاکره‌کننده ارشد هسته‌ای دوران اصلاحات، از شیوه‌ای با مردم سخن گفت که همان را در سال‌های ٨٢ تا […]

download

نقطه شروع شیوه‌ای که در یک‌سال‌ونیم گذشته در مذاکرات هسته‌ای دولت «تدبیر و امید» دنبال شد را باید در رویکرد انتخاباتی و شعارهای دکترحسن روحانی در چنین روزهایی در سال٩٢ دید. دبیر پیشین شورای امنیت ملی و مذاکره‌کننده ارشد هسته‌ای دوران اصلاحات، از شیوه‌ای با مردم سخن گفت که همان را در سال‌های ٨٢ تا ٨۴ دنبال کرده بود و دولت بعد، خلاف آن مسیر پیش رفته بود. مردم به آن رویکرد اقبال نشان دادند و پس از پیروزی ایشان در انتخابات، یک‌استراتژی نوین مذاکراتی با انتخاب دکترظریف، دیپلمات کارکشته ایران، برای سمت وزارت خارجه و مدیریت پرونده هسته‌ای، تدوین شد. پیش و بیش از اینها، حمایت و هدایت مدبرانه مقام‌معظم‌رهبری به‌عنوان نقطه کانونی و پشتوانه محکم تیم متخصص مذاکره‌کننده، فضای جهانی را دگرگون کرد. ظرفیت فکری و عملی دیپلماسی تیم هسته‌ای در‌حالی به‌سمت یک پیروزی بزرگ حرکت می‌کند که برخی احتمالا به‌دلیل دغدغه و دلسوزی قابل‌قبول برای منافع ملی، دستاوردهای آن را به‌خوبی تجزیه و تحلیل نمی‌کنند. در ذیل به این موارد اشاره می‌شود:
* هسته‌ای‌شدن‌ ایران‌اسلامی مورد پذیرش جامعه جهانی واقع شده است. ورود به باشگاه کشورهای اتمی جهان، موانع پیدا و پنهانی دارد که خارج از حوصله این نوشتار است.
* توانمندی علمی دانشمندان ایرانی در این عرصه، می‌تواند با تبادل دانش با کشورهای صاحب دانش نوین هسته‌ای، ارتقا یابد؛ امری که تحریم‌ها باعث کندشدن آن شده بود، اما بومی‌سازی دانش هسته‌ای در ایران، به‌عنوان یک دستاورد، قابل احصا است.
* درک روحیه اجبارناپذیری و کوتاه‌نیامدن از حقوق قانونی ملت ایران توسط جهان.
* افزایش ضریب هم‌سویی دولت-ملت که در سال‌های گذشته توسط برخی افراد دارای سمت اجرایی، دچار آسیب شده بود. امروز خواست اکثریت و حاکمیت در این حوزه به‌هم نزدیک شده است؛ تعامل منطقی با جهان درعین حفظ ظرفیت هسته‌ای کشور.
* محک‌خوردن قدرت دیپلماسی و دیپلمات‌های ایرانی در مصاف با زبده‌ترین دیپلمات‌های قدرت‌های جهانی و نهراسیدن از حضور در مصاف‌های جهانی، چه در میدان مذاکره و چه در سازمان‌ملل، اجلاس داووس و امنیتی مونیخ توسط دکترروحانی و دکترظریف.
* نزدیک‌شدن تحقق یکی از وعده‌های رییس‌جمهور که «سانتریفیوژ‌ها بچرخد، اما چرخ زندگی مردم هم بچرخد». این مساله اعتماد مردم به تحقق وعده‌های انتخاباتی چهره‌های سیاسی را افزایش می‌دهد.
*ورود ایران‌اسلامی به دوران آرامش و توسعه پس از عبور از تهدیدهای فزاینده جهانی.
*رونق اقتصادی که علاوه‌بر تدبیر در مدیریت داخلی، به ارتباط سازنده با جهان بیرون در مناسبات پولی، مالی و فناوری نیازمند است.
نگارنده به سبب داشتن افتخار نمایندگی مردم تهران در شورای شهر تهران و همچنین سابقه حضور در استانداری و مجلس، به‌خوبی در جریان محدود‌شدن برخی پروژه‌های عمرانی و شهری در نقاط مختلف کشور، به‌دلیل تحریم‌های ظالمانه هستم. به‌هرتقدیر مجموعه مدیریت شهری در پایتخت و سایر کلانشهرها در سال‌های اخیر کوشیده با تلاش مضاعف و استفاده از دانش مهندسان و مدیران بومی، مانع ایجاد کاستی در این عرصه شود، اما به‌هرحال در عرصه فناوری‌های نو، حمل‌ونقل عمومی در مترو و اتوبوسرانی، بنزین، سازه‌های مختلف و… با مشکلاتی مواجه بودیم و تامین مالی پروژه‌ها، پرداخت سهم دولت و گشایش اعتبار با برخی دشواری‌ها صورت گرفت که امید به بهبود آن، افزایش یافته است. درعین‌حال باید دانست مسایل ایجادشده در سال‌های گذشته نیاز به تلاش بی‌وقفه همه آحاد مردم و مسوولان دارد تا در چندبرنامه توسعه، رونق در همه عرصه‌ها ایجاد شود.

 

 

 

برچسب‌ها

دیدگاه

 1. ضمن احترام به دیدگاه جناب دوستی در طرح موضوع هموار شدن مسیر توسعه کشور با گشایشی که در رفع یا تعلیق و یا لغو تحریم های اعتلاف ۵+۱علیه ایران که قرار است اثرات آن در نیمه دوم سال حاصل شود و ارج نهادن به مسیر جدید دیپلماسی کشور بعد از ریاست جمهوری حسن روحانی، لازم است که نکاتی به موضوع مورد بحث اشاره نمایم: متغیرتوسعه هر کشور ابتدا وقبل از هر چیز وابسته به قوانین، نظام برنامه ریز، منابع و امکانات، وبافت وسازمان مدیریت کشور و البته فرهنگ و خواستگاه مطالبات مردم وفرایند مشارکت در توسعه طلبی آنان دارد. لذا با اعتقاد به درون زا بودن مسئله توسعه بصورت مختصر بگویم: قوانینی شفاف- مجلسی کارآمد-دولت مردانی امین و متخصص و همچنین ملتی کوشا و مطالبه گر با نظام قضایی دادگستر ومستقل پیش نیاز توسعه در هر کشور است هرچند مناسبات جهانی هم خیلی همراه و همیار آن کشور نباشد! در جهانی که هرکدام از کشورها سود و منافع خود را فقط از دیگران مطالبه میکنند!!!!!

  [پاسخ]

  صدای ملت در :

  احسنت نکات خوبی بیان فرمودید دولتی ها بگوش و هوش باشند

  [پاسخ]

  ضرونی در :

  سلام جمشیدی جان- توضیحات شما در خصوص توسعه عالی بود متشکریم

  [پاسخ]

 2. سلام و درود بر مرد خستگی ناپذیر اصلاحات
  از شفاف سازی در خصوص توافق هسته ای شما ممنون امیدوارم که روند روبه رشدی در مملکت بوجود آید.

  [پاسخ]

 3. ببخشید ازشما ممنونیم

  [پاسخ]

 4. آفرین بر هوش وذکاوت سیاسی شما

  [پاسخ]

 5. بسیار خوب. موفق باشید.امیداست کوهدشت هم به توسعه مطلوب دست یابد.

  [پاسخ]

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط